Москва и Кијев се слажу да Украјинци нису извршили саботажу на „Северном току”Кремљ тврди да бомбастични наводи о соло-продору командоса служе да скрену пажњу са захтева да се у УН поведе хитна и транспарентна међународна истрага о септембарској саботажи на БалтикуЧетворица неидентификованих ронилаца-командоса, капетан изнајмљене јахте и лекарка у пратњи, сви с фалсификованим пасошима, пришли су локацији на Балтику, поставили експлозив и разнели крајем прошлог септембра три од четири цевовода гасовода „Северни ток 1” и „Северни ток 2”. Затим су јахту, наводно у власништву двојице Украјинаца, вратили изнајмљивачу тог пловила у Пољској, „у нереду” и „с траговима експлозива на столу кабине”. То би могао да буде опис „тешке саботаже”, како диверзију над два руско-западноевропска гасовода званично описује шведска истрага, о чему су у уторак готово истовремено писали амерички „Њујорк тајмс” и „Вашингтон пост”. А за њима, како се наводи, након заједничке истраге – и немачки радио АРД, његов политички магазин „Контраст”, СВР, као и дневник „Цајт”.
Ови амерички и немачки медији у једноме су наизглед сагласни: акција двојице ронилаца-специјалаца и двојице ронилаца-помагача на неки начин је могла бити повезана с Украјином, мада не директно с њеним председником Володимиром Зеленским.
„Амерички званичници остављају могућност да је операцију можда извела ’прокси снага’ која је повезана с украјинском владом или њеним безбедносним снагама”, навео је „Њујорк тајмс”.
С ове стране Атлантика, „Цајт” наводи да су немачки истражни органи дошли до знатног помака у расветљавању напада на два гасовода и да трагови воде у правцу Украјине.
Званични Кијев од уторка енергично пориче ове медијске сигнале са Запада о уплетености у саботажу. Украјински министар одбране Олексиј Резников истакао је јуче у Стокхолму да су извештаји о умешаности Украјине „прилично чудни” и да Кијев „нема везе с тим”, у свом иначе другом демантију писања водећих америчких и немачких медија.
„Личи на комплимент нашим специјалним јединицама, али то није наша делатност”, додао је Резников.
И Михаил Подољак, специјални саветник украјинског лидера, нагласио је да „Кијев апсолутно нема никакве везе” с експлозијама на два гасовода, нити да има информације шта се тамо десило.
Што се Москве тиче, „координисани новопласирани бомбастични наводи о соло-продору неких командоса на ’Северни ток’” служе да скрену пажњу са захтева Русије у УН да се поведе хитна и транспарентна међународна истрага о септембарској саботажи на Балтику.
„Збуњен сам како амерички званичници могу без истраге да праве претпоставке о терористичком нападу на гасоводе. Очигледна је намера аутора да скрену пажњу”, истакао је Дмитриј Песков, портпарол Кремља.
Истовремено, Дмитриј Пољански, заменик руског изасланика у УН, најавио је у уторак да Москва планира да крајем марта стави на гласање свој предлог резолуције којим се од Антонија Гутереса, генералног секретара УН, тражи да успостави истрагу поводом саботаже „Северног тока”.
Која је могућа позадина тајминга процене два медија из САД да је идентитет „проукрајинских командоса непознат”, али да ниједан од њих нити је Американац, нити Британац, остаје непознаница. У међувремену, два водећа америчка листа истичу да своје текстове темеље на „најновијим сазнањима” од извора у обавештајним службама САД. Си-Ен-Ен је објавио да процене о уплетености Украјине не уживају велико поверење у већем делу америчких обавештајних кругова, као и да САД још нису идентификовале починиоце саботаже два гасовода.
Било како било, званичну истрагу о диверзији на „Северном току” воде Шведска, Данска и Немачка. Ове три земље су недавно обавестиле Савет безбедности УН да се њихове, иначе прилично засебне истраге, настављају и да још нема коначних резултата.
Званични Вашингтон одбио је да коментарише тврдње два америчка дневника. С ове стране Атлантика, канцеларија немачког државног тужиоца јуче је у саопштењу потврдила да је 18–20. јануара извршила истрагу једног брода „због сумње да је могао бити употребљен за превоз експлозивне опреме”.
У међувремену, деловало је да су европски званичници јуче били затечени објавама америчких и немачких медија. Ђузеп Борељ, шеф дипломатије ЕУ, подсетио је у Стокхолму да „истрага о саботажи још траје”. Немачки министар одбране Борис Писторијус упозорио је да је можда реч о „лажној узбуни како би се кривица навалила на Украјину”. Немачка шефица дипломатије Аналена Бербок позвала је из Ербила у Ираку да се не жури са закључивањем док званична истрага о саботажи „Северног тока” не буде завршена.
Иначе, чувени амерички новинар Симор Хирш, аутор текста у којем је недавно тврдио да су амерички специјалци у сарадњи с норвешком војском извршили саботажу на два гасовода на Балтику, одбио је јуче да коментарише најновије објаве америчких листова. „Сами закључите”, поручио је Хирш, пренео је Тас.
Izvor