PALUBA
April 25, 2024, 11:41:19 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Teritorijalna PVO NR Kine  (Read 629 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 682



« on: May 26, 2022, 03:03:06 pm »

Teritorijalna protivvazduhoplovna odbrana NR Kine

U prošlosti je u Kini izgrađen i stavljen na borbeno dežurstvo napredni višekomponentni slojeviti sistem protivvazduhoplovne odbrane. Dizajniran je da zaštiti vazdušni prostor zemlje u celini, kao i velike gradove i strateški važne objekte. Ovaj sistem je do danas stekao optimalnu strukturu i dobio veliki broj raznovrsnih protivvazduhoplovnih sistema, koji mu, kako se veruje, omogućavaju da se nosi sa svim očekivanim pretnjama.

Struktura odbrane

Izgradnja kineskog sistema teritorijalne PVO počela je sredinom prošlog veka, a u ranim fazama se odvijala korišćenjem sovjetskih rešenja i proizvoda. Kina je kasnije stekla sopstveno iskustvo i počela da sprovodi svoje ideje, ali sovjetski uticaj i dalje ostaje. Pored toga, sistemi sovjetske i ruske proizvodnje zadržavaju istaknuto mesto u protivvazduhoplovnoj odbrani.

Za odbranu objekata odgovorne su trupe protivvazduhoplovne odbrane iz sastava vazduhoplovstva PLA. Poseduju sva neophodna sredstva i sisteme za otkrivanje i uništavanje vazduhoplovnih ciljeva svih glavnih tipova. Pored toga, PVO je integrisana u jedinstveni informacioni i upravljački sistem PLA, uz pomoć kojeg mogu da stupe u interakciju sa svim postojećim izviđačkim sredstvima, borbenim avionima itd.

PVO se gradi po zonsko-teritorijalnom principu. Teritorija zemlje podeljena je na pet zona odgovornosti protivvazduhoplovne odbrane pod zajedničkim komandama (vojni okrug). Svaka zona je podeljena između konkretnih komponenti sistema. Organizaciona i kadrovska struktura PVO obuhvata jednu protivvazduhoplovnu raketnu diviziju od tri puka i 24 raketne brigade PVO. Sastav pukova i brigada zavisi od vrste tehnike koja se koristi.

Nad strateški važnim objektima i teritorijama organizovane su posebne zone PVO. Tako se posebna pažnja poklanja zaštiti državne granice i glavnog grada. Tamo je raspoređen veći broj jedinica i kompleksa.

Po uzoru na sovjetsku armiju, PLA je stvorila i postavila više-ešalonski sistem protivvazduhoplovne odbrane, koji je uključivao opremu i naoružanje različitih tipova. Istovremeno dežuraju radarski i protivvazduhoplovni sistemi kratkog, srednjeg i dugog dometa. Oblasti odgovornosti radara i sistema PVO se delimično preklapaju, što povećava verovatnoću blagovremenog otkrivanja i uništenja cilja.

Problemi kod otkrivanja

Radiotehničke jedinice Vazduhoplovstva zadužene su za praćenje vazdušne situacije, otkrivanje ciljeva i izdavanje ciljnih oznaka za vatreno oružje. Na raspolaganju imaju veliki broj zemaljskih radara, aviona i helikoptera za rano upozoravanje. Takođe izveštavaju o pojavi i razvoju izviđačkih bespilotnih letelica. Sva ova sredstva su preko upravljačkih čvorova radiotehničkih trupa povezana sa jedinstvenim upravljačkim sistemom PVO oružanih snaga.

Prema poznatim podacima, duž državne granice Kine raspoređeno je oko 600 sredstava radio-tehničke opreme svih vrsta. Radi se o zemaljskim radarima više tipova sa različitim karakteristikama, kao što su SLC-7, YLC-2 ili DWL-002. Da bi se povećala efikasnost rada, na jednom mestu se može postaviti nekoliko stanica različitih karakteristika i mogućnosti. U vazduhu dežuraju avioni vazduhoplovstva KJ-200 i KJ-2000.

Uz pomoć ovih sredstava stvoreno je neprekidno radarsko polje duž perimetra zemlje na visinama od 2 km i na dubini od 500 km od granice. Pojedinačni radarski sistemi su sposobni da rade na manjim visinama i/ili većim dometima. Ovo obezbeđuje detekciju gotovo svih aerodinamičkih ili balističkih ciljeva koji predstavljaju pretnju.

Vatrena oruđa

Prema stranim izvorima, PVO snage imaju najmanje 840 protivvazduhoplovnih raketnih sistema i kompleksa svih klasa. Na dužnosti su sistemi PVO kratkog, srednjeg i dugog dometa. Pored toga, sačuvan je i određeni broj automatskih topova kalibra 57 mm - oni su odgovorni za pokrivanje drugih sistema PVO.

Najmasovniji u teritorijalnoj protivvazduhoplovnoj odbrani je ešalon za presretanje velikog dometa, velike količine takvih sistema, koji uključuju više od 550 lansera. Najmasovniji sistemi protivvazduhoplovne odbrane dugog dometa su kineski HQ-9 (B), sposobni da gađaju ciljeve na udaljenosti od 120-250 km – ukupno 260 instalacija. Pre nekoliko godina počela je masovna proizvodnja novih sistema PVO HQ-22 sa dometom od 170 km. Do danas je u vojsku prebačeno nekoliko divizija sa stotinu lansera.

Zanimljivo je da u oblasti sistema protivvazduhoplovne odbrane dugog dometa značajna uloga ostaje ruskim sistemima. Dakle, PLA ima nekoliko divizija
S-300PMU / PMU1 / PMU2 sa 164 lansirna oruđa. Takođe, usvojen je i pukovski komplet sistema PVO S-400 sa 32 instalacije.

Glavni sistem protivvazduhoplovne odbrane srednjeg dometa u ovom trenutku je kineski HQ-12, sposoban da gađa ciljeve sa udaljenosti od 50 km. U službi je nekoliko brigadnih kompleta takve opreme, uklj. 150 lansera. Pored toga, oko 40 kompleksa HQ-2/2A/2B, kineske verzije starog sovjetskog S-75, ostaju u službi.

PVO kratkog dometa predstavljaju raketni i raketno-topovski kompleksi. U službi je cca. 24 lansera HQ-6D sa dometom lansiranja rakete od 18 km. Postoji i više od 50 raketnih i artiljerijskih sistema HQ-6A. Ovaj raketno i artiljerijski sistem PVO uključuje HQ-6D lansere i odvojena vozila sa topovima od 30 mm. Rad sa samohodnim sistemima PVO HQ-7, koji pogađaju ciljeve sa 12-15 km, privodi se kraju. Posle smanjenja poslednjih godina, ne više od 30-35 takvih oruđa ostaje u upotrebi.

Rezultati razvoja

Do danas, PLA je uspela da izgradi veliki i efikasan sistem PVO koji uspešno pokriva celu teritoriju Kine. Uz pomoć različitih sredstava i kompleksa iz njegovog sastava, obezbeđuje se otkrivanje i uništavanje različitih vazduhoplovnih ciljeva i sredstava za napad u širokom rasponu daljina i visina.

Ciljevi za takvu PVO su različiti aerodinamički objekti – taktičke i dalekometne letelice, helikopteri svih klasa, bespilotne letelice različite namene itd. Postoji i mogućnost presretanja različitog naoružanja, kao što su krstareće rakete, vođene bombe ili bojeve glave balističkih projektila operativno-taktičke klase, kratkog ili srednjeg dometa.

Stvoreni sistem PVO je u stanju da otkrije objekat na udaljenosti od 400-500 km od državne granice i blagovremeno prenese informacije o njemu kroz sve upravljačke čvorove. U zavisnosti od vrste i stepena opasnosti od cilja, presretanje se vrši na daljinama do 300-400 km ili na kraćoj udaljenosti. Istovremeno, objekti koji su se probili kroz spoljne ešalone odbrane moraju biti presretnuti sledećim kompleksima.

Potencijali i sposobnosti celokupnog sistema PVO u celini i njegovih pojedinačnih sredstava redovno se demonstriraju i potvrđuju na različitim vežbama. Ponekad PLA čak objavljuje izveštaje i snimke procesa obuke i procesa pogađanja ciljeva.

Međutim, ne ide sve glatko, a određeni problemi ostaju. Glavni je zaostajanje za vodećim stranim proizvođačima u oblasti sistema PVO dugog dometa. U svojim najnovijim projektima ove vrste, kineska industrija je uspela da dostigne nivo prilično starih sovjetskih/ruskih sistema S-300PMU. Međutim, karakteristike nivoa S-400 još nisu dobijene, a njihovo postizanje ostaje pitanje neizvesne budućnosti.

Danas i sutra

Tako je Kina izgradila i koristi razvijen i moderan sistem teritorijalne protivvazduhoplovne odbrane, koji generalno odgovara aktuelnim pretnjama i izazovima. Uz njegovu pomoć, zemlja je zaštićena od svih potencijalno opasnih pravaca, a u nekim slučajevima može računati i na pomoć drugih vidova PVO.

Očigledno, PLA neće stati na tome. Već bi trebalo da bude u toku razvoj novih radarskih i sistema PVO, koji za sada ostaju tajna, ali će biti predstavljeni naknadno. Verovatno će uz pomoć novih primeraka ponovo biti moguće zameniti davno zastarele primerke, kao i poboljšati performanse i proširiti odbrambene sposobnosti. Istovremeno, po svemu sudeći, Kina u dogledno vreme neće moći da napusti rusku tehnologiju, koja je ispred sopstvenog razvoja.

Izvor

HQ-2 derivativ sovjetskog raketnog sistema PVO S-75:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

HQ-6D, raketni sistem PVO kratkog dometa:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

HQ-12, raketni sistem PVO srednjeg dometa:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

HQ-12, trenutak lansiranja rakete zemlja-vazduh:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Radarska stanica za praćenje ciljeva i navođenje raketa sa aktivnom faznom rešetkom, za sistem HQ-12:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

HQ-9, raketni sistem PVO dugog dometa:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

S-400, ruski raketni sistem PVO dugog / veoma dugog dometa:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* HQ-2.jpg (38.13 KB, 800x486 - viewed 2 times.)

* HQ-6D.jpg (72.08 KB, 800x600 - viewed 1 times.)

* HQ-12.jpg (116.95 KB, 800x660 - viewed 1 times.)

* HQ-12 lansiranje.jpg (28.62 KB, 640x260 - viewed 1 times.)

* RLS sistema HQ-12.jpg (149.67 KB, 768x1024 - viewed 1 times.)

* HQ-9.jpg (106.4 KB, 800x600 - viewed 1 times.)

* S-400.jpg (19.29 KB, 640x259 - viewed 2 times.)
« Last Edit: May 26, 2022, 03:09:34 pm by Kubovac » Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 676


« Reply #1 on: May 26, 2022, 05:26:26 pm »

Zanimljiv članak. Ima li možda koji zemljovid ustroja i rasporeda postrojbi
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.025 seconds with 22 queries.