PALUBA
March 29, 2024, 12:43:28 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2   Go Down
  Print  
Author Topic: Hurricane i njegove varijante  (Read 3584 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kosta1961
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 230


« on: May 25, 2022, 03:06:49 pm »

Fury monoplan
Britanski piloti su tridesetih godina leteli na lovcu Hawker Fury  sa kojim su bili zadovoljni .Medjutim dolaskom Hitlera na vlast,shvatili su da je era dvokrilaca prošla i da im hitno treba savremen avion lovac.Pored toga trebalo je da bude što jeftiniji i jednostavniji.

Konstruktor Hawker Fury Sydney Camm  je stalno doterivao avion Fury,ali je  na kraju shvatio da je ipak potreban nov avion.U prvo vreme nije bilo jasno u kom pravcu bi trebalo da se razvijaju lovački avioni .Ministarstvo avijacije je dalo projektni zadatak F7/30 ,ali je on bio nedorečen i konfuzan.Oslanjao se na taktiku usvojenu posle I S.R. gde bi mu maks. brzina bila 400km/h ,ali da bude univezalan.Da bude lovac presretač,frontovski lovac i da prati bombardere.

Situacija u Evropi ih je primorala da razmišljaju o promeni zadatka ,pa je  brzina povećana na 443km/h.Klem je tada bio u modernizaciji Fury-a,-hteo je da ga pretvori u monoplan.Tako je i nazvan -Fury monoplan.Za osnovu je uzet Hawker High Speed Fury,od kojeg je preuzet trup,ali nešto izmenjen.To je bio klasičan Hawker dizajn ,čelične cevi sa kosim ojačanjima i preko idu metalne trake i okviri koji nose platnenu pokrivku.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Krilo je bilo neuobičajeno debelog profila sa dve ramenjače,a motor je trebalo da bude Rolls-Royce Goshawk.Stajni trap isti kao kod Fury-a sa pokrivkama za točkove.Rep je preuzet sa Speed Fury.Napravljen je model 1:10 i ispitan u vazdušnom tunelu juna 1933g.Do avgusta je bilo sve gotovo i sva dokumentacija predata Ministarstvu vazduhoplovstva.On nije pokazano veliko interesovanje(jer su verovali dokazanim dvokrilcima),pa je Klem sam nastavio rad.Šta više ,zajedno sa Fury monoplanom radio je i na ojačanom Fury-ju sa jakim naoružanjem i istim motorom Goshawk.

Interceptor -monoplan

U januaru 1934g je fabrika Rolls-Royce ponudila nov motor PV 12 ,kasnije nazvan Merlin.Inženjeri su ga prihvatili sa oduševljenjem ,jer je Goshawk bio nepouzdan.U poredjenu sa Kastrelom dobio je od 40-60% više snage,ali je moralo da dodje do izmene prednjeg dela aviona.Hladnjak je morao da dodje ispod trupa,na sredini centroplana.Nakon svega avion je potpuno izmenjen i dobio je ime interceptor -monoplan.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

U martu 1934g je opet izmenjen.Kako je hladnjak pomeren unazad ,oslobodio je prostor pa su predvideli prostor za stajni trap. Hidraulični klipovi,koji uvlače točkove, su stavljeni u osu letelice,a pumpa se ručno kontrolisala (u prvo vreme). Točkovi su u uvučenom položaju pokriveni poklopcima. Po zadatku R7/30 avion je morao da ima četiri mitraljeza 7,69mm. Mislilo se na provereni Vickers Mk V, ali Klem je smatrao da je ovaj mitraljez zastareo i da mu treba nov.Testirao je desetak domaćih i stranih mitraljeza i najbolji je bio američki Browning.Dogovorena je licenca ,ali sa britanskom municijom.Tako je novi avion dobio dva Browning u krilu i dva Vickers na bočnim stranama trupa.

U medjuvremenu se pojavio novi projektni zadatak F 5/34 koji je zahtevao 6-8 mitraljeza.Klem je, da ne bi usporio rad na avionu ,razmatrao gde bi dodao još cevi.U maju 1934g su završeni crteži,a u junu dva modela su proveravana u aerotunelu.Pokazalo se da avion lako može da dosegne 560km/h,a krajem avgusta 1934g raspisan je novi zadatak R36/34 koji je ustvari opisao novi Hawkerov avion.Ministarstvo je izrazilo zabrinutost da li će platneno krilo izdržati rahale iz mitraljeza.Predložili su da razmotri metalno krilo.
O
vo je donekle zabrinulo Camm,jer je smatrao da će mu trebati puno vremena da radi na takvom krilu.Zato je napravljen kompromis-na prototipu će ostati platno na krilima,bez oružija,a na zemlji će se ispitati krilo sa mitraljezima.Ako sve bude u redu, radi se serija sa takvim krilom ,ako ne nastavlja rad na metalnom.


U jesen 1934g počela je izrada modela u punoj veličini.Novembra je počela izrada alata,a januaru 1935g je maketa predstavljena komisiji.Iako nije imao naoružanje avion je odobren.Krajem februara su poslati računski podaci novog lovca.Brzina je prelazila 530km/h,ali je težina nešto veća ,pre svega zbog naoružanja.Istog dana stiže naredba za izradu prototipa (koji će imati broj K 5083).Trebalo je oko šest meseci da avion bude završen.Najviše vremena je potrošeno na presvlačenje trupa i krila i na provere svih sistema.

Dogovoreno je da ima osam motraljeza Brauning,ali kako nisu isporučeni ,na prototipu je stavljen balast.Umesto radio stanice i municije stavljen je  teg iste težine.Imao je drvenu dvokraku elisu fiksnog koraka Watts od 3,5m.Interesantno da su u to vreme već postojale elise sa promenjivim korakom,ali da su smatrali da na ovako snažnom motoru nisu potrebne.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Prvi prototip ,bez antene i naoružanja

Poletna masa bila 2500kg.Motor je bio Merlin C(990K.S.) koji još nije u potpunosti ispitan.Ali kako je avion bio od velike važnosti nije bili druge.Avion je pregledan,motor testiran i 6 novembra 1935g je izveo prvi let sa pilotom P.Balman.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Prototip    1)Watts propeler  2) šest izduvnih cevi  3)Merlin C motor  4)Prednji panel-kasnije drugačiji 5) čelične trake-dodate zbog ojačanja  6)držač horizontalnog stabilizatora  7)mesto dizanja  8)Hladnjak-ovde manji 9)pokrivači st.trapa-kasnije drugačiji  10) krilo pokriveno platnom-bez oružija


* prvi plan1.jpg (41.71 KB, 799x562 - viewed 5 times.)

* prvi plan.jpg (146.72 KB, 800x1024 - viewed 6 times.)

* prototip crtez.jpg (190.19 KB, 980x813 - viewed 6 times.)

* prototip prvi.jpg (82.52 KB, 878x409 - viewed 5 times.)
Logged
kosta1961
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 230


« Reply #1 on: May 25, 2022, 03:12:46 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
gore  - Prototip K 5083. Primećuju se krajnje pokrivke točkova koje stoje horizontalno(kasnije uklonjene) i kosi držač horizontalnog stabilizatora(kasnije uklonjen)
dole - Prototip u letu.Uočava se dvokraka elisa Watts ,platnena pokrivka krila i zadnjeg dela trupa ,nema grebena  ispod trupa i uvlačiv zadnji točak(samo delimično).

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Mnoge teškoće koje su nastale kasnije u izradi aviona su bile uslovljene žurbom.U februaru je motoru istekao resurs od 50 sati.Dobijen je nov ,ali se pregrevao,pa je hladnjak povećan.Uklonjeni su učvršćivači stabilizatora,poklopac kabine je učvšćen(vibrirao je na vetru),izmenjeni  su centralni poklopci stajnog trapa,što je opet poremetilo strujanje vazduha oko hladnjaka.Uklonjeni su i donji poklopci stajnog trapa kao nepotrebni(predhodno su bili savijeni u stranu).Elisa je menjana nekoliko puta ,da bi se zadržala od 3,4m prečnika.

Na kraju je težina bila 2580kg,i nije dostignuta računska brzina,ali je dostigao 507km/h.Stabilnost i upravljivost su bili dobri.Pilot se jedno vreme žalio da nema dobru preglednost iz kabine tokom taksiranja.Februara 1936g je predat na ispitivanje u centar Martlesham Heath,i pilot D.Anderson je potvrdio njegovu brzinu, upravljivost i izvodjenje manevara.Jedino je zamerio povećanu silu na palici pri velikim brzinama.U junu je ministarstvo tražilo od Hawker-a 600 aviona.

Sva ispitivanja sa avionom su bila završena 1937g ,ali je prototip i dalje leteo.Glumio je u dva filma-Test pilot i Wing shadow.On je pretrpeo izmene tokom vremena,pre svega poklopac kabine.U toku leta se deforisao,jako vibrirao ili zaglavljivao u šinama po kojima klizi .Zato su dodata ojačanja koja su kasnije bila i na seriskim avionima.Hladnjak pod trupom je postao veći i zaklopke na njemu su skraćene.Izmenjena su vrata stajnog trapa.U prvo vreme je imao deo njih na trupu,ali su u otvorenom položaju smetale protoku vazduha do hladnjaka,pa su uklonjene.

Prototip je dobio radio stanicu ( i antenu)  i mitraljeze i to svih osam.Tokom avgusta  je poleteo sa njima Motor je menjan nekoliko puta,pa su razmišljali da za seriske avione sačekaju pouzdaniju varijantu. Jula 1936g je učestvovao na aeromitingu,ali bez oružija. Nastup je bio veoma zapažen.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Prototip sa radio stanicom( i prva verzija držača antene),većim hladnjakom i mitraljezima

Malo se zna šta je bilo sa prototipom.Na početku rata je bio otpisan i stajao je na aerodromu.Navodno je jedan od test pilota ipak sa njim leteo i presretao Nemačke avione.Svakako je leteo do 1942g gde je služio za obuku osoblja za održavanje.Navodno je dobio i motor Merlin II.

nastaviće se...




* prototip izgled.jpg (327.24 KB, 980x978 - viewed 5 times.)

* prototip K5803.jpg (105.53 KB, 800x547 - viewed 5 times.)

* K5083 sa radio i radijatorom.jpg (21.75 KB, 765x226 - viewed 4 times.)
Logged
kosta1961
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 230


« Reply #2 on: May 26, 2022, 03:37:03 pm »

Rana serija

Nakon zahteva Ministarstva da se počne proizvodnja, odmah su uradjeni crteži i podeljeni fabrikama.Traženo je da se crteži za proizvodnju naprave što pre .U to vreme je Hawker Aircraft Limited ,bio deo velike korporacije  Hawker Siddeley Aircraft ,pa je proizvodnja velikog broja aviona za kratko vreme bila moguća.Kasnije su porudžbine uvećane,jer je ministarsto avijacije htelo da ima nove eskadrile presretača.U to vreme je dobio naziv Hurricane .Prvi seriski je napravljen 1937g.Mogli su i ranije da ga završe ali se čekao motor Merlin G ,odnosno Merlin II.Prvi seriski (L1547, № 3002) je imao motor broj 7.Motori su odmah isporučivani jer se čekalo na njih skoro pola godine.Usledila su ispitivanja motora i let sa njim ,tako da je tek krajem godine napravljeno još šest aviona.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Rana serija  1)izbočina zbog motora Merlin II  2)"Kidney" izduvi  3)Panel motora promenjen  4)bez oklopnog stakla i drugačiji pokopac kabine  5)rani držač antene  6)uklonjen držač stabilizatora  7)repni deo isti kao prototip  8)veći hladnjak  9)pojednostavljen pokrivač točka  10) krilo pokriveno platnom i sa četiri mitraljeza Browning

Seriski se razlikovao najviše po motoru.Rolls  Royce je napravio nakon Merlina B,model C,zatim E pa F.Taj poslednji je postao Merlin I .Naredni je bio Merlin II(fabrički G),i on je trebalo da bude na Hurricane I.Promena motora je zahtevala velike prepravke,ali i vreme.Prvi Merlin se hladio vodom,a nov glikolom,pa se moralo naći mesta za ekspanzionu posudu.Stavljena je iznad motora,što znači promena poklopca motora,zatim povećanje usisne cevi karburatora.Odlučili su se na smanjene dužine izduvnih cevi.Izduvne grane su spojene u tri odvojena dela.Olakšano je upravljanje motorom i stavljen je novi starter.Bilo je nekih izmena na repu(zbog jednostavnije proizvodnje) Planirano je da avion bude gotov do juna 1937g ali je zbog ovih prepravki sve pomereno za četiri meseca.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Hurricane I

Oktobra 1937g je poleteo Hurricane I (L1547) sa motorom Merlin II.   Krajem godine se avion sa Merlin I vratio u Martlesham Heath na ispitivanje ,gde su piloti ispitivali njegovu borbenu vrednost.Sve je bilo u redu sem poklopca kabine,stalno se odvajao i krivio u letu.(navodno je do tada otpalo pet poklopaca).U medjuvremenu je sastavljen prvi predseriski,koji je čekao motor.On je stigao u aprilu,a tek na jesen je bio spreman za let,koji  je izveden 12 oktobra 1937g .Ubrzo i drugi ,da bi do kraja godine letelo sedam aviona.

Camm je ,po ranijem običaju,ohrabren uspehom Hurricane ,odlučio da napravi paletu aviona za različite namene na osnovu Hurricane,koristeći iste skolpove,krila,rep,stajni trap itd.Tako su nastali laki bombarder "Henley",lovac "Hotspur" ali avioni nisu bili  uspešni.

Za Božić 1937g , 111 eskadrila(Northolt)  je dobila prvih četiri ,a do februara naredne godine je imala 16 aviona Hurricane.Prvi avioni su imali krila i trup presvučen platnom jer Hawker nije imao mogućnost da koristi lim,a drugo proizvodnja bi morala da se prekine i isproba nova pokrivka.

Nakon dvadesetak aviona usledile su izmene. Tokom ispitivanja a i tokom letenja u eskadrilama  pokazalo se da treba povećati repne površine.To se naročito oseća pri zaokretu.Da bi ovo rešili dodali su hrbat ispod trupa.Tako je vertikali stabilizator postao duži,ali je repni točak postao fiksan.Ovo se pokazalo kao dobro,pa su svi rani avioni dobili ovo,i to je postalo standardan deo.Repni točak je fiksiran,ne uvlači se (delimično se uvlačio).Ovo je uradjeno jer se dešavalo da točak bude zaglavljen.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
na vrhu - Mk I sa dvokrakom drvenom elisom Watts i dodatim grebenom ispod trupa ,u sredini  - MkI sa trokrakom elisom De Havilland i novom radio stanicom,na dnu - MkI sa troktakom  elisom Rotol  i spinerom od Spitfire

Proizvodja je rasla pa je početkom 1938g proizvedeno 80 aviona.Kleem je stalno pravio izmene na fabričkoj traci,pa su kasnije nastale zabune oko delova aviona. Da bi imao veću izdržljivost u borbi razmatrali su gde da stave oklop.Prvo su napravili pregradu ispred kokpita i to je pušteno u prizvodnju početkom 1939g.Odmah zatim je dobio čeono neprobojno staklo.Probe sa komletnim oklopom(napred i nazad kokpit i čeono staklo) su bile u aprili iste godine.Dobio je ogledalo iznad kabine za bolji pogled unazad.To je malo poboljšalo vidljivost,ali je to kao problem ostalo do kraja na avionu.

Takvi izmenjeni su poslati u eskadrile. Nastavilo se sa poboljšanjima ,pa je dobio nove izduvne cevi koje su mu povećale brzinu za 3km/h.Do kraja godine svi avioni su opremljeni oklopom.U medjuvremenu su vršene probe sa elisama De Hawilend i Rotol,prorezima na zakrilcima i  sa novom radiostanicom.

Da bi maskimalno iskoristili snagu motora i povećali brzinu morali su da promene elisu .1938g je odlučeno da dobije elisu Hamilton Standard koju je po licenci prizvodila fabrika De Havilland.To je bila trokraka metalna elisa sa dva položaja prečnika 3,35m.Iako je ova elisa bila teža,povećala je brzinu za 27km/h.Prvi avion sa ovom elisom je bio L 1562. Na ispitivanjima je dostigao 508km/h sa trokrakom elisom sa dva koraka-poletanje i krstarenje. Iako je elisa bila teža(za oko 135kg) brzina uspinjanja se dramatično povećala.  Ispostavilo se da u borbi ovakva elisa ograničava pilota,koji mora da vodi računa da se elisa ne vrti prebrzo,naročito pri obrušavanju.

Motor Merlin I je mogao da primi elisu Watts i De Havilland .U jesen 1938g fabrika Rotol(deo fabrika Rolls Royce i Bristol) napravila je elisu sa tri kraka i hidrauličnom promenom koraka Rotol  R.X.5/2 prečnika  3,3m sa drvenim lopaticama.Za ovu elisu Merlin je napravio motor Merlin III koji se od predhodnika razlikuje jer može da primi sve tri elise.Ovaj motor je imao uredjaj za snabdevanje elise uljem pod pritiskom.

Ova elisa je pravljena namenski za Hurricene.Prvi avion koji je dobio je bio L1606, koji je ostao u fabrici posle remonta i dobio civinilnu registarciju G-AFKKS.Na visini od 4500m dostigao je brzinu od 554km/h.Sa njom su se značajno poboljšale sve performanse,brzina penjanja,ravan let i pikiranje.Postao je stabilniji u poletanju i sletanju.

Fabrika je na svojim avionima stavila motore Merlin III(koji je imao univezalno vratilo i mogao je da primi razne elise.)Merlin  VIII eksperimentalni(radi na benzin 100 oktana i hladi se vodom)i Merlin XII koji radi na 100 oktana i hladi se glikolom.Zbog korišćena u tropskim uslovima(Afrika i Bliski istok) početkom 1939g su počeli rad na avionu za takve uslove.Filter za pesak je naručen od firme Vokes.Njihovi inženjeri su predložili da se veliki filter stavi pod nos aviona i da ima aerodinamičnu oblogu.Ovakav je poleteo maja 1939g a kasnije poslat na ispitivanje u Sudan

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Priča se da je avion prodat Persiji(danas Iran) jer su se bojali da pre njih ne dodju Nemci.Zbog toga je dobio ovakav filter.Pored njega dobio je i vodu i pribor za preživljavanje u pustinji koji se nalazi iza pilota u trupu.On je sadržavao - signalni pištolj,ogledalce, zapečaćenu flašu vode,kutiju sa hranom,čeličnu sajlu -žicu ,i karabin Winchester ili Anfield.Sa filterom je maskimalna brzina manja za 40km/h, ali su sve ostale karakteristike  ostale iste.

Pored ovoga poneki su imali sistem ventilacije-proreze na trupu, ispod poklopca kabine.Isprva  fabrike nisu ugradjivale filtere već se to radilo u radionicam na terenu.Ne zna se koliko je prepravljeno,ali skoro svi su bili Mk II.  Iskustva sa Persiskim Hurricene su kasnije korićena za britanski tropski Hurricane.






* rana serija.jpg (155.11 KB, 1308x549 - viewed 4 times.)

* rana serija.jpg (225.14 KB, 980x944 - viewed 4 times.)

* elise varijante.jpg (105.42 KB, 565x479 - viewed 4 times.)

* filter trop.jpg (109.93 KB, 870x900 - viewed 4 times.)
Logged
kosta1961
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 230


« Reply #3 on: May 26, 2022, 03:39:42 pm »

Još 1935g Clemm je radio na potpuno metalnim krilima,pokrivenim sa duraluminijumom.Ideja je bila da trup zadrži pokrivku od platna a da krila budu metalna.Prvi Herricene koji je imao takva krila (L1887) je poleteo aprila 1939g.Seriski su radjeni od drugog ugovora (prvi N2422) krajem iste godine.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Zamisao je bila da svi derivati Haricena imaju takva krila.Prva takva krila su napravljena za "Henley",1937g.Za Hurricane su napravljena 1939g i to desetak parova ručno radjenih.Do početka rata svi su imali ovakva krila.Kad su počele borbe stari modeli su zamenjeni novim ili su modernizovani,tako da 1940g više nije bilo aviona sa dvokrakom elisom i platnenim krilima.Ovo je donekle napravilo zbrku,jer se ne zna koliko je aviona napravljeno sa platnenim krilima.

Rat je podstakao masovnu prizvodnju i usvršavanje lovca.Hawker je oktobra 1939g isporučio poslednji od prvo naručenih 600.Ministarstvo je godinu dana ranije naručilo još 300 od Hawkera i 600 od Glostera.Fabrika  je drugu seriju započela krajem 1939g. Te godine je mesečno  pravljeno 64 letelice a početkom 1940 čak 236.To je nastavljeno  do 1943g.Ovome je doprinela fabrika u Langley.Neko vreme su izradjivana stara i nova krila ali od marta 1940g svi prave samo metalna.

Tokom remonta ,koji su vršeni na avionima, zamenjena su sva stara krila sa Hurricane prve serije.Svi su dobili Merlin III, metalnu trokraku elisu sa konstantnom brzinom,i svi su dobili oklop. Promenjen je nosač antene,postao  je zašiljen na vrhu.

Iako nije predvidjeno da postoji dvosed,fabrika je napravila jedan.Rat je prekinuo rad na njima ,a taj je predat Iranu.Piloti su ga voleli Hurricane jer je bio jednostavan i dobro se pokazao u poljskim uslovima.I osoblje za održavanje bilo zadovoljno jer je bio lak za održavanje.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* krilo elisa radio.jpg (85.49 KB, 793x889 - viewed 4 times.)

* dve kabine.jpg (26.7 KB, 522x160 - viewed 5 times.)
Logged
kosta1961
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 230


« Reply #4 on: May 27, 2022, 02:11:37 pm »

Druga generacija.

Nakon bitke za Britanjiu pokazali su se nedostaci Hurricane.Usledila  je modernizacija i to u dva pravca-jači motori i jače naoružanje.Ustvari prvo se razmišljalo  o jačem naoružanju aviona,ali to nije bilo izvodljivo bez jačeg motora.

Zbog bojazni da će Nemci oštetiti fabriku Merlin,vršili su probe sa drugim ,motorima.Probali su Napier Dagger,zvezdasti Bristol Hercules,a kasnije i Rolls-Royce - Griffon .Ipak je glavni motor ostao Merlin kao i njegovi naslednici.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Hurricane sa motorima (odozgo na dole) - Napier Dagger , Bristol Hercules , Rolls-Royce - Griffon

Merlin XX je prvi put pokretao Hurricane (P3269) juna 1940g i postignuta je brzina od 565km/h.Izvršene su neke promene (promenjen hladnjak,dodat retrovizor i još neka oprema) pa je brzina bila nešto manja.Nova modifikacija je nazvana Hurricane II i proizvodnja je počela krajem 1940g.Prototip je napravljen prepravkom Mk I (P3269) i poleteo je prvi put juna 1940g.I ovde je bilo puno izmena,kao što je spiner i zadnji točak stajnog trapa.

Merlin XX se od predhodnika razlikovao po dvostepenom turbo punjaču i razvijao je 1300KS na zemlji ,a na 3000m -1430k.s.Imao je elisu Rotol od 3,43m .Pojavio se problem jer stari spiner nije mogao da se montira na novu elisu,pa su privremeno stavljali spiner od Spitfire.Prvo je početkom 1940g ugradjen na Hurricene I ,koji je razvio brzinu od  560km/h na 5000m.Mk II se od Mk I razlikuje po nešto dužem nosu i obliku izduvnih cevi.Prvih nekoliko desetina su nastali prepravkom Mk I.Kasnije su neke od njih predali SSSR-u.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Kada su potrošene zalihe drugih motora(Merlin ranijih serija) ugradjivan je samo Merlin XX.Septembra 1940g  prvi su stigli  u eskadrile. U medjuvremenu je napravljen  projekat sa čak 12 mitraljeza. Inženjerima Hawkera je bilo važno  da izmene ne zakomplikuju i poskupe proizvodnju.Ipak je Hurricene kao presretač postao zastareo,pa su hteli da mu dodele novu ulogu.

Hurricene Mk IIA

Mk IIA  se od predhonika razlikovao po motoru(imao je Merlin XX) i zadržao je isto naoružanje.Zbog toga su ga prvo zvali Mk IA serija I.Kada je dobio novo krilo (univerzalno) mogao je da nosi razno naoružanje-dodatne rezervoare,rakete - RPS (Rocket Projectiles)  , 12 mitraljeza Browning ili bombe.Imao je i nešto duži i ojačan trup .Svi sa ovakvim krilom su označeni kao Mk llA Series II.Imao je drugačiji držač zadnjeg točka.Pojavili su se 1940g,i navodno je napravljeno oko 500 primeraka.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Mk II A serija 1 sa elisom De Havilland motor Merlin XX i osam mitraljeza 7,7mm u krilima.

Ipak serija II je zadržala staro oružije,ali je trup ojačan zbog novog krila,i trup je malo produžen.Napravljena je i tropska verzija ,ali sa drugim mitraljezima po četiri u krilu.

Hurricane Mk IIB Hurribombers

Serija Mk IIA serija II  je bila prelazni na model IIB  koji je počeo da se pravi u Langliju novembra 1940g.Zbog univezalnog krila bilo je mesta za još mitraljeza pa je Mk IIB imao  šest mitraljeza po krilu.Prve eskadrile su dobile ovaj model početkom 1941g.
Postoje priče da piloti nisu voleli ovakav avion,dodani mitraljezi pomažu kada pogodite neprijatelja,ali je drastično izgubio brzinu.Navodno su u nekim eskadrilama skidali tih 4 dodana mirtaljeza.

Univerzalna krila su  imala ojačanja da može da nosi dodatne rezvoare od 116 Litara ispod krila.Sa njima su mogli da izvode i manevre i da se bore,a mogli su da se odbace.Kasnije su dobili nosače bombi,kada su dobili ulogu neposredne podrške.Nosači su mogli da ponesu dve bombe od 116kg.Tako je nastao lovac-bombarder.Nazvan je Hurribomber a broj mitraljeza je smanjen na deset ili osam.Ministarstvo je podržalo ovu ideju o lovcu bombarderu. Model IIB je radjen i sa tropskim filterom.(Harricane Mk IIB/Trop)

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Hurricane MkII B  1)Elisa Rotol sa Hurricane spinerom  2)uljni deflektor  3)Merlin XX 4) mitraljezi Browning 8+4  5)bomba od 120kg ili 240kg 6)nosač bombi 7)usis vazduha za motor(neki imali anti-led uredjaj)  8)izduv "Riblji rep"  9) nov repni točak  10) pristup mitraljezima








* motori.jpg (104.11 KB, 847x702 - viewed 5 times.)

* nos ,kabina,tocak.jpg (89.55 KB, 900x526 - viewed 7 times.)

* Mk IIA ser 1 elisa De Havilland.jpg (25.25 KB, 781x231 - viewed 5 times.)

* mk2b.jpg (122.98 KB, 860x900 - viewed 9 times.)
Logged
kosta1961
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 230


« Reply #5 on: May 27, 2022, 02:19:08 pm »

Harricane Mk IIC 

Sledeći korak je bio opremanje Hurricane topovima. Ispostavilo se da iako ima 16 mitraljeza Mk IIB, ipak ne može brzo da sruši oklopljenog protivnika. Rešenje su bili topovi . Ministrastvo je 1939g odredilo da mora imati dva topa ,po jedan u svakom krilu. O ovome je i ranije razmišljano,pa su 1938g  testirani švajcarski Oerlikon i francuski Hispano. Jedan avion od prve serije je prepravljen da ima ove topove. 

Za vreme bitke za Britaniju,odlučili su da probaju sa četiri topa u krilima.Medjutim,predlog fabrike je ministarstvo odbilo ,jer se smatralo da ne mogu u lovca da stanu četiri topa.Ali da može da nastavi sa dva topa Oerlikon od 20mm u krilima.Medjutim fabrika je odlučila da probaju sa četiri topa.

Mitraljezi su uklonjeni i opet su ojačana  krila,pa je ukupna težina bila 2800kg.Ipak je razvijao brzinu od 485km/h.Iako su ispitivanja bila uspešna ,ovo se smatralo eksperimentom jer je po opštem mišljenju avion suviše lak za top.

Fabrika je dobila jedan Haricene I(L 1750) koji je došao na popravak krila.Ovo je bio eksperiment da vide kako će da izdrži toliko topova.Topovi Oerlikon su stavljeni u kontejnere ispod krila,koja su bila metalna.Brzina je pala na 483km/h,preciznost topova je bila loša,a i top  koristi specijalnu municiju koju pravi samo fabrika Oerlikon.Zbog toga je odbačen i uzet Hispano.
 
Hispano topovi su ugradjeni u nova metalna krila,koja su dodatno ojačana,po dva u svakom sa 364 granate.Probni avion je juna 1940g  uzleteo sa težinom od 3376kg.Brzina je bila 467km/h(ipak je to stari motor,jer je to avion L 1750 koji je došao na popravak).Isproban je i u realnim uslovima,pre svega napad na zemlju,ali nema podataka o tome.Kao alternativa probano je sa topovima Hawker na kojem je insistiralo Ministarstvo. Oerlikon su ugradjivani u avione kada nije bilo Hispano.

Ovako je nastao avion sa velikom vatrenom moći za napad na druge avione,ali i za napad na zemlju.Tako je nastao Herricene Mk IIC .Kasnije je dobio nosače ispod krila za bombe ili dodatne rezervoare.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ovo se pokazalo kao uspešno pa je uzeto 30 krila Hurricane I koja su bila na remontu i ugradjeni su topovi.Takva krila su stavljali  na avione koji su izlazili sa remonta.Prvi od tih 30 je poleteo decembra 1940g.Sa avionima  je bila prava zbrka različitih prepravljanja i fabrika u kojem su radjena.Svi su dobili elisu Rotol i krilca sa metalnom oplatom,a da bi se smanjila težina imaju manje rezevoare.U medjuvremenu je napravljeno  više krila sa topovima i municijom u bubnjevima pa su počeli da ih ugradjuju i u Hurricane II

Prvi takav je poleteo februara 1941g ali je imao municiju u redenicima(kao na Tajfunu).To je bio prototip modela IIC.Tri takva su sastavljena od raznih delova i predata na ispitivanje.Težina je bila oko 3700kg ali kako je imao jači motor MerlinXX leteo je brzinom 540km/h.Čak i sa tropskim filterom brzina nije padala ispod 500km/h.Od maja su počeli da pristižu u eskarile ,neki su imali bubnjeve za municiju neki redenike.Ispostavilo se da su drugi bolji jer se ne lede na velikom visinama.

Ovaj model je korišćen za napade na zemlju.Od svih modela ovaj je napravljen u najvećem broju,pravio se od 1941g do leta 1944g(navodno 4700 primeraka).Mnogi raniji primerci su prepravljeni u ovu verziju.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Hurricane MkII C   1) i 2) Dva Oerlikon/Hispano 20mm top -dva po krilu 3)pristup topovima 

Hurricane noćni lovac

Iako se službeno vodio kao dnevni lovac,sve je manje bio u toj ulozi,jer su neprijateljski avioni postali brži i opasniji.Ali zato je postao noćni lovac,noćni lovac-bombarder,avion za podršku-jurišni avion,izvidjački avion za mala rastojanja i kao spasilački.Tako da je nastavljena masovna proizvodnja iako je zastareo.

Kao noćni lovac je leteo zimi 1940/41g kada su počeli noćni napadi .Od običnog Hurricane se razlikovao samo po limovima obojenih u crno,koji pokrivaju auspuh,da ne bi plamenovi smetali pilotu.Tada su leteli u paru,i to sve raspoložive varijante.Uvek su leteli sa srednjim bombarderom Havoc koji je bio nenaoružan ali je zato imao reflektor i radar za otkrivanje cilja.On je tražio neprijateljski avion i usmerio Hurricane na njega.Probano je i sa Mk II C ali se nije dobro pokazao.Kasnije su izgubili i ovu ulogu  jer su stigli lovci sa svojim radarom

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Hawker Hurricane NF -noćni lovac , gore Mk I , dole Mk II C

Onda su dobili ulogu noćnog lovca "intruders",koji su napadali bombardere koji su se vraćali.Oni su neprijatelja čekali na njegovom aerodromu i onda ih napadali u vazduhu ili na zemlji malim bombama.Pored bombi nosili su i dodatne rezervoare.Ponekad su bili vodiči velikih bombardera gde su označavali  cilj.

Piloti su se žalili da ne vide pozadi dobro,pa je još 1941g pokušano sa  poklopcem kabine kao kod spitfire izvidjača.Probano je ali je pogled bio iskrivljen ,pa su na kraju dodali velik retrovizora sa auta.Prvobitni radio HF ,mod.TR9 ,od 1940g je zamenjen sa  VHF T/T mod 1133 sa IFF(Identification Friend or Foe) a obični štapni držač antene je zamenen sa konusnim jarbolom.







* krila.jpg (53.91 KB, 701x410 - viewed 7 times.)

* mk2c.jpg (110.86 KB, 980x702 - viewed 8 times.)

* nocni lovac.jpg (80.58 KB, 792x556 - viewed 7 times.)
Logged
kosta1961
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 230


« Reply #6 on: May 30, 2022, 02:22:17 pm »

Hurricane MkIID

Vickers je od 1939g razvijao 40mm top,koji je 1940g.ponudio i avijaciji.Tako su maja 1941g ugradnjena dva topa Vickers S na seriski Hurricane.Topovi su bili u kontejnerima ispod krila,pored njih je bila i municija(15  granata).U krilima su ostala  dva mitraljeza.Oni služe za nišanjenje i imaju običnu ili svetleću municiju.Na letelici je uklonjen sav oklop i sa topovima je bio lakši nego sa četiri topa Hispano.Ovakav protiv tenkovski Hurricane je prvi put poleteo septembra 1941g.Tako je nastao model Mk IID.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Hurricane MkIID /Trop     1) jedan Browning 7,7mm mitraljez u svakom krilu(za nišanjenje) 2) Volkes tropski filter 3) top Vickers  S  od 40mm  4) antena bez žice

Ubrzo je i Rolls Royce predložio svoj top ,tip BP. Medjutim imao je samo 12 granata u magacinu ,pa se vojska odlučila posle ispitivanja za Vickers.
Velik broj ovako naoružanih Hurricane je završio na ratištima celog sveta.Najviše u Africi gde su imali i tropske filtere,a oklop im je smanjen ili totalno uklonjen.To se odrazilo na velik gubitak aviona,iako su sa uspehom pogadjali neprijateljske tenkove.Da bi smanjili gubitke  na Hurricane IID (ILI 110 kako su ih zvali)1942g je oklop povećan.Zbog povećane težine i velikog otpora vazduha od topova ispod krila,upravljivost i brzina su ozbiljno pogoršani.Zbog toga su kasnije leteli sa lovačkom pratnjom.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
gore-Hurricane Mk I sa topom Oerlikon smeštenim ispod krila ,sredina- Hurricane Mk IID sa topom Rolls Royce ,dole- Hurricane IID sa topom Vickers Type S

U Evropi je samo jedna Britanska eskadrila imala ove avione.Oni su imali topove Rols Royce BP i napadali su automobile,vozove i manje brodove.Navodno je napravljeno-prepravljeno oko 300 primeraka

Hurricane Mk llE

Sledeća verzija za neposrednu podršku je bila II E i to je bila specijalna vezija za severnu Afriku.Na trup je bilo moguće staviti B ili C krila ili nova pojačana krila.Tada je mogao da nosi bombe ili rakete,a od marta 1942g i 40mm topove .Prednji oklop je ojačan i dobio je veći hladnjak koji je oklopljen.

Vrednost Haricena IIC  je porasla kada je dobio rakete. Hurricane je bio prvi britanski lovac koji  je nosio rakete.Mogao je da ponese osam IR raketa,namenjenih pre svega za napade na male brodove.

Naredbu da Hurricane dobije rakete je dobijena krajem 1941g,pa su iz prve serije  dva prepravljena da nose po tri rakete ispod svakog krila.Prvi je poleteo februara 1942g i odmah je korišćen u borbi.Efikasnost raketa je bila niska,ali bile su jednostavne i jeftine pa su masovno pravljene.U početku su bile teške 18 kg ,a na kraju 27 .Bile su tri varijante raketa,za probijanje oklopa ,fugasna i za obuku.Sa oklopnom su gadjali sa rastojanja od 200m,a fugasnu 300-400m.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Haricene IV

Marta 1943g je napravljen eksperimentalni IIE sa motorom za male visine - Merlin 27.Kasije je dobio Merlin 32 sa četvorokrakom elisom.Ipak serija je radjena sa Merlin 24 ili 27 i trokrakom elisom.Sa ovakvim motorima serija je počela aprila 1943g,i posle 290 letelica i izvršenih brojnih promena avion je nazvan Haricene IV.Postojali su i planovi sa američkim motorom Merlin 28 ali se od toga odustalo.Skoro svi  modifikacije IV su imali tropske filtere.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Hurricane Mk IV   1) dodatne oklopne ploče u nosu  2)Univerzalno krilo sposobno da nosi razičito naoružanje  3) raketa ,četiri po krilu  4)hladnjak sa novim oklopom     

Hurricane IV je počeo da leti na leto 1943g u Evropi i ubrzo u Africi. Na ovoj modifikaciji je bilo toliko izmena na krilu da to više nije bio Mk II pa je kasnije preimenovan u Mk V.Sa njim je serija Mk II završena.




* Mk I I D trop.jpg (143.41 KB, 1247x553 - viewed 5 times.)

* topovi.jpg (66.03 KB, 552x499 - viewed 4 times.)

* MK2 d.jpg (58.12 KB, 620x348 - viewed 6 times.)

* Mk IV.jpg (61.09 KB, 850x397 - viewed 8 times.)
Logged
kosta1961
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 230


« Reply #7 on: May 30, 2022, 02:28:14 pm »

U Evropi su napadali vozove a u Africi oklopna vozila i tenkove.Najčešče su nosili rakete,samo po neki topove.Isprobano je  da pod jedno krilo nosi rakete a drugo top.Medjutim asimetrija povratnog udara je onemogućila precizno nišanjene,a od trzaja su rakete ispadale iz vodjica.Ali često je korišćena varijanta četiri rakete u dodatni rezervoar. Na kraju rata je eksperimentisano sa raketama od 227kg("Long Tom" )pod svakim krilom,ali nije bio u borbi.U julu 1944g je prekinuta prizvodnja Haricene IV .Napravljeno je 524 primeraka.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Hurricane V

Poslednja varijanta je bio Hurricane V sa četvorokrakom elisom i motorom Merlin 32 od 1700ks na nivou mora.Motor je bio sklon pregrevanju pa se od njega odustalo a dva prototipa su vraćena na varijantu IV.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Na Hurricane je isprobana jedna od prvih raketa vazduh-vazduh.Raketa je bila u nosećoj cevi koja se nalazila  iza kabine i stajala je koso u odnosu na trup.Isprobana su i druga oružija ,nosio je i male bombe u kontejneru koje su ispuštali na formancije bombardera.Bili su ustanju da  nose dve bombe od 113kg ,sa kojima je radijus do 240km.Bombardovali su iz pikiranja sa 2500-3000m.Nosili su i kasete za dimne bombe koje su koriščene u Evropi 1943-44.

Avion je služio i za razne ekperimente.Probane su startne rakete za uzletanje sa malih platformi i sa velikim opterećenjem.Onda je probana elisa koja u pikiranju služi kao aerodinamična kočnica.Probano je i rešenje sa dodatnim krilom iznad trupa(kao dvokrilac) gde je smešeten dodatni rezervoar.Ideja je na kraju odbačena.Za uštedu goriva razmatrano je da ga vuče bombarder zakačen za krila,ili da ga bombarder nosi na vrhu trupa.

Do kraja rata su koristili Hurricane kao meteorološki avion.Oni su u raznim delovima sveta leteli po dva puta dnevno i skupljali podatke.Takvi avioni su bili neneoružani.Ponekad ih zovu Hurricane II Me1. Hurricane IIC je bio najmasovnija varijanta,naparavljeno je oko 5000 ,ali stvaran broj se ne zna jer su mnoge druge varijante  za vreme rata prepravljene u ovu varijanu.

Hurricane su se aktivno borili na svim frontovima po svetu.Zbog jednostavne konstrukcije bilo ih je već u decebru1941g  samo u  Britaniji  57  i još 25 po svetu.Od ovih po svetu 2/3 je letelo sa tropskim filterom.U jedinicama su korišćeni pomešani lovac IIC sa mitraljezima ili topovima,i sa jurišnim IIC i IV.Računa se da je napavljeno 12 774 aviona u velikoj britaniji,a kraj proizvodnje je avgust 1944g.U suštini avion se za sve to vreme malo izmenio.


Hurricane Mk X 

Kanada je 1939g imala 20 Hurricene Mk I,kupljenih u Britaniji.Početkom rata je bilo jasno da bi proizvodnja u Kanadi bila dragocena,i kao i mogućnost obuke pilota na  Harricene.Marta 1939g je poslat jedan kao uzorak za proizvodnju.U proleće 1940g prva partija od 40 aviona je odmah poslata za Britaniju.U avgustu je poslato još 20 aviona a onda je proizvodnja potpuno stala jer je u potpunosti zavisila od materijala iz Britanije.A tada su nemačke podmornice bile veoma aktivne.

Pronadjen je način proizvodnje u Kanadi ,ali je bila nestašica motora.Kada je bilo kritično skidani su sa aviona "Battles".U medjuvremenu su nastale neke izmene,kanadjani su odmah pravili potpuno metalna krila i ugradjivali su američke motore.Napravljeno je preko 500 aviona sa oznakom Harricene Mk X.U osnovi to je bio Mk I sa američkim motorom Packard "Merlin 28"

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Od gore - Hurricane X,sredina-Hurricane XI ,na dnu -Hurricane XII

Samo sto aviona Herricene X je imalo mitraljeze kao Mk I,dok je velika količina bila sa krilima Mk IIB.Kasnije su mnogi prepravljeni na krila Mk IIC i takvi su isporučeni V.Britaniji.1941g

Potom je usledila serija od 150 Hurricene Mk XI ,sa Merlinom 29.On je odgovarao britanskim Mk IIB sa 12 mitraljeza.Zatim serija od 150 Mk XII.Za ove nije bilo dovoljno delova da se završe pa su nekomletni slati u Britaniju.Do juna 1943g u Kanadi je napravljeno 1451 Haricene.




* hladnjaci.jpg (73.94 KB, 983x345 - viewed 10 times.)

* Mk 5 trop.jpg (108.41 KB, 900x683 - viewed 6 times.)

* MK10.jpg (60.4 KB, 499x470 - viewed 6 times.)
Logged
kosta1961
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 230


« Reply #8 on: May 31, 2022, 03:10:45 pm »

Hurricane kao izvidjač

Hurricane nikad nije bio aktivan kao izvidjač u odnosu na Spitfire,ali je mnogo pomogao u severnoj Africi i Burmi.

U decenbru 1940g jedna britanska eskadrila je svoj Hurricane pretvorila u taktički izvidjački avion.Oni su u korenu krila smestilli dobru kameru.U junu 1941g izvidjačka jedinica u Africi(Egipat) je imala tri aviona velikog radijusa.Prvi je bio Hurricane I prepravljen na verziju IIA ali bez oružija i tri kamere u zadnjem delu trupa.Dobio je oznaku RK11.Posle ova tri prepravljeno je još šest lovaca,a neki su imali i dodatni rezervoar od 900L u delu gde je bilo oružije.Krajem leta 1942g zamenjeni su sa Spitfire.

Više se koristio u severnoj Africi,gde su u najvećoj tajnosti prepravili tri aviona(verovatno P2915, W9116 and W9353)  gde im je skinuto oružije i na tom mestu stavljeni dodatni rezervoari.Dva su nosili par F24 8inch kamere ,a treći je imao dve vertikalne i dve kose kamere F24 14 inch One su bile iza kabine ispod trupa ,pa je tu dobio grbu koja je štitila kamere.Smatra se da je u S.Africi ukupno prepravljeno 15 aviona u izvidjače.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Hurucane kao izvidjač sa kamerama iza kabine

RK11 je leteo u varijanti A, B ili C , zadržali su nešto od naoružanja,a kamera je bila u korenu desnog krila.Naročito su bili aktivnu u Libiji leta 1942g,ali su i pretrpeli  značajne gubitke.Zbog toga su ih zamenili Spifire.Aktivni su bili i u Burmi gde su pripadali Indijskoj eskadrili.Leteli su do 1944g.Poslednji izvidjači su snimali Normandiju 1944g,ali do dana D svi su zamenjeni.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

U Africi su najčešće   farbani u tamno plavu boju.Smatra se da je oko 200 Hurrcane pretvoreno u izvidjače(bez onih u SSSR-u)


* izvidjač.jpg (49.15 KB, 764x274 - viewed 6 times.)

* Hurricane PR Mk IIc.jpg (39.89 KB, 775x251 - viewed 6 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #9 on: May 31, 2022, 04:09:47 pm »



Baš lepo i detaljno. Zanima me da li će pomenuti i retku PT verziju sa dva 40mm topa Vickers pod krilima?
Logged
kosta1961
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 230


« Reply #10 on: June 02, 2022, 05:03:07 pm »

Sea Hurrucane Mk Ia (The ‘Hurricat’)

Do 2s.r. najbolji lovci pomorske avijacije su bili Sea Gladiator koji su potpuno zastareli.Izvidjač-lovac  Fairey Fulmar iako savremeniji u borbi se pokazao loše.Iako je mornarica tražila bolje avione,na početku rata je vojska imala prioritet.Prvo u Francuskoj a posle u Bitci za Britaniju.Iz SAD su naručeni lovci Grumman F4F Wildcat  (u Britaniji nazvani  Marlet),ali oni su počeli da stižu tek krajem 1940g.

Nakon Bitke za Britaniju fabrike su nešto povećale proizvodnju ,ali i dalje nije bilo aviona za mornaricu.Kako nisu hteli da povećaju broj modela,odlučili su da jedan deo Hurrucane (oko 300) preprave na mornaričku verziju.Za razliku od Spitfire ,njime je mnogo lakše rukovati a široki stajni trap je bio idealan za sletanje na nosače aviona.
Mornarica nije bila oduševljena sa avionom.Kada su ga mornarički piloti isprobali rekli su -mali radijus dejstva,pliva ko podmornica,loše jedri bez motora,loš pogled na palubu pri sletanju i stajni trap koji se hvata za kočione kablove.

Za zaštitu konvoja  je korišćen  standardni Mk I iz RAF-a koje bi izbacivali iz katapulta montiranog na brod- Fighter Catapult Ships (FCS).Oni su bili potrošni Harricene,koji mogu brzo da uzlete ka neprijateljskom izvidjaču i da ga unište.Dobio je naziv Sea Hurricane Mk IA.Sve to je podrazumevalo neke izmene.Katapultni sistem i standardnu radio stanicu FAA kao i 80 drugih izmena.

Ideja je bila da  katapult može da bude na svakom brodu.Ako naidje  bombarder ili izvidjač , avion će da katapultiraju i on će da odbrani konvoj,ili brod.Avion se ne može vratiti na brod,nego jedino da sleti na neki aerodrom ako je blizu obale.U protivnom pilot mora da napusti avion kad ostane bez goriva.Sletanje na vodu je bila jako opasno jer bi se  veliki hladnjak pod trupom obično zario u vodu i okrenuo avion,skoro ternutno.Smatralo se da je to dobra cena za jedan avion.Nazvani su See Hurrucane IA (popularno Harricat).Ovim avionima su upravljali piloti RAF-a,a posaduna brodu(mehaničar,oružar,motorista)  su činili civili.Na brodu je bio samo  jedan avion.

Fabrika Hawker je krajem 1940g počela ispitivanje da li avion može da podnese katapult.Najavili su da su rešili problem januara 1941g i da počinje izrada prototipa.Komanda mornarice je odmah naručila 50 aviona.U isto vreme ,fabrika je od oštećenih aviona sastavila jedan sa kukom za sletanje.Ispitivanje je počelo marta 1941g.Tako su nastala dva načina korišćenja Harricene na brodovima. Naručeno je 35 aviona od Hawker,Gloster,General Aircraft Ltd.

Onda su brodove za prevoz banana  opremili katapultom ,ali ovi su  imali po dva aviona.Nisu prevozili teret i plovili su pod vojnom zastavom.Prvo uspešno lansiranje aviona je uspelo u proleće 1941g,ali pilot nije uspeo da obori protivnika.U leto iste godine pilot je uspeo da obori izvidjača Focke Folf V 200 i za to bio odlikovan.Nakon toga brodovi sa po jedan ili dva katapulta  pratili konvoje.

Do jeseni 1941g na avione su počeli da vešaju dodatne tankove,što je povećalo dužinu patroliranja iznad konvoja,i priliku da stigne do kopna.Zbog povećane težine morala je da se povećana snaga katapulta, ali je i manevarska sposobnost aviona   pogoršana. KatapultIiranje  se nastavilo još dve godine,sve dok nije bilo dovoljno aviona sa nosača,koji bi pratili konvoje.

Piloti su bili dužni da iskoče padobranom i da se popnu na bilo koji brod.Najbolje na matični ,jer je tu bila ekipa sa čemcem koja je stizala za par minuta.To je bilo važno pogotovo u hladnim vodama. Avion See Harricene IA je odradio svoj posao -uspešno je lansiran sa broda,i obarao je neprijateljske avione.Medjutim  stradali su i piloti  prilikom lansiranja(navodno čak 12 koji su stradali zajedno sa avionom).


Ideja je bila da  katapult može da bude na svakom brodu.Ako naidje  bombarder ili izvidjač , avion će da katapultiraju i on će da odbrani konvoj,ili brod.Avion se ne može vratiti na brod,nego jedino da sleti na neki aerodrom ako je blizu obale.U protivnom pilot mora da napusti avion kad ostane bez goriva.Sletanje na vodu je bila jako opasno jer bi se  veliki hladnjak pod trupom obično zario u vodu i okrenuo avion,skoro ternutno.Smatralo se da je to dobra cena za jedan avion.Nazvani su See Hurrucane IA (popularno Harricat).Ovim avionima su upravljali piloti RAF-a,a posaduna brodu(mehaničar,oružar,motorista)  su činili civili.Na brodu je bio samo  jedan avion.

Fabrika Hawker je krajem 1940g počela ispitivanje da li avion može da podnese katapult.Najavili su da su rešili problem januara 1941g i da počinje izrada prototipa.Komanda mornarice je odmah naručila 50 aviona.U isto vreme ,fabrika je od oštećenih aviona sastavila jedan sa kukom za sletanje.Ispitivanje je počelo marta 1941g.Tako su nastala dva načina korišćenja Harricene na brodovima. Naručeno je 35 aviona od Hawker,Gloster,General Aircraft Ltd.

Onda su brodove za prevoz banana  opremili katapultom ,ali ovi su  imali po dva aviona.Nisu prevozili teret i plovili su pod vojnom zastavom.Prvo uspešno lansiranje aviona je uspelo u proleće 1941g,ali pilot nije uspeo da obori protivnika.U leto iste godine pilot je uspeo da obori izvidjača Focke Folf V 200 i za to bio odlikovan.Nakon toga brodovi sa po jedan ili dva katapulta  pratili konvoje.

Do jeseni 1941g na avione su počeli da vešaju dodatne tankove,što je povećalo dužinu patroliranja iznad konvoja,i priliku da stigne do kopna.Zbog povećane težine morala je da se povećana snaga katapulta, ali je i manevarska sposobnost aviona   pogoršana. KatapultIiranje  se nastavilo još dve godine,sve dok nije bilo dovoljno aviona sa nosača,koji bi pratili konvoje.

Piloti su bili dužni da iskoče padobranom i da se popnu na bilo koji brod.Najbolje na matični ,jer je tu bila ekipa sa čemcem koja je stizala za par minuta.To je bilo važno pogotovo u hladnim vodama. Avion See Harricene IA je odradio svoj posao -uspešno je lansiran sa broda,i obarao je neprijateljske avione.Medjutim  stradali su i piloti  prilikom lansiranja(navodno čak 12 koji su stradali zajedno sa avionom).


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
See Hurricane Mk IA na katapultu

Nosač aviona je delovao jednostavnije i sigurnije.Prepravku aviona Harricene I (druge serije) u See Harricene I B ,palubnog aviona je uradila firma General Aircraft.Pored ostalog dobio je  i kuku za zaustavljanje .Prvi takav je bio kanadski Mk I(kasnije Mk X) P5187 koji je prepravljen kao See Harricene IB marta 1941g.U maju je počela prizvodnja i do oktobra je napravljeno 120 aviona.U ovaj broj su uključeni i prepravljeni MkIIA i Mk IIB,kao i puno kanadskih Mk X,Mk XI i Mk XII.

Ovo je znatno otežalo indetifikaciju ,pa je važilo pravilo da je svaki See Harricene IB,onaj koji ima kuku i kojem ne štrči ništa od oružija ispred krila.(cevi topa ,naprimer)

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Položaj kuke i mesto montaže na trup

Prva eskadrila  je dobila See Harricene oktobra 1941g  .Tada je to bio najbrži lovac u mornaričkoj avijaciji,čak brži od američkog Marlet.Ubrzo je bilo još eskadrila See Harricene na nosačima ili na trgovačkim brodovima koji su dobili pistu na palubi.Takvi nisu imali hangare i avioni su stajali na palubi.

Ovi avioni su prvi put korišćeni u borbi marta 1942g kada se konvoj probijao do Malte.Piloti su bili zadovoljni avionom ali smetao je mali radijus i nedovoljno naoružanje.Zato su u maju dobili model IC sa četiri topa i sa motoriom Merlin III.Naime Admiralitet je naručio 100 aviona sa motorima Merlin III sa topom od 20mm Oerlikon,po dva u svakom krilu.Ovakav je nazvan See Harricene Mk IIC.Ovo nisu bili novi avioni nego prepravljeni stari,već korišćeni.Tako su krila bila sa Harricene Mk IIC,a trup od Mk I.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
See Hurricane Mk II C

Do leta 1942g mornarica je imala oko 300 aviona.Neki su imali tropske filtere.Krajem godine dobili su model IIC sa četiri topa ,koji je  nastao prepravkom Haricene II druge serije sa motorom Merlin XX.Brzina je prelazila 500km/h na 5000m.

Avgusta 1942g u jednom velikom konvoju za Maltu bilo je na nosačima aviona 70 lovaca i većinu su činili Harricene .Tri dana je trajala bitka i Harricene su oborili 25 neprijateljskih aviona(od ukupno 39),a pri tome izgubili  8.Krajem iste godine Harricene su bili samo na brodovima za pratnju konvoja.Na nosačima aviona su ih zamenili See Spitfire i američk Wildcat and Hellcat.Ostali su jedino na brodu "Stryker" i to do aprila 1944g.See Harricene su služili i u PVO mornaričkih baza,ali su raspušteni 1943g.





* see.jpg (107.28 KB, 602x910 - viewed 6 times.)

* kuka.jpg (15.53 KB, 444x275 - viewed 53 times.)

* see hurricane.jpg (106.97 KB, 800x858 - viewed 3 times.)
Logged
kosta1961
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 230


« Reply #11 on: June 09, 2022, 04:18:41 pm »

Od prvih letova na Hurricane piloti su se žalili da ne vide dobro zadnju hemisferu.Još 1940g je probano sa velikom kabinom ,kao kod izvidjačkog Spitfire.To je probano na Hurricane Mk I ,ali se nije pokazalo kao dobro,pa su dodali dva ispupčenja sa strane.U njih je pilot mogao da stavi glavu i vidi pozadi.Medjutim to je jako izobličilo pogled.Ipak izgleda da je bilo nekoliko ovakvih aviona u eskadrilama.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Mk I N° P 3221 sa novom kabinom

Na jednom avionu je proban poklopac kabine iz jednog dela(u obliku kapljice) kao kod Spitfire kasnijih varijanti.Navodno je takav leteo marta 1942g.
Na kraju su stavili veliko ogledalo od automobila na vrh prednjeg dela kabine.To je ostalo do kraja upotrebe Hurricane

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* kabima MkI.jpg (13.54 KB, 372x134 - viewed 41 times.)

* kabima MkI druga.jpg (28.67 KB, 500x162 - viewed 4 times.)

* ogledalo kabina.jpg (16.6 KB, 257x163 - viewed 42 times.)
Logged
kosta1961
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 230


« Reply #12 on: June 10, 2022, 02:29:52 pm »

Školski “Dodo” Hurricane

Britanci su u Indiji organizovali obuku na Hurricane za pilote koji su leteli u Burmi protiv Japanaca. 151 Operational Training Unit at Peshawar and I Service Flying Training School (India) at Ambala.U toj školi su imali preko 100 North American Harvards ali nijedan lovac,pa da bi stekli neko iskustvo pre nego krenu na obuku u Operational Training Unit su poslali  tri Hurricane MkI( L1825, L1848, L1935)

Medjutim mnogi su imali problem sa kočnicom na Hurricane,jer je ona pneumatska ručna,dok je kod Harvard-a ona hidraulična nožna.Tako da je nastao problem sa taksiranjem aviona.Bilo ih je malo i nedopustivo je bilo da ih oštete još na obuci.Kočili su ili premalo ili prejako što je dovodilo do oštećenja.

Nekoliko inženjera koji su bili tu za servisiranje krila aviona su izmislili rešenje.Zavarili su nekoliko cevi u obliku rama na koje su stavili prednju viljušku od motocikla i repni točak od aviona.Sve su to pričvrstili ispod nosa aviona.Navodno su  stavili  Rotol drvenu elisu.To je trebalo da spreči prevrtanje aviona pri naglom kočenju.
Pored toga na krilu pored kabine su stavljena dva sedišta,sa obe strane kabine.Levo je bilo rezervisano za instruktora koji je imao posebne ventile gde je mogao da simulira kvar na sistemu za kočenje.Drugo sedište je bilo za drugog učenika.

Prilikom probe instruktor je nehotice uspeo da poleti,srećom bez posledica.Da se to ne bi ponovilo dodata su dva velika spojlera-lima na oba krila.Ipak cela sprava se pokazala kao dobra,ali se motor pregrevao u tropskoj klimi.To je rešeno tako da su na  rezervoar za odledjivanje vetrobranskog stakla  dodate dve male cevi,koje vode do hladnjaka.Kada se tečnost u hladnjaku pregreje,ručnom pumpom se potera voda koja se rasprši preko njega i tako dodatno hladi.Navodno je sa ovim moglo da se radi četiri sata neprekidno.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Da bi bio lako prepoznatljiv avion je obojen širokim crni-belim trakama po trupu i krilima.Kada je trenirao učenik ,onda je na jarbol radija stavljana trouglasta zastavica.Na trupu sa strane je imao veliki natpis DODO.
Ovakva naprava se pokazala kao dobro rešenje za obuku pilota u taksiranju.



* dodo1.jpg (246.07 KB, 919x461 - viewed 8 times.)
Logged
kosta1961
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 230


« Reply #13 on: June 13, 2022, 03:29:22 pm »

The Laminar Flow Mk IlB     

Laminarno krilo je krilo niskog aerodinamičkog otpora,gde strujanje vazduha oko krila teče laminarno,jednolično bez trubolencija.Gornja i donja površina krila su obično iste.

Ovakvo krilo je stavljeno na jedan stariji Hurricane u cilju ispitivanja još za vreme rata.Avion(Mk IIB     Z3687) koji je služio u 7 eskadrila dodeljen je 1944g Royal Aircraft Establishment za izučavanje Armstrong Whitworth laminar-flow wing-laminarnog krila.Ispitivanja su radjena zbog novog eksperimentalnog aviona AW 52.To je trebalo da bude jednosedi bombarder tipa leteće krilo sa laminarnim profilom.Fabrika nije imala iskustva sa takvim krilom pa su na Hurricane to ispitivali.

Zamenjene su samo konzole krila,ali je zadržao stari oblik,a deo koji se spaja sa centroplanom je napravljen kao na originalnom krilu.Nova krila su bila teža od starih za 146kg.Na gornjoj i donjoj strani su bili davači koji su merili pritisak.

Nova krila su jako ispolirana,jer je važno da ništa ne ometa strujanje vazduha.Ofarban je u belo i nije imao rondele na uobičajenim mestima. Avion je bio gotov početkom 1945g ,a prvi let je bio 23 marta te godine. Nakon osnovnih ispitivanja 30 aprila je preleteo u  Farnborough  gde su sprovodili ekperimente.

Rezultati ispitivanja krila su bili osrednji,za šta je okrivljena velika masa krila kao i neravna površina krila.Zbog toga je vraćen u radionicu na doradu,a 18 aprila 1946g je počeo novi ciklus ispitivanja.Trajao je do 18 novembra 1948g

Nije poznato da li je rashodovan jer je aprila 1951g bio  upisan u 22 MU((Maintenance Unit) jedinici za održavanje.Tako je on postao jedan od najdugovečnih Hurricane.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* laminarno krilo.jpg (100.81 KB, 777x900 - viewed 3 times.)
Logged
kosta1961
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 230


« Reply #14 on: June 14, 2022, 03:06:08 pm »

Hillson FH.40 Slip-Wing Hurricane (Mk I) 

Britanci su hteli da naoružaju jedinice na  Malti ovim lovcima.Brodovi nisu mogli da ih prevezu,a oni sami nisu imali dovoljno goriva za takav let.Mogli su da ga opreme sa dodatnim rezervoarima,ali avion je bio pretežak i nije mogao da uzleti.Probano je sa startnim raketama,ali bez uspeha.

Tokom 1941g mala fabrika F. Hill and Sons Ltd radila na malom avionu Bi-Mono ,koji bi poleteo sa dva krila ,a kasnije odbacio gornje i leteo kao jednokrilac. Hillson F.H je od fabrike za preradu drveta F.Hills and Sons Ltd koja je po licenci pravila čehoslovački avion 1930g Hillson Praga.40 


Vojska se zainteresovala za ovo ,pa je angažovala fabriku da napravi takvo krilo za Hurricane.Razmišljali su da bi u dodatnom krilu mogao da bude i rezervoar za gorivo.Kada dosegne visinu krilo (slip-wing) će da odbaci.

Napravljeno je drveno krilo bez pokretnih delova koje stolji na šipkama.Na mestu spajanja sa krilom su bilo pirotehničko punjenje.U krilu nije bio dodatni rezervoar. Za ovo je uzet avion Hurricane MkI L 1884 koji je prvobitno isporučen Kanadi 1938g. Kada su nedostajali lovci avion je vraćen u prestonicu 1940g.

Krilo i ceo mehanizam su zaveršeni 1942g,pa su ispitivanja počela naredne godine.U medjuvremenu se situacija na bojištu popravila za V.Britaniju pa su avioni brodovima stizali gde treba.Iako avion više nije bio prioritet, ispitivanja su nastavljena u Boscombe Down do 1944g.Izgleda da je nakon toga avion rashodovan.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Za prevazilaženje problema dotura aviona na Maltu 1941g postojala je i ideja da lovce vuče bombarder.

Hurricane je trebalo ,sa posebnim najlonskim užetom,da vuče bombarder Wellington.On je na repu imao posebnu kuku za vuču,a  Hurricane je pod trupom imao trouglastu čeličnu ploču.Kabal ,dužine 180m ,je od kuke išao ka toj ploči i odatle na prednje krajeve krila Hurricane.Na tim mestima se nalaze eskplozivne patrone,za oslobadjanje uzeta.

Ideja je bila da bombarder vuče lovca ,pa kad dostignu visinu ili dolet,pilot lovca upali motor i otkači uže.Kako je uže vezano za krajeve krila,ne dolazi u dodir sa elisom.Na jednom od letova jedna patrona nije odradila i uže se nije odvojilo.Bombarder je otkačio uže,a pilot lovca je krenuo na prinudno sletanje sa zakačenim užetom.Navodno je sleteo  pri brzini od 300km/h,avion je uništen a pilot preživeo.

Nakon ovoga cela svar je otkazana.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Hurricane Mk I sa užetom za vuču


Bila je još jedna ideja.Fabrika Short je predložila da lovac bude na ledjima bombardera Liberator.On bi ga nosio do dredjenog mesta ili visine,gde bi se on odvojio i samostalno vršio zadatak.




* dvokrilac.jpg (74.79 KB, 710x583 - viewed 0 times.)

* dvokrilac1.jpg (102.92 KB, 586x960 - viewed 0 times.)

* Vuca.jpg (68.29 KB, 988x360 - viewed 0 times.)
Logged
Pages:  [1] 2   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.037 seconds with 23 queries.