Ometači dronova australijske kompanije pomažu Ukrajini u borbi protiv RusijePuške i pištolji za ometanje dronova proizvedeni u Australiji pomažu u zaštiti ukrajinskih vojnih jedinica od ruskih napada.Tehnološka kompanija
DroneShield iz Sidneja rekla je za
9news.com.au da je Ukrajini isporučivala svoju opremu u okviru ugovora o vojnoj pomoći.
Kompanija je osnovana pre sedam godina sa ciljem da proizvodi tehnologiju za suzbijanje civilnih dronova prilagođenih za vojnu upotrebu.
Izvršni direktor
DroneShield-a Oleg Vornik rekao je da je upotreba dronova od strane Ukrajine i Rusije u ratu dovela bespilotne letelice u centar pažnje medija.
Mali dronovi su korišćeni protiv Saudijske Arabije, u jermensko-azerbejdžanskom sukobu i sirijskom sukobu“, rekao je on.
„Ali dronovi su uglavnom ostali van naslovnih strana u tim sukobima sve dok se nije pojavio ukrajinski sukob i dronovi su sada i na naslovnicama i u sredini.
Otkako je rat u Ukrajini počeo 24. februara, dronove su koristile obe strane za pozicioniranje neprijateljskih položaja, navođenje artiljerijskih udara, praćenje kretanja trupa i ometanje komunikacija suprotstavljenih snaga.
Vornik je rekao da su se
DroneGun (
Puške za dronove, prim. Kubovac) i ručne jedinice veličine radija njegove kompanije pokazale efikasnim u Ukrajini jer su mnoge ruske dronove koristile zapadne komponente.
„Čak i ruske vojne bespilotne letelice koriste komercijalne delove... naša oprema je prilično efikasna u otkrivanju i pobeđivanju tih dronova“, rekao je on.
On je rekao da je odgovor ukrajinske vojske o performansama australijske tehnologije bio uglavnom pozitivan.
Tehnologija ometanja dronova funkcioniše tako što blokira signal koji dron šalje svojoj zemaljskoj stanici ili pilotu (
operatoru, prim. Kubovac).
Vornik je rekao da se slaže sa mnogim stručnjacima za odbranu da je široka upotreba dronova u Ukrajini promenila lice modernog ratovanja.
U ranom delu rata, Ukrajina je u velikoj meri koristila svoje zalihe udarnih BPL turske proizvodnje
Bajraktar TB-2, sa laserski navođenim projektilima da bi pogodila dugačke konvoje ruskih trupa i kolone snabdevanja.
Od početka rata, SAD i zapadni saveznici isporučili su stotine drugih dronova, uključujući neodređeni broj „kamikaza“
Switchblade 600 koji nose bojeve glave za probijanje tenkova i koriste veštačku inteligenciju za praćenje ciljeva.
Međutim, njihov domet je ograničen i mogu ostati u vazduhu samo oko 40 minuta.
Ukrajina se snažno zalagala za naprednije dronove dugog dometa koji mogu da prežive radio ometanja i ometanje GPS-a i da se oslanjaju na satelitske komunikacije za kontrolu i navigaciju.
- Preneo
Associated PressPuška za dronove, Oleg Vornik- direktor kompanije DroneShield [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Pištolj za dronove [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Izvor