PALUBA
June 17, 2025, 09:18:08 am *
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Login with username, password and session length
News: Dobrodošli na balkanski vojni forum Paluba.Info!
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 [152] 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 ... 209   Go Down
  Print  
Author Topic: Ekonomski uticaj sukoba u Ukrajini  (Read 260506 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Today at 08:56:44 am
Location: Obrenovac - selo Mislođin
Posts: 17 237


« Reply #1510 on: December 24, 2022, 10:23:00 am »

Vrlo interesantna analiza, po mom mišljenju vrlo realna opcija za kraj ove krize:

Ljepojević: EU je krenula na Moskvu, dešavaju se zapanjujuće stvari

Opšta je saglasnost, i u samoj Evropi, da je pored Ukrajine najveća žrtva ukrajinske krize upravo Stari kontinent, i EU kao njegova dominantna integracija. Evropa je preko EU praktično izvršila kolektivno samoubistvo, i političko i ekonomsko, i postala potpuno nevažna u međunarodnim odnosima. Po prvi put u minulih 200 godina nije kreator istorije

Kako se to moglo dogoditi, i zašto?

U traženju odgovora najčešće se navodi činjenica da je pre svega Zapadna Evropa praktično pod američkom okupacijom još od 1945. godine. Ali uprkos tome, minulih decenija je ipak uspela da održi jak privredni razvoj i koliko-toliko bude deo svetskog poretka. Drugim rečima, ovo nije dovoljno objašnjenje.

Osnovni instrumenti destrukcije, tačnije, američke destrukcije Evrope, jesu Evropska unija kao organizacija, i jedinstvena valuta, evro, koji u ime dolara dominira finansijskim sistemom. Uostalom, i sama evropska integracija je izvorno američki projekat.

I ponovo, sve je to i do sada bilo. Osnovni problem su promene i kriza u svetu koje su korak po korak počele da udaljavaju ključne evropske zemlje od Amerike. To američka poslovna i politička elita nije mogla da dozvoli, pa je Evropa uvučena u krizu u Ukrajini i tako preko Ukrajine ponovo okupirana. Ali ovoga puta mnogo drastičnije i destruktivnije.

Amerika je, u stvari, u hibridnom, i ne samo hibridnom, ratu protiv Evrope, i posebno njene najmoćnije zemlje, Nemačke. Miniranje gasovoda Severni tok više nije hibridni rat, to je direktna ratna objava Nemačkoj.

Nova evropska realnost

Uvek, međutim, postoji i budućnost, pa je ipak najvažnije pitanje šta bi sve to moglo da znači za Evropu i Evropsku uniju, i šta je njihova budućnost.

Amerika i zemlje EU su, uz rat protiv Evrope, istovremeno i deo rata protiv Rusije u Ukrajini, od čijeg krajnjeg ishoda zavisi i sama budućnost Evrope. Pobeda Rusije i poraz Ukrajine, a time i celog Zapada, značili bi potpuni raspad dosadašnje politike, pre svega, Evopske unije. U stvari, doveli bi do raspada Evropske unije i integracije kakva je do sada postojala.

Posle Ukrajine, na red dolazi stvaranje nove bezbednosne arhitekture cele Evrope i novih odnosa Zapada i Rusije, a na agendi će biti i sudbina NATO-a. Ali, to kreiranje bezbednosne i samim tim političke arhitekture će dominantno voditi onaj ko pobedi u sukobu u Ukrajini. A to je, kako se priznaje i na Zapadu, po svemu sudeći Rusija i njena vizija odnosa u svetu.

Evropa, međutim, u tim novim procesima neće imati bitnog, zaprvo, skoro nikakvog uticaja. Rusija je, i to više nije tajna, prelomila i nju više uopšte ne zanima šta kaže Evropa, Evropi se više u Moskvi ne veruje baš ništa. Rusija budućnost vidi u novim globalnim integracijama, pre svega u Evroaziji, i po modelima BRIKS-a i Šangajske organizacije za saradnju (ŠOS).

Zato je besmisleno uveravanje evropskih lidera kako će saradnja sa Rusijom biti uspostavljena kada se rat u Ukrajini završi. „Neće da može.“ Evropa je izdala Rusiju a u ruskoj kulturi je da ne menja odluke, i da pamti ono što je bilo.

Poseban slučaj je Nemačka, koja za svoje postojanje ponajviše duguje upravo Moskvi.

Posle Drugog svetskog rata, vredi podsetiti, tadašnji britanski premijer Vinston Čerčil je tražio da Nemačka kao država više nikada ne postoji. Predlagao je da se od nje formira osam kvazidržavica ograničenog suvereniteta. Tu ideju je prihvatio i američki predsednik Ruzvelt, samo što je predlagao šest takvih entiteta. Tome se odlučno protivila Moskva, te su formirane samo dve Nemačke. Podeljena zemlja, ali ipak Nemačka.

I kada je Moskva nekoliko decenija kasnija pristala na ujedinjenje Nemačke celi Zapad, posebno Evropa, tražili su da se to ne dozvoli. Prema nekim izvorima, tadašnja britanska premijerka je čak tražila da Moskva barem zadrži svoju vojsku u Istočnoj Nemačkoj, ako već ne može da spreči ujedinjenje, ali i to je odbijeno.

I tako je došlo da ujedinjenja i formiranja najmoćnije evropske zemlje. Kao „zahvalnost“, savremena Nemačka je kroz krizu u Ukrajini postala jedan od lidera neprijatelja Rusije. Po treći put za 120 godina. To Rusija neće zaboraviti.

Protivprirodni savez

Evropa je prirodno vezana za Rusiju i Istok, Aziju. A Amerika sada tu prirodnu vezu raskida, što je njen strateški cilj,  ali i uz svesrdnu podršku Brisela i evropskih elita. Još gore tek dolazi, jer Amerika zahteva da Evropa posle Rusije raskine i sa Kinom. Bez Azije i veza sa Rusijom i Kinom, Evropa nema budućnost. Samo veza, saradnja Evrope, tačnije Nemačke i Rusije, može da obezbedi mir u Evropi.

Američkim ratom protiv Evrope i beskrajnim sankcijama, EU je Rusiji uvela više sankcija nego sama Amerika. Zbog toga će vrlo brzo osiromašiti. I kada Amerika izvuče sav preostali novac iz Evrope, i kao velika sila uspostavi nove odnose i sa Rusijom i sa Kinom, kao velikim silama, vašingtonska elita će napustiti Evropu. Američka politika samo sledi tragove novca a Evropa, privredno opustošena i politički marginalizovana, novca više neće imati. Ostaće sama, napuštena.

Doći će i do raspada Evopske unije. Ta integracija neće moći da preživi poraz u Ukrajini. Sa njenim raspadom, biće dovedeno u pitanje i postojanje NATO saveza. To je već očigledno. Francuska i Nemačka već stvaraju zasebne blokove koji će imati i oružane formacije.

Francuska pokušava da kroz nejasnu Evropsku političku zajednicu formira vojnu silu pod svojom kontrolom, a Nemačka istovremeno predvodi Deklaraciju o novim zasebnim oružanim snagama koju je podržalo 12 članica EU, kao i Britanija i Turska. To su nagoveštaji raspada i EU i NATO.

Velike zemlje Evrope imaju, naravno, i veliku akumulaciju bogatstva i mogu još da izdrže, i zato će samoubistvo dugo trajati. Ali, i to može da se potroši mnogo brže nego što se očekuje.

Uz to, EU praktično funkcioniše na novcu Nemačke. Ali tog novca je sve manje, ili ga više nema. A bez nemačkih para nema ni EU.

Evropa i evropske zemlje treba da se oslone na sopstveni razvoj a ne da čekaju druge. Ali, kako izgleda, one nemaju snage da izađu iz tog začaranog kruga. Beskrajne sankcije Rusiji i uskoro Kini su upravo simbol nemoći i očaja.

Napretka svakog društva nema bez jakih institucija, zaštite vlasništva i vizije razvoja. Sve zajedno to čini takozvano demokratsko uređenje. Svega toga u EU više nema. Rat u Ukrajini je dovršio taj proces samouništenja „stare dame“.

Poseban problem su intelektualne i poslovne elite koje bi trebalo da iznesu obnovu Evrope. EU je nametanjem unifikacije svega i svačega uništila intelektualnu elitu a poslovna kultura se pretvorila u beskrajne prevare.

Poslovna kultura je uništena besomučnim štampanjem para, a dobijanje besplatnog novca kao i gomilanje dugova koji se ne vraćaju i pravdaju lažima postali su osnovna delatnost umesto proizvodnje i razvoja.
Briselska birokratija pokušava da kupi političko vreme generisanjem ambijenta straha, od Rusije do neke nove epidemije, i nekom vrstom religijskog ubeđivanja javnosti da treba da se žrtvuje. Pokušava da se spasi i novim kandidatima za članstvo.

Status kandidata su dobile Bosna i Hercegovina i Ukrajina, govori se čak i o takozvanom Kosovu. To je neviđena gimnastika i, na neki način, nova faza ludila. Kandidati postaju zemlje koje ne postoje.

Ali, već sada u stvari,  EU u realnosti ne postoji, to je samo unija straha od budućnosti, blok neizvesnosti, i unija dugova. Dugovi su ono što još uvek drži EU na okupu.

Da li je Evropa mogla drugačije? I da li je Nemačka mogla drugačije? Teško da su mogle. Amerika je odavno uspostavila dominantan model destrukcije društva, stvorena je ne samo politička, nego i intelektualna mreža samoubistva.

Uz to, što je ključno, tu je evro koji je vezan za američki dolar i ta veza je vezala ruke političkim vlastima jer je poslovna i finansijska elita u savezu sa Amerikom. Jednostavno, ponor Evrope je odavno uobličen.

To je surova evropska realnost, ma kako izgledala nestvarno.
Siniša Ljepojević

Izvor: https://webtribune.rs/ljepojevic-eu-je-krenula-na-moskvu-desavaju-se-zapanjujuce-stvari/
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Today at 08:14:03 am
Posts: 12 796



« Reply #1511 on: December 28, 2022, 12:40:00 am »

Putinov odgovor Zapadu koji se dugo čekao

Predsednik Rusije Putin potpisao je danas dekret kojim se zabranjuju isporuke ruske nafte državama koje se uvele ograničenje cene za naftu i naftne derivate.

Dekret stupa na snagu od 1. februara do 1. jula naredne godine

U dokumentu, koji je objavljen na portalu pravnih informacija, navodi se da se zabranjuju isporuke ruske nafte ako je u ugovorima direktno ili indirektno precizirano ograničenje cene.

"Nećemo prihvatiti, to je pitanje principa"

Zabrana isporuke nafte stupa na snagu 1. februara 2023. i važi do 1. jula naredne godine, a datum zabrane isporuke naftnih derivata odrediće ruska vlada, najavljuje se u dokumentu.

Kako se navodi, Putin može da daje posebnu dozvolu za isporuke nafte i naftnih derivata bez obzira na ograničenje cene, ističe se u uredbi.

Ograničenje cene ruske nafte od 60 dolara po barelu o kojem su se dogovorile EU, G7 i Australija stupilo je na snagu 5. decembra, kao i embargo na uvoz ruske nafte u EU, uz nekoliko izuzetaka.

Odluka o ograničenju cene ruske nafte od 60 dolara po barelu omogućava da se ona prodaje trećim zemljama uz korišćenje tankera zemalja G7 i EU, njihovih osiguravajućih firmi i kreditnih institucija, ali samo ako se nafta prodaje ispod cene od 60 dolara po barelu.


Izvor
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:Yesterday at 09:27:54 pm
Posts: 23 242


« Reply #1512 on: December 28, 2022, 06:21:15 pm »

Сама цена нафте од 60 долара по барелу није неекономична за Русе. Могуће је да другима, на пример Кини и Индији, продају по нижим ценама. Е, сад да ли ће ова одлука Руса имати неког конкретног утицаја на тржиште деривата у ЕУ друго је питање.
Logged
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Last Login:May 13, 2024, 07:42:32 pm
Posts: 1 429


« Reply #1513 on: December 28, 2022, 06:49:04 pm »

Brk ce omastiti Turci ,po sistemu kupujem pa prodajem za vecu lovu.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:Yesterday at 09:27:54 pm
Posts: 23 242


« Reply #1514 on: December 28, 2022, 08:05:52 pm »

Нормално, они су стари искусни трговци. Grin
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Today at 08:56:44 am
Location: Obrenovac - selo Mislođin
Posts: 17 237


« Reply #1515 on: January 09, 2023, 01:23:53 pm »

Brod sa ukrajinskim kukuruzom nasukao se u Sueckom kanalu

Teretni brod nasukao se danas u egipatskom Sueckom kanalu, saopštila je servisna kompanija zadužena za ovaj pomorski prolaz.

Brod "MV Glori" nasukao se nedaleko od grada Kantara, u provinciji Ismailija. Brodovi tegljači pokušavaju da ponovo pokrenu teretno plovilo. Prema satelitskim podacima o pomorskom saobraćaju, incident se desio u delu Sueckog kanala sa jednosmernim saobraćajem, južno od Port Saida u Sredozemnom moru.

Portparol uprave Kanala odbio je da komentariše ovaj slučaj i rekao da će biti objavljeno saopštenje.

Zajednički koordinacioni centar registrovao je "MV Glori" kao brod natovaren sa 65.000 tona kukuruza koji se transportuje iz Ukrajine u Kinu.

Izvor
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Today at 08:56:44 am
Location: Obrenovac - selo Mislođin
Posts: 17 237


« Reply #1516 on: January 09, 2023, 06:36:09 pm »

Četiri tegljača odvukla teretni brod "Glori", normalizovana plovidba Sueckim kanalom

Pomorski saobracaj u Sueckom kanalu danas je ponovo normalizovan nakon što su tegljači odvukli teretni brod koje se pokvario tokom tranzita iz Sredozemnog u Crveno more.

Verovalo se da će kvar izazvati samo manja kašnjenja i da će konvoji brodova do 11 časova po lokalnom vremenu nastaviti redovno da saobraćaju, međutim na kraju su četiri tegljača morala da odvuku pokvareni brod na popravku, navodi se u saopštenju Uprave Sueckog kanala (SCA).

Suecki kanal je jedan od najprometnijih plovnih puteva na svetu i najkraci brodski put između Evrope i Azije. Prethodno se 2021. ogroman kontejnerski brod "Ever Given" zaglavio u južnom delu kanala i punih šest dana blokirao saobraćaj pre nego što je uspešno sklonjen sa plovne rute.

Teretnjak koji je danas odvučen na popravku je brod Glori, koji je plovio za Kinu, ali je pretrpeo tehnički kvar na 38. kilometru prolaza prema jugu.

Ovaj brod je krenuo 25. decembra iz ukrajinske luke Černomorsk prema Kini noseći 65.970 metričkih tona kukuruza, saopšteno je iz istambulske direkcije Zajedničkog koordinacionog centra za kontrolu izvoza žitarica kroz Crno more (ZKC).

Izvor
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Today at 08:56:44 am
Location: Obrenovac - selo Mislođin
Posts: 17 237


« Reply #1517 on: January 12, 2023, 10:35:48 am »

RUSKI POPUST PRIVLAČI INDUSE: Po uvođenju sankcija EU Moskvi uvoz crnog zlata u Indiju veći za četvrtinu

ZAPADNE sankcije su naterale ruske proizvođače nafte da traže nova tržišta i nude aktraktivne uslove, pa je tako uvoz ruske nafte u Indiju porastao za skoro 25 posto.

Već treći mesec zaredom Indija najviše nafte kupuje upravo iz Rusije, dnevno po 1,7 miliona barela. Još u decembru 2021. godine Indija je uvozila iz Rusije dnevno 36.200 barela, kada je najviše kupovala iz Iraka i Saudijske Arabije.

Evropska unija je početkom oktobra antiruskim sankcijama utvrdila "osmi paket" kojim je uveden plafon za barel od 60 dolara. To nije smetalo Indiji koja je kupovala od Rusije barel za 53-56 dolara.

Eksperti kažu da je sada vrlo nestabilna cena nafte na svetskom tržištu, pa se tako u petak ruska nafta tipa "urals" prodavala za 38 dolara za barel, dok se "brent", koja se smatra kvalitetnijom, prodavala za 78,57 dolara za barel. Energetski analitičari objašnjavaju da su sankcije sada učinile Rusiju zavisnom od prodaje energenata Kini i Indiji kojima Moskva daje popust da bi mogla da konkuriše proizvođačima sa Dalekog istoka.

Moskovski analitičar Fonda nacionalne energetske bezbednosti Igor Juškov primećuje da je tržište prodaje nafte i gasa nestabilno, što je glavni razlog da su neke količine nafte prodavane za manje od 38 dolara po barelu. U luci Primorsk na Baltiku 6. januara ruska nafta se prodavala za 37,8 dolara za barel. Juškov uočava manjak tankera koji bi prevozili rusku naftu, pa zato ruske kompanije i daju popust kupcima.

- Popust na rusku naftu zavisi od luke u kojoj se kupuje. Što je dalje luka od tržišta u Aziji, popust je veći. Najveće popuste daju oni koji prodaju rusku naftu u lukama Promorsk i Ust-lug na Baltiku, a manje su one koje se daju u Novorosijsku, ruskoj luci u Crnom moru, a još manje su u lukama na Dalekom istoku - objašnjava Juškov, koji veruje da će se cene stabilizovati kad se umire kolebanja na tržištu.

Njegov optimizam se temelji na tome što je Kina ukinula antikovid ograničenja, pa se očekuje jača privredna aktivnost.

Pad cena ruske nafte bio je signal Ministarstvu energetike da se porazmisli o ograničenju visine popusta. Ali, o kakvim se merama radi, zasad se u Moskvi ne izjašnjavaju.

PREUSMERAVANjE TOKOVA ENERGENATA


RUSKA nafta preusmerava se ka Aziji, Africi i Latinskoj Americi, dok dobavljači sa Bliskog istoka povećavaju prodaju u EU, piše američki list "Volstrit džurnal". Ovaj poslovni dnevnik konstatuje da zapadne sankcije ruskim energetskim resursima pokreću promene u globalnim tokovima nafte i gasa i narušavaju dugogodišnje globalne ekonomske veze.

Saudijska Arabija, UAE i drugi veliki bliskoistočni izvoznici energije pomerili su svoj fokus sa tradicionalnih tržišta u Aziji i ubiru ogroman profit od vrtoglavog rasta cena fosilnih goriva u Evropi. Saudijska Arabija beleži najbrži rast među dobavljačima nafte u EU u trećem kvartalu, sa 9,1 odsto udela u uvozu goriva iz bloka, u poređenju sa prosekom od 5,1 odsto prošle godine, objavio je "Evrostat". I. S.

Izvor
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Last Login:October 28, 2023, 12:43:28 pm
Posts: 7 441



« Reply #1518 on: January 12, 2023, 10:45:26 am »

Zbog pada Soledara i rudnika soli po kontrolu ruske strane (iz kog se snabdevala čitava Ukrajina), već ovog jutra uvedene restrikcije u prodaji.Kupcima se ograničava kupovina na 1kg soli po osobi.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* IMG_20230112_103659_022.jpg (147.82 KB, 1280x1088 - viewed 5 times.)
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Today at 08:56:44 am
Location: Obrenovac - selo Mislođin
Posts: 17 237


« Reply #1519 on: January 12, 2023, 07:11:35 pm »

Švedski stručnjak: Tri faktora zbog čega je Rusija odbila sankcioni napad Zapada

Torbjorn Beker, šef istočnoevropskog instituta na Stokholmskoj školi ekonomije, objasnio je šta je to pomoglo Rusiji da se odupre zapadnim sankcijama.

On je u eteru švedskog TV kanala SVT naveo tri razloga za stabilnost ruske ekonomije.

On je pre svega naveo prihode od prodaje nafte i gasa. Ekspert je ukazao na činjenicu da su prihodi Moskve od prodaje energenata i dalje veoma visoki.

Beker je kao drugi razlog naveo efikasne akcije ruske centralne banke koja se izborila sa nastalim problemima. Treće, istakao je, Rusiji je pomoglo iskustvo prethodnih kriza. Posebno je podsetio na krize 1998, 2008-2009 i nagli pad cena nafte 2014. godine.

Istovremeno, prema Bekeru, pad BDP-a bio je oko 10 odsto. Međutim, ovi faktori su doveli do toga da se Rusija nosila sa posledicama sankcija bolje nego što su predviđali mnogi stručnjaci, zaključio je ekonomista.

Ranije je Međunarodni monetarni fond saopštio da se ruska ekonomija stabilizovala u drugom kvartalu 2022. nakon uvođenja sankcija. Izveštaj MMF-a navodi da se sada predviđa da će se BDP Rusije smanjiti za 3,4 odsto u 2022. godini, što je otprilike polovina pada koji se prvobitno očekivao.

Izvor
Logged
Pages:  1 ... 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 [152] 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 ... 209   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 22 queries.