PALUBA
March 28, 2024, 09:53:36 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 [90] 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 ... 131   Go Down
  Print  
Author Topic: Ekonomski uticaj sukoba u Ukrajini  (Read 179569 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #1335 on: October 02, 2022, 01:31:17 pm »

Не разумем се у технологију производње и транспорта нафте и гаса. Ипак, на основу онога што сам уживо видео код осавремењавања рафинерије нафте у Панчеву, чији су власник Руси ("Гаспромњефт"), све битне послове су радиле америчке фирме. И ти ту лепо видиш разне "дилове" који постоје на том "белосветском" нивоу. И уопште не сумњам да ће се ти "дилови" у смањеној форми наставити тражећи "рупе" у санкцијама, па и илегално.
Logged
babaroga
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 506



« Reply #1336 on: October 02, 2022, 01:31:46 pm »

Kada kazem da su zapadne firme pokupovale istocno evropske, pogledaj malo oko sebe, od nekih je mozda samo ime ostalo kao Skoda i slicno, a tako je i sa Ruskim firmama kad je pocela pljacka 90-tih.  

Ne znam gde ti zivis, ali i ja znam o cemu pricam, mrzi me da sad vadim dokaze. UK metalurska industija je propala, kupio je indiski konglomerat TATA, i od kraja 90tih poceli su da zatvaraju ono sto je preostalo.  Pricam o industiji koja je bila u svetskom vrhu.  Secamo se svi price o "Sadamovom topu" da gadja Izrael koji je pravio u Sheffield-u.  Deo topa se nalazi u RAF Duxford muzeju.  Da se tako nesto napravi sad u UK je misaona imenica, ali je sva ta tehnologija preseljena u Indiju. British Steel posle nacionalizacije je posta Corus Group koja je imala velike gubitke, koju je posle kupila TATA, koja takodje ima velike gubitke.

TATA je posle Brexit-a podelila kompaniju na TATA Steel UK i Europe, i koliko mi se cini, vlasnici su manje vise cele metalurske industrije u Evropi od onoga sto je preostalo.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_steel_producers

Evo lista "by volume" i prva USA firma je tek na 15. mestu, a Ruska 21. US Steel, koji je nakada znacio prestiz je sad na 24. mestu. Zanimljvo je da je na drugom mestu Luxemburg sa firmom "ArcelorMittal", koja je zapravo Indijska, ali srediste u Lixemburgu zbog poreza....vlasnik Lakshmi Mittal, pravi Luxemburzhanin

Za USA, prave se fabrike ponovo od kako ih je Tramp naterao da se to radi od pre par godina. Ali i USA je isto izvezla "prljavu" industriju a treba potraziti vlasnike na listi iznad.

I sad mi ti lepo reci ko pravi cevi za naftovode i gasovode i gde se prave?
« Last Edit: October 02, 2022, 01:47:06 pm by babaroga » Logged
babaroga
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 506



« Reply #1337 on: October 02, 2022, 01:34:16 pm »

Не разумем се у технологију производње и транспорта нафте и гаса. Ипак, на основу онога што сам уживо видео код осавремењавања рафинерије нафте у Панчеву, чији су власник Руси ("Гаспромњефт"), све битне послове су радиле америчке фирме. И ти ту лепо видиш разне "дилове" који постоје на том "белосветском" нивоу. И уопште не сумњам да ће се ти "дилови" у смањеној форми наставити тражећи "рупе" у санкцијама, па и илегално.

Tako je, Azotara u PA je gradjena 60tih, i postoji cak i kvart u centru PA koji se zove Americke Zgrade, jer su tu ziveli radnici koji su je pravili u to doba.
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 128


« Reply #1338 on: October 02, 2022, 04:19:05 pm »

Босиљко, где си ти видео ту америчку индустрију? То није ни сенка онога што је била пре 25 година, да не говоримо раније. Производни погони и седишта фирми немају везе једно са другим. Хајде да узмемо за пример Apple iPhone. Cirrus Logic је америчка компанија, али њихови аудио чипови (за овај телефон и било који други) се не производе у Америци, него у неколико других земаља. Слично је и са Qualcomm, који производи камере и чипове за мобилни нетворк. Телефоне склапа тајванска компанија Foxconn, али она нема фабрике на Тајвану, телефон се склапа у Кини.

Совјети су својевремено покрали дизајн америчког бомбардера Б-29 и направили Ту-95. Не директно, прерађивали су и усавршавали, али то је то.

Ако нешто не можеш да купиш, онда мораш сам да га направиш. Можда то неће бити тако савршено, али ће функционисати. У том процесу ћеш можда купити неко знање, оно је роба као и све дуго. Политика технолошких санкција је навела неке велике земље да раде на томе да буду технолошки самосталне. Ту пре свега мислим на Индију и Кину, јер имају ресурсе за то.

Важна ставка у целој причи су људски ресурси. Обично се говори о студентима и дипломцима из тзв. STEM (наука, технологија, инжењеринг, медицина) области. У Кини и Индији су студенти традиционално наклоњени студијама у тим областима. Индија годишње избаци 2,6 милиона дипломаца из тих области. Кина је последњи пут када је доставила информације имала преко 4,5 милиона. Америка годишње избаци 600 хиљада, а од тога су више од трећине студенти из Азије. Ако би из игре избацили медицину (која је у Америци профитабилна), ситуација би била још гора. Млади неће да студирају инжењеринг, јер у бизнису и финансијама могу да направе пуно више пара. Чак и ако заврше инжењеринг, велика је шанса да ће отићи у менаџмент, финансије или бизнис.

Русија годишње избаци близу пола милиона СТЕМ дипломаца, више него Немачка, Британија и Француска заједно.

Ти овде говориш о кратким стазама, ја покушавам да покажем како ствари могу да се развијају на дуже стазе. На краће стазе ће се импровизовати. Пре неколико година су превукли Сименсове турбине кроз Кину, виделе су се из свемира. Видели смо на почетку рата оне руске дронове са пластичном флашом и јапанском камером, смешно су изгледали али су очигледно радили посао.

Кина ће у случају потребе да увезе и људе, било да су у питању Западњаци или Кинези који раде у Америци. Кина има јако пуно пара.

Logged
B051LjKo
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 354


« Reply #1339 on: October 02, 2022, 04:35:32 pm »

Ne znam gde ti zivis, ali i ja znam o cemu pricam, mrzi me da sad vadim dokaze. UK metalurska industija je propala, kupio je indiski konglomerat TATA, i od kraja 90tih poceli su da zatvaraju ono sto je preostalo.

Nebitno kamo zivim [u Hrvatskoj], ne radim u Hrvatskoj, a u zadnjih 10 godina mi od kontinenata fale samo Australija i Antarktika, ostalo sam odradio.

Pricam o industiji koja je bila u svetskom vrhu.  Secamo se svi price o "Sadamovom topu" da gadja Izrael koji je pravio u Sheffield-u.  Deo topa se nalazi u RAF Duxford muzeju.  Da se tako nesto napravi sad u UK je misaona imenica, ali je sva ta tehnologija preseljena u Indiju. British Steel posle nacionalizacije je posta Corus Group koja je imala velike gubitke, koju je posle kupila TATA, koja takodje ima velike gubitke.

TATA je posle Brexit-a podelila kompaniju na TATA Steel UK i Europe, i koliko mi se cini, vlasnici su manje vise cele metalurske industrije u Evropi od onoga sto je preostalo.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_steel_producers

Evo lista "by volume" i prva USA firma je tek na 15. mestu, a Ruska 21. US Steel, koji je nakada znacio prestiz je sad na 24. mestu. Zanimljvo je da je na drugom mestu Luxemburg sa firmom "ArcelorMittal", koja je zapravo Indijska, ali srediste u Lixemburgu zbog poreza....vlasnik Lakshmi Mittal, pravi Luxemburzhanin

Za USA, prave se fabrike ponovo od kako ih je Tramp naterao da se to radi od pre par godina. Ali i USA je isto izvezla "prljavu" industriju a treba potraziti vlasnike na listi iznad.

Nisam strucnjak za Britansku tesku industriju, i sve sto ti mogu odgovoriti bih googlao. Nisam upucen, pa ne mogu ni komentirati.

I sad mi ti lepo reci ko pravi cevi za naftovode i gasovode i gde se prave?

Ne znam kamo se fizicki rade niti tko ih radi. [celicana, koju su projektirali i isporucili zapadnjaci, to je sigurno] Znam tko radi inzenjering, firme koje ih polazu, najjaca imena u biznisu su Allseas (Nizozemci), Saipem (talijani) i Mcdermott (amerikanci). Za Saipem sam radio, i to na njihovom tada najmodernijem brodu (FDS2), kompletan inzenjering je njihov, od projekta (regionalni uredi, jedan je bio u Rijeci), pripreme (laboratoriji za zavarivanje, jedan je bio u Rijeci), i izvodjenja samog projkta. Saipem je izmedju ostaloga imao opciju zavara individualnih cijevi na samom firing lineu, ako je bilo potreba, ili su gotovi tripple ili quad jointovi radjeni vani (za dva projekta koje smo radili u Juznokineskom moru baza je bio Karimun u Indoneziji), pa se zadnji zavar radio na samom J-Lay tornju. FDS2 je postavio nekoliko rekorda za polaganje rigidnih cijevi na velike dubine (laying kapacited do 1250 tona, J lay. Za manje dubine se uglavnom koristi S lay, jer je brzi, p je polaganje jeftinije. Ima i druga opcija, s fleksibilnom cijevi, s tim nisam radio, ali ogroman karuzelvrti i polaze cijev koja se samo spusta na dno. Sve na tom brodu je bilo produkt kombinacije talijanske pameti za Top side stranu (Rema, Remacut, Rigihgni, Ansaldo) uz klasicne igrace za Hull stranu, Kongsberg, Rolls Royce, u izvedbu Samsung Heavy Industries. iz perspektive svega onoga sto sam ja vidio, puno je manje bitno gdje se fizicki izlila cijev koja se radi (opet su ti tu glavni igraci talijani, ponjprije SMS i Danieli, puno koleg mi je radilo za njih i mogu ispricati biblije o tehnologiji proizvodnje besavnih cijevi) u odnosu na ooga tko ima know how za postaviti tu proizvodnji, isporuciti i upogoniti potrebne strojeve.

Isprike na malo duzem odgovoru, ali nadam se da sam bio jasan.
Logged
B051LjKo
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 354


« Reply #1340 on: October 02, 2022, 04:44:12 pm »

Босиљко, где си ти видео ту америчку индустрију? То није ни сенка онога што је била пре 25 година, да не говоримо раније. Производни погони и седишта фирми немају везе једно са другим. Хајде да узмемо за пример Apple iPhone. Cirrus Logic је америчка компанија, али њихови аудио чипови (за овај телефон и било који други) се не производе у Америци, него у неколико других земаља. Слично је и са Qualcomm, који производи камере и чипове за мобилни нетворк. Телефоне склапа тајванска компанија Foxconn, али она нема фабрике на Тајвану, телефон се склапа у Кини.

Ja osobno, u Houstonu, Phoenixu, Port Fouchonu i Columbiji (ona u SOuth Carolini). Sto i kako radi Apple i Qualcomm, ne znam. Ono s cime sam se ja bavio (Oil & Gas, proizvodnje linije a automobile, punionice pica, proizvodnja automobilskih guma) se itekako radi u navedenim drzavama, i radi se punom parom.

Совјети су својевремено покрали дизајн америчког бомбардера Б-29 и направили Ту-95. Не директно, прерађивали су и усавршавали, али то је то.

B29 ima veze s Tu-95 otprilike koliko i Me-262 s MiG 29, ama bas nikakve. Sovjeti jesu kopirali B-29, i proizveli pod imenom Tu-4.

Ако нешто не можеш да купиш, онда мораш сам да га направиш. Можда то неће бити тако савршено, али ће функционисати. У том процесу ћеш можда купити неко знање, оно је роба као и све дуго. Политика технолошких санкција је навела неке велике земље да раде на томе да буду технолошки самосталне. Ту пре свега мислим на Индију и Кину, јер имају ресурсе за то.


Русија годишње избаци близу пола милиона СТЕМ дипломаца, више него Немачка, Британија и Француска заједно.

Ja ne znam sto tih pola milijuna studenata radi, ali ocito nista pametno, jer bi od tolike mase trebali vidjeti neki napredak, a nisam vidio kamo je, niti u kojem je polju Rusija tehnoloski predvodnik.

Evo paralel s Juznom korejom, kmo je ona bila prije 30 godina, a kamo je sada (vidi samo Hyundai i Samsung), a pogledaj kamo su rusi bili 1991, kamo su bili 2001, a kamo su danas. Izgubljene godine i stagnacija. Putin im je ratio dostojanstvo i naprvio ozbiljnu drzavu nakon godina propasti pod pijancem Jeljcinom, ali zadnjih 10 godina radi na tome da razjebe sve dobroga sto je napravio.
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 128


« Reply #1341 on: October 02, 2022, 04:48:33 pm »

Одакле ти идеја да Русија мора да одржава гасоводе према Европи?

Odakle mi ideja? Pa radim u Oil&Gas industriji, znam sto je plinovod, znam koja se oprema koristi i znam koliko je intenzivno odravanje potrebno da bi bio u pogonu, ili spreman za pogom. Pritom komentiram samo diokoji se odnosi na elektricne instalacije i instrumentaciju, strojarski dio je jednako intenzivan, ali eto nije moja domena pa ga se ne dotice. Ne znam koliko znas o toj domeni, ali plinovod je puno vise od ''metalne cijevi koju zatvoris i bas te briga''

Може једноставно да их затвори и сагорева гас.

Moze, al ga ne budes ponovo koristio bez potpunog overhaula svega, a to je skupo i traje.

Може да понуди гас бесплатно за следећих 10 година било коме ко на том подручју отвори индустријски погон и запосли раднике. Може да направи стакленике које ће загревати гасом и да узгаја поврће. Може да производи водоник и да га железничким цистернама транспортује тамо где је потребан.

Mogu svasta, nista preko noci. 40 posto njemacke i talijanske potrosnje se odnosio na ruski plin.To su dvije od tri najvece EU ekonomije, pokusaj zamisliti koliko ti staklenika treba da potrose toliko plina. To su nebulozne kolicine, ne, rusij nem kome prodati taj plin, zato ga i spaljuju. Nije da nema zemalja koje bi mogle potrositi taj plin, ima... ALi to pita godine ulaganja u infrastrukturu. Godine koje Rusija trenutno nema, kao i milijarde dolara, koje isto nema.

Opet pricamo o godinama potrebnim da se ti brodovi i terminale projektiraju, naruce naprave i isporuce.


Пробај да промениш наочале кроз које гледаш на ову ситуацију, ово није технолошко него геополитичко питање. Русија може у потпуности да одустане од снабдевања ЕУ гасом. Северни ток је ван погона. Русија може једноставно да дигне руке од снабдевања ЕУ са тих поља. Завршена прича, нема опреме која се одржава, нема електричних инсталација - нема више гасовода и никада више га не мора ни бити.

На америчким фарамама постоји могућност да дођете сами и наберете јагоде, боровнице и слично. Власник вас пусти на њиву, ви сами наберете и платите далеко мање него да сте купили у продавници. По истом принципу Русија може да понуди гас са тих поља која више нису у употреби. Онај коме тај гас треба ће наћи рачуницу да га купи и допреми тамо где треба. Знам да гас нису корпице са јагодама, али принцип је исти. Потребне су године, али целом тржишту гаса су потребне године. И ЕУ ће бити потребне године да се направе флота и терминали за увоз течног гаса. Русија има више времена него ЕУ, јер јој енергетски сектор није пред колапсом.



Logged
B051LjKo
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 354


« Reply #1342 on: October 02, 2022, 05:00:09 pm »

Пробај да промениш наочале кроз које гледаш на ову ситуацију, ово није технолошко него геополитичко питање. Русија може у потпуности да одустане од снабдевања ЕУ гасом. Северни ток је ван погона. Русија може једноставно да дигне руке од снабдевања ЕУ са тих поља. Завршена прича, нема опреме која се одржава, нема електричних инсталација - нема више гасовода и никада више га не мора ни бити.

TOpic se zove ekonomski utjecaj sukoba. Rusija moze izabrati ne odrzavati navedene plinovode, moze ih i unistiti, nije bas pametno, ali moze, pritom ce ostati bez asseta rijednih stotinjak milijardi dolara, i bez nacina da godisnje uprihoduje 70 ili 100 milijardi na ime prodanog plina. Njezin izbor.

На америчким фарамама постоји могућност да дођете сами и наберете јагоде, боровнице и слично. Власник вас пусти на њиву, ви сами наберете и платите далеко мање него да сте купили у продавници. По истом принципу Русија може да понуди гас са тих поља која више нису у употреби. Онај коме тај гас треба ће наћи рачуницу да га купи и допреми тамо где треба. Знам да гас нису корпице са јагодама, али принцип је исти. Потребне су године, али целом тржишту гаса су потребне године. И ЕУ ће бити потребне године да се направе флота и терминали за увоз течног гаса. Русија има више времена него ЕУ, јер јој енергетски сектор није пред колапсом.

Sjajna ideja, evo vec vidim prosperitet ruske naftne industrije ako Putin sutra obznani ''tko zeli nas plin, mora sam smisliti kako ce ga transportirati, mi cemo vam a prodati na samoj busotini''. Sjajna ideja, vec vidim trganje cijeloga svijeta da ulaze u Rusku transportnu infrastrukturu po novom, originalnom modelu.
Logged
babaroga
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 506



« Reply #1343 on: October 02, 2022, 05:11:31 pm »

Cev naftovoda i gasovoda je vazna koliko i varovi. Pre 30 godina, te cevi su se pravile u Sheffield-u, a danas negde na dalekom istoku. Upravo je to sto si rekao, italijanska/zapadna pamet, trenutno, a zato sam i pomenuo onu Sadamovu Cev.  

Rolls-Royce Trent 1000/7000/XWB motori za sada vaze za najbolje i jet blades se jos uvek proizvode u UK, i to je jos uvek velika tajna materijala i procesa proizvodnje, opet, pitanje je vremena...  F1 timovi, osim Ferraija, Haas i Alfa Romeo, svi su locirani bas u UK, znamo zasto.  Opet je pitanje vremena....

Radio sam i ja u auto industriji, pokojna Rover Grupa i znam sta je sve tu trebalo jer sam uradio kompletan sistem za nabavku delova krajem 90tih, koji su posle prodali VW samo za logistiku, zato znam sta, gde i odakle dolazi, a to je bilo pre 20+ godina. Situacija je sada sigurno jos gora nego tada.

U to doba smo se smejali Kineskoj auto industriji, ako se to tako moglo nazvati tada, a pogledaj gde su danas.  Isto vazi i za tesku industriju, brzo uce "istochnjaci", i iskopirace tu zapadnu tehnologiju (kod njih cak ni copyright/patent rights ne vazhe), i cak ce je usavrsiti za njihove potrebe, ako ne danas, onda za 10, 20, 30+ godina, dotle se na zapadu se nece znati ko je musko a ko zensko... Film "Idiocracy" je izgleda dokumentarac u buducnosti, na zalost, idemo tim putem.

To da je Rusija procerdala vreme si u pravu, to i ja isto mislim.  Mogli su od tih zaradjenih para od nafte i gasa da naprave svoju silikonsku dolinu i razvojne tehnologije za svoje potrebe, ali, tu smo gde smo. Ali, tu se slazem sa Fazanom, ako nemaju svoje ljude, platice i dovesce stucnjake, niko nije gadljiv na pare.
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 128


« Reply #1344 on: October 02, 2022, 05:24:54 pm »


Ja osobno, u Houstonu, Phoenixu, Port Fouchonu i Columbiji (ona u SOuth Carolini). Sto i kako radi Apple i Qualcomm, ne znam. Ono s cime sam se ja bavio (Oil & Gas, proizvodnje linije a automobile, punionice pica, proizvodnja automobilskih guma) se itekako radi u navedenim drzavama, i radi se punom parom.


Босиљко, ево ти статистике за америчку производњу аутомобила, од 1994. па до 2021: https://www.statista.com/statistics/184171/us-passenger-car-production-since-1994/ Са 6,6 милиона на 2,5 милиона 2019. (пре пандемије) и 1,5 милиона 2021. Поређења ради, Кина је 2021. произвела преко 21 милион аутомобила.

Ево производње челика: https://tradingeconomics.com/country-list/steel-production Америка произведе 7, цела ЕУ испод 12 - а Кина 81 милион тона.
Ево производње алуминијума: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_primary_aluminium_production Америка 1,1 - а Кина 36 милиона тона.
Америка је постиндустријска земља.
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 128


« Reply #1345 on: October 02, 2022, 06:21:14 pm »

TOpic se zove ekonomski utjecaj sukoba. Rusija moze izabrati ne odrzavati navedene plinovode, moze ih i unistiti, nije bas pametno, ali moze, pritom ce ostati bez asseta rijednih stotinjak milijardi dolara, i bez nacina da godisnje uprihoduje 70 ili 100 milijardi na ime prodanog plina. Njezin izbor.

Sjajna ideja, evo vec vidim prosperitet ruske naftne industrije ako Putin sutra obznani ''tko zeli nas plin, mora sam smisliti kako ce ga transportirati, mi cemo vam a prodati na samoj busotini''. Sjajna ideja, vec vidim trganje cijeloga svijeta da ulaze u Rusku transportnu infrastrukturu po novom, originalnom modelu.

Овај сукоб не утиче економски само на Русију, него на цео свет. Ово се неће завршити преко ноћи, мислим да смо сведоци стварања мултиполарног економског простора. ЕУ се окреће алтернативама за руски гас и Русија је, дугорочно, изгубила ЕУ као купца за свој гас. Онај ко мисли да ће се ЕУ вратити на руски гас када се све заврши је наиван. Превише је већ уложено у алтернативе, од Русије ће се у најбољем случају куповати колико се мора, док се мора. Према томе, то је завршена прича. Баш као што се ЕУ окреће другим снабдевачима, Русија се окреће другим потенцијалним купцима. Нпр. додатни гасовод који ће градити према Кини 2024. има капацитет Свереног тока.

Тржиште гаса, али и фосилних горива у целини, функционише методом спојених судова. Не постоје неки вишкови. Већ сам рекао и цитирао Блумберг да је 70% течног гаса продато дугорочним уговорима, а да је свега 30% доступно на слободном тржишту. Ако се течни гас усмери према ЕУ, неко мора да остане без њега и да потражи другог снабдевача. Ево како то тржиште тренутно изгледа: https://oec.world/en/profile/hs/natural-gas-liquefied
Ево и како изгледа тржиште гаса који се допрема гасоводима: https://oec.world/en/profile/hs/natural-gas-in-gaseous-state

Оно са јагодама се у основи не разликује од начина на који је рударство деценијама фукнкционисало у појединим земљама: дођи, копај и носи. Не постоји разлог зашто не би могло да функционише са гасом.

Примећујем да је превише еуроцентричности у појединим дискусијама. Европа је 400 милиона остареле популације на планети на којој живи 8 милијарди људи. Како време пролази, постаје све мање и мање битна. Ово нема везе са ратом у Украјини, него са глобалним трендовима, а они ће се само појачати овом ситуацијом у Украјини.
Logged
B051LjKo
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 354


« Reply #1346 on: October 02, 2022, 06:29:05 pm »

Cev naftovoda i gasovoda je vazna koliko i varovi. Pre 30 godina, te cevi su se pravile u Sheffield-u, a danas negde na dalekom istoku. Upravo je to sto si rekao, italijanska/zapadna pamet, trenutno, a zato sam i pomenuo onu Sadamovu Cev.  

Rolls-Royce Trent 1000/7000/XWB motori za sada vaze za najbolje i jet blades se jos uvek proizvode u UK, i to je jos uvek velika tajna materijala i procesa proizvodnje, opet, pitanje je vremena...  F1 timovi, osim Ferraija, Haas i Alfa Romeo, svi su locirani bas u UK, znamo zasto.  Opet je pitanje vremena....

Radio sam i ja u auto industriji, pokojna Rover Grupa i znam sta je sve tu trebalo jer sam uradio kompletan sistem za nabavku delova krajem 90tih, koji su posle prodali VW samo za logistiku, zato znam sta, gde i odakle dolazi, a to je bilo pre 20+ godina. Situacija je sada sigurno jos gora nego tada.

U to doba smo se smejali Kineskoj auto industriji, ako se to tako moglo nazvati tada, a pogledaj gde su danas.  Isto vazi i za tesku industriju, brzo uce "istochnjaci", i iskopirace tu zapadnu tehnologiju (kod njih cak ni copyright/patent rights ne vazhe), i cak ce je usavrsiti za njihove potrebe, ako ne danas, onda za 10, 20, 30+ godina, dotle se na zapadu se nece znati ko je musko a ko zensko... Film "Idiocracy" je izgleda dokumentarac u buducnosti, na zalost, idemo tim putem.

Zaprvo ti je paralel skroz super, povuci paralelu s Kinom i njezinim razvojem. Razvila se kako se razvila jer su svi kao ovce selili proizvodnju kod njih jer su mislili da ce dovijeka ovi raditi za zdjelu rize. Gdje bi bili danas da su sve samo morali razviti?

Zamisli sad ruse, kojima je odrezan pristup zapadnim tehnologijama, a sami ih razvili nisu. To je ogroman udar.

To da je Rusija procerdala vreme si u pravu, to i ja isto mislim.  Mogli su od tih zaradjenih para od nafte i gasa da naprave svoju silikonsku dolinu i razvojne tehnologije za svoje potrebe, ali, tu smo gde smo. Ali, tu se slazem sa Fazanom, ako nemaju svoje ljude, platice i dovesce stucnjake, niko nije gadljiv na pare.

Mozes ti htjti platiti koliko god hoces, ako si pod sankcijama, mozes se hebat... niti jedna americka firma nece pricati s tobom. Vidio sa to na svoje oci, kad su opleli turcima sankcije zbog busenja oko cipra, cao... Mislim uvijek ce se nesto nac, ali za ozbiljan biznis, to je koma. Povucite glupu paralelu, ono, moras ici u subu i oboriti 10 stabala, u trgovini vise nema normalne motorne pile, Stihl ti nabio sankcije i povukao se, i jedino sto mozes nabaviti je jeftini kinez od 20 Eura, sretno ti bilo nakon 2 sata rada.
Logged
B051LjKo
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 354


« Reply #1347 on: October 02, 2022, 06:42:19 pm »


Ja osobno, u Houstonu, Phoenixu, Port Fouchonu i Columbiji (ona u SOuth Carolini). Sto i kako radi Apple i Qualcomm, ne znam. Ono s cime sam se ja bavio (Oil & Gas, proizvodnje linije a automobile, punionice pica, proizvodnja automobilskih guma) se itekako radi u navedenim drzavama, i radi se punom parom.


Босиљко, ево ти статистике за америчку производњу аутомобила, од 1994. па до 2021: https://www.statista.com/statistics/184171/us-passenger-car-production-since-1994/ Са 6,6 милиона на 2,5 милиона 2019. (пре пандемије) и 1,5 милиона 2021. Поређења ради, Кина је 2021. произвела преко 21 милион аутомобила.

Ево производње челика: https://tradingeconomics.com/country-list/steel-production Америка произведе 7, цела ЕУ испод 12 - а Кина 81 милион тона.
Ево производње алуминијума: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_primary_aluminium_production Америка 1,1 - а Кина 36 милиона тона.
Америка је постиндустријска земља.

Ja ne znam od kuda ti podaci, ali ovi za automobile sigurno nisu dobri. Proizvodnja automobila u SAD-u je pi puta oko izmedju 10 i 15 milijuna automobila godisnje, da ne guglam. Za boljih godina samo je fordova F serija bila blizu milijun komada. Svi ozbiljni proizvodjaci imaju svoje tvornie u SAD-u, sto njima to znaci, ne znam.

Isto vrijedi i za proizvodnju celika, ca 90 milijuna tona godisnje, sto je kikiriki u odnosu na kineze koji su na cca milijardu tona godisnje. Kina je ogromna, 1.4 milijarde ljudi, cetiri puta vise nego USA, mora se to negdje vidjeti. Nikako se ne slazem da je SAD postindustrijska zemlja, ali nikako.
Logged
B051LjKo
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 354


« Reply #1348 on: October 02, 2022, 06:52:23 pm »

Русија је, дугорочно, изгубила ЕУ као купца за свој гас.

Tu se slazemo, nagradno pitanje je zasto, i sto je dobila za kompenzaciju?

Оно са јагодама се у основи не разликује од начина на који је рударство деценијама фукнкционисало у појединим земљама: дођи, копај и носи. Не постоји разлог зашто не би могло да функционише са гасом.

Ako si kroz gotove cjevovode godisnje EU prodavao 155 milijardi kubnih metara, alternativnim metodama ces ''jagoda stilom'' prodati 3 ili 7 milijardi, se drugo je iluzorno za ocekivati. Ne vidim koji kupac s lovom ce investirati desetke milijardi dolara da bi rusi njima mogli prodavati plin. Kinezi ce dobiti svoj cjevovod, odnosno vec ga imaju, i primaju plin iz Sahalina, predlozeni novi cjevovod, koji bi dovlacio plin iz Jamala je tek na skici, i proci ce godine dok se ne izgradi, ako se uopce izgradi. Rusija na duge staze ne moze iz ovog kaosa profitirati, ali nikako.
Logged
babaroga
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 506



« Reply #1349 on: October 02, 2022, 06:57:09 pm »

Mozes ti htjti platiti koliko god hoces, ako si pod sankcijama, mozes se hebat... niti jedna americka firma nece pricati s tobom. Vidio sa to na svoje oci, kad su opleli turcima sankcije zbog busenja oko cipra, cao... Mislim uvijek ce se nesto nac, ali za ozbiljan biznis, to je koma. Povucite glupu paralelu, ono, moras ici u subu i oboriti 10 stabala, u trgovini vise nema normalne motorne pile, Stihl ti nabio sankcije i povukao se, i jedino sto mozes nabaviti je jeftini kinez od 20 Eura, sretno ti bilo nakon 2 sata rada.

Tako smo se smejali i Kineskim automobilima, sigurno imaju alat pandanu DeWalt-a, ili na 75% kvaliteta.  Ja za svoj hobi koristim Ryobi, koji je poboljsao kvalitet 300% zadnjih nekoliko godina.

A sto se tice sankcija, radice zvanicno za kineske ili indijske firme koje nisu stavile sankcije Rusiji, sve se radi u Kini ili Indiji, a njihov klijent je zasticen sa NDA (non disclosure agreement). Na primer, imamo i finansijske SWIFT sankcije na Rusiju, a jedna poznata velika banka otvara novi SWIFT kod za ekspozituru u Moskvi pre mesec dana....

Sa druge strane, privatne osobe mogu raditi gde hoce i za koga hoce, pa to bili i Rusi.

Ono sto su Kinezi svojevremeno odradili pametno je da ni jedna strana firma koja zeli da trguje ili proizvodi u Kine ne moze biti vecinki vlasnik, nego maksimalno 49%. Tako poslujue Tesla, VW grupa i sve ostale zapadne firme, a trziste je veliko da bi se ignorisalo. Kako smo krenuli, pojesce nas zhuti, sto je govorila moja pokojna baba.
Logged
Pages:  1 ... 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 [90] 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 ... 131   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.043 seconds with 23 queries.