Јефтино украјинско жито преплавило ЕвропуЛидери Мађарске, Пољске, Словачке, Румуније и Бугарске обратили се Урсули фон дер Лајен, тражећи да се одмах позабави неодрживом ситуацијом изазваном све већим увозом пољопривредних производа из ратом захваћене земљеБудимпешта– Присуство огромних количина јефтиног украјинског жита у источној Европи, која је према првобитном договору требало да буде само транзитна зона за његов извоз на друге континенте, изазива велико незадовољство произвођача жита у неколико земаља. Зато су се лидери Мађарске, Пољске, Словачке, Румуније и Бугарске обратили председници Европске комисије Урсули фон дер Лајен тражећи да се одмах „позабави неодрживом ситуацијом изазваном све већим увозом украјинског жита у Европу”.
Према речима мађарског министра пољопривреде Иштвана Нађа, у писму које су потписали бугарски председник и премијери четири споменуте земље, наводи се да су тржишта суседних земаља преплављена невиђеним количинама житарица и орашастих плодова из Украјине. Због „неуспешних бриселских санкција”, пољопривредници у тим државама већ су тешко погођени растућим ценама енергије и улазним трошковима, наводи се у писму.
Из Украјине се увозе и велике количине живине, јаја и меда, који су ослобођени царина, као и сви пољопривредни производи из те земље, што снижава цене испод трошкова производње мађарских произвођача, додао је Нађ. Потписници су, каже он, предложили да се прикупе финансијска средства ЕУ за регионе који су на губитку због ове ситуације и да се додају нови ресурси како би се покрили трошкови које заједничка пољопривредна политика не може да финансира.
Европска комисија, сматра Нађ, требало би да размотри и куповину житарица произведених у регионима близу украјинске границе, како би помогла пољопривредницима који се боре да продају своје производе. Дугорочно, потписници су предложили поновно увођење царина на украјинске пољопривредне производе уколико се покаже да је немогуће другачије решити ситуацију.
Неколико дана пре овог саопштења премијери Румуније и Пољске изјавили су да су у преговорима с Европском комисијом о механизмима за праћење извоза украјинских житарица, како би се осигурало да локални фармери не буду оштећени поплавом јефтиног жита из увоза. Украјина, један од највећих светских извозника житарица, блокирала је своје црноморске луке откако је Русија извршила инвазију пре више од годину дана и била је приморана да пронађе алтернативне руте за транспорт кроз земље Европске уније, Пољску и Румунију. Али, логистичка „уска грла” значе да су велике количине украјинских житарица, јефтинијих од оних које се производе у Европској унији, завршиле у централноевропским државама, што увелико угрожава цене и продају житарица локалних произвођача.
Премијери Румуније и Пољске Николаје Чука и Матеуш Моравјецки истакли су на пословној конференцији у Букурешту да су заједно укључени у процес разговора с представницима Европске комисије о томе како обезбедити да украјински извоз стигне до крајњих дестинација, без могућности да буде продат Европи.
„Заједно се боримо да ово жито напусти наше земље и да нам Европска унија ефикасно помогне у спровођењу трговинске политике, што је у најбољем стратешком интересу Украјине и централне Европе, али и у најбољем економском интересу Пољске и Румуније”, рекао је Моравјецки.
Румунски министар пољопривреде Петре Даеа каже да је ЕК проценила да су фармери из Пољске, Румуније, Мађарске, Бугарске и Словачке укупно изгубили 451,15 милиона долара због прилива јефтинијих украјинских житарица на њихова тржишта. Пренео је да комисија намерава да пољским, бугарским и румунским пољопривредницима одобри одштету у вредности од 56,3 милиона евра, али да коначна одлука о томе још није донета.
Пољска влада, која је један од најближих савезника Кијева, подржала је транспорт житарица преко територије своје земље. Уверавала је пољске фармере да је жито намењено за извоз у друге делове света и да неће ући на локално тржиште, што би снизило цене. Неки фармери, међутим, кажу да се управо то догодило. „Министар пољопривреде је издао и преварио пољске пољопривреднике”, рекао је за пољске медије Михал Колодјејчак, лидер протестног покрета Агроунија.
„Имамо информацију да превише жита долази из Украјине, да оно не напушта нашу земљу, већ преплављује наше тржиште. Влада мора да искључи украјинско жито са тржишта у Пољској”, истакао је он.
У међувремену су почели разговори између представника пољопривредника и пољског Министарства пољопривреде.
„Ова житарица дестабилизује наше тржиште, свесни смо тога. Зато сам дао инструкције министру Ковалчику да врло брзо примени одговарајућа правила. То ће нам омогућити да уклонимо део жита које се накупило у Пољској, односно да га продамо у северној Африци и на Блиском истоку, где је и требало да иде”, рекао је Моравјецки.
IzvorB.P: ovo mi liči na situaciju da nekoga toliko mrziš i želiš mu zlo, pa odsečeš samom sebi prst da bi tom nekom napakostio.