PALUBA
November 03, 2024, 05:45:30 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Login with username, password and session length
News: Dobrodošli na balkanski vojni forum Paluba.Info!
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 [196] 197 198 199 200 201 202   Go Down
  Print  
Author Topic: Ekonomski uticaj sukoba u Ukrajini  (Read 242495 times)
 
0 Members and 3 Guests are viewing this topic.
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Last Login:Today at 05:44:38 pm
Location: Obrenovac - selo Mislođin
Posts: 15 972


« Reply #1950 on: December 29, 2023, 09:28:16 pm »

Mislim da je u ovoj temi neko od kolega pitao koliko Ukrajina dnevno troši na vođenje rata. Odgovor je u ovom članku https://webtribune.rs/hrvatski-geopoliticar-niko-ne-zna-sta-ce-biti-sa-ukrajinom-za-tri-meseca/ oko 100 miliona dolara.
Logged
Prvačić
potporučnik
*
Online Online

Last Login:Today at 05:40:34 pm
Posts: 2 437


« Reply #1951 on: December 29, 2023, 09:48:34 pm »

Ko štampa taj silni novac?
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Last Login:Today at 05:44:38 pm
Location: Obrenovac - selo Mislođin
Posts: 15 972


« Reply #1952 on: December 30, 2023, 11:06:35 am »

Ko štampa taj silni novac?

Štamparije. Cheesy
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:Yesterday at 07:30:27 pm
Posts: 22 799


« Reply #1953 on: December 30, 2023, 07:45:18 pm »

Већина тих кредита а посебно оно што се зове буџетско задужења су тзв. виртуелни новац (иза њега не стоји рада или имовина, злато и сл.), односно новац који је просто речено наштампане јер кредитори верују да ће то државе враћати...То ће у сваком случају једном доћи на наплату и онда имамо слом или финансијску кризу која се наравно обије о главу најсиромашнијима и најслабијима. Читав систем кредитирања држава у свету је сличан пирамидалним штедњама и квази банкама. Само се сви праве да није тако.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Last Login:Today at 05:44:38 pm
Location: Obrenovac - selo Mislođin
Posts: 15 972


« Reply #1954 on: January 05, 2024, 08:30:01 pm »

Рат у Украјини води се због литијума, земља која га поседује биће суперсила

Члан Бундестага из ЦДУ Родерих Кизеветер говорио је о литијуму и значају овог ресурса, а као пример навео Русију и рат у Украјини, наводећи да ће земља која га поседује у будућности добити статус суперсиле.

Родерих Кизеветр каже да је неопходно заузети регионе Доњецк и Луганск као највећа налазишта литијума.

– Уколико Европа жели да постигне енергетску транзицију, онда су јој потребна сопствена налазишта литијума. Највећа налазишта литијума налазе се у регионима Доњецка и Луганска – рекао је Кизеветер.

Како је навео, један од главних циљева НАТО-а био је да изнутра разбије Русију на мање државе и да преко западних корпорација заузме њихове природне ресурсе. На исти начин као у Либији, Сирији, Ираку и другим земљама.

- Запад је ушао у рат на све или ништа против Русије и изгубио. Европа је пре рата имала две опције, да настави да сарађује са Русијом и користи јефтине ресурсе које су добијали, или да јој објави рат, да је сломи и приграби те ресурсе по још јефтинијој цени. Изабрали су други пут и сада се дешава њихова пропаст. Док су САД испуниле своје планиране планове, одсекле су Немачку и Европу од гаса и сарадње са Русијом и сада им продају четири пута скупљи течни гас. С друге стране, САД су успешно почеле да истискују Европу из борбе за најмоћније светске економије, у коју се укључила и Кина - наводи Кизеветер.

Русија као литијумска електрана

Угледни канадски медиј Global News извештава да би победа у рату претворила Русију у литијумску електрану.

– Русија не само да осваја територије у рату већ постаје литијумска електрана. Усред свег метежа између Украјине и Русије, шокантно је да се Запад спремао да избегава све што је руско, али можда су пропустили мали детаљ. Припремите се, ентузијасти зелене енергије - наоди Глобал њуз.

GlobalData, преко своје матичне компаније Energy Monitor, недавно је представио извештај који открива највеће европске резерве литијума које се налазе у руском региону Донбаса. Конкретно, некадашње украјинско Шевченковско поље у Доњецку и блок Крута Балка у Запорожју сада су под руском контролом.

Овај додатак већ значајним налазиштима литијума у ​​Русији која сада укупно износе 1,5 милиона тона, чврсто осигурава њену позицију међу првих десет на свету, пише канадски медиј.Последице за ЕУ, посебно за Немачку су кључне јер се у великој мери ослањају на овај ретки минерал за производњу зелених енергетских технологија као што су ветротурбине, електрична возила и различити електронски уређаји. Већину резерви литијума држе САД, Аустралија и неколико земаља Јужне Америке. Међутим, приступ овим залихама за ЕУ ​​ће бити скуп. Нажалост, сада се Европа нашла са усамљеним уточиштем, а тај пут неминовно води према Русији - наводи Global News.

Медиј подсећа на горенаведену изјаву посланика немачке ЦДУ који је отворено признаје постојање интереса за резерве литијума од 500.000 тона у региону Донбаса.

Кизеветр је као мотив за подршку ЕУ Украјини означио управо ова налазишта. Он је посебно истакао последице опстанка  Донбаса под руском контролом. Поред тога, предложио је да Немачка обезбеди Кијеву веома прецизне крстареће ракете Таурус са дометом од 500 километара. Овакав став сугерише снажну намеру Немачке и ЕУ да приступе богатим ресурсима Украјине.

Неуспела украјинска офанзива оставља ограничене могућности, наговештавајући можда другачији приступ у борби за стицање ресурса.

Литијумски рат

Недавни потез ЕУ да санкционише руски извоз луксузних дијаманата може изгледати далеко од свакодневног живота просечних грађана, али директно утиче на вишу средњу класу и богате унутар блока. Ова одлука, заједно са другим геополитичким тензијама као што су потенцијални прекиди гасовода и несташице житарица, оптерећује ионако крхку унију држава чланица. Узимајући у обзир ослањање ЕУ на индустрије попут производње аутомобила и извоза рафинисане нафте, последице будућег преласка на електрична возила могу бити незамисливе. Литијум постаје кључни ресурс у таквим променама.

Зависност од удаљених извора за овај стратешки минерал, могла би ескалирати у велики литијумски рат.

Јасно је да би руска победа у сукобу не само да обезбедила територију већ је неочекивано уздиже у једног од највећих поседника резерви литијума. Док је Европа стајала против Русије, сада се суочава са суровом стварношћу да зависи од резерви литијума које држи Русија.

Литијум у Србији

У овом тренутку, литијум спада у најтраженије сировине на свету. Неки га зову и „белим златом 21. века“ пре свега због репутације раста у електроиндустрији.

Код Лознице се налази једно од највећих светских налазишта јадарита из којег се издваја литијум, а резерве руде у Јадарском басену, у Западној Србији, процењују се на 136 милиона тона. Залиха сировине је откривена 2004. године, а на истом месту се, поред литијума, налазе и велике количине бора.

Сматра се да се налазиште руде јадарит налази на још 20 локација широм Србије које се простиру све до Зајечара, и да су на тим местима резултати почетних истраживања још импресивнији.

Како показују доступни подаци, Србија располаже са 10 одсто светских количина литијума и то је огромно богатство и велики потенцијал који још није искоришћен.

Izvor
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Last Login:Today at 04:56:20 pm
Posts: 3 791


« Reply #1955 on: January 05, 2024, 09:55:52 pm »

Рат у Украјини води се због литијума, земља која га поседује биће суперсила


Ја сам у немачким медијима (DW) наишао на податак да су највеће залике литијума у Европи у Чешкој, и да се ради о 3-5% светских резерви. Такође, кажу да се око 70% светских резерви налази у Јужној Америци (Аргентина, Чиле, Боливија).

Међутим, према геолошким извештајима Геолошко-топографског института САД (United States Geological Survey, USGS), у Европи је литијумом најбогатија Немачка, са 3,2 милиона тона. То је отприлике 3,5% потврђених светских резерви, које износе 98 милиона тона. Резерве у Чешкој су 1,3 милиона тона. Три земље Јужне Америке, које сам споменуо, имају 52 милиона тона. Русија и Кина имају релативно мале резерве, Русија 1, а Кина 2 милиона тона. Украјина се не помиње. Аустралија има 9, Америка 12 милиона тона. Украјина се не спомиње нигде у извештају. Да не би било забуне, ради се о откривеним налазиштима, а и квалитет руде је различит. У сваком случају, литијум није толико редак.

Иначе, извештај који је објавио Global Data се плаћа, али информација из тог извештаја, која је доступна, говори о потврђеним резервама од око пола милиона тоне литијума у Донбасу.

Што се тиче Србије, откривено је 1,2 милиона тона, што је далеко од 10% светских резерви. Резерве у Јадру су откривене релативно рано, када се није знало колико литијума уопште има у свету. Поновићу да је Србија тада прокоцкала шансу која се пружа једном у више стотина година, јер је у том тренутку могла да извуче максималну корист, да заокружи производњу сложенијих производа. Уместо тога, еколошки освећени Срби су изабрали да заштите запарложене њиве и водене токове које су обогаћивали моторним уљем и украшавали старим фрижидерима и шпоретима. Можда се једног дана и открије која страна служба је стајала иза овог еколошког буђења Србије. То више неће бити важно, јер је тај тренутак прошао. 
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Last Login:Today at 05:44:38 pm
Location: Obrenovac - selo Mislođin
Posts: 15 972


« Reply #1956 on: January 05, 2024, 09:59:27 pm »

@Fazan, članak koji komentarišeš postavio sam na Palubu upravo zbog poslednjeg pasusa u tvom postu.
Logged
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Last Login:May 13, 2024, 07:42:32 pm
Posts: 1 429


« Reply #1957 on: January 08, 2024, 06:36:54 am »

Da ne povjerujes?

Nova ukrajinska Prigozin-ka?


Po narudžbi Ministarstva obrane, postala je vlasnica četiri hotela u Splitu.



Ukrajinka Tetjana Glinjana, kupila je četiri hotela u Splitu. Njihov portal NV Biznes doznao je za informaciju od sugovornika "koji je upoznat sa situacijom u splitskom hotelijerstvu". Ispričao je da ju je vidio u dvorani dok je davala upute lokalnom osoblju na ukrajinskom jeziku.

Tetjana Glinjana, koju se smatra jednom od najvećih - ako ne i najvećom - dobavljačicom prehrambenih proizvoda za ukrajinsku vojsku po narudžbi Ministarstva obrane, postala je vlasnica četiri hotela u Splitu. Tako je barem navedeno u istrazi ukrajinskog portala NV Business, prenosi Slobodna Dalmacija.

Naime, novinari su komunicirali s osobljem jednog od hotela, kojem su pokazali Glinjaninu fotografiju. Iz objekta je navodno potvrđeno da je upravo ona postala njegova nova vlasnica.

Rečeno je i da Ukrajinka posjeduje još nekoliko hotela u Splitu, kao i tvornicu mesa u Ukrajini.

Ukrajinski novinari tvrde da su, provjeravajući lokalni poslovni registar, pronašli podatak da je od jeseni 2023. Glinjana postala vlasnicom tvrtki "Zen Adria", "Pigment" i "Mimoza". Ujedno je osnovala firmu "Nazarii".

U istrazi se ističe da navedene firme upravljaju hotelima Mirari, Ora, Luxe te Posh.

Naime, novinari su komunicirali s osobljem jednog od hotela, kojem su pokazali Glinjaninu fotografiju. Iz objekta je navodno potvrđeno da je upravo ona postala njegova nova vlasnica.

Rečeno je i da Ukrajinka posjeduje još nekoliko hotela u Splitu, kao i tvornicu mesa u Ukrajini.

Ukrajinski novinari tvrde da su, provjeravajući lokalni poslovni registar, pronašli podatak da je od jeseni 2023. Glinjana postala vlasnicom tvrtki "Zen Adria", "Pigment" i "Mimoza". Ujedno je osnovala firmu "Nazarii".

U istrazi se ističe da navedene firme upravljaju hotelima Mirari, Ora, Luxe te Posh.

Hotel Mirari je novosagrađeni objekt iza hotela Marjan, na splitskim Kaskadama. Ima 18 soba, restoran i bazen na krovu. Ori, smještenoj u novogradnji u Poljičkoj ulici, pripadaju četiri zvjezdice te raspolaže s 24 sobe, restoranom i kongresnim centrom za 50 osoba.

Luxe Boutique Hotel se nalazi na dnu Zvonimirove ulice. Ima 30 soba, restoran, spa i konferencijsku dvoranu za osam osoba. Posh je pak, kako mu i ime nalaže, objekt s pet zvjezdica koji ima šest apartmana, krovni bazen i spa centar. Radi se o upečatljivoj građevini iznad lučice Zenta.

Ukrajinci su procijenili da slični hoteli na hrvatskoj obali stoje od 2,5 do 3 milijuna eura. Odnosno, za kupnju četiri hotela u centru Splita bilo je potrebno potrošiti više od 10 milijuna eura.

Istražitelji pišu da je Glinjana bila osnivačica nekoliko poduzeća takozvane "grupe Bila Tserkva" (u prijevodu: Bijela Crkva), koja su u određenim periodima bile glavni dobavljači hrane za nacionalnu vojsku. To su Premium Company LLC, Vizit LLC, Ukrprodprokord VR LLC i Grand Consult LLC.

Prema publikaciji "Naš novac", cijene hrane u ugovorima ovih tvrtki s Ministarstvom obrane bile su prenapuhane. Dakle, radi se o klasičnom ratnom profiterstvu.

Izvor:

https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatska/kontroverzna-tetjana-ukrajinska-vojna-igracica-kupila-4-hotela-na-nasoj-obali-no-prica-je-mutna-15412770

https://www.seebiz.eu/nekretnine/kontroverzna-ukrajinska-postala-vlasnica-cetiri-splitska-hotela/299627





Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:Today at 04:50:52 pm
Posts: 11 132



« Reply #1958 on: January 21, 2024, 12:51:14 pm »

Francuski ministar: Rusija može preuzeti kontrolu nad 30 odsto tržišta žita

Ako Ukrajina izgubi, Rusija bi mogla da preuzme kontrolu nad 30 odsto svetskog izvoza pšenice, rekao je nedavno ministar spoljnih poslova Francuske Stefan Sežurne u intervjuu za list Le Parisien. Prema njegovim rečima, to će izazvati inflaciju i prehrambenu krizu u Francuskoj.

„Na primer, ako Ukrajina izgubi, 30 odsto svetskog izvoza će pasti pod rusku kontrolu, francuska pšenica će biti ugrožena na svetskim tržištima“, rekao je Sežurne.

Prema rečima ministra, tolika količina ruskog žita na tržištu preti inflacijom i prehrambenom krizom u Francuskoj. On je istakao da će podrška Ukrajini omogućiti da se sukob brže završi.

„Ova pomoć je važna za predsednika Zelenskog jer on treba da pokaže svom javnom mnjenju da i dalje ima podršku“, rekao je Stefan Sežurne.
Nakon što sporazum o žitu nije bio produžen, Ukrajina svoje žito izvozi preko teritorija susednih zemalja. Ukrajinsko žito je preplavilo evropsko tržište i snižava cenu proizvoda. Evropska unija je 15. septembra 2023. ukinula embargo na uvoz žitarica, što je izazvalo štrajkove poljskih farmera. Tada je Varšava uvela ograničenja na uvoz ukrajinskog žita unutar zemlje. Kijev je protiv ove odluke podneo tužbu Svetskoj trgovinskoj organizaciji. Poljski i rumunski farmeri periodično blokiraju kontrolne punktove na granici sa Ukrajinom.

Izvor
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Last Login:Today at 05:44:38 pm
Location: Obrenovac - selo Mislođin
Posts: 15 972


« Reply #1959 on: January 31, 2024, 05:54:47 pm »

Razbuktava se rat: Budžet Ukrajine dobio prva sredstva zaplenjena od Rusa!

Prvih 850 hiljada dolara zaplenjenih kao rezultat sankcija otišlo je u budžet Ukrajine, rekao je šef državnog fonda zemlje Vitalij Koval.

Ovaj iznos navodno uključuje ušteđevinu hersonskog guvernera Vladimira Salda, i sredstva jedne od kompanija ruskog milijardera Olega Deripaske.

„Prvi put sankcionisani novac počinje da radi za državu. Više od 32 miliona grivna (oko 850 hiljada dolara) je već prebačeno u državni budžet“, navodi se u poruci objavljenoj na stranici čelnika Fonda državne imovine Ukrajine na društvenoj mreži Fejsbuk.

Prema njegovim rečima, ukrajinske vlasti planiraju da nastave sa konfiskacijom imovine lica koja se nalaze na nacionalnoj sankcionoj listi. On je naglasio, da bi konfiskacija i zaplena imovine mogla da utiče na sve koji se nalaze na spisku, bez obzira na njihovo državljanstvo.

„Sredstva, prihodi i imovina građana Ukrajine i stranih država, za koje je Savet za nacionalnu bezbednost i odbranu (NSDC) odlučio da uvede sankcije, mogu biti konfiskovani“, dodao je Koval.

U oktobru 2022. godine, Savet za nacionalnu bezbednost i odbranu Ukrajine, odobrio je spisak osoba protiv kojih su vlasti zemlje uvele lične sankcije. U njega su uključeni i Oleg Deripaska i Vladimir Saldo.

Izvor
Logged
Pages:  1 ... 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 [196] 197 198 199 200 201 202   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.027 seconds with 22 queries.