PALUBA
March 28, 2024, 01:05:49 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 [98] 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 ... 131   Go Down
  Print  
Author Topic: Ekonomski uticaj sukoba u Ukrajini  (Read 179604 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #1455 on: October 22, 2022, 04:54:02 pm »

У САД је капитализам. У капитализму нема ништа "џабе". Што не платиш на друму, платиш на ћуприји... А он подразумева профит и екстрапрофит ако може. А, сада је прилика да може и екстрапрофит на екстрапрофит angel.

Као што војна и економска помоћ Украјини није "џабе", тако не треба очекивати да ће се компаније из САД разнежити и европљанима дати ниже цене од оних које могу постићи на тржишту. То што подржавају европљане да ограниче цену руске нафте и гаса, не значи да ће САД и њихове компаније прихватити да се њихова цена ограничи. Па то би било супротно логици капитализма. Мала помоћ (уз каснију наплату) да, али спуштање својих профита не... 
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 128


« Reply #1456 on: October 22, 2022, 07:57:47 pm »

"SAD PROFITIRALE OD RATA U UKRAJINI" Opet bukti sukob između Vašingtona i Brisela: "Ovo ne sme da se završi američkom dominacijom i SLABLJENJEM EVROPE"

Predsednik SAD Džo Bajden treba da pazi - Francuska nastavlja svoju tradicionalnu ulogu evropskog stvaraoca problema na transatlantskom trgovinskom frontu.

...
Izvor: https://www.blic.rs/vesti/svet/sad-profitirale-od-rata-u-ukrajini-opet-bukti-sukob-izmedu-vasingtona-i-brisela-ovo/h3v43w3

Ово ће завршити америчком доминацијом и слабљењем Европе  Grin Grin Grin

Мени је невероватно да Европљани толико слабо познају Америку и амерички начин размишљања. У Америци се цене горива на пумпама мењају свакодневно, понекад и више пута дневно. Две пумпе, једна поред друге, могу да имају различите цене. Не знам одакле им уопште идеја да Бајден може да одреди по којој цени ће америчке корпорације продавати енергенте? Не продаје ”Америка” енергенте - него америчке корпорације.

Што се тиче производње и продаје оружја, Америка је била та која је имала резерве које је могла да извезе, као и производне линије које су (мада су скромне!) и даље веће од оних у Европи. Да ли је Америка крива што су европске земље од пада Берлинског зида трошиле на одбрану мање од препоручених 2%, а Америка трошила два пута више? Америци се може замерити на ”Buy American” програмима и субвенцијама за произвођаче, што је у суштини покушај да се заустави деиндустрализација Америке. Али највећи део тих програма се односи искључиво на набавке из федералног буџета. Са друге стране, Американци замерају на европским ”дигиталним порезима” и повременим ”Робин Худ” порезима. Нпр. компанија Apple је у Ирској пословала у складу са локалним законима, није прекршила ни један тада важећи пропис. Кажњена је драконском казном зато што је Ирска понудила боље услове пословања него друге чланице ЕУ.

Што се тиче рата у Украјини, ово што Америка данас шаље није бесповратна помоћ - него продаја робе ”на рецку”. Када се након новембарских избора промени састав оба дома америчког конгреса (а промениће се), Бајден ће морати да одговара на нека веома неугодна питања. Који је смисао економске и војне помоћи (кредита), ако она почиње да превазилази теоретску вредност која се може добити назад? Ако су Европљани угрожени, нека мало они за промену штампају евре за Украјину.

Идеја о неком европском трговинском рату против Америке, у тренутку када се 101. ваздушно-десантна дивизија распоређује на источним границама ЕУ је глупост. Ни једна од земаља на тој граници неће гласати за било какве европске санкције против Америке, то би требало да буде јасно и Францизима и Немцима.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #1457 on: October 29, 2022, 07:30:44 pm »

Rusija se povlači iz sporazuma o žitu: Optužila Ukrajinu za napade u Crnom moru

Rusija bez dokaza optužila Ukrajinu za napade kod Sevastopolja (boju fonta promenio B.P.)

Rusija je saopštila da se povlači iz sporazuma o žitu, nakon što je prethodno bez dokaza optužila "Ukrajinu i britanske specijalce da su izveli teroristički napad u vodama kod Sevastopolja".


- S obzirom na teroristički akt 29. oktobra, koji je izvršio režim u Kijevu uz učešće britanskih stručnjaka protiv brodova Crnomorske flote i civilnih brodova uključenih u obezbeđivanje "žitnog koridora", ruska strana obustavlja učešće u sprovođenju sporazuma o izvozu poljoprivrednih proizvoda iz ukrajinskih luka - saopštile su danas ruske vlasti, ne pružajući dokaze da je Ukrajina izvela napad na njihove brodove.

Ukrajina se još nije oglasila povodom ovih optužbi.

Rusija: Doniraćemo 500.000 tona žita siromašnim zemljama

Rusija je spremna da besplatno isporuči do 500.000 tona žitarica siromašnim zemljama u naredna četiri meseca, uz pomoć Turske, rekao je danas ruski ministar poljoprivrede Dmitrij Patrušev.

- Rusija je uvek bila i ostala pouzdan partner i spremna je da svetu obezbedi neophodnu količinu hrane. Naša zemlja je spremna da u naredna četiri meseca besplatno isporuči do 500.000 tona žitarica najsiromašnijim zemljama - rekao je ruski ministarstva poljoprivrede za televiziju Rosija 24.

On je saopštio da će Moskva to uraditi "uz učešće pouzdanog partnera Turske“, preneo je TASS.

Dogovor koji su postigli Ukrajina i Rusija 22. jula u Istanbulu uz posredovanje Ujedinjenih nacija i Turske rezultovalo je do danas izvozom nekoliko miliona tona prehrambenih proizvoda iz crnomorskih luka u Ukrajini, navodi TASS.

Izvor
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #1458 on: October 30, 2022, 12:31:27 pm »

Објективно, Руси нису управу када кажу да је то терористички напад. Русија и Украјина су у рату. Украјинци су напали руске војне бродове. Напад на војне бродове у рату (ратном стању) није никад био тероризам. Тероризам има као циљ застрашивање пре свега  цивилног становништва. Овде тога нема.  Ни по једној дефиницији ни класификацији.

Својевремено су САД напад Ал Каиде (или неке њене филијале) на њихов војни брод у Адену (Јемен, пре око 20 година) прогласили за терористички акт. Позивали су се да је брод био на одмору а не у борбеној мисији. Међутим, из стручних кругова то им нико није прихватио.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #1459 on: October 30, 2022, 12:34:42 pm »

@Dzumba, ovde je u pitanju uloga tih brodova u trenutku napada: obezbeđivanje izvoza ukrajinskog žita. Dakle, brodovi nisu bili u borbenoj akciji, čak mislim da ni jednu nisu imali od potpisivanja sporazuma o izvozu žita.
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 455



« Reply #1460 on: October 31, 2022, 02:23:29 pm »

ZELENSKI VAN SEBE ZBOG ODLUKE RUSIJE: Na suspenziju mora snažno da se odgovori

RUSKA suspenzija sporazuma o izvozu žitarica zahteva snažan međunarodni odgovor Ujedinjenih nacija i G20, izjavio je danas predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski.

On je u video obraćanju optužio Rusiju da pokušava da stvori veštačku glad u Africi, na Bliskom istoku i u Južnoj Aziji, preneo je Rojters.

Rusija je saopštila ranije danas da obustavlja učešće u sporazumu o žitu nakon današnjeg napada u Sevastopolju na ratne brodove Crnomorske flote i na trgovačka plovila koji su angažovani za obezbeđenje žitnog koridora, preneo je TAS S.

 -Uzimajući u obzir teroristički akt koji je kijevski režim uz učešće britanskih stručnjaka počinio 29. oktobra 2022. protiv brodova Crnomorske flote i civilnih plovila angažovanih da osiguraju bezbednost žitnog koridora, Rusija obustavlja svoje učešće u implementaciji sporazuma o izvozu poljoprivrednih proizvoda iz ukrajinskih luka- navedeno je u saopštenju ruskog Ministarstva odbrane.


Izvor
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #1461 on: October 31, 2022, 04:40:10 pm »

Поставићу овај текст овде иако није непосредно повезана са ратом у Украјини, али одсликава шта се све ради у области копирања, крађе и прекрађе технологија намењених за ратне сврхе, као и то како Иран долази до специфичне војне опреме.

ПОНЕДЕЉАК, 31. ОКТ 2022, 11:17 -> 11:39   
ИЗВОР:
РТС
АУТОР:
РАДЕ МАРОЕВИЋ @MAROEVIC

Рат дронова, Џејмс Бонд тражи пљачкаше мотора

Британске, аустријске и норвешке власти покренуле су истрагу о крађама клипних мотора "ротакс", који је недавно пронађен на иранском дрону "моџахер 6" обореном изнад Црног мора. Исти мотор користе и амерички "предатори" и израелски "херони". Извоз мотора у Иран и Русију је забрањен. Лондон ангажовао обавештајце да открију како су се ови мотори нашли у иранским дроновима.

Канадска компанија "бомбардиер" покренула је истрагу како би утврдила на који су се начин клипни мотори "ротакс" нашли у иранским дроновима "моџахер 6", какав су почетком октобра заплениле украјинске оружане снаге. Свесни смо да су мотори "ротакс", или копије тог мотора, наводно, употребљавани у специфичним околностима у којима су, у ратним зонама, коришћени ирански дронови "моџахер 6"... Покренули смо истрагу како би утврдили одакле потичу ови мотори... Компанија није дала дозволу за дистрибуцију произвиђачима дронова у Ирани и Русији, тврди "бомбардиер".

Мотор "ротакс 912" са иранског дрона заплењеног у Украјини произведен је у Аустрији, што показују ознаке, али за сада није познато на који је начин овај мотор завршио у рукама Иранаца.
"Ротакси", осим иранским, покрећу и турске дронове "бајрактар", што је на сличан начин доказано током рата у Нагорно Карабаху, америчке "предаторе" и израелске "хероне". "Ротакси" су кориштени на дроновима "шахид 129", чија је производња почела 2013. године. Западни обавештајци тврде да се слични, или идентични мотори налазе и у кинеским беспилотним летелицама. Цена ових мотора износи око 20.000 долара. Осим канадског мотора, у заплењеном иранском дрону идентификовано је сијасет делова направљених у западној Европи, као и бар једна компонента произведена у Украјини, о чему су власти у Кијеву, наводно, већ покренуле истрагу.

Џејмс Бонд у јурњави за лоповима

Додатну истрагу покренула је и британска обавештајна служба, пошто је у међувремену установљено да је у претходних двадесетак година из лаких летелица у Британији украдено најмање 36 оваквих мотора. Немачке власти су, одмах, затим обзнаниле да су пријављене крађе 31 "ротакса".

Компанија "бомбардиер" је објавила да је од 2000. године украдено 136 мотора "ротакс". Прва крађа забележена је у Немачкој, а последња недавно на Флориди, што је западне обавештајне службе навело на закључак да Техеран известан број мотора набавља преко мреже оперативаца, који их "хирурши прецизно" скидају да летелица. Наводе и да су украдени мотори, махом, имали мали број радних сати, те да су их, без дилеме, украли стручњаци, без проливања уља или оштећивања летелица са којих су скидани. Да ствар буде компликованија, лопови су вешто избегавали сигурносне камере тако што су проваљивали у хангаре на местима која нису ваљано обезбеђена, те потпуно игнорисали летелице на којима су били старији, или више кориштени мотори. Истрагу су покренуле и норвешке власти, где су лопови неопажено украли најмање један овакав мотор.

Сви мотори серије "900" производе се у Аустрији, али "ротакс" има производне погоне у Мексику и Кини, па западни обавештајци покушавају да утврде да ли се у некој од те две државе, можда, не производе и копије мотора који се користе у беспилотним летелицама.

Иран одбацује одговорност
Иран је, у неколико наврата, одбацио оптужбе да Русији продаје беспилотне летелице и понудио да се тим иранских истражитеља упути у Украјину, како би се решила све отворена питања. Британске и америчке обавештајне службе тврде да су у нападима на циљеве у Украјини коришћени дронови "шахид 136", односно "геран 2", како ову летелицу зову Руси. Американци тврде да се Иран спрема да Русији испоручи и пројектиле "фатех 110" и "зулфикар", домета од 250 до 700 километара, какви су већ коришћени током напада на америчке војне базе пре две године у Ираку, после убиства команданта Револуционарне гарде Касема Солејманија.

Сага о иранским испорукама оружја руским снагама почела је још средином априла, када су до лука у Астрахану, тајним каналима, наводно допремљени ручни бацачи, противтенковске ракете, те читав арсенал оружја које је било на располагању проиранским милицијама у Ираку. Тим каналом је Техеран, према тврдњама западних обавештајних служби, Русији "вратио" противваздушни систем С-300, те пројектиле "бавар" 373, који суштински представља иранску варијанту С-300. Оружје, махом, потиче из арсенала групе Хашд ел Шаби, или Снага народне мобилизације, проиранске оружане групе која у Ираку окупља око 120.000 бораца. Главни мотив подршке коју ова група пружа Русији је антиамерички сентимент.

Средином августа, амерички и израелски обавештајци навели су да Москва и Техеран спремају велику трампу наоружања, после које би Техеран, први пут у последњих неколико деценија, добио нове борбене авионе, док ће Руси за акције у Украјини на располагању имати дронове већ испробане у нападима на базе Централне обавештајне агенције на Блиском истоку. Иранска војска увежбава руске официре за употребу дронова, тврде званичници Пентагона, свега неколико дана пошто је на сателитским снимцима једне руске ваздухопловне базе идентификовано 18 борбених авиона Су-35, наводно спремних за испоруку властима у Техерану.

Вест о могућој испоруци иранских дронова Русији објавио је саветник за националну безбедност Беле куће Џејк Саливен, наводећи да су неке од летелица, могуће, већ у рукама руских оружаних снага. Према америчкој верзији, обука руских војника почела је још почетком јула, док су руски експерти у најмање два наврата посетили новоотворену, тајну базу беспилотних летелица у околини Техерана.

Западни извори тврде да Иран производи 48 различитих модела беспилотних летелица.

Извор: https://www.rts.rs/page/stories/ci/story/3395/rat-u-ukrajini/5002755/rusija-iran-sad-ukrajina-oruzje-avioni-dronovi.html
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #1462 on: November 01, 2022, 10:07:23 am »

Moskva: Obustavljeno kretanje brodova kroz crnomorski koridor

Rusija je u subotu saopštila da obustavlja učešće u sporazumu o žitu nakon napada u Sevastopolju na ratne brodove Crnomorske flote i na trgovačka plovila koja su angažovana za obezbeđenje žitnog koridora

Ministarstvo odbrane Ruske Federacije saopštilo je danas da će kretanje brodova kroz sigurnosni koridor u Crnom moru biti obustavljeno dok se ne razjasni situacija sa navodnim napadima Ukrajine na Sevastopolj.

- Dok se ne razjasni situacija oko terorističke akcije Ukrajine izvršene 29. oktobra protiv vojnih i civilnih brodova u Sevastopolju, kretanje bezbednosnim koridorom, predviđenim Crnomorskom inicijativom je obustavljeno - navodi se u saopštenju Ministarstva.

Dodaju da je "nedopustivo" da ukrajinski brodovi prolaze kroz sigurnosni koridor jer ga Ukrajina koristi za sprovođenje vojnih akcija.

- Kretanje brodova duž bezbednosnog koridora je neprihvatljivo, jer ga ukrajinsko rukovodstvo i komanda Oružanih snaga Ukrajine koriste za izvođenje vojnih operacija protiv Ruske Federacije - navodi se u saopštenju ruskog Ministarstva odbrane.

Naglašavaju da Rusija kao glavni učesnik sporazuma u okviru Crnomorske inicijative ne izlazi iz njih, već obustavlja svoje učešće.

Rusija je u subotu saopštila da obustavlja učešće u sporazumu o žitu nakon napada u Sevastopolju na ratne brodove Crnomorske flote i na trgovačka plovila koja su angažovana za obezbeđenje žitnog koridora.

Dogovor koji su postigli Ukrajina i Rusija 22. jula u Istanbulu uz posredovanje Ujedinjenih nacija i Turske rezultirao je izvozom nekoliko miliona tona prehrambenih proizvoda iz crnomorskih luka u Ukrajini.

Izvor: https://www.telegraf.rs/vesti/svet/3578699-moskva-obustavljeno-kretanje-brodova-kroz-crnomorski-koridor
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 455



« Reply #1463 on: November 01, 2022, 04:18:51 pm »

РУСИЈА ЧЕКА ОДГОВОР: Да ли је Лиз Трас поруком Блинкену открила ко стоји иза напада на Северни ток

ОСНИВАЧ сајтова за складиштење података „Мегааплоуд“ и „Мега“ Ким Дотком (Шмиц) тврди да постоји могућност да је бивша британска премијерка Лиз Трас након напада на „северне токове“ послала поруку америчком државном секретару Ентонију Блинкену са текстом „Завршено је“.

- Како су Руси сазнали да је Велика Британија дигла у ваздух гасоводе 'Северни ток' заједно са САД? Зато што је Лиз Трас користила свој 'ајфон' да пошаље поруку Блинкену у којој пише 'То је завршено' минуту након експлозије на гасоводу и пре него што је ико други знао за то? - написао је Дотком на Твитеру.

Русија жели одговор
Међутим, одмах је реаговала портпаролка Министарства спољних послова Русије Марија Захарова која је написала на Телеграму да очекује одговор од Лондона поводом објављених тврдњи Доткома.

- Искрено, не занима ме ко је и како добио ту информацију. Мене интересује одговор Лондона на следеће питање: 'Да ли је премијерка Велике Британије Лиз Трас послала поруку америчком државном секретару Ентонију Блинкену одмах након експлозије на гасоводу 'Северни ток' у којој пише 'Завршено је'? - написала је Захарова.

Како је додала, милиони људи широм света очекују званичан одговор на то питање.

Немачко-фински предузетник Ким Дотком (Шмиц) је бивши власник највећег сервиса за складиштење датотека „Мегааплауд“, оснивач сличног сервиса „Мега“. Деведесетих година је у Немачкој осуђен за крађу личних података и продају инсајдерских информација. У САД га оптужују за изнуду, прање новца и масовно кршење ауторских права. Америчке власти захтевају његово изручење са Новог Зеланда где тренутно живи и води правну битку против екстрадиције.

Напади на гасоводе „Северни ток 1“ и „Северни ток 2“ изведени су 26. септембра.

Министарство одбране Русије раније је саопштило да су представници Ратне морнарице Велике Британије, који се налазе у граду Очакову у Николајевској области Украјине, учествовали у планирању, осигуравању и реализацији терористичког напада у Балтичком мору 26. септембра када су оштећени гасоводи „Северни ток 1“ и „Северни ток 2“.


Izvor
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #1464 on: November 02, 2022, 12:39:48 pm »

Постигнут договор, наставља се транспорт жита и хране из лука Украјине

Кијев је дао гаранције да неће користи коридор за извоз жита у Црном мору и украјинске луке за вођење борбених дејстава против Русије, саопштило је Министарство одбране Русије.

Напоменули су да се то догодило захваљујући посредовању УН и Турске.

„Од Украјине је било могуће добити потребне писмене гаранције да неће користити хуманитарни коридор и украјинске луке, одређене за извоз пољопривредних производа, за извођење војних операција против Руске Федерације”, напомиње Министарство одбране, преноси Спутњик.

Русија сматра да су гаранције које су у овом тренутку добијене довољне и наставља са реализацијом споразума – Иницијативе за безбедан транспорт жита и хране из лука Украјине (Црноморска иницијатива).

Раније је председник Турске Реџеп Тајип Ердоган саопштио да се данас наставља извоз жита из Украјине поморским хуманитарним коридором.

„Почевши од 12.00 часова по московском времену, настављају се испоруке жита“, рекао је Ердоган, позивајући се на телефонски разговор министара одбране Турске и Русије током кога је саопштено да се испоруке жита настављају.

Русија је 29. октобра обуставила учешће у „прехрамбеном споразуму“ након терористичких напада украјинских дронова на бродове Црноморске флоте у водама код Севастопоља.

Прехрамбени споразум потписан је 22. јула, а пакет ових докумената предвиђа укидање ограничења на извоз руских пољопривредних производа и ђубрива на светска тржишта, а такође одређује алгоритам за безбедан излазак комерцијалних бродова из црноморских лука под контролом Украјине дуж посебно отворених хуманитарних поморских коридора.

Izvor: https://www.politika.rs/scc/clanak/523364/ukrajina-rusija-zito-dogovor-izvoz
Logged
Mistral
desetar
*
Offline Offline

Posts: 110


« Reply #1465 on: November 03, 2022, 08:42:00 pm »

22 milijarde eura je potrošila EU na Ukrajinu, bez vojne pomoći.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #1466 on: November 03, 2022, 09:20:57 pm »

Па и нису то неке велике паре. Па толико се "опере" кроз разне ЕУ фондове и сличне "шупље" пројекте и установе...
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 455



« Reply #1467 on: November 04, 2022, 09:41:55 am »

RUSKA NAFTA IPAK STIŽE U AMERIKU: SAD našle način da zaobiđu sankcije, a Brisel pod pritiskom Vašingtona seče granu na kojoj sedi

SJEDINJENE Američke Države našle su "rupu" u sankcijama i način kako da zaobiđu embargo koji su same uvele.

Rafinerija ruskog naftnog giganta "Lukoil" na Siciliji preuzima i prerađuje naftu iz Rusije, a zatim kao italijianski proizvod izvozi benzin i dizel u SAD. Deo toga se zatim iz Amerike plasira nazad u Evropsku uniju.

Ovo otkriće uglednog američkog časopisa Wall street journal dolazi u trenutku kada je ostalo još mesec dana do stupanja na snagu sankcija EU protiv Moskve, koje od 5. decembra propisuju zabranu uvoza ruske nafte morskim putem. I Srbiji, kao trećoj zemlji, Brisel je nametnuo ovaj embargo. NIS neće moći da kupuje naftu koja iz Rusije stiže na naše tržište tankerima do Krka, a onda hrvatskim naftovodom "Janaf" do pančevačke rafinerije. Naša zemlja neće moći da uvozi ni dizel iz Mađarske, jer se dobija preradom ruske nafte, zasad nije poznato da li od 5. decembra ili 5. februara. Dakle, ovde ne važi "rupa" u sankcijama koju koriste SAD, da se nakon prerade to gorivo tretira kao mađarsko, a ne rusko.

Svetski analitičari upozoravaju da će upravo ovaj paket sankcija EU, kao i naredni, koji od februara predviđa zabranu uvoza ruskog goriva, izazvati šok na evropskom tržištu i dodatno poremetiti snabdevanje dizelom i naftnim destilatima kao što su gasno ulje i lož-ulje. Posebno je problematična situacija sa dizelom, zato što je oko 10 odsto potražnje povećano u EU i globalno, jer se koristi kao energent zbog skupog gasa. Situaciju je dodatno zakuvao i štrajk u francuskim rafinerijama. Sve to će u narednom periodu na berzama pogurati skok cena nafte i goriva, povećati troškove kompanija, i time dovesti do poskupljenja dizela i benzina na pumpama, kako na evropskim, tako i na srpskim.

EU je, pod američkim pritiskom, pristala da odseče granu na kojoj sedi, uruši sopstvenu privredu i omogući američkim kompanijama da ubiraju profit. Osim toga, nametnula je i Srbiji, koja ne učestvuje u ovom sukobu na liniji Zapad -Rusija, da mora da sledi taj put. Izuzeće od briselskog paketa sankcija na uvoz ruske nafte dobile su Mađarska, Slovačka i Češka koje se snabdevaju preko naftovoda "Družba" i nemaju izlaz na more. Mađarskoj je zabranjeno da prodaje derivate koje dobija od ruske nafte, a to znači da Srbija više neće moći da ih uvozi od svog severnog suseda. U našoj zemlji je zastupljeno gorivo iz domaće prerade nafte, kao i iz uvoza. Analitičari smatraju da nema bojazni od nestašice goriva u Srbiji. Savetnik za energetiku u PKS LJubinko Savić kaže da kapaciteti NIS mogu u potpunosti da zadovolje potrebe našeg tržišta za derivatima. Isto smatra i stručnjak za energetiku Miloš Zdravković.

- Srbija neće imati problema, jer je NIS najmodernija rafinerija u ovom delu Evrope i ima kapacitete da proizvede dovoljno derivata i da snabde sve pumpe - ističe Zdravković.

Udeo ruske nafte na evropskom tržištu, kako navodi, iznosi 25 odsto i odsecanje tog izvora osetiće se u skoku na berzama.

- Već se vidi razlika u ceni, evropska nafta "brent" je skuplja, trenutno se prodaje za 95,01 dolar po barelu, a američka WTI za 88,68 dolara - kaže Zdravković. - To je posledica toga što u SAD nema zabrane, a u EU ima.

Rafinerije u istočnoj Evropi će, kako ukazuje, imati problem, jer su tehnološki konstruisane da prerađuju rusku naftu, tako da će i to uticati na ponudu dizela. Prema njegovim rečima, SAD su najveći uvoznik ruskog nuklearnog goriva i pouzdan partner kompanijama iz RF u trgovini naftom i gasom. On ističe da američke kompanije kupuju crno zlato iz Rusije, a onda preprodaju Evropi. Prema podacima Međunarodne agencije za energetiku iz septembra, zemlje EU su uvozom iz SAD zamenile polovinu od 800.000 barela izgubljene ruske nafte.

TURSKI HAB BIĆE U TRAKIJI

MESTO u kojem će u Turskoj biti hab sa ruskim gasom biće na severozapadu zemlje u Trakiji, izjavio je predsednik Redžep Tajip Erdogan. Na tom projektu počeli su već da rade predstavnici Rusije i Turske. Na Putinov predlog, koji je prihvatio Erdogan, gas koji je tekao "Severnim tokom" sada će stizati u hab - veliko skladište - u Turskoj, a zatim će se distribuisati u Evropu preko nekoliko krakova. B. V.

NEJASNO KAKO ĆE SE UTVRĐIVATI POREKLO

TOMISLAV Mićović iz Udruženja naftnih kompanija Srbije ne želi da spekuliše da li će nakon 5. decembra, kada počne primena EU embarga na rusku naftu, Srbija moći da uvozi derivate iz Mađarske, već očekuje da ćemo dobiti tumačenje iz Brisela za svaki konkretan slučaj.

- Rafinerije u zemljama koje su izuzete od sankcija ni sada, a verujem ni posle 5. decembra, neće prerađivati samo sirovu naftu ruskog porekla - navodi Mićović. - Set sankcija koji obuhvata derivate dobijene od ruske nafte stupa na snagu 5. februara i od tada bi trebalo da bude zabranjena njihova prodaja drugim državama članicama EU ili trećim zemljama. Ali i tu ima nekih izuzetaka, kao i nedoumica oko dokazivanja da li će se i kako utvrđivati poreklo molekula benzina, dizela i drugih derivata, kada rafinerija prerađuje miks nafti različitog porekla.

OBEZBEDILI SE

PREMA pisanju lista Wall street journal, američke sankcije isključuju uvoz ruske sirove nafte, ali dozvoljavaju preradu u trećim zemljama i plasiranje derivata u SAD. Američki list navodi da ruska rafinerija na Siciliji snabdeva gorivom postrojenja korporacije Exxon Mobil u Teksasu i "Lukoilova" u NJu DŽerziju. "Lukoil" nije sankcionisan u SAD i prodaje svoje naftne derivate u 230 servisnih stanica u 11 država. Krajem oktobra je "Blumberg" izneo podatak da je Exxon Mobil ostvario najveći profit u svojoj 152-godišnjoj istoriji, zahvaljujući rekordnoj preradi sirove nafte i velikoj potražnji za dizelom.

PREDSEDNIK VUČIĆ O SPREMNOSTI DRŽAVE ZA POLARNU ZIMU

PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić istakao je juče da Srbija ima 667 miliona kubnih metara uskladištenog gasa, i da, ukoliko bi se bilo šta desilo sa Balkanskim tokom, naši građani nemaju šta da brinu.

- Mi u naša četiri skladišta, jedno naše i tri iznajmljena, imamo trenutno 667 miliona kubnih metara gasa - kazao je Vučić, na vojnom poligonu Pasuljanske livade, gde je prisustvovao vojnoj vežbi "Manevri 2022". - Da sutra preseku, ili naprave sabotažu, pa se ponovo prave ludi, iako se zna ko je izveo sabotažu u Baltiku, pa se svi pravimo blesavi da ne bismo škodili interesima zemlje, mi bismo preživeli, a za druge ne znam.

Na pitanje za uštedu energije odlaganjem grejne sezone Vučić je kazao da su to male uštede kada se pogleda zemlja.

- Ušteda od 50 miliona evra za 15 dana je mala za jednu zemlju, ali svakako je bolje da smo uštedeli nešto nego da to nismo - rekao je Vučić. - Pitam se čemu grejanje po ovakvom vremenu. Priča oko odlaganja grejne sezone usled toplih vremenskih prilika pokazala svu zlobu i pakost kod nekih ljudi, koji svojoj zemlji žele uvek da napakoste. U sistemu grejanja nema problema.

Kako je rekao predsednik Vučić, Srbiju očekuje paklena zima, zbog rasta cene energenata u Evropi, ali se naša zemlja dobro pripremila i obezbedila je rezerve gasa.

- Za pet do sedam dana počinje hladnije vreme i tada počinju da se troše rezerve gasa u Evropi - objasnio je Vučić. - Prekjuče je cena gasa bila svega 219, a danas je 450 dolara za 1.000 kubnih metara. Svaki dan će sada to da raste, jer prvi kubni metri kada počnu da cure iz skladišta, a nema novog dotoka, cena odmah skače i to odmah povećava cenu struje. Na evropskom tržištu cena struje juče je bila 156 evra, a danas je već 240 evra po megavat-satu. Hoću samo da vam kažem da to na dnevnom nivou ide i po 50 odsto gore. Tako da će biti pakleno teška zima. Naša zemlja se dobro pripremala.

Izvor
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #1468 on: November 04, 2022, 11:50:27 am »

G7 će uvesti gornju granicu cene ruske nafte

Sjedinjene Američke Države i države G7 dogovorile su se da postave gornju granicu cene ruske sirove nafte. Ovo je preneo Blumberg pozivajući se na sopstvene izvore upoznate sa ovim pitanjem.

Kako napominju sagovornici izdanja, trenutno nije jasno na kom nivou će biti određena cena. Pritom smatraju da će to biti fiksni iznos, a ne popust u odnosu na naftu Brent. Glavni mehanizam ograničenja biće zabrana osiguranja pomorskog transporta nafte, čija će cena biti veća od deklarisanog "plafona".

Američki zvaničnici su ranije rekli da žele da postave gornju granicu cene sirove nafte iznad 60 dolara po barelu, što bi povećalo šanse da primora Rusiju da proda bar deo svog izvoza u okviru programa. Ograničenje će se redovno revidirati i podložno promeni koalicije koja uključuje zemlje G7 i Australiju. Prema rečima jednog od zvaničnika, ovakav pristup će ojačati stabilnost tržišta.

Radna grupa insistira na uvođenju ograničenja istovremeno sa uvođenjem novog seta sankcija Evropske unije u vezi sa zabranom isporuke ruske nafte, koje će stupiti na snagu 5. decembra.

Zamenik američkog ministra finansija Voli Adejemo otputovaće sledeće nedelje u Evropu na seriju sastanaka koji će uključivati razgovore o ograničavanju cena ruske nafte, saopštio je Vašington. Istovremeno, portparol Trezora nije potvrdio da će razgovori biti usmereni na dogovor o plafonu cene ruske nafte.

Kako je novinarima postalo poznato, G7 će odrediti tri nivoa cena: jedan za sirovu naftu i dva za prerađevine. Sada je načelno odlučeno da se granična cena sirove nafte odredi.

Eksperti primećuju da je uvođenje gornje granice cena ruske nafte diktirano željom Bajdenove administracije da smanji cenu goriva na američkim benzinskim pumpama. Osim toga, prema Vašingtonu, to bi trebalo da pomogne da se popune strateške rezerve nafte, koje su zbog delovanja sadašnje administracije svedene na 40-godišnji minimum.

Ranije je ruska strana izjavila da se u potpunosti može zaustaviti snabdevanje naftom i naftnim derivatima zemalja koje pristupe režimu „plafona cena“.

https://riafan.ru/23732934-_bol_shaya_semerka_sobiraetsya_vvesti_potolok_tsen_na_rossiiskuyu_neft


Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #1469 on: November 04, 2022, 08:07:23 pm »

Није ми потпуно јасна ова намера о ограничењу цена руске нафте. Ако на тржишту постоји већа потражња од понуде, онда ће Руси ионако ту нафту продати ономе ко више плати. Ако је понуда већа, цене ће ионако саме пасти...
Logged
Pages:  1 ... 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 [98] 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 ... 131   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.042 seconds with 23 queries.