PALUBA
July 27, 2024, 02:36:33 am *
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mejlom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17]   Go Down
  Print  
Author Topic: Geopolitička i humanitarna kriza u pojasu Gaze  (Read 35674 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Yesterday at 10:26:42 pm
Location: iz grada Kraljeva
Posts: 19 662


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #240 on: June 20, 2024, 08:36:18 am »

Talibani nude pomoć Hezbolahu, razlike ostavljene po strani

20.06.2024.

Talibanska vlada Avganistana je navodno ponudila da obezbedi ljudstvo za borbu zajedno sa libanskom grupom Hezbolah u njenom eskalirajućem sukobu sa izraelskim snagama.

Ovaj razvoj događaja, ako se potvrdi, označio bi zaokret u politici talibana bez presedana, jer je sunitska islamistička grupa ranije smatrala muslimane iz šiitske sekte otpadnicima, što bi dovelo do napada na šiitske manjine u Avganistanu i visokih tenzija na avganistansko-iranskoj granici u devedesetim godinama prošlog veka. Ova sektaška pitanja su bila primarni uzrok za poravnanje niza džihadističkih grupa na Bliskom istoku protiv Hezbolaha, primoravajući grupu milicija da vodi rat na dva fronta i protiv takvih džihadista i protiv Izraela. Ova podela je naročito dovela do toga da se Izrael pridruži svojim saveznicima u Turskoj i zapadnom svetu kako bi finansirali sunitske islamističke grupe u Siriji 2010-ih da oslabe Hezbolah, što je potvrdio načelnik štaba izraelskih odbrambenih snaga, general-pukovnik Gadi Ajzenkot 2019. godine. Talibanske snage, koje su široko poštovane među sunitskim islamističkim grupama, koje se bore uz Hezbolah, mogle bi tako označiti prekretnicu u šiitsko-sunitskim islamističkim grupama.

Uprkos tome što su brojni izvori izveštavali o ponudama talibana o doprinosu ljudstva u tekućem sukobu na Bliskom istoku, malo je verovatno da će se oni materijalizovati iz više razloga. Pošto je Hezbolah opisan kao takozvana „odbrambena gerilska snaga organizovana duž severnokorejskih linija“, sofisticiranost njegove opreme i tehnika ratovanja učinila bi integraciju avganistanske milicije u njene snage veoma izazovnom, kao i pitanja kao što su jezičke barijere. Generalni sekretar Hezbolaha Hasan Narsalah je 19. juna istakao široku ponudu podrške koju je njegova grupa dobila u borbi protiv Izraela, ali je tada jasno stavio do znanja da takva podrška nije potrebna, izražavajući uverenje u sposobnost da se sama nosi sa mogućim nepredviđenim situacijama. Hezbolah je takođe imao daleko od pozitivnog iskustva sa delovanjem zajedno sa sunitskim ekstremističkim grupama, a nakon što je 2000-ih podelio ključno vojno znanje sa palestinskom milicionom grupom Hamas, uključujući i prenošenje severnokorejskog znanja o ratu u tunelima, ovo je bila sledeća decenija koju je Hamas preneo filijalama Al Kaide koje podržava Turska i koje su ga koristile protiv Hezbolaha. Stoga, iako se na talibane može gledati kao na simpatizere Hezbolahovog sadašnjeg sukoba zbog zajedničkog animoziteta prema Izraelu, buduće slaganje Kabula ostaje veoma neizvesno.

Izvor
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:July 25, 2024, 08:59:56 pm
Posts: 22 596


« Reply #241 on: June 20, 2024, 07:17:51 pm »

Quote
Talibani nude pomoć Hezbolahu, razlike ostavljene po strani


Као што је у тексту наведено тешко да ће се тако нешто десити. Мислим да је ово пропагандни потез Талибана како би одобровољили арапски свети и остале муслиманске земље и тако "пробили" политичко-дипломатску блокаду међународне заједнице која сада постоји. Неке сличне, тајне, сигнале шаљу и Русији (на пример у контексту помоћи у разоткривања мреже која је довела до пролећног терористичког напада у Москви), али и даље остају забрањена организација у Русији.
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Last Login:Today at 02:06:33 am
Posts: 3 443


« Reply #242 on: June 26, 2024, 11:29:25 pm »

Пропалестински конгресмен изгубио трку за Конгрес:

Џорџ Латимер победио је конгресмена Џамала Боумана на историјским предизборима демократа у Њујорку

Њујоршки посланик Џамал ​​Боуман изгубио је своје демократске предизборе од извршног директора округа Вестчестер Џорџа Латимера, што је био први пораз за члана „одреда“ (SQUAD), [неформалне, левичарске и пропалестинске групе]  прогресивних посланика Представничког дома.

Резултат у 16. конгресном округу Њујорка је такође победа за произраелске групе, које су подржале Латимера са историјским нивоима потрошње током кампање. Према фирми за праћење огласа AdImpact, ово је била најскупљи предизборна за доњи дом Конгреса (представнички дом) у историји.

Боуман, 48, бивши директор средње школе у ​​Бронксу, први пут је изабран 2020. године након што је у основним изборима свргнуо дугогодишњег демократског посланика Елиота Енгела, про-израелског [али и антисрпског] јастреба. Та трка, попут ове, била је усредсређена на оптужбе да је актуелни председник изгубио контакт са разноликим, али јако сегрегираним округом, који обухвата делове округа Бронкс и Вестчестер.

Латимер, 70, демократски политички играч деценијама који је ушао у трку на наговор про-израелских група, тврдио је да Бовманово гласно противљење израелском рату у Гази и његов борбени политички стил нису били у складу са бирачким телом, што укључује бројно јеврејско становништво у Вестчестеру.

Али кампања од које се очекивало да ће истаћи раскол у демократској коалицији око Израела и Газе убрзо је прерасла у нешто бременитије, пошто су се питања расе и класе код куће – заташкана годинама у разноликом, али углавном сегрегираном округу – удружила да би створила један од најружнијих демократских предизбора у годинама. Латимер је, тврдећи да је Боуманов политички стил неприкладан и да није у складу са бирачким телом округа, рекао да је бирачко тело посланика Боумана „изборна јединица Дирборн, Мичиген“, већински арапско-амерички град на средњем западу, а у прошлонедељном интервјуу је тврдио да је Боуман уживао „очигледну етничку корист .” Боуман је био први црнац изабран да представља округ Њујорка.

Већ на удару критике због свог позива на прекид ватре неколико дана након Хамасовог напада 7. октобра у Израелу, Бовман је оштетио сваку шансу за приближавање либералним произраелским бирачима када је средином новембра рекао малом скупу пропалестинских демонстраната да сексуалног насиља од стране Хамаса били су „пропаганда“. (Касније се извинио, признајући извештај Уједињених нација.) У јануару је Џеј стрит – либерална произраелска група која је раније подржавала Боумана – повукла своју подршку конгресмену, наводећи широке „разлике између нас у оквирима и приступу“.

Латимер је прославио своју победу у уторак увече рекавши присталицама, чистим ударцем Боумена, да резултати значе „окрећемо страницу и кажемо да верујемо у укључивање свих у нашу репрезентацију“.

„Морамо се борити да не оцрњујемо једни друге, да запамтимо да смо сви Американци и да је наша заједничка будућност повезана заједно“, додао је Латимер. „Ова земља не може приуштити да се расцепи на мале комадиће и сваки поједини представник мора да разуме неопходност јединства како бисмо могли да идемо напред као нација.

Боуман је на сопственом скупу изборне ноћи у Јонкерсу признао пораз, али је гледао на веће борбе на хоризонту.

„Никада не смемо стати. Ова трка никада није била само ја и само ја. Никада се није радило само о овом округу и овом округу“, рекао је Бовман. „Увек се радило о свима нама. Сада су наши противници, а не противник, можда победили у овом колу у овом тренутку, на овом месту. Али ово ће бити битка за нашу хуманост и правду до краја наших живота.”

До последњих дана кампање, прогресивци су се очајнички борили, покушавајући да задрже Бовманово место усред немилосрдног напада који је предводио Пројекат уједињене демократије (United Democracy Project, УДП), снажан лоби за финансијску подршку (super PAC) (ПАЦ) Америчког комитета за односе са јавношћу Израела (American Israel Public Affairs Committee). УДП је потрошио око 15 милиона долара, док је друга спољна група, Демократска већина за Израел (Democratic Majority for Israel), уложила нешто више од милион долара. Трећи ПАЦ, Fairshake (Фершејк), који прихвата донације у крипто валутама, такође је подржао Латимера са више од 2 милиона долара потрошње.

Расходи за Латимера надмашили су потрошњу у Бовманово име – од Демократа правде, Партије радних породица и Конгресног прогресивног посланичког клуба ПАЦ – за више од 7-1 разлике.

На митингу за Бовмана у суботу у Јужном Бронксу – изван границе округа – сенатор Берни Сандерс упозорио је да ће исход у 16. округу зрачити широм земље.

„Ови избори су једни од најважнијих у модерној историји Америке. Заиста јесте“, рекао је независни вермонт. „Зато што се на овим изборима не ради о Џамалу против господина Латимера. Ови избори говоре о томе да ли ће класа милијардера и олигарси контролисати владу Сједињених Држава.

Марк Мелман, дугогодишњи политички стратег и оснивач Демократске већине за Израел, рекао је да ће трка у Њујорку имати утицаја на будућа такмичења.

„Избори носе поруке, а политичари увек тумаче изборе. И рећи ћу да новинари такође тумаче изборе“, рекао је он. „Важно је да порука ових избора буде да бити про-израелски није само мудра политика, већ и паметна политика.

„Он и његов језик изазивају поделе“, рекао је Мелман. „И да ли он говори на митингу пре неки дан, или говори о Израелу уопште, или говори о другим питањима, он је веома подељен.

Говорећи пред Сандерсом и после представника Александрије Окасио-Кортез током викенда, Бовман је отворио слани стемвиндер усмерен на АИПАЦ.

„Показаћемо јебеном АИПАЦ-у моћ јебеног краља Јужног Бронкса“, рекао је Боуман. „Људи ме питају зашто сам добио прљава уста“, додао је он, оптужујући своје противнике да су напали његову породицу. "Шта је требало да урадим?"

Бовман у уторак увече као да је алудирао на тај тренутак - и оно што су његови критичари и ривали описали као реторику „подела“.

„Желео бих да се јавно извиним што понекад користим псовке“, рекао је Боуман. „Али не треба да се добро прилагођавамо болесном друштву.

Прогресивне групе су се напале касно у уторак након што је расписана трка за Латимера. Називајући Бовмана „једним од најтрансформативнијих лидера наше генерације“, извршна директорка Демократа правде Александра Рохас, чија је група регрутовала Бовмана да се кандидује 2020., поновила је Сандерса неколико дана раније.

Али Мелман, који је рекао да је његова група спровела анкете које су показале да Боуман двоцифрено заостаје за Латимером пре него што је телевизијски напад почео, инсистирао је да дебата о Израелу понекад прикрива Бовманове основне проблеме.

„Ова трка за АИПАЦ (American Israel Public Affairs Committee, AIPAC) – највећу појединачни лоби на демократским предизборима – много је већа од поновног избора конгресмена“, рекао је Ројас у саопштењу. „То је део њихових последњих покушаја да зауставе растућу плиму нове генерације бирача и лидера који одбијају да ћуте суочени са неправдом у земљи или иностранству.

Политичка рука АИПАЦ-а ушла је у примарну сезону обећавајући да ће, заједно са својим повезаним групама, потрошити до 100 милиона долара широм одбора против кандидата који су критични према рату Израела са Хамасом. Али њихова потрошња није успела да помери бројчаник ни у једној кључној трци пре уторка.

Бовман, који је био међу првим савезним посланицима који су позвали на прекид ватре у Гази, већ се сукобио са деловима округа. Његово повремено чудно понашање – укључујући инцидент када је укључио пожарни аларм на Капитолу – нарушило је његов углед чак и код неких либералних присталица. Латимер, који је популаран међу личностима из локалног естаблишмента – укључујући Хилари Клинтон, која га је подржала – ушао је у кампању као познато лице обећавајући уздржанији политички наступ.

Латимер се сматра учесником општих избора у демократском округу, који би ојачао резултате Џоа Бајдена на овим изборима изнад нивоа из 2020.

Извор
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Last Login:Today at 02:06:33 am
Posts: 3 443


« Reply #243 on: June 28, 2024, 05:55:22 am »

Након прве дебате Трамп-Бајден

Завршена је прва ТВ дебата између Бајдена и Трампа, у оквиру кампање на америчким председничким изборима, који се одржавају у новембру ове године.
По свим оценама које сам имао прилике да видим или чујем, а и по мом личном мишљењу, Бајден је деловао изузетно бледо. У демократској странци су се одмах појавили захтеви да Бајден уопште не буде кандидат.

Преносим оно што су оба кандидата рекла на тему сукоба на Блиском истоку:

- Бајден је рекао да је заштитио Израел током иранског напада и да у потпуности подржава Израел. Рекао је да Израел добија све што му треба, једино је обустављена достава авионских бомби од 2 тоне, које остављају лоше последице када се користе у насељеним местима. Даље, похвалио се својим мировним планом у три фазе, за који је рекао да су га прихватили сви (Г7, Савет безбедности УН...) осим Хамаса.

- Трамп је рекао да рата не би ни било да је он председник, јер је за време његовог мандата Иран био под таквим санкцијама да ни Кина није трговала са њима, тако да не би могао да финансира ни Хамас ни Хезболах. Рекао је да није Хамас једини који не жели споразум, него да ни Израел то не жели. По њему, требало би Израел пустити да заврши то што је започео и уништи Хамас.

Док ово пишем, ЦНН је објавио резултате истраживања, шта Американци који су гледали ТВ дуел мисле ко је победио: 67% је рекло да је победио Трамп, а 33% Бајден. Ово је огромна разлика, јер треба имати у виду да су међу овим људима и они тврдокорни републиканци и демократе који никада не би рекли да је друга страна победила.

Можда је време да се подсетимо како је изгледао Трампов мировни план за Израел и Палестину.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Trump_Peace_Plan_(cropped).jpg (847.82 KB, 1176x1951 - viewed 7 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:July 25, 2024, 08:59:56 pm
Posts: 22 596


« Reply #244 on: June 28, 2024, 09:41:08 pm »

Quote
Можда је време да се подсетимо како је изгледао Трампов мировни план за Израел и Палестину.

Колико из слике схватам план то би била држава(е) "2 у 1" или можда "1 у 2"... Зависи како се гледа?
Logged
PakleniVuk
zastavnik
*
Offline Offline

Last Login:Yesterday at 11:11:08 pm
Posts: 1 269


Ko laje zlo ne misli


« Reply #245 on: June 28, 2024, 10:35:00 pm »

U praksi ne bi bile ni to . Poznajući rad Donalda Trampa i ranije dok je bio "običan privrednik" i kasnije kada je postao predsednik SAD ,on uvek nastupa tako da uništi protivnika (ali na surov način,tako da protivnik sam prihvati da je on kriv što je uništen). Setimo se "Vašingtonskog sporazuma između Kosova i Srbije"(sam redosled reči -prvo Kosovo,pa Srbija nešto govori) gde nema ničega što je vezano za rešavanje bilo kog problema između dve strane ,ali zato su sve tačke navodnog sporazum u korist Amerke (čitaj: Donalda Trampa lično). Svi njegovi drugi planovi su potpuno isti.

Ovde je kocka bačena.
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Last Login:Today at 02:06:33 am
Posts: 3 443


« Reply #246 on: June 29, 2024, 04:52:06 am »

Ја бих се сложио са Вуком да Трамп у овим споразумима гледа пре свега свој интерес. Руку на срце, и ја бих га гледао, да сам на његовом месту. Није у томе ни први ни последњи, сетимо се Букурештанског мира 1812. и Санстефанског мира 1878.

Не бих овде скретао са теме, можемо отворити посебну дискусију о томе, али онај споразум из Вашингтона, који Србија и тув. Косово нису међусобно потписали - није био тако лош, као што су то медији у Србији приказали. понекад треба читати између редова.

Али да се вратимо на ово за Израел и Палестину. Палестинци би добили столицу у УН (међународно признање) и више него што су у том тренутку имали. Добили би везу између Газе и Западне Обале и неке територије уз египатску границу, као компензацију за макар део територија које су изгубили на Западној обали. Добили би и огромну финансијску ињекцију, да се економски подигну.

Тај споразум је био лошији од онога што су имали на столу пре 24 године, када су одбили споразум. Али је бољи од онога што ће им бити понуђено данас, или за 10 година. Време не ради за њих. Сва међународна подршка и сви протести не вреде пуно ако не могу да утичу на ситуацију на терену. Данас на Западној обали има више Јевреја, него што је било пре 20 година. За 20 година ће их бити више него што их има данас. Не ради се само о насељавању, него и о наталитету. Јеврејска популација на Западној обали има у просеку више деце по жени, него Палестинци и било која арапска земља у околини: 5,3. Данас су близу 30% популације, за 20 година ће бити 35%. При томе та популација и даље има стандард на нивоу Израела, а не на нивоу Палестине.
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Last Login:Today at 02:06:33 am
Posts: 3 443


« Reply #247 on: July 03, 2024, 08:56:27 pm »

Израел прогласио 12,7 квадратних километара у долини Јордана државном земљом

Израелски мировни активисти, организација Peace Now, је објавила да је Израел прогласио 12.700 дунума (око 12,7 квадратних километара) земљишта у долини Јордана државном земљом. Према њима, то је највећа површина која је проглашена државном земљом, још од потписивања Споразума из Осла.

Током осамдесетих, Израел је прогласио стотине хиљада дунума државном земљом, али је та пракса прекинута потписивањем Споразума из Осла. Након тога, до ове године, државном земљом је проглашено око 20.000 дунума. Међутим, у овој години је (укљулујући ову одлуку) преко 23.000 дунума проглашено државном земљом.

Шта је проглашење земљишта државним?

Peace Now објашњава о чему се ради. Према међународним законима, Израел нема право да конфискује приватно земљиште на окупираним територијама. Међутим, Израел користи одредбе отоманског закона из 1858, који предвиђа да земљиште које се не обрађује више година постаје државно земљиште. Овај закон се не може применити на земљиште које је уписано у земљишне књиге као приватна својина. Међутим, највећи део земљишта у Западној обали није регистрован као приватна својина. Свега једна трећина је регистрована, током британске и јорданске владавине. Палестинци тврде да је та земља њихова, а да је нису регистровали зато што је било скупо. Тврде да су плаћали и плаћају порез.  Израел тврди да он не мења статус земљишта, него га само потврђује. Земљиште које Израел прогласи државним се по правилу даје на употребу јеврејским досељеницима. Од 1967. до данас, око 16% територије Западне обале је проглашено државним земљиштем.

Извор: Peace Now

Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:Yesterday at 08:50:49 pm
Posts: 10 297



« Reply #248 on: July 05, 2024, 08:01:17 pm »

Hamas odlučio: Pristajemo, ali...

Delegacija Hamasa koju je predvodio zamenik vođe grupe Halil Al Haja obavestila je Nasralaha o najnovijim dešavanjima na sastanku u Bejrutu, rekli su izvori.

Jedan od izvora, zvaničnik Hezbolaha, rekao je Rojtersu da će grupa prekinuti vatru čim sporazum o prekidu vatre stupi na snagu u Gazi, ponavljajući prethodne izjave grupe.

"Ako postoji sporazum u Gazi, onda će od nultog sata postojati prekid vatre u Libanu", rekao je zvaničnik.

Ovo saopštenje dolazi nakon obnovljenih pregovora o taocima nakon razgovora između premijera Benjamina Netanjahua i predsednika Džoa Bajdena, kao i nakon što je Izrael poslao delegaciju u Katar da nastavi pregovore, saznaje u petak Jerusalem Post.

Hamas je u petak odustao od svog zahteva za unapred obećanje da će Izrael okončati rat, što je navelo premijera Benjamina Netanijahua da pošalje tim na čelu sa direktorom Mosada Dejvidom Barnom da učestvuje u daljim razgovorima u Dohi.

Netanjahu je razgovarao sa američkim predsednikom Džoom Bajdenom i obavestio ga da će Izrael učestvovati u pregovorima na osnovu najnovijeg nacrta trofaznog sporazuma koji je Izrael dobio u sredu.

Taj konkretni predlog se bavi oslobađanjem preostalih 120 talaca i pitanjem prekida vatre u Gazi.

Hamas kaže da odbacuje bilo kakve izjave i stavove koji podržavaju planove stranih snaga da uđu u pojas Gaze pod bilo kojim imenom ili opravdanjem.

Oni navode da je upravljanje pojasom Gaze isključivo palestinsko pitanje.

"Palestinski narod neće dozvoliti nikakvo starateljstvo ili nametanje bilo kakvih spoljnih rešenja ili jednačina", dodaje se u saopštenju.

Odvojeno, Komiteti narodnog otpora (PRC), grupa udružena sa Hamasom, kažu da svaki pokušaj raspoređivanja međunarodnih ili drugih snaga u Gazi smatraju "agresijom" i da će se prema njima odnositi kao prema okupatorskim snagama.

SAD su sa arapskim saveznicima razgovarale o uspostavljanju posleratnih mirovnih snaga u Gazi.


Izvor
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Yesterday at 10:26:42 pm
Location: iz grada Kraljeva
Posts: 19 662


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #249 on: July 06, 2024, 06:16:09 pm »

IDF dobija bitke, ali šta je sa ratom?

06.07.2024.

Kako je politička drama u Vašingtonu uticala na dogovor o taocima i na nastavak rata i koja je prava priča iza odloženog naoružavanja

Protekli ponedeljak je bio prvi od 7. oktobra u kojem nije objavljena nijedna vest o ratu u Gazi u glavnim novinama u Sjedinjenim Državama.

Naizgled, ovo je manji detalj, ali zapravo ukazuje na značajan razvoj događaja: prešli smo na marginu vesti (naslov Njujork tajmsa sledećeg dana, o IDF-u koji se zalaže za dogovor o taocima i prekid vatre, je sada izuzetak).

To je zato što su Sjedinjene Države bile zahvaćene političkom dramom istorijskih razmera. Od sramotnog nastupa predsednika Džoa Bajdena u debati protiv Donalda Trampa, ovde smo postali malo zainteresovani (ova kolumna je napisana posle sastanaka u Vašingtonu i Njujorku). Amerikance brine samo da li će Bajden ispasti iz trke ili ne i ko će ga zameniti ako to uradi.

Izbori u SAD

U svakom slučaju, i tajming igra ulogu – Amerika je u završnoj fazi koja vodi do izbora u novembru. Sada se na Bliski istok uglavnom gleda kao na smetnju, kao i na planirani govor premijera Netanjahua u Kongresu u Vašingtonu – koji izgleda van dodira sa stvarnošću.

Američki prioriteti utiču na sve što se dešava na Bliskom istoku i to će činiti (ili ne) do novembra. Na primer, Amerikanci vrše sav svoj pritisak na Katar, a preko njega i na Hamas, da se postigne dogovor o taocima i prekid vatre, barem u Gazi. Možda je to ono što pomera pregovore napred i vraća izraelskoj strani dilemu da li da ide na dogovor: u četvrtak uveče kabinet je trebalo da raspravlja o tome.

Dogovor u Gazi mogao bi da dovede do prekida borbi i na severu, koje su se ponovo razbuktale ove nedelje nakon impresivne eliminacije višeg komandanta Hezbolaha Mohameda Naame Nasera, komandanta jedinice poznate kao „Aziz“, i očekivanog odgovora koji je uključivao preko 200 lansiranja raketa, dronova samoubica i projektila.

Poređenja radi, čak ni tokom najtežih dana Drugog  libanskog rata 2006. na našu teritoriju nije ispaljena tolika količina (i kvalitet). Generalno, Sjedinjene Države vrše jasan pritisak na Izrael da ne ide u sveopšti rat u  Libanu , ako je Izrael uopšte zainteresovan za to. Ovo je takođe povezano sa pitanjem snabdevanja Izraelom municijom, koja još uvek hvata naslove u Izraelu. Počeću sa ovim.

Pa, pošto je sve što je vezano za rat sada postalo bitka na X mreži (kao što su tvitovi ministara protiv povezivanja stanice za desalinizaciju u Gazi na električnu mrežu i čudno otpuštanje direktora bolnice Šifa u pozadini prenatrpanosti zatvorskih službi), istražio sam šta je istina o ovom kritičnom pitanju, a šta je puko spinovanje. Ova istraga otkriva da je pitanje da li Sjedinjene Države odlažu isporuku oružja Izraelu povezano sa stotinama pošiljki različite opreme i municije, a ne samo sa prijavljenim kašnjenjem 3.500 teških bombi za Vazduhoplovstvo.

Da bismo odgovorili da li su Sjedinjene Države ostavljale Izrael na miru ili ne, važno je razumeti proces: svaki zahtev Izraela za vojnu opremu ili oružje se usmerava kroz jedan od dva kanala – ili preko Pentagona i američke vojske ili preko Stejt department. U odbrambenom kanalu, oprema se obično nesmetano prenosi u Izrael iz vojske, ako je dostupna, obično je ispod određenog monetarnog praga.

Nasuprot tome, velike kupovine zahtevaju odobrenje Kongresa, što izaziva značajnu zabrinutost u Vašingtonu zbog naslova koji povezuju snabdevanje Izraelom oružjem sa brojnim, naizgled neumešanim žrtvama u Gazi, što obično nije pokriveno u našim medijima. Zbog toga se neki zahtevi za nabavku odlažu dok ne dobiju odobrenje Kongresa, ako ga uopšte ne dobiju.

U isto vreme, put nabavke kroz odobrenje Stejt departmenta je mnogo problematičniji: istorijski gledano, ovo odeljenje je manje podržavalo Izrael. Čak i šef, državni sekretar Antoni Blinken, možda ima rezerve prema Izraelu, i možda se neće potruditi da objavi zahteve zaglavljene u ovom kanalu.

Globalni saveznici

Ipak, naša situacija sa Sjedinjenim Državama je relativno dobra u odnosu na odnose sa drugim saveznicima, ili bivšim saveznicima. Na primer, objavljeno je da je Francuska isključila izraelsku bezbednosnu industriju sa značajne izložbe oružja u Parizu. Ono što nije bilo široko objavljeno je da Kanada aktivno prekida izraelske odnose u oblasti odbrane. Ovo prevazilazi samo ID; na primer, Kanađani trenutno sprečavaju isporuku odbrambene opreme za upotrebu specijalnim jedinicama granične policije, koje svakodnevno učestvuju u borbenim dejstvima u Gazi i na Zapadnoj obali.

Nazad u Sjedinjene Države. Na kraju krajeva, važno je razumeti da, kao i svako pitanje, američka politika u vezi sa snabdevanjem Izraela oružjem u velikoj meri zavisi od dobre volje lidera i zvaničnika. Ako su voljni, oni će ubrzati; ako žele, odugovlačiće. Poređenja radi: u prvim nedeljama rata, Amerikanci su dali sve od sebe da nas snabdevaju oružjem što je pre moguće. Pentagon je čak radio danonoćno kako bi nam ubrzao isporuku oružja, čak i vikendom. Značajna količina oružja napustila je američka vojna skladišta u Izraelu i bila je na putu za Ukrajinu, čak je napravila zaobilaznicu i vratila se na upotrebu IDF-u.

Sada je veliko pitanje da li je Netanjahuov zloglasni video, u kojem je „izbacio“ nesuglasice oko oružja (nakon što je predsednik Bajden to već učinio, iako kao politički pogrešan korak, nekoliko nedelja ranije), nekako ubrzao dolazak pošiljki oružja u Izrael? Istraga koju sam vodio ukazuje da je u perspektivi nekoliko nedelja od snimka nedvosmislen odgovor ne.

Opis američkog rešavanja ovog pitanja ostaje na našem radaru i ovih dana. Moguće je da je video zapravo odložio izvesno poboljšanje situacije – pre njega su bili u toku tihi pregovori između zvaničnih entiteta iz SAD i Izraela kako bi se poboljšao tempo snabdevanja oružjem. Možda je namera bila da se ministru odbrane Joavu Galantu da „šargarepa” tokom njegove četvorodnevne posete Vašingtonu, koja je završena krajem prošlog vikenda.

Gledajući unazad, čini se da je Netanijahuov video zaprepastio Amerikance. To je takođe šokiralo ministra odbrane Galanta, ministra Rona Dermera i šefa Saveta za nacionalnu bezbednost Cačija Hanegbija – koji su svi bili u Vašingtonu u vreme kada je Netanjahu razbuktao svoju poruku putem društvenih medija. 

Inače, bez obzira na pitanje snabdevanja oružjem, iako su Amerikanci posle Netanijahuovog snimka otkazali sastanak specijalnog strateškog foruma, savetnik za nacionalnu bezbednost Džejk Salivan je ipak uspeo da održi važan sastanak sa Dermerom i Hanegbijem. Obojica su uspeli da upoznaju Gallant sa sadržajem ovog ključnog sastanka tokom kratke jednočasovne diskusije nakon povratka iz SAD, neposredno pre nego što je Gallant poleteo. 

Rat na severu?

Nema sumnje da je način na koji Amerikanci rešavaju pitanje naoružanja takođe povezan sa ozbiljnom globalnom nestašicom municije i potrebom za snabdevanje oružjem Ukrajini, koja je pod intenzivnim ruskim napadom, uz zadržavanje spremnosti za potencijalni sukob na Tajvanu. . Kašnjenje u naoružavanju takođe može imati za cilj da obeshrabri Izrael da se upusti u sukob punog razmera u  Libanu. U naslovu u Njujork tajmsu se takođe navodi da je deo razloga zašto ID insistira na prekidu vatre i priprema za preraspoređivanje vezan za nestašicu municije i snažno iscrpljivanje snaga, kako redovnih, tako i rezervnih.

U svakom slučaju, važno je shvatiti da su strateški dostignuća ID-a protiv Hezbolaha značajna na globalnom nivou, daleko iznad mogućnosti da se gađaju visoki komandanti Hezbolaha desetinama kilometara od granice, kao što se ponovilo ove nedelje. Ako IDF uskoro proglasi prelazak sa Faze B na Fazu C u svojim operacijama u Gazi, čak i bez dogovora i svakako bez evakuacije Filadelfijskog puta i Necarimske osovine koje dele pojas Gaze na pola – Izrael će objaviti da je zadovoljan sistematskim distanciranjem sve snage Hezbolaha iz pograničnog područja. 

Istovremeno, zapretiće operacijom širokih razmera ako Hezbolah ne zaustavi vatru. Ovo bi potencijalno moglo da liči na operaciju Litani iz 1978. (Gallant je ove nedelje govorio o mogućnosti izraelskih tenkova do Litanija) i takođe plan za brzu eskalaciju. 

Ukoliko ne dođe do dogovora u Gazi, očekuje se da će naredne nedelje biti veoma napete na severu.

Izvor 
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:Yesterday at 08:50:49 pm
Posts: 10 297



« Reply #250 on: July 06, 2024, 08:30:30 pm »

Prihvaćen predlog Amerike – počinju pregovori?

Hamas je prihvatio predlog SAD da započne pregovore o oslobađanju izraelskih talaca, uključujući vojnike i muškarce, u prvih 16 dana posle okončanja prve faze sporazuma usmerenog na okončanje rata u Gazi, rekao je danas za Rojters izvor iz ove grupe.

Ova grupa je odustala od zahteva da se Izrael prvo obaveže na trajni prekid vatre pre potpisivanja sporazuma i dozvoliće da se do toga dođe kroz pregovore tokom prve šestonedeljne faze, istakao je izvor.

Palestinski zvaničnik blizak mirovnim naporima rekao je da bi predlog mogao da dovede do okvirnog sporazuma ako ga prihvati Izrael, i da bi okončao devetomesečni izraelski rat u Pojasu Gaze.

Dvojica zvaničnika rekla su za AP da će sporazum koji je predložio Vašington početi ''potpunim'' šestonedeljnim prekidom vatre, tokom kojeg će izraelski taoci koji su stariji, bolesni i žene biti oslobođeni u zamenu za stotine palestinskih zatvorenika.

Tokom ta 42 dana, izraelske snage bi se povukle iz gusto naseljenih oblasti Gaze i dozvolile povratak raseljenih u njihove domove u severnoj Gazi, rekli su zvaničnici.

Hamas, Izrael i posrednici će tokom tog perioda pregovarati o uslovima druge faze u kojoj bi bili oslobođeni preostali muški taoci, civili i vojnici, rekli su zvaničnici.

Zauzvrat, Izrael bi oslobodio još palestinskih zatvorenika, dok bi treća faza uključivala povratak svih preostalih talaca, kao i tela mrtvih, i početak višegodišnjeg projekta rekonstrukcije.

Hamas i dalje želi pisane garancije posrednika da će Izrael nastaviti da pregovara o trajnom prekidu vatre kada prva faza stupi na snagu, rekli su zvaničnici. Predstavnik Hamasa izjavio je za AP da je odobrenje te palestinske grupe došlo nakon što je dobila ''verbalne garancije" od posrednika da rat neće biti produžen i da će se pregovori nastaviti dok se ne postigne trajni prekid vatre. Rojtersov izvor iz izraelskog pregovaračkog tima rekao je u petak da sada postoje velike šanse za postizanje sporazuma, iako je Tel Aviv prethodno tvrdio da su uslovi koje je postavio Hamas neprihvatljivi.

Portparol izraelskog premijera Benjamina Netanjahua nije odmah odgovorio na zahtev za komentar u subotu, na jevrejski Šabat. Njegova kancelarija je u petak saopštila da će se razgovori nastaviti sledeće nedelje i naglasila da jaz između strana i dalje ostaje.

Novi predlog osigurava da posrednici garantuju privremeni prekid vatre, isporuku pomoći i povlačenje izraelskih trupa dok traju indirektni razgovori u cilju sprovođenja druge faze sporazuma, rekao je izvor Hamasa.

Rojters navodi da su proteklih dana pojačani napori da da se osigura prekid vatre i oslobađanje talaca u Gazi kroz diplomatiju između Vašingtona, Izraela i Katara, gde se nalazi rukovodstvo Hamasa u egzilu.

Od 7. oktobra, u izraelskim napadima ubijeno je više od 38.000 Palestinaca u Pojasu Gaze, prema podacima palestinskih vlasti.


Izvor
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:July 25, 2024, 08:59:56 pm
Posts: 22 596


« Reply #251 on: July 09, 2024, 07:47:24 pm »

Данас прочитах вест да је Израел, са друге стране тражио "право" да настави рат ако закључи да је то потребно. Зато све мање разумем финесе њиховог преговарања и жеља и једне и друге стране. Као да политичке елите на обе стране више воде рачуна о свом угледу и снази а не о народу кога, наводно, заступају.
Logged
Pages:  1 ... 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.