PALUBA
April 26, 2024, 02:10:56 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... 132   Go Down
  Print  
Author Topic: Ekonomski uticaj sukoba u Ukrajini  (Read 187597 times)
 
0 Members and 3 Guests are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #30 on: May 16, 2022, 06:48:07 am »



Mediji: EU našla rešenje kako da kupuje ruski gas uprkos sankcijama


Evropska unija razradila je rešenje kako da uvozi ruski gas bez kršenja evropskih sankcija i ispunjavajući zahtev Rusije da plaća ugljovodonike u rubljama, piše agencija Blumberg, pozivajući se na izvore.

Blumberg navodi da je Evropska komisija na zatvorenom zasedanju u petak obavestila zemlje-članice Evropske unije da će u novim smernicama jasno izložiti da kompanije mogu da otvaraju račune u „Gasprombanci“, pri čemu moraju da vrše plaćanja u dolarima ili evrima i da se izjašnjavaju da na tome svoje obaveze po ugovoru smatraju ispunjenim. Ukoliko se ovi uslovi budu poštovali, regulator neće smatrati postupke kompanija kršenjem sankcija.

Na sastanku je došlo do niza nesuglasica po ovom pitanju. Dok su Nemačka, Mađarska, Francuska i Italija podržale predloženi plan, Poljska je i dalje imala pitanja o pravnoj strani nove odluke, a njeni predstavnici su predložili da se održi sastanak na nivou ambasadora EU.

Neke zemlje su takođe bile nezadovoljne što nove smernice ne daju tačna uputstva da li evropske kompanije mogu da otvaraju račune u rubljama kod „Gasprombanke“. Kako navodi agencija, ovaj aspekt je jedan od ključnih, jer je otvaranje računa u rubljama ranije smatrano kršenjem sankcija, iako to nije zabeleženo na papiru.

Početkom nedelje Blumberg je pisao da je 20-tak evropskih kompanija već otvorilo račune u „Gasprombanci“ za plaćanje isporuka ruskog gasa, a još 14 je zatražilo spisak dokumenata potrebnih za otvaranje takvih računa.

Predsednik Rusije Vladimir Putin potpisao je 31. marta ukaz prema kome neprijateljske zemlje ubuduće gas treba da plaćaju u rubljama. Ruski lider je naložio kompaniji „Gasprom“ da prebaci ugovore u rublje. On je poručio da će Rusija nastaviti da isporučuje gas u skladu sa ugovorenim količinama i cenama.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #31 on: May 16, 2022, 07:31:49 am »



Neregulisani izvoz pšenice izazvao skok cena


Indija je zabranila izvoz pšenice.

Samo nekoliko sati nakon toga, zvaničnici indijske vlade predočili su da ove godine nije došlo do dramatičnog pada proizvodnje pšenice, ali je neregulisani izvoz doveo do rasta lokalnih cena.

"Ne želimo da se trgovina pšenicom odvija na neregulisan način ili da se desi gomilanje zaliha", rekao je danas visoki vladin zvaničnik novinarima u Nju Delhiju, prenosi Rojters.

Vlada je saopštila da će i dalje dozvoljavati izvoz podržan već izdatim akreditivima i zemljama koje zatraže zalihe "kako bi zadovoljile svoje potrebe za sigurnošću u hrani".

Globalni kupci su računali na zalihe drugog po veličini svetskog proizvodača pšenice nakon što je izvoz iz crnomorskog regiona pao nakon ruske invazije na Ukrajinu 24. februara.

Pre zabrane, Indija je imala za cilj da isporuči rekordnih 10 miliona tona ove godine.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #32 on: May 16, 2022, 10:42:40 am »



Rusija za 25 odsto smanjila isporuke gasa preko Ukrajine


"Operater gasnotransportnog sistema Ukrajine" primio je od "Gasproma" zahtev za tranzit gasa u visini od 46,8 miliona kubnih metara. To je minimalna količina od januara ove godine.

Zahtev je podnet samo za jedno od dva čvorišta ovog sistema – gasnu stranicu "Sudža". Za koridor "Sohranovka" nije bio podnet zahtev.

Podsetimo, juče je kroz ukrajinski sistem u pravcu Evrope prošlo 62,7 miliona kubnih metara gasa. S tim u vezi, današnji tranzit je za 25 odsto manji u odnosu na juče.

Desetog maja kompanija „Operator GTS Ukrajine“ objavila je da od 11. maja obustavlja tranzit gasa u Evropu preko stanice „Sohranovka“ zbog okolnosti više sile: navodno, kompanija ne može da kontroliše pogranične kompresorne stanice Novopskov u Luganskoj oblasti.

„Gasprom“ je sa svoje strane saopštio da ne vidi nikakve prepreke za nastavak tranzita preko stanice „Sohranovka“. Prema rečima portparola kompanije Sergeja Kuprijanova, „Gasprom“ u potpunosti ispunjava sve svoje obaveze prema evropskim potrošačima i isporučuje gas za tranzit preko Ukrajine u skladu sa ugovorom.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #33 on: May 16, 2022, 01:20:13 pm »



Rusija nacionalizovala „Reno“


Ruske akcije u grupi „Reno“ prelaze u vlasništvo države i Vlade Moskve, saopštilo je Ministarstvo trgovine Rusije na Telegramu.

„Potpisanim sporazumima se predviđa predaja akcija ‘Reno Rusija’ gradu Moskva i akcija ‘AvtoVAZ’ državi, odnosno Državnom naučnom centru za auto-moto industriju ‘NAMI’ koji pripada Ministarstvu trgovine Rusije“, navodi se u objavi.

U fabrici koja je sada u vlasništvu grada Moskva proizvodiće se automobili pod brendom „Moskvič“, saopštio je gradonačelnik Moskve Sergej Sobjanjin.

„Potrudićemo se da sačuvamo veći deo kolektiva koji radi u fabrici. Glavni tehnološki partner moskovske fabrike automobila ‘Moskvič’ biće KAMAZ. U prvoj fazi će biti organizovana proizvodnja klasičnih automobila koji imaju motore sa unutrašnjim sagorevanjem, a u budućnosti i električnih automobila“, rekao je gradonačelnik Moskve.

Servis automobila „Reno“ u Rusiji će vršiti „AvtoVAZ“ koji će nastaviti da proizvodi celokupnu liniju automobila „Lada“ u svojim fabrikama.

„AvtoVAZ“ proizvodi automobile i auto delove za dva brenda „Lada“ i „Reno“ u fabrikama u Toljatiju i Iževsku. „Lada“ ima ukupno pet modela: Vesta, Largus, Granta, Niva i Iks rej.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #34 on: May 16, 2022, 01:22:36 pm »



Stižu nove sankcije? "Nema izgovora";
"Rusija nas gleda"; "Mađarska drži celu EU kao taoca"



Evropskoj uniji će biti potrebno još nekoliko dana da postigne dogovor o novom paketu sankcija protiv Rusije, uključujući zabranu ruske nafte.

To je izjavila nemačka ministarka spoljnih poslova Analena Berbok.

"Kao Nemci, znamo da ovaj naftni embargo nije lak korak. Određena pitanja još treba rešiti, a to se neće dogoditi danas", rekla je Analena Berbok, prenosi Indeks.

Ona je dodala da je uverena da će se dogovor naći u narednim danima.

I luksemburški ministar spoljnih poslova Žan Aselborn je, uoči sastanka u Briselu, rekao da će EU usvojiti šesti paket sankcija, ali da će bloku biti potrebno još vremena za dogovor.

"Zaista nema izgovora da se taj paket ne usvoji", rekao je.

Austrijski ministar spoljnih poslova Aleksander Šalenberg je takođe uveren da će novi paket sankcija biti usvojen u narednim danima.

"Jasno je da je još uvek potrebno raspraviti, ali verujem da razgovori treba da se odvijaju onde gde pripadaju, kako ne bismo slali sliku neslaganja. Rusija nas gleda", izjavio je Šalenberg.

Iz Litvanije pak kažu da "jedna država članica drži celu Evropsku uniju kao taoca", misleći pri tome na Mađarsku.

Najnovijem paketu se, inače, najglasnije protivi Mađarska.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #35 on: May 16, 2022, 05:41:22 pm »



"Moguća 'era recesije' u Evropi"


Mađarski premijer Viktor Orban izjavio je danas da postoje izgledi za dolazak "ere recesije" u Evropi.

Razlog je to što se kontinent bori sa rastućim cenama energije i visokom inflacijom zbog rata u Ukrajini.

Orban je u obraćanju u parlamentu, gde je položio zakletvu kao predsednik vlade naklon pobede na izborima u aprilu, rekao da Budimpešta neće blokirati sankcije Evropske unije uvedene Rusiji zbog napada na Ukrajinu sve dok one ne predstavljaju rizik po energetsku bezbednost Mađarske, prenosi Rojters.

Mađarski premijer je takođe naveo da će vlada raditi na suzbijanju inflacije u zemlji, pri čemu će preduzimati oprezne korake u pogledu regulisanja cena.

Dodao je da će vlada koordinisati svoje korake sa centralnom bankom.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #36 on: May 17, 2022, 07:23:10 am »



Nema dogovora oko sankcija


Evropska unija još uvek nije postigla dogovor o šestom paketu sankcija protiv Rusije, izjavio je danas visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borelj.

On je na konferenciji za novinare posle sastanka Saveta EU rekao da i dalje ne postoji neophodan konsenzus o predloženoj zabrani uvoza ruske nafte.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #37 on: May 17, 2022, 07:35:18 am »



Quote
Vidiš interesantno, nešto se šuška da je dosta rusa i ukrajinaca pokupovalo stanove u Beogradu na vodi i sličnim projektima, koliko je to tačno ne znam ali sam zaista primetio ruske i ukrajinske tablice po gradu

Оно што сам сигуран јесте да станове не купују обични грађани Русије и Украјине, већ богаташи. Сиротиња, као и увек чучи у рововима или се крије од бомби и гледа шта ће сутра да једе.


Ko su Rusi i Ukrajinci koji dolaze u Srbiju?


Rusa i Ukrajinaca sve je više po Beogradu i Srbiji. Tačan podatak koliko ih je došlo ne postoji, ali se nezvanično pocenjuje da su u pitanju hiljade ljudi.

Prosečan profil kada govorimo o Rusima govori da je reč o mlađim ljudima do 45 godina koji dolaze sami zbog posla i koji dobro zarađuju, dok su kod Ukrajinaca najčešće porodice sa decom, piše Blic.

Rusi i Ukrajinci danas naveliko živi i rade u Srbiji. Najčešće su iznajmili stanove, a mnogi sa kolegama žive u kućama koje im zakljupljuju firme. U poslednje vreme često su i novi klijenti u bankama, sve ih češće viđamo na ulicama, u kolima (uglavnom onim skupljim), ali i u gradskom prevozu, školama, restoranima... Mnogi su ovde otvorili i firme i o tome postoje zvanični podaci, a u pitanju su stotine firmi.

U jednoj većoj banci kažu i da je sve više ruskih državljana koji ovde otvaraju račune. I to nije ništa sporno, jer stranci u Srbiji mogu imati i dinarske i devizne račune. To vredi i za fizička lica, i za kompanije i predstavništva stranih kompanija.

Ono što se vrlo lako da primetiti jeste da se profil Rusa koji su nam došli razlikuje od profila Ukrajinaca. Rusi su najčešće mladi ljudi od 30 do 45 godine koji su u Srbiju došli sami ili sa partnerom, najčešće bez dece. Ovde su se "obreli" zbog posla i to u IT kompanijama.

"To su jednostavno ljudi kojima za posao nije važno odakle rade i čija je specijalnost vezana za tehnologije. Oni su ovde došli kao frilenseri ili zbog činjenice da rade za zapadne kompanije i da u Rusiji zbog sankcija ne mogu naplatiti svoj rad. Mnogi su posao našli i u našim IT kompanijama gde rade za platu i veću od 3.000 evra", kaže za Blic sagovornik iz jedne domaće kompanije.

Ruski državljani u Srbiji sve češće osnivaju i firme. Od februara do aprila, dakle za oko pet nedelja, registrovana su 323 pravna lica čiji su osnivači poreklom iz Rusije. Ovaj broj u međuvremenu se i povećao.

Kako je potvrđeno u Agenciji za privredne registre od 24.2. do 1.5.2022. registrovano je osnivanje 202 privredna društva i 523 preduzetnika, čiji su osnivači fizička i pravna lica iz Ruske Federacije. U istom periodu, registrovano je osnivanje 9 privrednih društava i 5 preduzetnika, čiji su osnivači iz Ukrajine.

S druge strane, profil Ukrajinaca u Srbiji, u najkraćem se može opisati kao porodični mladi ljudi koji su se u našoj zemlji "obreli" jer su morali. Neki su ovde došli jer su imali rođake ili poznanike, a neki su Srbiju jednostavno uzeli za zemlju gde je sigurno skloniti se.

Jedan taksista kaže da su to uglavnom porodice, često samo majke s decom. Deca im idu ovde u školu ili vrtić. Žive u iznajmljenim stanovima po centralnim beogradskim lokacijama ili na Novom Beogradu. Da se primetiti da su drugačiji od Rusa koji ostavljaju utisak da su opušteniiji i da imaju više novca - kaže taksista.

Dolazak Rusa i Ukrajinaca, inače, dodatno je podgrejao tržište nekretnina. U Beogradu je sve teže pronaći stan koji se može platiti. Tako ima slučajeva da se stan koji se do pre nekoliko meseci izdavao za 400 evra, sada izdaje i za duplo više.

Tako je vođa prodajnog tima jednog oglasnog portala, Jelena Davidović, često u poslednje vreme isticala da je jedna od aktuelnih na tema na tržištu spremnost Rusa i Ukrajinaca da plate veću cenu zakupa.

Ona ističe da "zbog aktuelne krize u Ukrajini veliki broj Rusa napušta svoju zemlju i Srbija je jedna od zemalja za koju se odlučuju. To je i uticalo na rast potražnje a samim tim i na povecanje cene kvadrata".

Nekretnine za koje se najviše interesuju stanovnici Rusije i Ukrajine se kreću od 300 do nekoliko hiljada evra.

Oni uglavnom gledaju luksuzne stanove, te ih traže po luksuznim lokacijama. Na Dedinju na primer najam stanova ide i do 3.000 evra mesečno. Na Senjaku stan površine 103 kvadrata je oglašen za iznajmljivanje po ceni od 1.600 evra.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #38 on: May 17, 2022, 07:38:42 am »



EK dopunila smernice za plaćanje ruskog gasa bez kršenja sankcija


Evropska komisija potvrdila je danas u ažuriranim smernicama da kompanije iz Evropske unije mogu da plaćaju ruski gas bez kršenja sankcija bloka protiv Rusije.

U dopunjenom uputstvu, koje je distribuirano članicama EU, Komisija je potvrdila raniji stav da sankcije ne sprečavaju kompanije da otvore račune u za to utvrđenoj banci, da mogu da plaćaju ruski gas sve dok to čine u valuti predviđenoj postojećim ugovorima i da izveste da je transakcija završena kada na račun deponuju sredstva u valuti plaćanja, prenosi Rojters.

Skoro svi ugovori o kupovini ruskog gasa koje kompanije iz EU imaju sa ruskim gasnim gigantom Gaspromom su u evrima ili dolarima.

Rusija je prošlog meseca prekinula isporuku gasa Poljskoj i Bugarskoj jer su odbile da ispune zahteve Moskve za plaćanje u rubljama. Nekoliko vlada EU i velikih evropskih uvoznika zatražilo je detaljnije pojašnjenje od Brisela o tome da li mogu da nastave da kupuju ruski gas za grejanje domaćinstava, za proizvodnju struje i za poslovne aktivnosti fabrika širom Evrope.

Kompanije treba da daju "jasnu izjavu" da kada izvrše plaćanje u evrima ili dolarima, smatraju da su njihove obaveze prema postojećim ugovorima izvršene, navodi se u uputstvu.

Deponovanjem sredstava u valuti predviđenoj ugovorima kompanije nemaju više nikakve dodatne radnje sa njihove strane vezano za plaćanje, čime se izbegava da budu umešane u poslove s ruskom centralnom bankom, koja je pod sankcijama, i koja je mogući učesnik u konvertovanju evra odnosno dolara u rublje, navodi se u smernicama.

U ukazu ruskog predsednika Vladimira Putina precizira se da će se transakcije smatrati završenim tek nakon što strana valuta bude konvertovana u rublje.

Iz EK nisu odmah odgovorili na zahtev Rojtersa za komentarom.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #39 on: May 17, 2022, 07:52:20 am »



Stigao predlog iz UN Rusiji: Ublažićemo sankcije ako dozvolite izvoz ukrajinske pšenice


Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Gutereš traži od Rusije i drugih država da ne sprečavaju izvoz pšenice iz ukrajinskih luka, piše list „Vol strit džurnal“ pozivajući se na diplomatske izvore.

Prema podacima lista, Gutereš traži od Moskve da dozvoli isporuke ukrajinske pšenice u zamenu za mere koje bi olakšale izvoz kalijumovih đubriva iz Rusije i Belorusije.

Na pregovore je pozvana i Turska. Ankara je navela da je spremna da učestvuje u mogućem sporazumu, kao i da se bavi deminiranjem Crnog mora i regulisanjem saobraćaja.

Ujedinjene nacije su nekoliko puta izražavale zabrinutost da bi ruska specijalna vojna operacija u Ukrajini mogla da dovede do prehrambene krize, pa čak i gladi u brojnim zemljama. Kako je ranije rekao Gutereš, problem gladi u svetu se može rešiti samo povratkom Rusije i Ukrajine na svetsko tržište.


izvor
Logged
babaroga
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 506



« Reply #40 on: May 17, 2022, 08:35:01 am »



Stigao predlog iz UN Rusiji: Ublažićemo sankcije ako dozvolite izvoz ukrajinske pšenice


Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Gutereš traži od Rusije i drugih država da ne sprečavaju izvoz pšenice iz ukrajinskih luka, piše list „Vol strit džurnal“ pozivajući se na diplomatske izvore.

Prema podacima lista, Gutereš traži od Moskve da dozvoli isporuke ukrajinske pšenice u zamenu za mere koje bi olakšale izvoz kalijumovih đubriva iz Rusije i Belorusije.

Na pregovore je pozvana i Turska. Ankara je navela da je spremna da učestvuje u mogućem sporazumu, kao i da se bavi deminiranjem Crnog mora i regulisanjem saobraćaja.

Ujedinjene nacije su nekoliko puta izražavale zabrinutost da bi ruska specijalna vojna operacija u Ukrajini mogla da dovede do prehrambene krize, pa čak i gladi u brojnim zemljama. Kako je ranije rekao Gutereš, problem gladi u svetu se može rešiti samo povratkom Rusije i Ukrajine na svetsko tržište.


izvor

Sargarepa na stapu...
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #41 on: May 17, 2022, 12:08:45 pm »



Apokaliptično upozorenje bespomoćnog guvernera: "Milioni će postati siromašni"


Guverner britanske centralne banke Endru Bejli poslao je apokaliptično upozorenje zbog sve veće inflacije.

Priznaje da je bespomoćan, a Britance poziva da ne traže veće plate.

Napomenuo je da će rat u Ukrajini još više povećati troškobe života, a posebno je zabrinut zbog cene pšenice i ulja.

"Cene rastu nikad višom stopom u poslednjih 30 godina i učiniće milione ljudi siromašnima. Inflacija će pogoditi potrošnju domaćinstava i uzrokovati porast nezaposlenosti", upozorio je.

Poskupljenje osnovnih namirnica imalo je ogroman uticaj na poskupljenje na proizvodnju hrane širom sveta.

U ukupnoj proizvodnji pšenice na svetu Ukrajina učestvuje sa sedam odsto, ali kada je reč o visokokvalitetnoj pšenici, njen se udeo penje na čak petinu svetske proizvodnje, procena je. Guverner je svoje apokaliptično upozorenje uputio poslanicima, a na pitanje da li se oseća bespomoćno rekao je: "Da".

Guverner Bejli, koji zarađuje 570.000 funti godišnje, rekao je poslanicima da bi ljudi sa visokim zaradama trebalo da razmisle pre nego što traže povećanje plata, javlja Dejli mejl.

"Ali svako mora da donese svoj sud o tome. Nije na meni da idem okolo i govorim ljudima šta da rade", poručio je. Rat u Ukrajini uzrokovao je poremećaje cena na tržištu žitarica, pa treba očekivati njihov rast.

Guverner je odbacio neke tvrdnje o prekasnoj reakciji Centralne banke, ali je priznao da se banka suočava sa najvećim izazovom u poslednjih 25 godina. Iako su mesecima tvrdili da je inflacija prolazna, guverner ne priznaje grešku i navodi da nisu mogli da predvide rat u Ukrajini, prenosi hrvatski portal Dnevnik.

"Došlo je do niza škova u snabdevanju i niza posledica usled rata. Rat se ne može predvideti, to nije ni u čijoj moći", rekao je. Predviđa se da će inflacija ove godine premašiti 10 odsto.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #42 on: May 17, 2022, 12:16:37 pm »



Zapad zabranjuje da se gladni u svetu hrane „totalitarnim žitom“ iz Rusije


Svet će se suočiti s glađu zbog posledica krize u Ukrajini, glasi nimalo optimistični zaključak nemačke ministarke spoljnih poslova Analene Berbok posle trodnevnog zasedanja šefova diplomatije G7. Za sve je, razume se, kriva isključivo Rusija.

Govoreći o potrebi hitne deblokade luke u Odesi, Berbokova je dodala: „Ne treba da budemo naivni. Ovo nije kolateralna šteta, ovo je apsolutno smišljeno oruđe hibridnog rata koji se trenutno vodi.“

O tome da Rusija navodno izaziva svetsku prehrambenu krizu na Zapadu u poslednje vreme priča svako živi, piše komentator RIA Novosti Vladimir Kornilov.

Ako se pritom rezimiraju svi „argumenti“ koji zvuče u prilog ovoj tezi, dobićemo sledeće kontradiktorne izjave i postupke Zapada:

- Rast cena namirnica u svetu je rezultat ratnih dejstava u Ukrajini. Zbog toga se mora nastaviti sa ovim akcijama u nedogled, isporučujući oružje kijevskom režimu.

- Ukrajina je jedan od najvećih snabdevača žitom, a nemogućnost snabdevanja ukrajinskim žitom izaziva njegovu nestašicu. Zbog toga treba blokirati isporuke iz Rusije, koja je još veći snabdevač žitom u svetu.

- Zbog dejstava Rusije neminovna je strašna glas u samoj Ukrajini. Zato hitno treba izvoziti žito i namirnice iz Ukrajine na Zapad.

- Rusija je blokirala isporuku žita pomorskim putem u Afriku i Aziju čijem stanovništvu preti strašna glad. Zbog toga je hitno potrebno blokirati ruske trgovačke brodove kako Rusija ne bi mogla da isporučuje svoje žito u potencijalna žarišta glasi.

- Blokiranje pomorske luke u Odesi, gde su nagomilani milioni tona žita je nedopustivo. Zato hajde da remontujemo ukrajinsku vojnu tehniku u rumunskim lukama i isporučimo je pomorskim putem u Odesu. A u isto vreme treba podržati miniranje luke od strane ukrajinskih trupa kako bi se odbio potencijalni napad Rusije.

Ovo nije preterivanje, ni šala. Takve izjave se mogu čuti na svakom koraku, a često se provlače u istim govorima, člancima i TV emisijama. Na primer, predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski je u više navrata uspeo da u redovno večernje obraćanje ubaci kontradiktorne teze na temu prehrambene krize. On neprestano lije suze zbog nezavidne sudbine afričkih zemalja gde neće stići ukrajinsko žito koje je navodno blokirala Rusija. Ali u svojim govorima odmah poziva: „Neophodno je da svi Evropljani blokiraju luke za sve ruske brodove.“ Odnosno, sudbina gladne Afrike se odjednom potiskuje u zadnji plan.


Posvađali se s logikom

Neposredno nakon pomenutog samita G7, Zelenski je odlučio da podrži njihove zaključke o gladi koja preti planeti i u još jednom noćnom obraćanju izjavio: „Svet je već priznao da ruska blokada naših luka i ovaj rat izazivaju veliku prehrambenu krizu. Ruski zvaničnici još i otvoreno prete svetu da će biti gladi u desetinama država. A kakve bi mogle biti posledice te gladi? Do kakve političke nestabilnosti i do kakvih će migracionih tokova ovo dovesti? Koliko će morati novca da se potroši da bi se prevazišle posledice? To su pitanja na koja će morati da odgovore oni koji koče pakete sankcija protiv Rusije.“

Svesno navodimo ovo „remek delo logike“ dojučerašnjeg komičara u celini, bez skraćivanja i nedorečenosti. Reči Zelenskog o „pretnjama ruskih zvaničnika“ neka idu njemu na dušu. Očigledno je on Berbokovu proglasio za ruskog zvaničnika, jer su se njene reči o svetskoj gladi čule upravo na dan stendap nastupa ovog profesionalnog komičara.
Ali samo povezivanje prehrambene krize s pozivom na uvođenje nove sankcije Rusiji ne smeta ni Zelenskom, ni mnogim drugim zapadnim zvaničnicima. Kako blokada ruske robe i poziv drugim zemljama da se ovome pridruže mogu da ublaže krizu, a ne da je pogoršaju - niko od njih ne objašnjava.

Nije slučajno što je portparolka Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova, Berbokovoj objasnila odgovarajući na njene reči o globalnoj gladi: „Cene rastu zbog sankcija koje je kolektivni Zapad pod pritiskom SAD uveo Rusiji. Ovo je ako se govori o direktnom razlogu. Nerazumevanje ove situacije je znak ili gluposti, ili namernog obmanjivanja javnosti.“

Ali izgleda da je na Zapadu (da ne govorimo o Ukrajini) anatemisan sam pojam uzročno-posledičnih veza. Svako ko zausti da kaže nešto o tome odmah biva proglašen „agentom Kremlja“.

Predsednik SAD je, obraćajući se prošle nedelje američkim farmerima, opet okrivio Rusiju za rast cena namirnica i do te mere se zaneo da je čak proglasio da se Ukrajina bori za mogućnost da „nahrani one koji su širom sveta ostali gladni zbog ruskih zverstava“. Ako je suditi po Bajdenu, za kijevski režim je cilj smanjenje svetskih cena hrane. Odnosno, ne sopstvena korist, ne rentabilnost poljoprivrednih gazdinstava, nego baš sveta misija da se nahrani planeta.

Štaviše, američki predsednik se u ovom govoru nije libio otvorenog falsifikovanja činjenica kada je rekao da je Ukrajina najveći izvoznik pšenice u svetu, dok Rusija navodno zauzima drugo mesto. Što naravno ne odgovara stvarnosti. Ali čak i da se ova tvrdnja prihvati, logično bi bilo pozvati svet da se osigura neometani pristup ruske robe tržištu kako bi se ublažio udar cena i sprečila glad u Africi. Ali ne - po mišljenju Bajdena, samo Ukrajina treba da hrani gladne, nipošto Rusija koja je zapravo apsolutni lider u izvozu žitarica. Biće da hleb od „žita ukrajinske slobode“ može da zasiti bolje nego onaj od „žita ruske autokratije“. Drukčije se ne mogu objasniti istovremeni pozivi da se ukrajinskom pšenicom nahrane gladni u Africi i da se blokiraju isporuke koje nose ruski trgovački brodovi.


„Totalitarno žito"

I tako se kolektivni Zapad ubi smišljajući način kako da maksimalno izveze ukrajinsko žito u inostranstvo. Evropa gromoglasno najavljuje planove za stvaranje „koridora za izvoz žita“ iz Ukrajine. A zarad ovoga spremna je na nezamisliv korak – da se takvi koridori uspostave kroz Belorusiju, na čiju je saobraćajnu blokadu pozivala ista ta Evropa. Koči ih samo jedno: strah da će ukrajinsko žito, prolazeći kroz Belorusiju, na kraju završiti ne u litvanskoj luci Klajpedi, već u ruskim lukama. I nema veze što će dalje ipak ostvariti sveti cilj koji je proglasila Evropa, odnosno da će nahraniti gladne u Africi. Jer to žito će onda postati „totalitarno“, a njime se, kao što je poznato, niko ne može nahraniti.

Evropska komisija je na kraju smislila širok plan uspostavljanja „Puteva solidarnosti“ s ciljem da se maksimalno iskoristi infrastruktura EU za što skoriji transport ukrajinskog žita u Evropu. Ovi napori su se posebno aktivirali u svetlu zabrinutosti za prehrambenu bezbednosti same EU zbog suše u Francuskoj. Inicijative Evrope jezgrovito i slikovito je prokomentarisao ruskih ratni izveštač Aleksandar Koc: „Suština ovih Puteva solidarnosti na kraju se svodi na to da će Ukrajinci ostati bez hrane, a vlada zemlje s novcem. Ali po običaju za sve će biti kriv – Putin.“

I tu dolazimo do najfascinantnijeg paradoksa svih ovih jadikovki kolektivnog Zapada i njemu pridružene Ukrajine povodom nadolazeće gladi u svetu. U želji da za sve nevolje i probleme optuže Rusiju, zapadni analitičari ponekad ne primećuju da su uspeli da u istom članku optuže Rusiju i da tobože blokira izvoz žita iz Ukrajine, i da u toj zemlji stvara preduslove za glad.


Zapadni propagandisti se zapetljali

Fajnenšel tajms je, na primer, već nekoliko puta pribegao analogijama sa „glađu iz vremena staljinizma tridesetih godina“, koju u Kijevu zovu „golodomor“. List pozivajući se na ukrajinske zvaničnike različitih nivoa navodi da je plan Rusije, između ostalog, da organizuje nestašicu namirnica i novu glad u Ukrajini. Optužili su čak rusku državu da navodno nelegalno izvozi ukrajinsko žito u… Aziju i Afriku. Čekajte, da li je cilj Rusije da izazove glad u tim regionima, ili ipak da ih nahrani? Zapadni propagandisti su se skroz zapetljali u želji da okrive Rusiju.

Međutim, ako stvarno veruju da borbena dejstva izazivaju opasnost od prehrambene krize u Ukrajini, logičnije bi bilo da ulože sve napore da njene rezerve žita ostanu u tamo gde jesu. Inače se stvarno mogu ponoviti tragični događaji iz 1932-1933. na koje tako vole da podsećaju svoju publiku ukrajinski i zapadni kritičari Rusije. Jer sada na Zapadu za ondašnju glad krive isključivo Staljina, a „zaboravljaju“ kako su trgovačke kompanije istog tog Zapada tražile od Moskve da ne smanjuje izvoz žita, iako su odlično bili svesni problema s namirnicama u SSSR. Štaviše, SAD su čak pokušale da insistiraju na tome da Moskva smanji površine pod usevima, znajući do kakvih je problema to moglo dovesti. Ali sada krive isključivo sovjetsko rukovodstvo. Kakva analogija s ovim što se sada dešava!

Ili da se setimo nemačke okupacije Ukrajine. Čim su Nemci zauzeli ovu teritoriju u proleće 1918. godine, na zapad su krenuli ešaloni sa žitom, što je na kraju dovelo do strašne gladi u Ukrajini. Apsolutno ista situacija se ponovila 1941. godine, kada su nacisti zauzeli Ukrajinsku SSR. Tada su Nemci pokušavali da iznesu ne samo žito, već i zemlju crnicu.

Sami Ukrajinci su dotle umirali od gladi, ali da li je ikada prosvećena Evropa marila za probleme naroda koje je kolonizovala?

I evo sada smo opet svedoci toga kako na zapad odlaze železničke kompozicije vozeći žito sa Ukrajine, i to u situaciji kad sami zapadni analitičari priznaju da postoji realna perspektiva nestašice namirnica u toj zemlji. Čak i da stvarno počne glad, niko od njih se neće setiti planova Evropske komisije za veliki izvoz žitarica niti sličnih Bajdenovih poziva. Pošto s krivac za sve nedaće Ukrajine već označen –a to je, naravno, Rusija. Ma koliko Moskva da dopremi tamo humanitarne pomoći s namirnicama i ma koliko ukrajinske pšenice da ode na Zapad, za glad će svejedno biti kriva – Rusija.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #43 on: May 17, 2022, 01:18:18 pm »



Nemce inflacija brine više od rata i korone


Rast cena zabrinjava potrošače više nego rat u Ukrajini ili pandemija korone.

Gotovo svaki treći se boji da će morati da promeni svoj stil života. To je rezultat jednog novog ispitivanja javnog mnjenja.

Brz rast cena na mnogim područjima zabrinjava ljude u Nemačkoj više nego išta drugo. Čak više od rata u Ukrajini ili pandemije korone. To pokazuju rezultati jednog reprezentativnog ispitivanja javnog mnjenja koje je sprovela konsultantska firma Mekinzi, koji su upravo objavljeni, prenosi DW.

Oko 40 odsto od oko 1.000 ispitanika navelo je da je njihova najveća briga trenutno – inflacija, 34 procenta navelo je rusku invaziju na Ukrajinu, a samo osam odsto pandemiju kovida 19. Gotovo trećina ispitanih (29%) strahuje da će zbog rasta cena morati da ograniči svoj način života na nekim područjima. Strah od rasta cena naročito je zahvatio ljude s nižim primanjima. Dve trećine ispitanika očekuje da će cene da rastu i u narednih 12 meseci.


Promena izdataka

"Dve godine korone ostavile su traga, ali sada su ljudi, zbog inflacije i ruske invazije na Ukrajinu, postali pesimističniji nego ikad ranije", sumirao je rezultate istraživanja Mekinzijev stručnjak Markus Jakob. Ljudi osećaju više cene i vide da na kraju meseca manje novca ostaje u novčaniku, kaže Jakob.

I oni koji bolje zarađuju menjaju svoje potrošačke navike. Dve trećine ispitanika su u poslednje vreme više novca trošili za hranu, 61 odsto je više trošio za benzin i transport, kao i za energiju. Posledica toga je da je gotovo svaka treća osoba ograničila svoje potrošačke navike. Štedi se pre svega na izdacima za kozmetiku, odeću, zabavu i putovanja.

"Novom štedljivošću posebno su pogođene one oblasti koje su snažno bile ugrožene i zbog pandemije", kaže Mekinzijev stručnjak Simon Land. Ljudi manje troše na tamo gde su u stvari hteli više da troše kad je počela da slabi pandemija – recimo na odlaske u restorane, noćenja u hotelima i zabave. Oko dve trećine potrošača su, prema ovom istraživanju, zbog rasta cena već počele da menjaju svoje potrošačke navike: recimo prelaskom na jeftinije marke ili češćom kupovinom u diskontima. Više od polovine ispitanika navelo je da kod potrošnje energije kod kuće više paze.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #44 on: May 17, 2022, 03:18:48 pm »



SAD predlažu alternativu potpunom naftnom embargu


Zvaničnici američkog ministarstva finansija najavili su danas da će predložiti na sastanku (G7) ove nedelje da evropske zemlje uvedu tarife na rusku naftu.

To bi poslužilo kao brža alternativa potpunom naftnom embargu, javlja Rojters.

Tarifni mehanizam bi bio osmišljen tako da ruska nafte ostane na tržištu, ali da se ograniči iznos prihoda koji Moskvi može da ostvaruje od tog izvoza, rekli su zvaničnici Ministarstva finansija SAD novinarima u Briselu, uoči sastanka ministara finansija G7 i guvernera centralnih banaka koji će se održati kasnije ove sedmice.

Zvaničnici Evropske unije trenutno razmatraju plan o postepenom prekidu uvoza ruske nafte kao odgovor na rat Moskve u Ukrajini, ali zabrinutost istočnoevropskih zemalja članica Unije u pogledu snabdevanja predstavlja veliku prepreku za realizaciju takvog plana, dodaje britanska agencija.

izvor
Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... 132   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.038 seconds with 22 queries.