PALUBA
March 29, 2024, 03:51:29 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Radarski čvor Ruske vojske u SVO u Ukrajini  (Read 1504 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« on: May 27, 2022, 10:10:46 am »

Na društvenim mrežama pojavio se veoma zanimljiv snimak radarskog čvora ruske vojske, u službi obavljanja specijalne vojne operacije RF u Ukrajini.

Na snimku vidimo u prvom planu osnovni dežurni radar teritorijalne PVO Ruske vojske (PVO Vozdušnih) i to, kako se čini, 55G6-1 Nebo-1) (možda donekle modernizovan). Radar je 3D, u VHF metarskom bandu, ali potpuni 3D postiže u sekundarnoj obradi, u primarnoj možemo ga okarakterisati kao 2D+1.

Na ovom snimku, čini se, radar nema antenu sekundarca, već je pored njega u sinhronizovanom radu radar za identifikaciju "svoj-tuđi" 1L22 Parol. Već smo pisali da ovaj radar nema svoj pokazivač, već sinhronizovanim radom sa dežurnim osmatračem, označava ciljeve kao "prijateljske ili neprijateljske" na njegovim pokazivačima.

Radar Nebo-1 karakteriše veliki domet otkrivanja ciljeva, uključujući i letelice sa stelt karakteristikama, a ima mogućnost skoro neprekidnog rada, odnosno veliki među-otkazni i/ili među-remontni period.

Domet radara je do 400-500 km za "uobičajene" visoke i vrlo visoke ciljeve, uz maksimalni instrumentalni (mogući) domet od 600 km.
Ipak, ostaje "mana" u sporom razvijanju i svijanju, a to kod ove verzije iznosi oko 18 časova.

Pored radara Nebo, vidimo i radar za merenje visine PRV-13, sa jednom antenom kompenzatora bočnih lepeza. Ovaj radar, kako i samo ime kaže, služi prvenstveno za određivanje daljine i visine ciljeva, ali može u punom asembliju da otkriva i postavljače aktivnih smetnji i da formira dovoljno kvalitetne podatke o sve 3 koordinate za raketne jedinice PVO.

Kasnije modernizovane varijante PRV-17 u punom asembliju imaju 3 antene za kompenzaciju bočnih lepeza, odnosno 2 kompenzatora bočnih lepeza sa strana i 1 kompenzator lepeza sa zadnje strane radara. Kompenzatori bočih lepeza omogućavaju veće mogućnosti u otkrivanju ciljeva i preciznijem određivanju parametara, ali i otežavaju posao ometačima iz vazdušnog prostora.
Vreme za razvijanje i svijanje radara PRV-13 iznosi do 4,5 sata. Radi u S-bandu sa maksimalnim dometom od oko 600 km.

I kao treći radar u ovom impresivnom radarskom čvoru, vidimo modernizovani radar P-35/37. Modernizacija se ogleda u tome da je jedna od antena i to ona "gornja" skinuta, a da je umesto nje ugrađena antena sistema SSRI (sekundarna antena), tako da radar može služiti i u civilnoj kontroli letenja. Dva ovakva radara mogu se uvezati u sistem "Lira-T" i kao takav učestovati kao potpun radarski čvor i u sistemu civilne kontrole letenja i u sistemu ASURI (automatski sistem upravljanja radarskom informacijom) za vojne potrebe.
Radar ima domet od oko 450 km, a radi u S-bandu (E i F talasno područje).

« Last Edit: May 27, 2022, 03:27:36 pm by Kubovac » Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #1 on: July 16, 2022, 06:33:12 pm »

Detekcija i praćenje: radarske stanice u Specijalnoj operaciji

U cilju zaštite civilnog stanovništva i trupa, ruska vojska je u zoni Specijalne operacije rasporedila napredne slojevite sisteme PVO. Konkretno, stalno dežuraju radarske stanice različitih tipova, zadužene za osmatranje vazdušne situacije, otkrivanje vazdušnih ciljeva i izdavanje oznaka cilja. Koriste se samostalni kompleksi visokih performansi i radari iz sastava protivvazduhoplovnih sistema.

Radarsko polje

Zbog činjenice da neprijatelj ima avijaciju, raketno naoružanje i druge sisteme za napad, u Specijalnu operaciju su uključene jedinice PVO. Iz izveštaja Ministarstva odbrane RF proizilazi da su u takvim poslovima uključena i trupna i PVO objekata. Koriste se razne vrste opreme, uklj. razni radari.

Uz pomoć stanica modernog tipa stvoreno je i održavano radarsko polje koje pokriva ceo Donbas i najbliže regione Ukrajine. Ovo vam omogućava da blagovremeno otkrijete leteće objekte i preduzmete akciju, uklj. izvršite presretanje. Najnapredniji radari, čija je upotreba prijavljena, pronalaze vazduhoplovne ciljeve na udaljenosti od najmanje 400-500 km.

Prema poznatim podacima, za stvaranje ovakvog radarskog polja koristi se oprema različitih klasa i tipova. Dakle, samostalni radarski sistemi nekoliko tipova deluju na maksimalnoj dubini neprijateljske teritorije. Oni daju informacije o vazdušnoj situaciji štabovima, koji vrše dalju distribuciju podataka i ciljeva.

Oznake ciljeva sa ovakvih radara mogu se poslati sopstvenim radarima protivvazduhoplovnih sistema za dalji rad. Pored toga, stanice PVO mogu samostalno da rade i kontrolišu zone u radijusu od desetina i stotina kilometara. Ove stanice su odgovorne za praćenje ciljeva i direktno su uključene u presretanje. Radijus njihovog dejstva zavisi od klase i dometa projektila. Svi raketni i raketno-topovski kompleksi, koji su u službi ruske vojske, imaju svoje radare.

Takođe treba napomenuti specijalizovane sisteme. Dakle, protivbaterijski radari se koriste za zaštitu trupa i civila. Otkrivaju paljbu topova i raketne artiljerije, a takođe izračunavaju vatreni položaj neprijatelja i područje pada granata. Informacije o lokaciji neprijateljske artiljerije daju se oružju prijateljske artiljerije za uzvratni udar.

Otkrivanje na velikim daljinama

Kako je saopštilo Ministarstvo odbrane, zadaci osmatranja vazdušne situacije na velikim dubinama rešavaju se uz pomoć savremenih radara porodice Nebo. Postoji nekoliko stanica ove linije sa različitim karakteristikama i različitim mogućnostima u službi kod trupne i PVO objekata. Istovremeno, uprkos razlikama, svi oni mogu da rade u zajedničkim upravljačkim čvorovima i snabdevaju bilo koji sistem PVO potrebnim informacijama.

Tako je još u martu postalo poznato da PVO kopnenih snaga koristi stanice 1L13 „Nebo-SV“ u Specijalnoj operaciji. Ovo je mobilna dvokoordinatna stanica sa mogućnošću otkrivanja objekata tipa „lovac-bombarder“ na udaljenosti do 350 km. Po potrebi radar se dopunjava radio visinomerom, radarom sistema "svoj-tuđi" i drugim sredstvima.

Radar Nebo-SV:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Radar Nebo-SV, operator u kabini:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Još jedan predstavnik porodice Nebo je radar 1L125 Niobijum-SV, takođe dizajniran za trupnu protivvazduhoplovnu odbranu. Ova stanica je izgrađena na samohodnoj šasiji i može da se kreće između položaja. Obezbeđuje stalno osmatranje i otkrivanje aviona na udaljenosti od 450-500 km. Kako je saopšteno, tokom Specijalne operacije, stanice 1L125 se koriste kao izvor podataka za raketne sisteme S-300V.

Radarska stanica Niobijum-SV i raketno-topovski kompleks Pancir S1:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

U borbenom dežurstvu su uključene i trupe PVO-PRO. Oni su predstavljeni jedinicama nadograđenih radara Nebo-T, koji su pušteni u upotrebu u nedavnoj prošlosti. Zbog novih komponenti i tehnologija, domet je povećan na 600 km. Podatke iz Neba-T mogu upotrebljavati različiti korisnici.

Sastav kompleksa

Protivvazduhoplovni raketni sistemi različitih tipova uključuju sopstvene radare za praćenje ciljeva i upravljanje vatrom. Dakle, trupni raketni sistem PVO S-300V je opremljen sa nekoliko stanica odjednom. To su osmatrački radar 9S15M ili njegove modifikacije, sektorska osmatračka stanica 9S19M i stanica za navođenje 9S32. Sposobni su da otkrivaju i prate vazduhoplovne ciljeve na dometima do 150 km, što odgovara mogućnostima njihovih raketa.

Radar za navođenje sistema S-300V, 9S32:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Trupnisistemi PVO srednjeg dometa linije Buk takođe uključuju nekoliko radarskih objekata. Dakle, u kompleksu Buk-M3 postoje radari za detekciju 9S18M3 sa dometom od najmanje 120 km, kao i zasebna stanica za otkrivanje i označavanje ciljeva 9S36M sa dometom od 70 km. Samohodni sistem gađanja ima svoj multifunkcionalni radar, čiji parametri odgovaraju karakteristikama i potrebama protivvazduhoplovne rakete.

Radarska stanica 9S18M3 Kupol:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Višenamenska radarska stanica 9S36M u sklopu SLO sa radarom sistema Buk-M3:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Protivvazduhoplovni raketni kompleksiTor i raketno-topovski kompleksi Pancir-S1 namenjeni su različitim trupama, ali su slične ideje korišćene u njihovom razvoju. Dakle, borbeni moduli obe mašine su istovremeno opremljeni sa dva radara različite namene. Oni koriste sopstvene stanice za otkrivanje ciljeva i radarsko praćenje i upravljanje vatrom. Domet ovih stanica ne prelazi desetine kilometara, ali zadovoljava potrebe kompleksa. Koristeći dve redovne stanice, „Tor” i „Pancir” mogu da rade samostalno i bez pomoći drugih radara. Međutim, obezbeđena je mogućnost eksternog označavanja ciljeva.

Raketni sistem Tor-M2 na položaju:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Protiv artiljerije

U svetlu aktuelnih pretnji, protivartiljerijska borba je od posebnog značaja u okviru Specijalne operacije. U ovoj oblasti, prema različitim izvorima, aktivno se koriste specijalizovani radari sa posebnim funkcijama. Pre svega, tu je samohodni kompleks 1L259M "Zoo-1".

„Zoo-1“ je samohodno oklopno vozilo sa radarom tipa AFAR. Radar je sposoban da detektuje vazduhoplovne objekte sa udaljenosti od desetine kilometara, uklj. male i brze, kao što su artiljerijske granate i minobacačke granate. Takođe, oprema povezuje rutu objekta i izračunava njegovu punu putanju, određujući mesto lansiranja i oblast pada. Podaci se prenose u štab ili direktno u artiljerijsku jedinicu.

Pozicije za lansiranje raketa se računaju na udaljenosti do 40-45 km, pozicije VBR-ova - do 30-35 km. Minobacači glavnih kalibara se detektuju na skoro svim radnim dometima. Pored toga, 1L259M može da kontroliše rezultate gađanja svojih artiljerijskih ili raketnih sistema, otkrivajući praznine i određujući njihove koordinate.

Ruska vojska ima i druge protivartiljerijske radare, poput 1L271 „Aistenok“ ili 1L111 „Fara“. Oni su prenosivi i male veličine i težine. Pored toga, pokazuju niži opseg i karakteristike performansi.

Protivartiljerijski radar "Zoo-1":

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Borbeni rad

Trupe uključene u Specijalnu operaciju izgradile su i koriste razvijen i efikasan sistem PVO sa svim potrebnim komponentama. Njegovi elementi su stalno na dužnosti i blagovremeno se nose sa novonastalim pretnjama.

Ruska PVO je pokazala najbolje rezultate u borbi protiv ukrajinske avijacije. Neprijateljski avioni i helikopteri su skoro potpuno uništeni, a njihov efikasan borbeni rad je isključen. Skoro svaki novi nalet sa ulaskom u zonu pokrivanja ruskih radara i sistema PVO završava se porazom. Isto važi i za bespilotne letelice - svaki dan neprijatelj izgubi nekoliko ovih proizvoda.

Radarski i PVO sistemi takođe pokazuju visoke rezultate u borbi protiv taktičkih projektila i raketne artiljerije. Relativno velike rakete sa predvidljivom balističkom putanjom se blagovremeno otkrivaju i pogađaju. Moguće je probiti samo pojedinačne proizvode, a efikasnost štrajkova je naglo smanjena.

Presretanje artiljerijskih granata ili minobacačkih mina je i dalje van mogućnosti PVO, ali se ovaj problem rešava drugim metodama. Dostupni radari otkrivaju leteće granate i izračunavaju položaj artiljerije, i cevi i rakete. Tada zemaljski i vazduhoplovni sistemi udaraju na ove koordinate. Neprijateljski sistemi se uništavaju i više ne predstavljaju pretnju.

Time radarske stanice svih vrsta i klasa još jednom potvrđuju svoj značaj za oružane snage i pokazuju visok potencijal. Istovremeno, trenutna Specijalna operacija vam omogućava da testirate opremu u realnim uslovima, kao i da identifikujete određene nedostatke. Kao rezultat operacije, biće sprovedena nova etapa u poboljšanju tehnologije i taktike, koja će dati očigledne korisne rezultate.


Izvor



* RLS Nebo SV.jpg (38.68 KB, 800x360 - viewed 2 times.)

* RLS Nebo SV operator u kabini.jpg (95.8 KB, 1280x576 - viewed 1 times.)

* RLS Niobijum i Pancir S1.jpg (71.48 KB, 1280x720 - viewed 1 times.)

* RLS Kupol - Buk-M3.jpg (122.19 KB, 1280x720 - viewed 1 times.)

* RLS 9S36M.png (481.39 KB, 819x460 - viewed 1 times.)

* Tor na položaju.png (407.56 KB, 819x460 - viewed 1 times.)

* Zoopark-1 slika 2.jpg (95.15 KB, 1280x771 - viewed 1 times.)

* S-300V 9S32.png (999.09 KB, 1040x530 - viewed 1 times.)
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.026 seconds with 22 queries.