PALUBA
March 28, 2024, 07:56:08 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 [96] 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 ... 131   Go Down
  Print  
Author Topic: Ekonomski uticaj sukoba u Ukrajini  (Read 179667 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 128


« Reply #1425 on: October 19, 2022, 08:30:02 pm »


Dakle tipična "false flag" operacija od strane same Rusije, da bi se u rat uvukle i druge države. Neće moći. Istraga je međunarodna, ne vodi je samo jedna država, ali Rusija očito nema nameru da prihvati rezultate istrage.

Po dostupnmim snimcima izgleda kao, da je cev pukla iznutra, mada to može biti varka. Cev je (na snimcima) doista vidjeti naprsla iznutra i raširila se, ali to može biti rezultat do kojega dolazi usljed popuštanja strukturnog integriteta cevi. Cijev drži pritisak jedino dok je cijela. Ali na jednom mjestu dođe do narušavanja integriteta cijevi, ona može naprsnuti prema vani radi visokog pritiska iznutra, bez obzira što bi inicialni udar došao izvana. Stoga treba pričekati na sve detalje istrage.

Истрага уопште није међународна, води је свака држава за себе: https://www.euractiv.com/section/energy/news/danish-police-say-powerful-explosions-at-origin-of-nord-stream-disruption/ У Данској: The further investigation of the 26 September ruptures of the Nord Stream 1 and 2 pipelines in Denmark’s exclusive economic zone would be handled jointly by Copenhagen Police and Denmark’s Security and Intelligence Service. У Шведској: Sweden on Friday rejected plans to set up a formal joint investigation team with Denmark and Germany to look into the recent ruptures of the Nord Stream 1 and 2 pipelines.

Постојаће одређени вид сарадње између Шведске, Данске и Немачке - али то није заједничка истрага, а посебно не међународна.

A preliminary investigation of damages on the two Nord Stream gas pipelines in the Danish part of the Baltic Sea shows that the leaks were caused by “powerful explosions”, Copenhagen Police said in a statement on Tuesday (18 October).
Logged
srbin1
Prijatelj foruma
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 265


« Reply #1426 on: October 19, 2022, 08:47:21 pm »


Dakle tipična "false flag" operacija od strane same Rusije, da bi se u rat uvukle i druge države. Neće moći. Istraga je međunarodna, ne vodi je samo jedna država, ali Rusija očito nema nameru da prihvati rezultate istrage.


Kao sto su drugi vec naveli, istraga nije medjunarodna. Svedska cak i odbija da podeli informacije sa Nemackom i Danskom, navodeci "osetljivost" podataka kao razlog. Da su otkrili da Rusi stoje iza napada, verujem da bi to objavili istog trena. I onako krive Ruse za sve gore stanje u svedskom drustvu, slusam iste price mesecima. Sama cinjenica da nece da objave rezultat svoje istrage valjda govori dovoljno...

Drugo, i ranije sam te pitao, ali mi nisi odgovorio. 'Ajde da je samo jedan gasovog pogodjen (mada cak ni tada ne vidim poentu "false flag"), ali zasto bi Rusi digli u vazduh i NS1 i NS2? Sto ne samo jedan? I kako je to proslo nezapazeno kad je NATO imao vezbe u blizini? Znaci li to da im radari, odbrana, itd. ne vredi nista kad su im Rusi ispod nosa postavili eksplozive?
Logged
B051LjKo
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 354


« Reply #1427 on: October 19, 2022, 08:47:58 pm »

Poštovani...
pa sami Šveđani jasno tvrde da je pucanje gasovoda uzrokovano  "namernim podmetanjem veće količine eksploziva  NA cev". Cit. po: Euronews, Bloomberg, BBC, CBS, etc.) Ja ne znam kako se to radi, ja sam u vojsci "vozio graničarski brod", a inače sam pravnik i prevodilac. Gde je tu "false flag" ja stvarno ne vidim. Šveđani su ozbiljni ljudi i verni Evropljani.

Nemaju Svedjani pojma, ako dark bullet kaze da je rijec o ruskoj false flag operaciji, onda to mora biti to!

Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 897



« Reply #1428 on: October 19, 2022, 08:59:35 pm »

Poštovani...
pa sami Šveđani jasno tvrde da je pucanje gasovoda uzrokovano  "namernim podmetanjem veće količine eksploziva  NA cev". Cit. po: Euronews, Bloomberg, BBC, CBS, etc.) Ja ne znam kako se to radi, ja sam u vojsci "vozio graničarski brod", a inače sam pravnik i prevodilac. Gde je tu "false flag" ja stvarno ne vidim. Šveđani su ozbiljni ljudi i verni Evropljani.

Nemaju Svedjani pojma, ako dark bullet kaze da je rijec o ruskoj false flag operaciji, onda to mora biti to!


U potpunosti se slažem da je dark bullet najrelevantniji i nepristrasniji izvor! Smiley
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 128


« Reply #1429 on: October 19, 2022, 09:35:07 pm »

Хајде да се потрудимо да избегавамо личне прозивке  Wink
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #1430 on: October 19, 2022, 09:40:26 pm »

Хајде да се потрудимо да избегавамо личне прозивке  Wink

Ја шта сам уваженом господину имао да кажем, рекао сам у приватној поруци. Нешто ми не отписује!? Неће прића сас мене.
Logged
Prvačić
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 282


« Reply #1431 on: October 19, 2022, 09:59:03 pm »

Nisam pravnik, ali me zanima ko je nadležan za istrage izvan teritorijalnog mora? Mislim na otvoreno more i na ekskluzivnu ekonomsku zonu.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #1432 on: October 19, 2022, 10:51:50 pm »


То се регулише правилима Међународног поморског права, као гране међународног јавног права. Постоји неколико међународних конвенција о праву мора, па Конвенција о избегавању судара на мору, сигурносни споразуми и свакакви још. Питања истраге се регулишу по правилу арбитражом. Ја сам поморско право хтео да специјализујем, али нисам, па сам остао на пар мршавих страница о томе, што је тек малко више него ништа, а нико ме за ове године није о томе питао, па да се сам кроз праксу научим. ЕЕЗ - ексклузивне економске зоне приморских земаља су под делимичним суверенитетом тих земаља, у смислу да оне тамо имају привилегована или искључива економска права, па имају и одређена права по питању истрага. Појас ЕЕЗ не може бити шири од 200 морских миља.  По правилу, воде ван појаса 12 морских миља територијалних вода, рачунајући од тзв. полазне линије обалног мора и воде ван економских зона - тамо где су те зоне установљене, су међународне воде, слободне за све и за свакога, за трговину и пролаз, без ограничења, сем, наравно, за пиратство. Гусарства, тј. пиратства "са лиценцом", "бреветом" више нема.

Уосталом, шта ја лупам... још неко време биће најважније шта о томе у сваком појединачном случају кажу САД и/или НАТО. Још... неко време.
« Last Edit: October 19, 2022, 11:01:18 pm by kumbor » Logged
dead1
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 560


« Reply #1433 on: October 20, 2022, 12:19:56 am »



Dakle tipična "false flag" operacija od strane same Rusije, da bi se u rat uvukle i druge države. Neće moći. Istraga je međunarodna, ne vodi je samo jedna država, ali Rusija očito nema nameru da prihvati rezultate istrage.


Zapadnjaci kazu je false flag - Rusi napaduju svoje u Belgorodu, dizu uzrak mostove u Kursk napadaju nuklearke pod njihovom kontrolom, digli u zrak svoj most na Krimi, ubili Dariju Duginu i digli u zrak svoje plinovode.  Po zapadnjancima sve je to false flag - rado jedu propagandu da Rusi nekako ratuju protiv sebe!

A sad je i Ukrajina priznala napade na Belgorod, most na Krimi i druge mete u Rusiji a Amerikanci misle da su i Ukrajinci ubili  Dariju Duginu. 



U istini nema dokaza za ista sto se tice NS1 i NS2, barem ne u otvorenom.


Tu su i druge partije koje su mogle to uraditi. Kad se eksplozije dogodile, Amerikanci su imali broj mornarickih brodova (grupa USS Kearsage) na tom teritoriju (30 km od NS1 i 50 od NS2).

A Poljska mornarica ima baze svega 100 kilometra daleko of NS1-2.  Imaju i oni borbene ronioce.

Inace na isti dan kad su NS1 i NS2 unisteni, Poljska je otovorila novi plinovod iz Norveske.

---


Moje licno misljenje je da su Poljaci digli u zrak NS1 i NS2. Poljska vec mnogo godina gura da se Rusija izolira a od Februara gura da se Amerika vise umjesa u Ukrajinksi rat.

Inace Poljska i huska protiv Njemacke.  Poljaci traze od Njemaca $1.3 trilijona za reparacije za Drugi Svjetski Rat.  Poljaci konstantno kritikuju Njemacku politiku sto se tice EU i Ruskih odnosa.


Znaci za Poljsku, unistenje NS1 i NS2:

1. Pomogne da se Rusija izolira od Evrope, cak mnogo godina nakon sto rat u Ukrajini zavrsi.
2. Sprijeci da Nejmci poprave ekonomske odnose sa Rusijom (sjetimo se da Ruski plin vise ne ide u Njemacku kroz Yamal plinovod koji ide preko Poljske).
3. Osteti Njemacku ekonomsku snagu.
4. Ojaca Poljsku situaciju.

Trebamo se sjetiti da cak NATO saveznici i EU clanovi cesto nemaju iste ciljeve.  Znamo dobro za Turksu i Grcku ali isto tako postoje problemi izmedu Italije i Francuske (naprimjer o Libiji i o migrantima) ili zapadna Evropa protiv istocne Evrope sto se tice multikulturizma i migranta.

Poljska otvoreno ima cilj da postane regijonalna sila.    Oni cesto vec rade protiv EU ciljeva - naprimjer 3SI (Three Seas Initiative) i Visegrad grupa.

Tu su i neke inicijative koje prave glavobolju za NATO - naprimjer Poljska je pocela razvijati bliske odnose sa Ukrajinskom vojskom vec od barem 2009-e kad je odobreno da se stvori Lituanijska-Poljska-Ukrajinska Brigada.  Te tri drzave su stvorile Lublinski Trokut.

Inace ima i puno razgovora u Poljskoj (a i u Lituaniji) o unstenju Ruskog suvreniteta u Kaliningrad.




Logged
dark-bullet
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 532



« Reply #1434 on: October 20, 2022, 06:52:26 am »

Bez veze mi, da se prepucavamo. Jedine dvije države koje su trenutno u ratu su Rusija i Ukrajina. Po znanim podacima Ukrajina ne raspolaže kapacitetima, da ošteti te plinovode, ali Rusija raspolaže. Niti jedna druga država nema interesa da se direktno umeša v ratne operacije (čak niti najveće). Jedino Rusija želi izazvati druge države, da se direktno umešaju, jer Rusiji "specialna operacijaa" u Ukrajini ne ide po želji, a Ukrajina ne želi pregovarati dok Rusi okupiraju dobar dio teritorija Ukrajine. Rusija jednostavno želi drugog (bilo kog) sagovornika osim Ukrajine, na zapadu, po mogućnosti takvog koji ima šta izgubiti (Ukrajina ne želi sa Rusijom nikakav kompromis). Ja se vodim logikom, a nagađanja o Poljskoj i(li) bilo kojoj drugoj zemlji su samo to, nagađanja. Dok se ne pojave jasni dokazi koji upućuju na počinioce sabotaže ostaje teza, da jedino Rusiji odgovara takav razvoj događaja. Štaviše, jedna od cijevi NS2 je neoštećena i Rusija je već ponudila plin Njemačkoj preko te cijevi. Dakle pada u vodu čak i ona teza, da Rusi ne bi sami sebi uništavali plinovod. U biti su uništili tek 50% kapaciteta, jer je NS2 bio završen ali nije bio pušten u pogon, čak bez ikakva izgleda da ga se pusti u pogon radi zabrane Njemačke. NS1 je bio doduše pun plina ali van pogona, dakle plin uopšte nije prolazio tim plinovodima. Nitko na zapadu nije imao stvaran motiv za fizičko uništenje NS1 i NS2, jer je bilo dovoljno zatvoriti ventil sa njemačke strane. Ako netko misli, da je to bio pritisak na Njemačku, da se udalji od Rusije, onda je to na tankom ledu. Jedino je Rusija imala motiv i sposobnost obaviti takav posao. Jedino je Rusija u ovakvoj ratnoj situaciji, gdje ne može pobijediti, a ne se želi sramotno povući i tako završiti "specialnu operaciju", imala motiv uvući zapad u tu priču.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #1435 on: October 20, 2022, 07:35:50 am »

@Dark-Bullet, tvoje razmišljanje je kao slika u ogledalu u odnosu na stvarnost, potpuno pogrešno. Logika nije ako uzmeš samo jednu premisu od na primer pet mogućih, a ti upravo to radiš.

SAD i Poljska su sigurno imale i motiv i sposobnost za to delo - ti tvrdiš da je imala samo Rusija. Baš čudno razmišljaš, kao da imaš unapred složen zaključak pa tražiš dokaze za isti, sve ostalo ignorišeš.

No dobro, to je tvoj način - svi smo ljudi pa smo i svi različiti. Da smo mravi ili pčele, imali bi svi jednako mišljenje.
Logged
srbin1
Prijatelj foruma
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 265


« Reply #1436 on: October 20, 2022, 07:51:40 am »

Bez veze mi, da se prepucavamo. Jedine dvije države koje su trenutno u ratu su Rusija i Ukrajina. Po znanim podacima Ukrajina ne raspolaže kapacitetima, da ošteti te plinovode, ali Rusija raspolaže. Niti jedna druga država nema interesa da se direktno umeša v ratne operacije (čak niti najveće).

A kako nazivas pruzanje obavestajnih podataka, naoruzanja, obuku ljudstva u inostranstvu, itd. ako ne direktno mesanje u sukob? Ili izjavu Sergeja Pasinskog da Amerikanci imaju pravo veta na sve njihove operacije? Ukrajina mozda ne raspolaze kapacitetima da osteti gasovode, ali njeni sponzori i te kako da.

Jedino Rusija želi izazvati druge države, da se direktno umešaju, jer Rusiji "specialna operacijaa" u Ukrajini ne ide po želji, a Ukrajina ne želi pregovarati dok Rusi okupiraju dobar dio teritorija Ukrajine. Rusija jednostavno želi drugog (bilo kog) sagovornika osim Ukrajine, na zapadu, po mogućnosti takvog koji ima šta izgubiti (Ukrajina ne želi sa Rusijom nikakav kompromis).

Pa zar Ukrajina ne odlucuje sama o svojoj sudbini? Ili hoces reci da je to ipak neki drugi "sagovornik"?

Ja se vodim logikom, a nagađanja o Poljskoj i(li) bilo kojoj drugoj zemlji su samo to, nagađanja. Dok se ne pojave jasni dokazi koji upućuju na počinioce sabotaže ostaje teza, da jedino Rusiji odgovara takav razvoj događaja.

Pa i tvoja teza da su Rusi sami sebi razneli gasovode je takodje nagadjanje. Nema nikakvih dokaza za to. Stavise, oni koji su vrsili istragu, odbijaju da objave rezultate. Ako se vodis logikom, sta ti to govori?
Teza da samo Rusiji odgovara ovakav razvoj dogadjaja je neutemeljena. Npr. izjave Bidena o Severnom toku mesecima unazad cemo samo zaboraviti, je li?

Štaviše, jedna od cijevi NS2 je neoštećena i Rusija je već ponudila plin Njemačkoj preko te cijevi. Dakle pada u vodu čak i ona teza, da Rusi ne bi sami sebi uništavali plinovod. U biti su uništili tek 50% kapaciteta, jer je NS2 bio završen ali nije bio pušten u pogon, čak bez ikakva izgleda da ga se pusti u pogon radi zabrane Njemačke. NS1 je bio doduše pun plina ali van pogona, dakle plin uopšte nije prolazio tim plinovodima.

Prvo tvrdis da je Rusija ponudila gas Nemackoj preko neostecenog dela NS2, a onda govoris kako nema ikakvih izgleda da se pusti u pogon zbog zabrane Nemacke. I zbog toga su sami sebi unistili gasovode?

Nitko na zapadu nije imao stvaran motiv za fizičko uništenje NS1 i NS2, jer je bilo dovoljno zatvoriti ventil sa njemačke strane. Ako netko misli, da je to bio pritisak na Njemačku, da se udalji od Rusije, onda je to na tankom ledu. Jedino je Rusija imala motiv i sposobnost obaviti takav posao. Jedino je Rusija u ovakvoj ratnoj situaciji, gdje ne može pobijediti, a ne se želi sramotno povući i tako završiti "specialnu operaciju", imala motiv uvući zapad u tu priču.

Pa ne bih se bas slozio. "Neko" je primoravao Nemacku da "zatvori ventil" vec dugo vremena, ali bez uspeha. I uostalom, sto ovo ne bi bio pritisak na Nemacku? Sad nemaju drugog izbora nego da kupuju "neciji" drugi gas po nekoliko puta vecim cenama. Ali ne, nema tu drugih motiva, jedino Rusiji to ide u korist....
Zapad je uvucen u pricu od pocetka, mislio sam da je to svima ocigledno. Pa sami sebe jos vise uvlace, i to javno.
Logged
B051LjKo
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 354


« Reply #1437 on: October 20, 2022, 08:42:12 am »

Bez veze mi, da se prepucavamo. Jedine dvije države koje su trenutno u ratu su Rusija i Ukrajina. Po znanim podacima Ukrajina ne raspolaže kapacitetima, da ošteti te plinovode, ali Rusija raspolaže.

Pa za minirati cijev na 70-100 metara dubine ti ne trebaju neki posebni kapaciteti, dovoljna ti je obicna glupa bomba koja ce potonuti na dno i eksplodirati.

Niti jedna druga država nema interesa da se direktno umeša v ratne operacije (čak niti najveće).

Dakle deseci milijardi dolara vojne pomoci, dijeljenje pbavjestajnh podataka u realom vremenu, i obuka mobiliziranih nisu direktno mijesanje u ratne operacije_

Jedino Rusija želi izazvati druge države, da se direktno umešaju, jer Rusiji "specialna operacijaa" u Ukrajini ne ide po želji, a Ukrajina ne želi pregovarati dok Rusi okupiraju dobar dio teritorija Ukrajine. Rusija jednostavno želi drugog (bilo kog) sagovornika osim Ukrajine, na zapadu, po mogućnosti takvog koji ima šta izgubiti (Ukrajina ne želi sa Rusijom nikakav kompromis).

Dakle, Rusija yeli uvuci NATO direktan vojni sukob kako bi se s njima lakse dogovorili? To je tvoja logika? Ne ide im protiv Ukrajine, pa da poboljsaju svoje izglede, zele oruzani sukob s NATOM, do kojeg ce doci jer su razvalili svoj plinovod u koji su ulupali milijarde dolara?


Ja se vodim logikom, a nagađanja o Poljskoj i(li) bilo kojoj drugoj zemlji su samo to, nagađanja. Dok se ne pojave jasni dokazi koji upućuju na počinioce sabotaže ostaje teza, da jedino Rusiji odgovara takav razvoj događaja.

Pitanje, da li je njemacko bombardiranje Dresdena donijelo Hitleru zeljeni efekt ''Vidite sto smo u stanju napraviti svojem gradu, zamislite sto cemo napraviti vama ako nas naljutite''.
Logged
dark-bullet
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 532



« Reply #1438 on: October 20, 2022, 09:41:45 am »

Bez veze mi, da se prepucavamo. Jedine dvije države koje su trenutno u ratu su Rusija i Ukrajina. Po znanim podacima Ukrajina ne raspolaže kapacitetima, da ošteti te plinovode, ali Rusija raspolaže.

Pa za minirati cijev na 70-100 metara dubine ti ne trebaju neki posebni kapaciteti, dovoljna ti je obicna glupa bomba koja ce potonuti na dno i eksplodirati.

Niti jedna druga država nema interesa da se direktno umeša v ratne operacije (čak niti najveće).

Dakle deseci milijardi dolara vojne pomoci, dijeljenje pbavjestajnh podataka u realom vremenu, i obuka mobiliziranih nisu direktno mijesanje u ratne operacije_

Jedino Rusija želi izazvati druge države, da se direktno umešaju, jer Rusiji "specialna operacijaa" u Ukrajini ne ide po želji, a Ukrajina ne želi pregovarati dok Rusi okupiraju dobar dio teritorija Ukrajine. Rusija jednostavno želi drugog (bilo kog) sagovornika osim Ukrajine, na zapadu, po mogućnosti takvog koji ima šta izgubiti (Ukrajina ne želi sa Rusijom nikakav kompromis).

Dakle, Rusija yeli uvuci NATO direktan vojni sukob kako bi se s njima lakse dogovorili? To je tvoja logika? Ne ide im protiv Ukrajine, pa da poboljsaju svoje izglede, zele oruzani sukob s NATOM, do kojeg ce doci jer su razvalili svoj plinovod u koji su ulupali milijarde dolara?

Ja se vodim logikom, a nagađanja o Poljskoj i(li) bilo kojoj drugoj zemlji su samo to, nagađanja. Dok se ne pojave jasni dokazi koji upućuju na počinioce sabotaže ostaje teza, da jedino Rusiji odgovara takav razvoj događaja.

Pitanje, da li je njemacko bombardiranje Dresdena donijelo Hitleru zeljeni efekt ''Vidite sto smo u stanju napraviti svojem gradu, zamislite sto cemo napraviti vama ako nas naljutite''.

U direktnom vojnom sukobu sa NATO savezom, čak da on ostane na konvencionalnom naoružanju, Rusija nema niti najmanje mogućnosti za bilo kakvu prevagu. U nuklearnom sukobu je ionako game-over.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #1439 on: October 20, 2022, 09:45:46 am »

Ako je tako (a nije), zašto onda misliš da Rusija želi da sukob eskalira na NATO? Suicidalne ideje Rusije ili nešto drugo?
Logged
Pages:  1 ... 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 [96] 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 ... 131   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.036 seconds with 23 queries.