PALUBA
April 20, 2024, 03:53:22 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 [82] 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 ... 132   Go Down
  Print  
Author Topic: Ekonomski uticaj sukoba u Ukrajini  (Read 186099 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1215 on: August 25, 2022, 09:59:37 am »




Danas iz ukrajinskih luka isplovljava pet brodova sa hranom


Zajednički koordinacioni centar u Istanbulu odobrio je isplovljavanje pet brodova sa ukupno 85.110 tona hrane iz ukrajinskih luka.

Ovi brodovi isploviće danas, navedeno u saopštenju Koordinacionog centra, prenosi Tas.

Brod "Askanios" nosiće 58.510 tona kukuruza i krenuće iz luke Južnji za Nemačku, dok će brod "Oris Sofi" iz iste luke prenositi 5.900 tona suncokretovog ulja za Tursku.

Brodovi "Mohamad Y" i "Belis" isploviće iz Odese za Izrael sa 11.000 tona pšenice odnosno 6.000 tona soje, dok će brod "Zelek Star" iz Černomorska ploviti do Turske.

Zajednički koordinacioni centar uspostavili su Rusija, Turska, Ukrajina i Ujedinjene nacije sa ciljem da se reši problem izvoza hrane iz ukrajinskih luka.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1216 on: August 25, 2022, 10:19:59 am »




Vašington post: Sankcije protiv Rusije nisu funkcionisale


Šest meseci otkako su Rusiji uvedene sankcije bez presedana, ekonomija zemlje još uvek nije pokazala znake kolapsa koji su zapadni lideri prvobitno očekivali, ocenio je vodeći američki list.

Uvodnik objavljen u utorak u Washington Post-u govori o tome kako brzo nakon što su SAD uvele ograničenja protiv Rusije kao odgovor na njenu vojnu ofanzivu na Ukrajinu, predsjednik Joe Biden je tvrdio da je ekonomija zemlje već pogođena.

Međutim, kako se ističe u članku, nakon početnog šoka, ruska valuta, rublja, uspela je da se oporavi zahvaljujući tome što je Moskva uvela stroga ograničenja na devizne transakcije, kao i zbog pada uvoza. Štaviše, stopa nezaposlenosti u zemlji nije naglo porasla i izvoz energije nastavlja da donosi milijarde dolara u blagajnu Kremlja svakog meseca, navodi Post.

U članku se dalje navodi najnovija prognoza Međunarodnog monetarnog fonda da će se ruska ekonomija ove godine smanjiti za 6%, što je značajno povećanje u odnosu na ranijih 10% projekcije.

U članku se citira Maksim Mironov, ruski ekonomista na IE Business School u ​​Madridu, koji tvrdi da sankcije „definitivno deluju, ali nažalost mnogo sporije nego što su svi očekivali pre šest meseci. ”

Ekspert je naglasio da bi Evropska unija zabrana uvoza ruskog gasa i nafte bila opipljiv udarac za Moskvu. Međutim, kako se u članku u istom dahu primećuje, veliki deo Evrope u velikoj meri zavisi od ruske energije, što takav scenario čini manje verovatnim.

Bez obzira na to, ruska ekonomija nije baš izašla potpuno neoštećena, navodi Post. Osim odlaska nekih popularnih brendova i viših cena kafe, proizvođači automobila u zemlji morali su znatno da smanje proizvodnju i da otpuste radnike zbog nedostatka uvezenih komponenti, navodi se u članku. Takođe se ističe da su piloti i drugi zaposleni u avio kompanijama takođe masovno otpuštani kao rezultat zapadnih sankcija, dok je hiljade visokoobrazovanih profesionalaca pobeglo iz zemlje.

Citirajući Ilju Matvejeva, politikologa iz Sankt Peterburga, Post zaključuje da će se „tehnološki jaz između Rusije i naprednih ekonomija vremenom povećavati“ sa malim izgledima za „inovativni i tehnološki napredak“ u zemlji.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1217 on: August 25, 2022, 11:34:36 am »




Ukrajina štampa novac za pokrivanje deficita


Narodna banka Ukrajine (NBU) je „štampala“ još 30 milijardi grivna (814 miliona dolara) tokom prošle nedelje, rekao je u sredu ukrajinski poslanik Jaroslav Železnjak, misleći na kupovinu lokalnih obveznica centralne banke.

“ Tokom protekle sedmice (16-23. avgusta), NBU je štampao još 30 milijardi grivna. Ukupan iznos finansiranja NBU kroz štampanje budžeta dostigao je 285 milijardi grivni (7,7 milijardi dolara)“, napisao je Železnjak na svom Telegram kanalu.

Ukrajinske vlasti su ranije otkrile da je budžetski deficit trenutno oko 5-7 milijardi dolara mesečno. Pošto poreski prihodi i plaćanja carine nisu u mogućnosti da pokriju ovaj jaz, NBU mora da pribegne „štampanju“ novca kupovinom državnih obveznica da pokrije budžetske rashode. Finansiranje deficita centralne banke može povećati rizik od inflacije.

Prema Železnjaku, prodaja domaćih državnih obveznica donosi „veoma malo“ budžetu.

Takođe, od „obećanih“ 5 milijardi dolara inostrane pomoći za avgust, Ukrajina je do sada dobila samo 1,4 milijarde dolara, uključujući 350 miliona dolara od Kanade za kupovinu gasa.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1218 on: August 25, 2022, 01:19:52 pm »





Cene električne energije u Evropi




[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* cene električne energije u Evropi.jpg (74.21 KB, 1005x1024 - viewed 4 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1219 on: August 25, 2022, 03:35:40 pm »




EU dala zeleno svetlo


Evropska unija dala je zeleno svetlo ovlašćenoj banci da izvršava direktna plaćanja za tranzit nafte u Evropu preko Ukrajine.

To je saopštila ruska kompanija za transport sirove nafte Transnjeft.

"Regulator u Briselu obavestio je našu banku, nakon situacije sa neizvršenjem plaćanja, da nam sada daju dozvolu da izvršimo sva potrebna plaćanja do kraja godine", saopštila je kompanija Transnjeft, prenosi RT.

Ranije u avgustu ukrajinska kompanija UkrTransNafta zaustavila je tranzit ruske nafte kroz naftovod "Družba" zbog nemogućnosti Rusije da plati tranzitne takse zbog sankcija.

Transnjeft je saopštio da ponovo pokušava da uplati sredstva koja je uplatio 22. jula, kada uplata nije prošla.

Uplatu je odbila evropska korespondentna banka, pozivajući se na sankcije, zbog čega je novac posle šest dana vraćen na račun uplatioca. Kao rezultat toga, Mađarska, Slovačka i Češka same su platile tranzit. Osnov za odluku Brisela da dozvoli Rusima direktna plaćanja jeste što ruska nafta koja teče kroz cevovode nije predmet sankcija, za razliku od sirove nafte koja se prevozi morem, prenosi Biznis.rs.

Istovremeno, rafinerija nafte PCK u nemačkom gradu Švedu suočila bi se sa zatvaranjem ukoliko bi isporuke naftovodom "Družba" bile prekinute, navodi Komersant, pozivajući se na Financial Times. Prema navodima tog izvora, rafinerija je očekivala da bi mogla da zameni snabdevanje naftom iz Poljske, ali je odbijena.

Razlog za odbijanje je što 54 odsto akcija rafinerije pripada ruskoj kompaniji Rosneft. Nemačka rafinerija sada pokušava da zameni rusku, naftom iz Kazahstana.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1220 on: August 25, 2022, 03:36:58 pm »




Gas skočio na preko 3.200 dolara


Cena gasa u Evropi uzletela je danas na preko 3.200 dolara za 1.000 kubnih metara, prvi put od 8. marta ove godine, prema podacima sa londonski ICE berze.

Gas za septembarsku isporuku (fjučers ugovori) trguje se na holandskom TTF čvorištu po ceni od 3.215 dolara za 1.000 kubika, odnosno za 310,505 evra po megavat-satu (MWh) po trenutnom kursu evro/dolar, javlja agencija Tas s.

Od otvaranja današnjeg trgovanja cena je skočila za više od 7,0 procenata sa nivoa od 3.113 dolara za 1.000 kubika, na kojem je zaključena u sredu uveče.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1221 on: August 25, 2022, 03:43:04 pm »




Zbog čega se Moskva i dalje solidno drži? "Rusi mogu patiti kao niko drugi"


Dan nakon početka rata u Ukrajini, Centralna banka Rusije (CBR) stopirala je objavljivanje ekonomskih podataka.

Stopirani su podaci o svemu – od spoljne trgovine do inostranih i unutrašnjih ulaganja.

Isto je učinio i Rosstat, tamošnja agencija za statistiku.

Kako piše Jutarnji list, mnogi s razlogom dovode u pitanje pouzdanost ekonomskih brojki koje se tek sada pojavljuju. Čak su i investicione banke, koje više ne savetuju svoje klijenete o ruskim kompanijama, smanjile istraživačke napore.

U jeku takve statističke magle, vodi se žestoka rasprava o tome kako stoji ruska ekonomija, piše Ekonomist. U nedavnom istraživanju koje je došlo sa Univerziteta Jejl, i izazvalo široku pažnju, ističe se da je ruska ekonomska snaga tek privid za naivne. Navodi se i da je povlačenje zapadnih kompanija i te kako povredilo ekonomsku moć Rusije.

"Putinove odabrane statistike nemarno se rastrubljuju po medijima, a pritom ih koristi gomila nemarnih stručnjaka. Šta se na kraju dobije? Ekonomske prognoze koje su nerealno povoljne za Kremlj", tvrde istraživači.

Drugi pak uveravaju javnost da se ruska ekonomija nipošto ne urušava. Isto, između brojnih ostalih, tvrdi i Kris Vifer, cenjeni makroekonomista, dugogodišnji posmatrač ruskih ekonomskih dešavanja.

Nakon što je Rusija napala Ukrajinu, njena ekonomija otišla je u slobodni pad. Rublja je izgubila četvrtinu svoje vrednosti u odnosu na dolar. Berza se urušila, a regulatori obustavili trgovinu. Sledio je egzodus zapadnjačkih firmi iz Rusije, a vlade sa Zapada počele su kolektivno da udaraju sankcijama. Podsećanja radi, unutar prvih mesec dana analitičari su smanjili prognoze ruskog BDP-a, sa rasta od 2,5 odsto na pad od gotovo 10 odsto. Neke su prognoze bile i tmurnije.

"Stručnjaci predviđaju da će se ruski BDP ove godine smanjiti do 15 odsto, brišući ekonomski dobitak u poslednjih 15 godina", likovala je svojevremeno Bajdenova administracija.


Ruska ekonomija se drži bolje nego što su predviđale i najoptimalnije prognoze

Obe strane u ovoj raspravi slažu se da Rusija još i te kako pati. Masovna povećanja kamatnih stopa u proleće, osmišljena da stabilizuju rublju u kolapsu, zajedno s povlačenjem stranih kompanija, gurnula su zemlju u recesiju.

Prema zvaničnim podacima BDP je u drugom kvartalu pao za 4 odsto na godišnjem nivou. Mnogo je obrazovanih ljudi pobeglo, a oni drugi iselili su imovinu iz zemlje. U prvom tromesečju 2022, prema poslednjim dostupnim podacima, stranci su povukli direktna ulaganja u vrednosti od čak 15 milijardi dolara, što je verovatno najgora zabeležena brojka. Nadalje, u maju 2022. ruske doznake u Gruziji bile su neverovatnih deset puta veće u dolarima nego godinu pre.

Ali poslednja Ekonomistova analiza podataka iz raznih izvora sugeriše da se ruska ekonomija drži bolje nego što su predviđale i najoptimalnije prognoze. Uzimaju za primer tzv. "indikator trenutne aktivnosti", koji objavljuje Goldman Saks, a meri privredni rast u stvarnom vremenu. Isti se drastično smanjio u martu i aprilu, a u narednim mesecima i te kako oporavio.

Drugi parametri pričaju sličnu priču. Indeks rasta uslužnog sektora manje je pogođen nego za prethodnih kriza. Potrošnja električne energije, nakon početnog pada, ponovno raste. U međuvremenu, inflacija jenjava. Od početka 2022. pa do kraja maja cene su porasle za oko 10 odsto. Pad rublje poskupeo je uvoz, a povlačenje zapadnih kompanija rezultiralo je smanjenjem ponude. Rosstat navodi da cene sada ipak padaju. Nezavisni izvori poput konsultantske kompanije Stejt strit global markets pokazuju slične trendove.

Jača rublja automatski podrazumeva i smanjenje troškova uvoza. I inflacijska očekivanja su pala – sa 17,6 odsto u martu na 11 odsto u julu. Uz obilje gasa, Rusija verovatno neće doživeti ni talas inflacije evropskog tipa, uzrokovan višim cenama energije.

Pad cena nije jedina okolnost koja pomaže ruskim domaćinstvima. Podaci Sberbanke, najvećeg ruskog zajmodavca, pokazuju da su srednje realne plate naglo porasle od proleća. Delimično zato što se tržište rada drži, ljudi mogu nastaviti da troše. Podaci Sberbanka upućuju na to da je realna potrošnja u julu bila gotovo nepromenjena u odnosu na početak godine.


"Rusi mogu patiti kao niko drugi"

Uvoz je u proleće naglo pao, delimično zato što su mnoge zapadne kompanije prekinule kanale snabdevanja. Ipak, pad nije bio ozbiljan prema standardima nedavnih recesija i uvoz se sada brzo oporavlja. Tri faktora objašnjavaju zašto Rusija nastavlja da nadmašuje ​​predviđanja.

Kako prenosi Jutarnji list, Putin se slabo razume u ekonomiju, ali rado delegira ekonomsko upravljanje ljudima koji to razumeju. Ruska centralna banka prepuna je visokokvalifikovanih stručnjaka koji su brzim akcijama sprečili ekonomski kolaps. Udvostručenje kamatnih stopa u februaru poduprlo je rublju, pomažući smanjenju inflacije. To je faktor broj jedan.

Drugi se odnosi na noviju ekonomsku istoriju. Sergej Šojgu, ruski ministar obrane, još je u februaru poručio da Rusi "mogu patiti kao niko drugi". Ovo je peta ekonomska kriza s kojom se zemlja suočila u 25 godina, nakon 1998, 2008, 2014. i 2020. godine. Svako stariji od 40 godina seća se ekonomskog kolapsa uzrokovanog raspadom Sovjetskog Saveza. Ljudi su naučili da se prilagode, a ne da paniče.

Isto tako, delovi ruske ekonomije već dugo uživaju popriličnu autonomiju od Zapada. To je izolaciju nastalu nakon napada na Ukrajinu učinilo znatno manje bolnom. Pre napada samo je oko 0,3 odsto Rusa radilo za neku američku kompaniju. Na zapadu Evrope taj se broj kreće oko dva, gotovo tri odsto. Rusiji je takođe potrebno relativno malo inostranih zaliha sirovina.

Treći faktor odnosi se na ugljovodonike. Prema nedavnom izveštaju Međunarodne agencije za energiju, sankcije su imale tek ograničen uticaj na rusku proizvodnju nafte. Od početka rata Rusija je prodala fosilnih goriva u vrednosti od oko 85 milijardi dolara.

Sve dok Putin ostane na dužnosti, zapadni investitori neće ni taknuti Rusiju, zaključuje Ekonomist.

Čak i Centralna banka Rusije priznaje da Rusiji očajnički nedostaje inostrana tehnologija. Analitičari sada tvrde da će vremenom sankcije uzeti danak te da će Rusija proizvoditi robu lošijeg kvaliteta po većoj ceni. Takva bi situacija vrlo skoro naprosto morala da sruši Putinov ekonomski mehur, piše Jutarnji list. Ali za sada – Moskva se drži sasvim solidno.


izvor
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 390


« Reply #1222 on: August 25, 2022, 05:02:12 pm »





Cene električne energije u Evropi




[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Рат у Украјини сигутно има утицаја, али мало је вероватно да је он баш такав да вишеструко подуже цене. Ја ценим да у овим ценама има више шпекулатских игри разних каиталистичких мешера, него реалног утицаја због сукоба на Истоку Европе.
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 212


« Reply #1223 on: August 25, 2022, 05:41:36 pm »


Sve dok Putin ostane na dužnosti, zapadni investitori neće ni taknuti Rusiju, zaključuje Ekonomist.

Čak i Centralna banka Rusije priznaje da Rusiji očajnički nedostaje inostrana tehnologija. Analitičari sada tvrde da će vremenom sankcije uzeti danak te da će Rusija proizvoditi robu lošijeg kvaliteta po većoj ceni. Takva bi situacija vrlo skoro naprosto morala da sruši Putinov ekonomski mehur, piše Jutarnji list. Ali za sada – Moskva se drži sasvim solidno.

izvor

Ово постаје смешно... ”Економист” веома добро зна да инвеститори инвестирају преко фондова. Западни инвестициони фонд инвестира у финансијску институцију (банку, фонд) у Индији или Кини. Та институција инвестира у Русију, уколико им то доноси добар профит.

Што се тиче производње робе лошијег квалитета по већим ценама, то је оно што се зове wishful thinking, или на српском ”шта је баби мило...”. Ако Руси буду производили лошије а скупље - но неће бити ради санкција, него ради лоше контроле квалитета, слабе продуктивности, корупције и скупе рубље. Технологија се купује, а јаз у технологији између Запада и нпр. Кине и Индије није више толики као пре 10 или 20 година.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 881



« Reply #1224 on: August 25, 2022, 06:22:14 pm »





Cene električne energije u Evropi




[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Рат у Украјини сигутно има утицаја, али мало је вероватно да је он баш такав да вишеструко подуже цене. Ја ценим да у овим ценама има више шпекулатских игри разних каиталистичких мешера, него реалног утицаја због сукоба на Истоку Европе.

Синоћ на Дневнику РТС-а, онај Хрват се жали да му је рачун за прошли мјесец 450 пута (!) већи. Не знам како је то уопште могуће.
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 176


« Reply #1225 on: August 25, 2022, 09:05:28 pm »





Cene električne energije u Evropi

Radi se o povecanju od 450%




[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Рат у Украјини сигутно има утицаја, али мало је вероватно да је он баш такав да вишеструко подуже цене. Ја ценим да у овим ценама има више шпекулатских игри разних каиталистичких мешера, него реалног утицаја због сукоба на Истоку Европе.

Синоћ на Дневнику РТС-а, онај Хрват се жали да му је рачун за прошли мјесец 450 пута (!) већи. Не знам како је то уопште могуће.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 881



« Reply #1226 on: August 25, 2022, 10:59:49 pm »





Cene električne energije u Evropi






[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Рат у Украјини сигутно има утицаја, али мало је вероватно да је он баш такав да вишеструко подуже цене. Ја ценим да у овим ценама има више шпекулатских игри разних каиталистичких мешера, него реалног утицаја због сукоба на Истоку Европе.

Синоћ на Дневнику РТС-а, онај Хрват се жали да му је рачун за прошли мјесец 450 пута (!) већи. Не знам како је то уопште могуће.

Radi se o povecanju od 450%


Да, 450%, извињавам се на грешци. Па и то 450% је сулудо!
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 212


« Reply #1227 on: August 26, 2022, 12:10:37 am »

Да, 450%, извињавам се на грешци. Па и то 450% је сулудо!

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ово су цене гаса у ЕУ, изражене у еврима по мегават сату (EUR/MWh), у последњих десет година, према https://tradingeconomics.com/commodity/eu-natural-gas

Све до августа прошле године, цене никада нису прелазиле 30 евра. Тада су пробиле цену од 50 евра и наставиле да расту. Тренутно су 320 евра што је екстрем, али у последњих пола године је најнижа цена била око 80 евра, и то само на тренутак. Од половине јуна је преко 100 евра. Очекује се да до краја квартала буде у просеку преко 270 евра, а да у року од 12 месеци преко 320.

Цена електричне енергије директно зависи од цене енергената који се користе у производњи. Ако је гас 7 пута скупљи, логично је и да струја произведена из гаса буде 7 пута скупља. Угаљ је два пута скупљи, али су термоелектране и рудници позатварани, требаће времена да се то отвори, ако зелени буду дозволили. Уранијум се скупљи два пута. За ову сушу се тврди да је најгора у последњих 500 година, можда претерују, али водостај река је јако низак.

Једино сунце и ветар нису поскупели  Smiley


* ngeu_com.jpeg (23.11 KB, 746x468 - viewed 3 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1228 on: August 26, 2022, 07:15:52 am »




Nemci mu se smeju: "Izgleda da je zaboravio"


Kancelar Nemačke Olaf Šolc našao se na udaru javnosti zbog fotografije kako se penje na tenk marke "gepard" tokom sastanka sa čelnicima ukrajinske vojske.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Čitaoci nemačkog lista "Die Welt" reagovali su na fotografiju, koja je kod njih izazvala podsmeh.

"Izgleda da Šolc nije previše zauzet, ili je zaboravio da je kancelar Nemačke", glasio je jedan od komentara, a prenosi "Raša tudej".

"Fotografisanje izgleda da je bitnije ovoj vladi, nego pametna politika okrenuta prema državi i njenim stanovnicima", naveo je drugi čitalac.

Neki se, takođe, pitaju šta je zapravo bitno za Šolca.

"Da, kancelar ima prioritete. Gledajući ovu zanosnu i lepu fotografiju, pitam se da li se ovi prioriteti podudaraju sa prioritetima naroda?", pita se jedan komentator.

Podsećanja radi, pre nekoliko dana ministarka unutrašnjih poslova Nemačke Nensi Fezer izazvala je ljutnju kod Ukrajinaca zbog fotografije na kojoj se vidi kako se smeje i drži šampanjac u ruci, u društvu sa ministrom za rad Hubertusom Hilom i ambasadorom u Ukrajini Ankom Feldhusen. Na fotografiji je i gradonačelnik i bivši bokser Vitalij Kličko.

Mnogi su smatrali da fotografija nije umesna, s obzirom da u Ukrajini već više od šest meseci besni sukob sa Rusijom. Ona je posle toga uputila izvinjenje uvređenim građanima.


izvor


* šolc.jpg (54.68 KB, 800x505 - viewed 5 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 390


« Reply #1229 on: August 26, 2022, 09:42:58 am »

Quote
Једино сунце и ветар нису поскупели  Smiley

А и то ће, само ако разним мешетарима успеју некако да обезбеде тапију и на тај ресурс... Cool
Logged
Pages:  1 ... 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 [82] 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 ... 132   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 22 queries.