PALUBA
April 29, 2024, 02:10:40 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Prizemljeni MiG-21 se privremeno vraćaju u funkciju  (Read 499 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 693



« on: May 26, 2022, 10:59:19 am »

Rumunija naređuje svojim prizemljenim MiG-21 Lancerima nazad u vazduh

Nakon što je prizemljila svoju flotu MiG-21 LanceR na neodređeno vreme, Rumunija ju je ponovo aktivirala kako bi obezbedila kapacitet vazduhoplovnog patroliranja (air policing) dok se njeno vazduhoplovstvo ne prenaoruža sa F-16.

Rumunija je objavila da vraća svoje lovce MiG-21 LanceR na nebo nakon što je rekla da će njeni preostali lovci biti trajno prizemljeni 15. aprila 2022. Prvobitno zaustavljanje letačkih operacija usledilo je nakon niza nesreća koji uključuju ovaj tip, poslednji koji se dogodio 2. marta 2022. U vreme prizemljenja, Rumunija je rekla da će se fokusirati na ubrzanje prelaska na F-16AM/BM i da bi ti avioni i njihove posade mogli da preuzmu ulogu LanceR-a, uključujući obezbeđivanje vazdušnog suvereniteta, patroliranja i kapaciteta uzbunjivanja za odbranu rumunskog vazdušnog prostora. Taj plan je sada zvanično odbačen, a duboko unapređeni MiG-21 će služiti još najmanje godinu dana.

Odluku je doneo Rumunski Vrhovni savet odbrane sa avionom koji bi trebalo da obezbedi usku misiju vazduhoplovnog patroliranja koja je određena tokom jednogodišnjeg produženja upotrebe. Kako sada stoji, 15. maja 2023. godine, MiG-21 će konačno biti uklonjeni iz inventara rumunskog vazduhoplovstva. Kao deo planova za zamenu ovih mlaznjaka, 17 F-16AM/BM je prethodno kupljeno polovno iz Portugala, a još 32 treba da bude isporučeno iz norveških zaliha, ali je poslednji proces donekle odložen.

Pre prizemljenja ovog tipa, Rumunija je imala otprilike 27 letelica MiG-21 koji su leteli, od kojih su 19 bili LanceR-C, najsposobnija verzija koja je u stanju da obavlja ulogu protivvazduhoplovne odbrane, a ostali su bili manje sposobni LanceR-B, koji su u suštini dvosedi za zadatke vazduh-zemlja i rudimentarnim mogućnostima vazduh-vazduh. Na svom vrhuncu, Rumunija je stavila 111 MiG-21 kroz program nadogradnje LanceR.

Bez dolaska norveških Vipera, pokušaj potpunog prelaska na F-16, a istovremeno ispunjavanje ključnih uloga protivvazduhoplovne odbrane je očigledno ogroman izazov, koji je verovatno rezultirao vraćanjem MiG-ova 21 u službu kao popuna privremenog jaza u sposobnostima. Održavanje statusa visoke pripravnosti kada je u pitanju odbrana rumunskog vazdušnog prostora postalo je još kritičnije od kada je Rusija napala susednu Ukrajinu krajem februara. Činjenica da je rumunsko vazduhoplovstvo u aprilu izbacilo svoje LanceR-C sa tako malo F-16 pri ruci i da je tranzicija još u toku bila je iznenađujuća s obzirom na okolnosti sa kojima se Rumunija suočavala u regionu.

Izjava Rumunije o ponovnom aktiviranju nekih od njenih LanceR snaga takođe je uključivala pomenutu njenu nameru da „pokrene korake za program nabavke aviona pete generacije“, što dodatno naglašava želju zemlje da brzo modernizuje svoje vazduhoplovne borbene sposobnosti čak i izvan F-16 u svetlu pretnje koju predstavlja Rusija. U februaru, pre nego što je izbio sukob u Ukrajini, rumunski predsednik Klaus Lohanis rekao je da njegova zemlja želi da nabavi F-35 2030-ih.

LanceR-C su zapravo daleko moderniji lovci nego što to dozvoljava njihova osnovna platforma. Iako da, LanceR-C je i dalje MiG-21, njegova avionika je ekvivalentna lovcu četvrte generacije. Izrael je izvršio konverzije, koje uključuju moderan multi-mode pulsni dopler radar, računar za misiju i mogućnost upotrebe precizno vođene municije, kao što su laserski navođene bombe. Integrisani paket za samozaštitu i mogućnost nošenja izraelskih kontejnera za elektronsko ratovanje samo doprinose snazi ovog tipa. Displej montiran na kacigu i moderan kokpit sa multifunkcionalnim displejima i ručnim gasom i drškom zaokružuju glavne karakteristike ovog tipa. Sposobnost izvođenja preciznih napada i integrisanja zapadnog pametnog oružja, zajedno sa posedovanjem savremenog radara i sposobnosti za elektronsko ratovanje, mogla je da obezbedi Ukrajini privremeni lovac za jačanje njenih vazduhoplovnih borbenih snaga. To se nije dogodilo i ispostavilo se da su LanceR-C i dalje potrebni Rumuniji.

Dok se pokazalo da je preostala flota MiG-21 širom sveta podložna nesrećama, ovaj tip je i dalje teško napušta iz različitih razloga. U slučaju Rumunije, prizemljenje LanceR-C u tako turbulentnom geopolitičkom periodu i u smislu tranzicije unutar sopstvenih vazduhoplovnih snaga nije na kraju zaživeo, ali sada se čini da su dani tog tipa u rumunskoj službi zaista odbrojani, dok se zemlja okreće ka glavnog operatera F-16.

Izvor

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* MiG-21 LanceR.jpg (94.77 KB, 856x561 - viewed 2 times.)
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.025 seconds with 24 queries.