PALUBA
April 28, 2024, 12:14:06 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Kina razvija hipersonične rakete kratkog dometa  (Read 312 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 688



« on: May 23, 2022, 01:38:34 pm »

Kina razvija hipersonične rakete kratkog dometa velike preciznosti

"Kina tvrdi da svojim novim hipersoničnim raketama može da pogodi brze mete izuzetno precizno" - naslov je teksta sa portala Euroasiatimes, gde se navode prvi podaci istraživačkih pokušaja kineskih naučnika kao i podaci o novim tehnologijama i razvoju novih samonavodjenih borbenih sistema i raketa.

Inicijalne tvrdje, prvo Rusa, a onda i svih ostalih da se ipak radi na razvoju i ubrzanom uvodjenju hipersoničnih raketa u upotrebu, pretvorile su se za kratko vreme u opštu hipersoničnu trku.

Trku izgleda polako počinje da vodi Kina, koja je alocirala ogromne naučne resurse u istraživanje i razvoj novih materijala kao i algoritama za samonavođene glave poslednje generacije. Kina trenutno upošljava oko 3000 naučnika u raznim institutima za razvoj novog oružja i naprednih sistema, dok ostale kompanije i instituti, koji se bave razvojem konvencionalnih raketnih i artiljeriskih sistema, upošljavaju nešto manje od 2000. Ceo program razvoja novih sistema je pod budnim okom PLA.

Da je Kina na izuzetno brzom koloseku razvoja najnaprednijih sistema u svetu, govori i izveštaj amričkih generala iz novembra 2021-e godine, gde se za jedan test rakete navodi sledeće: "Lansirali su raketu koja je po pređenom ukupnom rastojanju obišla gotovo celu planetu, vratila se na trajektoriju prema Kini, lansirala hipersonički glajder, koji je pogodio metu u kineskoj pustinji sa vrlo malom greškom". Pre ovog izveštaja, bio je jedan koji je objavio Times, da je Kina testirala hipersonične rakete koje lete na niskim orbitama, odakle mogu da izbegnu PRO Amerike, dodajući komentar da Kina ubrzano širi i svoj nuklearni potencijal, tj povećava broj nuklearnih bojevih glava na raketnim sistemima raznih namena.

Medjutim, polje gde Kina trenutno pravi iskorak kakav odavno nije viđen, su hipersonični raketni sistemi zemlja-vazduh i zemlja-zemlja sa ni manje ni više - infra-crvenim glavama za samonavođenje. Opšte je poznat problem velikog zagrevanja površina rakete, posebnog njenog prednjeg dela, pri tako velikim brzinama i da to pravi ozbiljne probleme IC glavama i na manjim brzinama (videti raketu sistema THAAD čiji je IC senzor za završnu fazu smešten sa strane vrha rakete). Medjutim, kineski naučnici tvrde da su pronašli mnoštvo rešenja koja i pojeftinjuju raketu ali i povećavaju njenju preciznost i prevazilaze problem detekcije mete pomoću IC senzora pri tako visokim temperaturama.

Kineski naućnici su objavili u sovjim radovima na temu IC i laserskih sistema da tako brze rakete, koje kratka rastojanja prelaze za par sekundi, moraju imati super-precizne sisteme samonavođenja i algoritme sposobne da predvide kretanje mete za vrlo kratko vreme. Kako objašnjavaju, metu na konvencionalnoj IC glavi, predstavlja samo par piksela, što otežava detekciju i prepoznavanje cilja koji je na velikom rastojanju. Sve postaje mnogo komplikovanije ako je raketa izuzetno brza pa se vreme izmedju dva frejma slike senzora drastično skraćuje što je raketa bliže cilju.

Razvojem nove tehnologije IC glava, kineski naučnici tvrde da su rešili problem pozadinskog šuma IC senzora zbog visoke temperature koje se postižu tokom leta rakete ali da su rešili problem detekcije cilja i raspoznavanja sa velike udaljenosti, kao i problem navođenja u završnoj fazi, gde raketa mora da reaguje izuzetno brzo na svaku promenu parametra kretanja mete.

Po rečima naučnika, problem je prevaziđen korišćenjem pametne glave koja ima snimljene slike u svojoj memoriji i zabeleženu sliku sa senzora brzo poredi sa svojom bazom i na osnovu algortima za brzu identifikaciju i poređenje, zahvata metu i prati do kraja. U identifikaciju su uvedeni i takozvani motion-sensor podaci, koji u sebi sadrže i 3D projekciju cilja, njegovu veličinu i razne uglove u toku njegovog kretanja.

Kineski vojni ekspert je za South China Morning Post je izjavio da bi takav sistem mogao da pogodi i F-22 avion na malom rastojanju za samo nekoliko sekundi, dovoljno brzo da pilot ne može da odreaguje i manevrom izbegne projektil. Svoje tvrdnje bazira na testiranjima (znači, "nešto" tog tipa već leti), navodeći da raketa može da pogodi kako avion, tako i mali dron koji lebdi iznad drveća sa oko 90% verovatnoće uništenja. Kako kažu, ceo ovaj napredak su omogućili novi materijali, korišćeni u razvoju IC glava koji daju dosta oštriju i precizniju sliku na velikom rastojanju u raznim talasnim područjima.

Naučnici stavljaju najviše akcenat na tim novim tehnologijama i materijalima. Pa su tako kineski naučnici obelodanili da su razvili low-cost alternativu preskupim tipovima "dijamanata" - skupocenog stakla koja se koriste u glavama za IC samonavodjenje, te da su razvili alternativu na bazi cink-sulfida i da se postižu iste karakteristike ali za četvrtinu cene. Uz to navode da je kreiranje novih metoda detekcije i praćenja cilja, u velikoj meri doprineo velikom povećanju preciznosti sistema za samonavođenje.

Kina navodi PVO kao samo jedan od segmenata u koji će početi uvodjenje hipersoničnih raketa. Cilj Kine je pogoditi brzu metu raketom koja leti mahovim brojem 5, i kako se čini, Kina je na dobrom putu da to i ostvari za relativno kratko vreme. Uzimajući u obzir tesnu saradnju sa Rusijom kao i prekomponovanje snaga u poslednjih nekoliko meseci, verovatno ćemo u narednom periodu videti razne nove sisteme i u Kini ali i na drugim meridijanima.

Izvod iz teksta: https://eurasiantimes.com/china-says-its-new-hypersonic-missiles-can-identify-track-hit-targets/

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Kina hipersonik 1.jpg (74.4 KB, 1600x900 - viewed 0 times.)

* Kina hipersonik 2.jpg (138.6 KB, 1321x831 - viewed 0 times.)
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.022 seconds with 24 queries.