PALUBA
April 25, 2024, 06:11:25 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Pozdravimo novog člana Ekapic
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Bitka kod istočnih Solomonovih ostrva  (Read 444 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« on: June 19, 2022, 03:52:44 pm »


Nakon Midveja, inicijativa na Pacifiku je bila u vazduhu. Iako je Kombinovana flota bila brojčano jača u odnosu na Pacifičku flotu u svim vrstama brodova, sem u podmornicama, načelnik štaba američke flote, admiral Ernest King (Ernest King) je bio odlučan da bude brži od Japanaca. King je bio usmeren na južni Pacifik još od početka rata, a sada – sa otklonjenom opasnošću po centralni Pacifik, bio je slobodan da svoju odbrambenu strategiju čuvanja komunikacijskih linija pretvori u ograničenu ofanzivu. Ostrvo Tulagi je zauzeto 3. maja, tokom japanske kampanje u Koralnom moru. Japanci 13. juna odlučuju da naprave aerodrom na Gvadalkanalu, velikom ostrvu preko puta Tulagija. Japanski konvoj od 12 brodova, sa dve inžinjerijske jedinice, pristiže na Gvadalkanal 6. jula. Do tada, King je već radio zajedno sa Nimicom na planovima za zauzimanje Tulagija i obližnjih ostrva. Nakon saznanja da su Japanci na Gvadalkanal iskrcali inžinjerijske jedinice, Amerikanci brzo prikuplјaju snage i ubrzavaju planiranje operacije. Kašnjenje ukrcavanja snaga u Velingtonu imalo je za posledicu da se desantiranje ne može izvesti pre 7. avgusta. Na kraju, 22. jula, Marinci napuštaju Velington i kreću ka Gvadalkanalu.

Iskrcavanje marinaca bilo je potpuno iznenađenje. Bitka za Tulagi i susedno ostvro Gavutu-Tanambogo bila je kratka i žestoka. Oba ostrva su uskoro zauzeta. Japanske inžinjerijske jedinice na Gvadalkanalu su pružile slab otpor i do kraja narednog dana, Marinci su zauzeli nedovršeni aerodrom. Japanski odgovor sa mora i iz vazduha je usledio odmah. Japanci su napali Gvadalakanal iz vazduha 7. i 8. avgusta ali su pretrpeli velike gubitke, uspevši da potope jedan transportni brod i jedan razarač. Efikasnije su bile snage sa mora, koje su se nalazile u zoni Rabaula. U veče 7. avgusta Japanci su grupisali snage za kontranapad, napravili kratak plan i krenuli da napadnu američke snage. Uprkos tome što ih je osmotrio saveznički izviđački avion, uspeli su da u jutro 9. avgusta postignu iznenađenje. Koristeći svoju dobro uvežbanu taktiku noćnih borbenih dejstava, Japanci potapaju četiri američke teške krstarice, bez gubitaka po sopstvene snage.

Prvi avion Marinskog korpusa sleće na tek izgrađeni aerodrom nazvan Henderson Fild (Henderson Field) 20. avgusta. Sledećeg dana, prvi japanski napad kopnenim snagama doživlјava neuspeh. Do tada, Jamamoto je prikupio veliki deo Kombinovane flote, uklјučujući i sveže popunjeni Kido Butai, kako bi podržao dalјa pojačanja snaga na ostrvu i uništio američke transportne brodove sa marincima. Sa tri američka nosača u pripravnosti za otklanjanje ovakve opasnosti, treća bitka nosača aviona bila je neizbežna.

Jamamoto je do sredine avgusta prikupio snage kojim bi se suprotstavio nagomilavanju američkih snaga na Gvadalkanalu. Kako je pretpostavlјao da će kopnenom ofanzivom uspešno proterati marince i zauzeti aerodrom, prvi Jamamotov cilј je bio uništenje američke flote. Konvoj sa malim snagama ojačanja je uklјučen u operaciju sa zadatkom iskrcavanja 1500 vojnika na ostrvo. Nagumovi nosači isplovili su iz Kurea 16. avgusta.

Japanski hidroavioni su 20. avgusta uočili eskortni nosač aviona Long Ajlend (USS Long Island) i flotni nosač aviona na 250 milјa jugoistočno od Gvadalkanala. Ovaj i naredni izveštaji o američkim avionima sa ostrva zahtevali su postavlјanje pitanja o načinu pružanja podrške iz vazduha japanskim snagama. Kombinovana flota nije želela da upotrebi Nagumove nosače jer je time mogla da otkrije njihovo prisustvo Amerikancima. Postignuto rešenje nije bilo idealno – ukoliko se američki nosači ne uoče do 23. avgusta, japanski nosači će narednog dana neutralisati aerodrom.

U međuvremenu, Flečer se nalazio nekih 300 milјa jugoistočno od Gvadalkanala. Hidroavion Katalina je 23. avgusta uočila japanske transportne brodove; Nagumo je zbog toga okrenuo nosače na sever kako bi izbegao njihovo otkrivanje. Planirao je da plovi na sever tokom noći da bi u jutro 24. avgusta okrenuo na jugoistok. Katalina koja je otkrila japanske transportne brodove je naterala Flečera da sa nosača aviona Saratoga (USS Saratoga) uputi napad od 31 obrušavajućih bombardera i 6 torpednih bombardera. U međuvremenu je konvoj skrenuo na sever i, nakon ulaska u zonu loših meteo prilika, tako da ih američki avioni koji su krenuli u napad nisu mogli uočiti. Avioni koji su u napad krenuli sa Gvadalkanala (9 obrušavajućih bombardera i 12 lovaca) takođe nisu uočili konvoj.

Flečer je te večeri primio sveže obaveštajne podatke u kojima je stajalo da se japanski nosači nalaze u zoni atola Truk. ali da ne plove ka Gvadalkanalu. Na osnovu toga i činjenice da izviđači nisu naišli na nosače tokom dana, Flečer upućuje Udarnu grupu  Vasp (TF-18) na jug, kako bi izvršili popunu. Flečer je bio ubeđen da su nosači Saratoga i Enterprajz i više nego dovolјni da spreče japanski konvoj da stigne na Gvadalkanal.

Nagumo je ostatak 23. avgusta proveo u plovlјenju na sever kako bi izašao iz dometa američkih izviđačkih aviona. Umesto da plovi na nekih 110-150 milјa ispred nosača aviona, kako je glasila nova doktrina, prednji odred admirala Kondoa je plovio istočno od nosača, što je bio rezultat procene da će američki brodovi naići sa istoka. Veći deo Nagumove pratnje – dva bojna broda, tri teške i laka krstarica i tri razarača – nalazili su se svega 6 milјa ispred nosača. U 0400 časova 24. avgusta, Nagumove snage su bile dodatno oslablјene detašovanjem lakog nosača Rjujo (Ryujo), teške krstarice Tone (Tone) i dva razarača, sa zadatkom napada na aerodrom Henderson Fild. Uništenje aerodroma je bilo striktno Jamamotovo naređenje, a ne potez radi odvlačenja pažnje Amerikanaca od japanskih nosača aviona.

Izviđanje je bilo klјučni činioc potreban za pobedu u bici nosača aviona, ali izviđački avioni kako japanskih tako i američkih snaga nisu imali nikakvih uspeha u jutro 24. avgusta. Američke Kataline su uočile Rjujo grupu (detašovani sastav koji plovi sa zadatkom uništenja aerodroma Henderson Fild) u 0953 časova. Flečer odlučuje da odmah napadne laki nosač aviona, umesto da sačeka izveštaje o flotnim nosačima aviona. U 1150 časova avioni sa Saratoge se vraćaju sa Gvadalkanala.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
 
Iako su Kataline uočile delove prethodnice, flota nosača aviona još uvek nije bila otkrivena. U 1239 časova, sa Enterprajza poleće grupa od 23 aviona sa zadatkom izviđanja severozapadnih i severoistočnih sektora. Otprilike u isto vreme dva japanska izviđačka aviona bivaju uništeni u neposrednoj blizini američkih nosča, što Flečera navodi na zaklјučak da je otkriven.
Nešto nakon podneva, sa lakog nosača Rjujo u napad kreće grupa od 6 jurišnih i 15 lovačkih aviona. Napad na Henderson Fild loše se završio po Japance: izgubili su tri lovačka i četiri jurišna aviona, uspevši pritom da obore tri Vajldketa.

Konačne vesti o američkim nosačima aviona su oko 1400 časova stigle sa izviđačkog aviona sa teške krstarice Čikuma (Chikuma). Do 1455 časova, prvi talas od 18 bombardera i 4 lovca sa nosača Šokaku (Shokaku) i 9 bombardera i 6 lovaca sa nosača Zuikaku (Zuikaku) je poleteo i krenuo ka jugu. U 1600 časova je poletela i druga grupa od 18 bombardera i 6 lovaca sa nosača Zuikaku i još 9 bombardera i 3 lovaca sa noača Šokaku.

Nakon početnih oklevanja i bez informacija o Nagumovoj glavnini snaga, Flečer u 1340 časova odlučuje da u napad na nosač Rjujo pošalјe 29 Dauntlesa i 7 Avendžera. Nakon ove odluke, stižu izveštaji sa izviđača koje je uputio Enterprajz. U 1440 časova Dauntles uočava prednji odred japanskih snaga i bombarduje tešku krstaricu Maja (Maya). Najvažnije, u 1500 časova, Saratoga prima izveštaj o izvršenom napadu dva aviona sa Enterprajza koji su neuspešno napali nosač aviona Šokaku.

Ovakav razvoj događaja je stavio Flečera u nezavidnu situaciju. Glavninu aviona je poslao u napad na sekundarnu metu, a sada je dobio informacije o lokaciji glavnine japanskih snaga. U 1550 časova je počeo napad grupe sa Saratoge. Nakon uspešnog izbegavanja prvih desetak bombi, Rjujo je pogođen sa tri bombe i torpedom u desni bok. Potonuo je u 2000 časova, uz gubitak 121 člana posade. Avioni koji su se vraćali iz napada na Gvadalkanal bili su primorani da sleću na vodu u blizini razarača iz pratnje koji je spasavao posade avione.

Na japanski odgovor se nije dugo čekalo. Radar na Enterprajzu je u 1620 ostvario prvi kontakt sa velikom grupom aviona 88 milјa severozapadno. Između dva nosača aviona su se nalazila 53 aviona iz sastava vazduhoplovne patrole. Komandir grupe japanskih aviona razdvojio je svojih 27 obrušavajućih bombardera u dve grupe i prilazio svom cilјu sa severa, leteći na visini od 4800 m. Leteći na ovoj visini, Japanci su stavili američke avione iz vazduhoplovne patrole u inferiorni položaj jer su se nalazili ispod japanskih aviona. Svih 53 lovaca, kontroler leta sa Enterprajza i izviđački avioni koji su se vraćali sa izviđanja su bili na bliskim radio frekvencijama. Od 53 Vajldketa, svega sedam je bilo u poziciji da napadne devet obrušavajućih bombardera sa Zuikakua pre nego što su se obrušili na svoju metu, dok je drugih deset Vajldketa napalo japanske obrušavajuće bombardere dok su se nalazili u fazi obrušavanja. Japanci su nameravali da razdvoje napad, sa 18 obrušavajkućih bombardera bi napali Enterprajz a sa preostalih 9 Saratogu. Ipak, u opštoj konfuziji je došlo do toga da svi japanski avioni napadnu Enterprajz.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Eksplozija japanske bombe pored nosača aviona Enterprajz

Enterprajz prvi pogodak zadobija u 1644 časova, u visini lifta broj 3 gde je bomba probila nekoliko paluba i eksplodirala u kuhinji, gde strada 35 članova posade. Druga bomba je eksplodirala nekoliko sekundi kasnije u neposrednoj blizini prve, ubivši još 35 članova posade. Treći i poslednji pogodak je bio pored lifta broj 2, ali bez velikih posledica. Najmanje sedam obrušavajućih bombardera se usmerilo na bojni brod Nord Karolina (USS North Carolina) koji je plovio iza Enterprajza. Nije bilo direktnih pogodaka, ali su neki od bliskih promašaja uspeli da nanesu manja oštećenja.

Ovaj napad Japanci plaćaju sa 17 obrušavajućih bombardera i tri Zeroa, dok su se još jedan obrušavajući bombarder i tri Zeroa srušili u more na povratku na nosač aviona. Amerikanci su izgubili osam Vajldketa. Enterprajz je bio oštećen, ali ne ozbilјno. Izgublјeno je 75 članova posade, dok je 95 članova posade bilo ranjeno. U roku od sat vremena Enterprajz je mogao da plovi brzinom od 24 čvorova i da koristi avione.

Drugi japanski napad je trebao da dovrši Enterprajz, na kome je  u 1821 časova došlo do kvara na kormilu, što je za posledicu imalo smanjenje brzine plovlјenja i bespomoćno kretanje u krug. Kormilo nije popravlјeno sve do 1858 časova. U to vreme je drugi talas japanskih aviona prošao 50 milјa južno od Enterprajza pre nego što su okrenuli na severozapad i napustili područje. To je bila poslednja šansa Japanaca da unište Enterprajz jer je Nagumo odlučio da više na šalјe avione u takav napad.

Američki odgovor je bio nekoordinisan i neefikasan. Neposredno pred dolazak prvog talasa japanskih aviona, Flečer je naredio da svi raspoloživi i spremni obrušavajući i torpedni bombarderi krenu za Japancima. Sa Enterprajza je u napad na Rjujo krenulo 11 obrušavajućih i 7 torpednih bombardera. Sa Saratoge su, radi priklјučenja grupi sa Enterprajza, poletela još dva Dauntlesa i pet Avendžera. Do susreta nije došlo i ni jedan od aviona sa Enterprajza nije pronašao cilј. Avioni sa Saratoge su pronašli prednji odred japanskih snaga u 1753 časova i napali najveći brod koji su uočili, nosač hidroaviona Čitoze (Chitose). Dva bliska promašaja su izazvali propuštanje oplate i nagib broda usled prodrle vode, ali je brod preživeo.

Sudbina japanskog konvoja sa pojačanjem nije odlučena 24. avgusta. Nedugo nakon 2300 časova, konvoj je okrenuo na jug ka Gvadalkanalu. Sledećeg dana konvoj su napali obrušavajući bombarderi koji su bazirali na Gvadalkanalu. Laka krstarica i jedan od tri transportna broda su pogođeni. Kasnije tog jutra, B-17 sa Espiritu Santoa je potopio razarač koji se nalazio uz konvoj. Jamamotou je to bilo dovolјno da otkaže operaciju transporta.

Treći sukob nosača aviona završen je bez pobednika, mada se smatra da je bitka kod istočnih Solomonovih ostrva završena pobedom Amerikanaca. Japanski napori da iskrcaju pojačanja na Gvadalkanal nije uspeo, a nisu uspeli ni da unište američke nosače aviona. Japanski gubici bili su veći: potoplјeni su laki nosač Rjujo, po jedan razarač i transportni brod i oboreno je 75 aviona. Amerikanci su izgubili 25 aviona, a nosač Jorktaun je oštećen toliko da je morao biti vraćen u Perl Harbur na popravku.



* bitka_kod_solomonovih_ostrva.jpg (65.89 KB, 1151x1241 - viewed 2 times.)

* enterprajz_blizak_promasaj.jpg (14.29 KB, 566x422 - viewed 2 times.)
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.024 seconds with 22 queries.