U Specijalnoj operaciji koriste se sistemi za suzbijanje bespilotnih letelica „Harpija Pro 120W“.Ruske jedinice i formacije uključene u aktuelnu Specijalnu operaciju imaju i aktivno koriste različita sredstva za borbu protiv neprijateljskih bespilotnih letelica. Konkretno, tzv. topovi protiv dronova različitih modela. Pre neki dan su prikazani demonstracioni testovi jednog od ovih proizvoda koji su uključeni u Harpija liniju. „Sačmarica” je potisnula dron popularnog komercijalnog modela.U zoni specijalne operacijeZbog prisustva poznatih pretnji od neprijateljskih bespilotnih letelica, u poslednjih nekoliko meseci jedinice i formacije su zasićene odgovarajućom zaštitnom opremom. Oni se kupuju centralno ili putem donacija i prenose u jedinice „pušaka“. Nedavno je u porukama ove vrste, zajedno sa drugim proizvodima, počeo da se pojavljuje kompleks za suzbijanje
Harpija.
Na primer, početkom januara, dobrovoljci iz grada Kurgana su uz donacije kupili
Harpiju i poslali ovaj proizvod u Donski kozački bataljon. Primaoci su testirali novinu i čak objavili kratak video koji prikazuje proces presretanja lake komercijalne bespilotne letelice.
RIA Novosti su 7. marta objavile sličan, ali duži i detaljniji video. Navodno je snimljen u blizini Donjecka. Verovatno je korišćen „borbeni“ kompleks, koji je bio u službi jedne od jedinica. Video je pokazao samu „pušku“, ocrtao njene mogućnosti i otkrio glavne karakteristike. Pored toga, demonstrirali su proces borbe protiv bespilotnih letelica.
BPL tipa helikoptera
DJI Mavic Pro, jedan od najpopularnijih komercijalnih modela koji se aktivno koriste u ratnoj zoni, korišćen je kao uslovna meta za demonstraciju
Harpija. Dron je pod kontrolom svog operatera izvodio manevre i lebdeo. Međutim, nakon nekoliko sekundi izlaganja kompleksu za suzbijanje, izgubio je kontakt sa konzolom i bio je prinuđen da sleti. Sličan test na većoj udaljenosti završio se istim rezultatom. Međutim, kako se domet povećava, ciljanje i držanje mete na vidiku postaje sve teže.
U oba slučaja, bespilotna letelica je, izgubivši kontakt sa operaterom, izvršila meko sletanje na licu mesta. Takođe, kompleks
„Harpija“ vam omogućava da „prevarite“ vazduhoplovni cilj i odnesete ga uz naknadno sletanje na nepoznato mesto. Kao što je navedeno, oboreni neprijateljski dron se može pokupiti, reprogramirati i koristiti kao deo sopstvene „vazduhoplovne flote“.
Iz široke lepezePod brendom
Harpija proizvodi se i prodaje veliki broj sistema za elektronsko ratovanje / suzbijanje različitih namena. Kupcima se nude stacionarni i prenosivi sistemi sposobni da potisnu radio-kanale upravljanja dronovima, ometaju prenos video signala i telemetriju itd. Proizvodi različitih vrsta u okviru iste linije proizvode se u Rusiji i Kini.
Na snimku
RIA Novosti pojavljuje se nosivi kompleks u obliku „puške“ pod nazivom
„Harpija Pro 120W“. Ovo je jedan od najjednostavnijih i najjeftinijih uzoraka iz porodice. Istovremeno, ima dovoljno visoke karakteristike i u stanju je da reši sve očekivane zadatke. Sa njim se možete boriti protiv bespilotnih letelica na udaljenostima do 1,5-2 km, uz liniju vida i mogućnost vizuelnog otkrivanja i praćenja cilja.
Kompleks
Harpija Pro 120W izgrađen je u telu karakterističnog futurističkog oblika, koje nejasno podseća na uvećani pištolj. Ispred kućišta, ispod radio-providnog kućišta, nalazi se antena. Preostala zapremina sadrži elektroniku. Optički nišan je montiran na vrhu tela, a ispod je obezbeđena pištoljska drška. Zamenljiva baterija je instalirana na poleđini kućišta koja obezbeđuje do 1 sat rada.
Ukupna dužina proizvoda je 680 mm. Masa borbeno-spremnog kompleksa je 4,3 kg.
„Harpija“ dolazi u izdržljivom kućištu i dolazi sa parom baterija i punjačem. Ukupna težina celog seta dostiže 11 kg. U isto vreme, kućište pruža pogodnost nošenja ili transporta bilo kojim transportom.
Harpija Pro 120W stvara smetnje na frekvencijama od 430 do 5850 MHz u šest unapred podešenih opsega. Izbor dometa se vrši pomoću bočnih dugmadi na kućištu. „Puška” može da utiče na komunikaciju i upravljanje na frekvencijama od 433 ili 900 MHz, kao i na kanalima Wi-Fi 2,4G ili 5,8G standarda. Signali se takođe emituju na tri glavna opsega GPS navigacionog sistema.
Kompleks je opremljen panel antenom sa usmerenošću od 45°; pojačanje - 8 dBi. Potrošnja energije dostiže 240 W, izlaz - 125 W. Takve karakteristike obezbeđuju pouzdan uticaj na radio kanale na dometima do 2 km. Tokom rada, komunikacioni, upravljački i navigacioni kanali su potisnuti. Izgubivši kontakt sa operaterom, BPL sleće ili se vraća na mesto poletanja. Istovremeno, zbog otežane navigacije, uređaj se može udaljiti od početne pozicije.
Pitanja zaštiteTreba napomenuti da kompleks za suzbijanje bespilotnih letelica
Harpija Pro 120W nije jedini primer svoje klase uključen u Specijalnu operaciju. U zoni borbenih dejstava i pozadi, aktivno se koriste i drugi kompleksi ovakvog domaćeg razvoja. Redovno se izveštava o prijemu u jedinicu ili o delovanju pojedinih sredstava za suzbijanje, a glavnu pažnju posvećuju prenosivim „anti-dron puškama“, poput
"Stupora" ili
LPD-800/801.
Trenutno je na tržištu nekoliko domaćih „anti-dron pušaka“ odjednom, a koji se razlikuju po svojim karakteristikama i mogućnostima. Kupac dobija priliku da kupi uzorak koji najbolje odgovara predviđenim zadacima. U isto vreme, opremu proizvodi nekoliko organizacija, što smanjuje rizike, a takođe vam omogućava da brže obezbedite snabdevanje proizvoda u potrebnim količinama. Tako
Harpija proizvodi, zajedno sa drugim sličnim razvojima, rešavaju probleme na bojnom polju i doprinose postizanju većih ciljeva.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Izvor