PALUBA
April 26, 2024, 10:46:48 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 [86] 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 ... 132   Go Down
  Print  
Author Topic: Ekonomski uticaj sukoba u Ukrajini  (Read 187682 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 230


« Reply #1275 on: September 13, 2022, 03:52:55 pm »

Danas u novinama natpisi da Izrael ima visak zemnog plina i da moze isporucivati EU oko 10% potreba koje je dolazilo u EU iz Rusije.
Postoji samo jedan mali problem, transport do EU. Trenutno bi se plinovodom trsnsportirao do Egipta a onda LNG brodovima za Europu. Problem ne dovoljni kapacitet egipatskog terminala. Druga opcija je podvodni pipe-line od Izraela do Cipra a onda do Grcke pa do Italije. Izgradnja bi trajala min. 7 godina a do tada?Huh?

Не би ме изненадило са су се новинари играли глувог телефона. Израел можда има потенцијал (резерве) да експлоатише и извезе 10% онога што је извозила Русија. У овом тренутку Израел нема бушотине које црпе 10% од руског извоза у ЕУ. Међутим, израелске резерве су јако мале, око 60 пута мање од руских.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 019


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #1276 on: September 14, 2022, 10:56:50 am »

Iz ukrajinskih luka isplovilo jos pet brodova sa žitaricama

14.09.2022.

Još pet brodova natovarenih žitaricama isplovilo je jutros iz ukrajinskih luka, saopštilo je Ministarstvo odbrane Turske, a prenosi agencija Anadolija.

Izvor
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 683



« Reply #1277 on: September 14, 2022, 07:20:36 pm »

NEMAČKI UNIPER RAZMATRA TUŽBU PORIV GASPROMA: Tražiće naknadu štete zbog gubitka od 12,3 milijarde evra

NEMAČKI uvoznik gasa Uniper razmatra da podnese tužbu protiv Gasproma Arbitražnom sudu u Stokholmu za naknadu štete, preneo je Rojters.

-Naravno, Uniper... će razmotriti takve zahteve za odštetu protiv Gasproma i, ako postoji velika verovatnoća uspeha, pokušaće da ih sprovede, navodi agencija pozivajući se na i-mejl (e-mail) dobijen od kompanije.
Agencija napominje da je Uniper bio primoran da kupuje gas po povećanoj ceni od drugih dobavljača nakon što je Gasprom prvo smanjio, a zatim potpuno obustavio snabdevanje gasovodom Severni tok, navodeći kao razlog višu silu.

Nemačka kompanija je u prvoj polovini 2022. zabeležila gubitak od 12,3 milijarde evra i bila je prinuđena da se obrati nemačkoj vladi za podršku. Kako navodi agencija, glavni razlog za to kompanija smatra poremećajima u snabdevanju.

Uniper je nemačka energetska kompanija. NJegova osnovna delatnost je proizvodnja električne energije, kao i globalna trgovina energijom i širok portfolio gasnih sredstava, što Uniper čini jednom od vodećih gasnih kompanija u Evropi.

Izvor

Logged
B051LjKo
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 365


« Reply #1278 on: September 16, 2022, 10:33:07 am »

I ja se slazem a na drugoj temi imas dobar pregled stanja na Zapadu. Ocito je na tebe veliki uticaj ostavilo stanje i zivot u Turskoj koja je u ovome usprkos jakoj inflaciji profitirala.

Ne znam tko je profitirao, turci sigurno nisu. Ovdje je velika, velika kriza. Lira je jako pala. pogledaj tecaj prije par godina i danas i sve bi ti trebalo biti jasno.

U Njemackoj , UK , Italiji , Svicarskoj bar kazu na televiziji doduse stidljivo da postoje veliki problemi za buducnost.

Ogroman problem je cijena plina na kojoj se bazira cijela njemacka kemijska industrija. Trenutno je prvi problem da li ce plina uopce bit, po bilo kojoj cijeni, za sada se rijesilo ho ruk kupovinom po cijeni od 2000 Eura za 1000 m3. Drugi problem je neodrzivost bilo kakve proizvodnje s tom cijenom, kratkorocno moze privreda generirati bilo kakve gubitke, pokriti ce se to. Dugornocno je neizdrzivo poslovati s energentima koji su za faktor 3 ili 5 skuplji nego ekvivalentnih tvornica u kini S nafrom je nesto manji problem, jer iako je razlika i tu velika, podnese se. Kinez plati 70 golara za barel, svabo 110, i vec se nekako prebije razlika. Ali ako kinez plati 250 ili 300 Eura za 1000 m3 plina, i ima ga koliko god zeli, a svabo 2500 Eura, i moli boga gdje ce naci tanker koji ce mu ga isporuciti, i na kojem terminalu... to je neizdrzivo. A na kemijskoj industriji se zasniva sva proizvodnja.

Trenutno ne pljuste otkazi kao sto kazes, mada ih ima , moj dobar prijatelj ga je dobio ali je srecom nasao brzo drugi posao, ali su vec otpustili toliko ljudi zbog Korone ili jos bolje poslali u prijevremene penzije tako da trenutno nedostaje ljudi u nekim bransama. Ali da ih ne bi otpustili radnici rade sa 10% manjim placama, tradicionalna 13 placa , isplacivana dva puta godisnje , kao dvije polovice je sada samo jedna cetvrtina. Nisam siguran da je bas sve bajno u USA, da ne nabrajam sve sto znam, dio mojih rodjaka se vratio za stalno iz USA i kazu da Amerika nije ono sto je bila kada su otisli prije 30 godina. Da se ne prepucavamo , svatko ovo vidi na svoj nacin, i to je O.K.

SAD, elektricar vulgaris, indistrijska sljaka, povlacenje kablova i spajanje motora, nikakva mudrost, satnica od 28 - 36 dolara, posla koliko god hoces. Konobarenje u jednom od tisuca restorana, satnica 2.5 dolara po satu plus napojnice koje su obavezne, i u pravilu su oko 15%. Potreba skola nula, u prosjeku konobar vulgaris restorana donese kuci izmedju 150 i 200 dolara, svaki dan.

Daleko su oni od krize, jako daleko.
Logged
babaroga
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 506



« Reply #1279 on: September 16, 2022, 10:51:24 am »

Ne znam da li ovo pripada ovde, ali imam da podelim sa vama jedan interesantan dogadjaj.

Naime, u Sjavcarskoj ima oko 600k domacinstava koja se greju na gas. Potrosnja gasa cele Svajcarske je na nivou grada Hamburga u DE. Pricao sam sa kompanijom koja nas snabdeva istim, cisto da pitam za "zdravlje", i dobijem ovakav odgovor.  Svajcarska nema skadiste za LNG, nego dobija direktno iz Nemacke. I jos mi doticna godpodja kaze, mi smo njima platili za dve godine unapred pa ce morati da isporuce. Na pitanje, a sta ako Nemacka ne bude imala da isporuci, opet je bio odgovor, "ali mi smo njima platili".  

Posto imamo solarne panele na kuci, malo sam resio da pruredim grejanje, za koje sam sad cuo da mi treba gradjevinsa dozvola za toplotnu pumpu, 2 do 3 meseca da se dobije ista.  Naravno, Svajcarke firme deru kozu, minimalna cena 40000CHF za privileguju instalacije sistema. Tu se moj komsija i ja malo domundjavali i reko da vidimo koliko kostaju toplotne pumpe u Kini, i nadjemo na AliBabi. Pricamo sa predstavnicima kompanija u Kini, svi su upoznati sa energetskom situacijom u EU/Zapadnoj Evropi i kazu da imaju navalu na njihove produkte.  Cene su oko 3-5000 CHF sve sa prevozom do Svajcarske.  Naravno, plus instalacija.  Ono sto je tragedija, je da te iste pumpe ovde samo imaju drugo ime i pakovanje, i da se prodaju za 20-25000CHF, cak su i certifikati isti.

To sto me je iznenadilo je "attitude" ljudi iz kompanije za Gas, ali i to da su cak i obicni kinezi veoma upuceni u stanje na "trulom zapadu"

PS
Samo da dodam, bez obzira na to sto su "platili 2 godine unapred", cena gasa u CH je dobrano porasla u odnosu na proslu i predproslu godinu, placam ga pa znam
Logged
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 422


« Reply #1280 on: September 16, 2022, 10:56:07 am »

Vidim da si po svijetu radio sve i svasta , ali si sam, bez obitelji i to hoda. Ostani zivjeti u nekoj od tih zemalja sa obitelji, zena i djeca i kupi nekretninu pa mozemo razgovarati. Ja sam bio i otisao natrag u Europu u Kanadi, otisao sa papirima  i tad sam prije trideset godina imao satnicu 25 dolara na sat, kad sam rekao da odlazim htjeli su mi za 2 Dolara povecati placu. Ali nisi spomenuo da nemas skoro nikakvu socijalnu zastitu. Dodjes na posao i kazu ti da mozes ici doma, jer trenutno nema firma posla, zvat ce te kad bude posla, imas novac  dio iz fonda za nezaposlene i mozes cekati ili trazis drugi posao.Ako si sam i zdrav OK a ako ne prica je drugacija Ako ti se razboli clan obitelji ili ako si stariji mozda ces morati prodati vec skoro otplacenu kucu da platis troskove lijecenja, itd. Nije zlato sve sto sija. Apro po Turske znam dosta kakvo je stanje jer je jedna moja rodjakinja ozenjena za veleposlanika jedne EU zemlje u Ankari. U Kanadi je naas covjek u roku od par mjeseci prodao kucu ,pokupio obitelj, ostavio posao u tvornici kamiona MAC , i vartio se natrag jer je postar pao ispred njegove kuce a on je bio duzan ocistiti led u svo dvoristu, gadno se polomio i trazio veliku odstetu. To nasi u prolazu ne vide. Koliko znam za obitelj je sve teze u USA.I ako imas obitelj , i kupis kucu cesto radis i do tri posla da se skupi dovoljno love. Putujes satima izmedju poslova i jedaes fast food u autu.Kada je moj rodjak farmaceut vodi tri manje apoteke u soping centrima izgubio jedan od poslaova morali su prodati kucu na Floridi jer vise nisu mogli placati kredit!
Koliko vidim ,da si bio po 3 mjeseca u doticnim zemljama , cini mi se da nisi imao papire nego radio na crno kao turist. Imao si srece da te nisu uhvatili i deportirali. Radeci na aerodromu svakodnevno sam vidjao takve slucajeve ,koje je policija eskortirala do zrakoplova i prije svi putnika stavljala na zadnje sjedalo. Naravno povratni let i troskove su im uzeli od zaradjenog novca.
« Last Edit: September 16, 2022, 11:13:25 am by milan55 » Logged
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 422


« Reply #1281 on: September 16, 2022, 11:06:56 am »

babaroga , nista cudno. Ja sam srecom kupio stan sa izmjenivacem topline pod zemljom i nemamo tih problema, sa nadolazecom situacijom. Trebamo samo malo struje za pumpu i elektroniku , pod uvjeto da ce je biti.
Evo ti jos jedan banalan primjer. Netko u mojoj blizoj obitelji je operirao rak prostate i treba 12 mjeseci hormonalnu terapiju , mjesecno sa ljekom koji je proizveden u Svicarskoj. Naravno rodbina odmah , mi imamo nase u Svicarskoj pa ce oni nabaviti. Cijena lijeka u Svicarskoj je, mjesecna doza 1200 Sfr. Prije nego sve brzopleto platim, pitam susjedu u Hrvatskoj koja cesto ide u Trst, da li moze taj ljek tamo nabaviti. Moze cijena je 300 Eura po mjesecnoj dozi. Kazem mojima da se raspitaju da li se moze nabaviti u Hrvatskoj. Moze cijena 120 Eura po mjesecnoj dozi za isti ljek. Eto kako to stoji u stvarnosti.
Logged
B051LjKo
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 365


« Reply #1282 on: September 16, 2022, 11:08:59 am »

Vidim da si po svijetu radio sve i svasta , ali si sam, bez obitelji i to hoda.

Sam? Polako s etiketama, zena, dvoje djece, i cijela uza obitelj... hvala bogu svi su dobro. Imam srecu da mogu birati sto mi se radi, kako mi se radi, i kada mi se radi. Kad mi se ne radi sam kuci, na godisnjem.

Ostani zivjeti u nekoj od tih zemalja sa obitelji, zena i djeca i kupi nekretninu pa mozemo razgovarati.

Ne pada mi napamet, kuci mi je super. Nema boljega nego novce zaradjivati u inozemstvu, a trositi ih na balkanu,


Ja sam bio i otisao natrag u Europu u Kanadi, otisao sa papirima  i tad sam prije trideset godina imao satnicu 25 dolara na sat, kad sam rekao da odlazim htjeli su mi za 2 Dolara povecati placu. Ali nisi spomenuo da nemas skoro nikakvu socijalnu zastitu. Dodjes na posao i kazu ti da mozes ici doma, jer trenutno nema firma posla, zvat ce te kad bude posla, imas novac  dio iz fonda za nezaposlene i mozes cekati ili trazis drugi posao.

To je amerika generalno, nema socijale, vrijedis koliko se mozes prodati. Nimalo mi nije privlacna, i ne vidim se da je ikada odaberem za zivot (nikad e reci nikad) ali americka provincija je u usporedbi s balkanskom provincijom upravo to, ''amerika''

Ako si sam i zdrav OK a ako ne prica je drugacija Ako ti se razboli clan obitelji ili ako si stariji mozda ces morati prodati vec skoro otplacenu kucu da platis troskove lijecenja, itd. Nije zlato sve sto sija.

Samo ako te bolest ''iznenadi'' kao sto nas iznenadi snijeg svake godine kad padne u 12. mjesecu pa danima grad bude zatrpan. Ako placas kulturno zdravstveno, neces morati prodavati kucu da bi se lijecio. To treba uracunati u troskove zivota, i sve je OK. Problem je ako se razbolis, a nisi osiguran. E tad si najebao. Odnosno, tad si najebao ako si amerikanac, ako si balkanjero, na prvi avion kuci, glumis nezaposlenog, i lijecis se na teret drzave.

Apro po Turske znam dosta kakvo je stanje jer je jedna moja rodjakinja ozenjena za veleposlanika jedne EU zemlje u Ankari. U Kanadi je naas covjek u roku od par mjeseci prodao kucu ,pokupio obitelj, ostavio posao u tvornici kamiona MAC , i vartio se natrag jer je postar pao ispred njegove kuce a on je bio duzan ocistiti led u svo dvoristu, gadno se polomio i trazio veliku odstetu. To nasi u prolazu ne vide. Koliko znam za obitelj je sve teze u USA.I ako imas obitelj , i kupis kucu cesto radis i do tri posla da se skupi dovoljno love. Putujes satima izmedju poslova i jedaes fast food u autu.Kada je moj rodjak farmaceut vodi tri manje apoteke u soping centrima izgubio jedan od poslaova morali su prodati kucu na Floridi jer vise nisu mogli placati kredit!

Zivotni stil je drugaciji, mene ne privlaci, ali su za prosjek stvari nevjerojatno dobro poslozene. Evo t glupi primjer, za ispodprosjecno inteligentne... Zavrsio si srednju skolu, imas 18 godina, odes u vojsku, odradis 20 godina, pritom ti se cak i nudi obrazovanje koje god zelis, ako si lijen, naucit cete zanat elektricara, mehanicara, ili cega god. Nakon 20 godina imas 38 godina, i ako si tako odabrao, honorable discharge i dozivotnu penziju, ovisno o rangu, ca 2000- 2300 USD mjesecno, pocevsi s 38 godina, i uz to mozes raditi to god hoces. I to pricam o mamlazu s ceste, bilo tko malo pametniji moze si puno bolje posloziti zivot.

li da se vratim na inicijalnu postavku, ne, zapad nije u kolapsu, barem ja nisam primijetio tragove istog.
Logged
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 422


« Reply #1283 on: September 16, 2022, 11:33:14 am »

Ja nisam nigdje rekao da je Zapad u kolapsu ali sam ubjedjen da bajna vremena pripadaju proslosti. I Kanada i USA su bile nekad san useljenika, ali danas ih se sve vise njih vraca sa razocarenjima. Naravno to je stavr ukusa , kako si ,kakav si zivot netko prizeljkuje.

"Zivotni stil je drugaciji, mene ne privlaci, ali su za prosjek stvari nevjerojatno dobro poslozene. Evo t glupi primjer, za ispodprosjecno inteligentne... Zavrsio si srednju skolu, imas 18 godina, odes u vojsku, odradis 20 godina, pritom ti se cak i nudi obrazovanje koje god zelis, ako si lijen, naucit cete zanat elektricara, mehanicara, ili cega god. Nakon 20 godina imas 38 godina, i ako si tako odabrao, honorable discharge i dozivotnu penziju, ovisno o rangu, ca 2000- 2300 USD mjesecno, pocevsi s 38 godina, i uz to mozes raditi to god hoces. I to pricam o mamlazu s ceste, bilo tko malo pametniji moze si puno bolje posloziti zivot.2"


Da ne kvotam sve, slucajno sam 40 godina radio u zrakoplovstvu sa kolegama iz cijelog Svijete pa i Turcima, koji su kao sto si i napisao proveli godine u vojnom zrakoplovstvu , casno odpusteni ali nisam siguran da kao i Francuzi imaju odmah pravo na mirovinu nego tek kad navrse godine za mirovinu i kod njih dosta nisko 56 ili 58 godina starosti, i nisam siguran da je tako velika. No i Grcka i Turska su malo specificne sto se tice ranih mirovina ,sto ljuti ostale zemlje u EU. U obije zemlje , sto je kod nas nepojmljivo, cerka , koja se nikada nije udavala, ima pravo nakon smrti oca na njegovu penziju do kraja svog zivota.
Kazes cano otpustanje. Znas li koliko je vojnog kadra i pilota, prvenstveno sa F-16 je Erdogan zbog sumnje na umjesanost u puc potrpao u zatvor. Zato i kupuje S-300 od Rusa jer ima manjak borbenih pilota i ostalog osoblja? Za to si valjda cuo?
« Last Edit: September 16, 2022, 11:51:25 am by milan55 » Logged
babaroga
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 506



« Reply #1284 on: September 16, 2022, 12:00:53 pm »

babaroga , nista cudno. Ja sam srecom kupio stan sa izmjenivacem topline pod zemljom i nemamo tih problema, sa nadolazecom situacijom. Trebamo samo malo struje za pumpu i elektroniku , pod uvjeto da ce je biti.
Evo ti jos jedan banalan primjer. Netko u mojoj blizoj obitelji je operirao rak prostate i treba 12 mjeseci hormonalnu terapiju , mjesecno sa ljekom koji je proizveden u Svicarskoj. Naravno rodbina odmah , mi imamo nase u Svicarskoj pa ce oni nabaviti. Cijena lijeka u Svicarskoj je, mjesecna doza 1200 Sfr. Prije nego sve brzopleto platim, pitam susjedu u Hrvatskoj koja cesto ide u Trst, da li moze taj ljek tamo nabaviti. Moze cijena je 300 Eura po mjesecnoj dozi. Kazem mojima da se raspitaju da li se moze nabaviti u Hrvatskoj. Moze cijena 120 Eura po mjesecnoj dozi za isti ljek. Eto kako to stoji u stvarnosti.

Pa posto smo mi zvanicno Englezi, i meni je bio shock kad smo dosli u Svajcarsku.  Svajvarski proizvodi su u UK 2 do 3 puta jeftiniji nego u Svajcarskoj, pocev od Lindt cokolade, pa do kozmetike ili SwissGear Wenger ranac.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 988


« Reply #1285 on: September 16, 2022, 12:01:06 pm »

Odslužiti u bilo kojoj vojsci 20 godina nije baš mačji kašalj. Veliko pitanje je koliko je čovek nakon toga sposoban za normalan život, posebno ako je bio angažovan u borbenim dejstvima.
Logged
B051LjKo
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 365


« Reply #1286 on: September 16, 2022, 12:07:14 pm »

Odslužiti u bilo kojoj vojsci 20 godina nije baš mačji kašalj. Veliko pitanje je koliko je čovek nakon toga sposoban za normalan život, posebno ako je bio angažovan u borbenim dejstvima.

Pa ako si bio na prvoj liniji, svakako nisi ''normalan''. Ali ako si bio primjerice mehanicr u USAFu ili USN, boli te dupe.
Logged
babaroga
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 506



« Reply #1287 on: September 16, 2022, 12:29:57 pm »

Odslužiti u bilo kojoj vojsci 20 godina nije baš mačji kašalj. Veliko pitanje je koliko je čovek nakon toga sposoban za normalan život, posebno ako je bio angažovan u borbenim dejstvima.

Pa ako si bio na prvoj liniji, svakako nisi ''normalan''. Ali ako si bio primjerice mehanicr u USAFu ili USN, boli te dupe.

Evo da vidimo koliko se to zaradi kao "aviation mechanic" u RAF, tesko moze da prodje preko OF-2 nivoa
http://www.armedforces.co.uk/rafpayscales.php

U USAF, pocenta plata za mehanicara je oko $25 na sat, a sa godinama sluzbe moze da se dovuce in na preko $100k godisnje
Logged
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 422


« Reply #1288 on: September 16, 2022, 04:09:04 pm »

Na njemackom ZDF upravo pokazali veliki protesti radnika u pekarama i to u cijeloj sjevernoj Njemackoj. Zbog skupog plina nisu vise u mogucnosti da prodaju kruh i druge pekarske proizvode prijeti im insolvencija.
BTW u Svicarskoj supruga u prodavaonima COOP-a po prvi puta vidjela prazne regale uglavnom proizvoda od psenice i kukuruza. Nasa kcer isto u MIGROS-u.
Ovo ne pamtimo za 30 godina koliko smo u CH. Stavili su natpise da ne znaju kada ce dobiti artikle jer nema dobave.Huh?
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 230


« Reply #1289 on: September 16, 2022, 04:13:38 pm »


Ostani zivjeti u nekoj od tih zemalja sa obitelji, zena i djeca i kupi nekretninu pa mozemo razgovarati.

Ne pada mi napamet, kuci mi je super. Nema boljega nego novce zaradjivati u inozemstvu, a trositi ih na balkanu,
...

Samo ako te bolest ''iznenadi'' kao sto nas iznenadi snijeg svake godine kad padne u 12. mjesecu pa danima grad bude zatrpan. Ako placas kulturno zdravstveno, neces morati prodavati kucu da bi se lijecio. To treba uracunati u troskove zivota, i sve je OK. Problem je ako se razbolis, a nisi osiguran. E tad si najebao. Odnosno, tad si najebao ako si amerikanac, ako si balkanjero, na prvi avion kuci, glumis nezaposlenog, i lijecis se na teret drzave.
...

li da se vratim na inicijalnu postavku, ne, zapad nije u kolapsu, barem ja nisam primijetio tragove istog.

Можда не би било лоше објаснити две ствари. Плате се у Америци и Канади увек изражавају у бруто износима, значи пре него што се одбију порези и доприноси. Поприлично је компликовано, јер постоји прогресивно опорезивање (на веће износе плаћате већи порез), кредити за чланове породице (ослобођени сте пореза на одређене износе за децу и незапосленог супружника), постоје одређене олакшице (нпр. ослобођени сте пореза на износ који уплатите у одређене инвестиције), итд. Нема смисла све набрајати, а износи варирају од државе до државе, или у Канади од провинције до провинције. Два чеоваке не плаћају исти порез. Али за илустрацију, неко ко у Калифорнији годишње заради 100 хиљада долара ће кући донети 70 хиљада. Онај ко заради 50 хиљада ће донети 40 хиљада. Онај ко заради 30 хиљада ће донети 25. Са друге стране, онај ко заради 250 хиљада ће донети 150 хиљада.

Слично је и са ценама. Оне се изражавају пре пореза на промет (слично ПДВ, али има разлика). Ти порези у Канади варирају од провинције до провинције, а у Америци понекад и од округа до округа. Негде их уопште нема, али нигде нису као у Европи. Максимум у калифорнији је 10.5%, у Орегону се уопште не плаћа. У Канади је од 5 до 12%.

Што се тиче здравственог осигурања, у Канади практично нема приватне лекарске праксе (лекар је приватник али рачуне подоси држави, по прописаним тарифама) и постоји обавезно државно здравствено осигурање. На преглед код специјалисте се дуго чека. Постоји приватно осигурање, али оно покрива само оно што није покривено државним. Нпр. зубари, одређене операције, лекови, наочале, итд. У Америци је здравство потпуно приватизовано. Неке ствари су се мало промениле са Обамом, али и даље плаћате приватном осигурању. Свако приватно осигурање у обе земље има одређене лимите. Већина људи неће прећи те лимите. У појединим случајевима (тешке болести, повреде), могу да их пређу. То су онда те ситуације када се прича како је неко продао кућу да плати рачун за болницу. Неки људи одлазе на лечење тамо где је јефтиније, купују лекове у иностранству, итд.

Ово о чему Босиљко говори је рад из Србије за страног послодавца (једног или више). Постоје занимања у којима можете да радите на тај начин. Неко ради из земље у којој је рођен, неко се пресели у топлије крајеве (нпр. тропска острва), неко путује. Неке сигурности по питању стабилности посла најчешће нема.

Србија ће веома брзо морати да изврши промене у пореском систему, јер овај тренутни није фер. Данас ваш порез не зависи од тога колико сте зарадили, него на који начин сте зарадили. Прогресивно опорезивање практично не постоји. Доприноси за пензионо и здравствено осигурање су изузетно високи. То ће донети и промене у здравственом осигурању, тако да више нећете моћи да радите приватно, а онда добијате бесплатне здравствене услуге на рачун оних који су у радном односу.


 
Logged
Pages:  1 ... 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 [86] 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 ... 132   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.037 seconds with 22 queries.