PALUBA
April 19, 2024, 02:34:56 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Raketni sistem PVO Spada / Skygard Aspide  (Read 1472 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 636



« on: July 29, 2022, 08:45:33 pm »

Španski PVO sistemi Spada / Skyguard Aspide za ukrajinsku vojsku

Španija je izrazila spremnost da deo svojih protivvazduhoplovnih raketnih sistema Spada / Skyguard Aspide prebaci ukrajinskoj vojsci. Sada su u toku poslednji pregovori i konsultacije, prema čijim rezultatima je planirano da u bliskoj budućnosti počne isporuka opreme primaocu, kao još jedna mera vojno-tehničke pomoći. Istovremeno, potencijal takve pomoći je ozbiljno ograničen nizom objektivnih faktora, i ona će zapravo biti beskorisna.

Stare nove rakete

Španija je od februara nekoliko puta slala vojnu pomoć Ukrajini u vidu pešadijskog naoružanja, municije, zaštitne opreme itd. Jače naoružanje i vojna oprema još nisu prebačeni. Međutim, 5. juna špansko izdanje El Pais javilo je da će sada kijevskom režimu biti obezbeđena oklopna vozila, artiljerijski i raketni sistemi, kao i pomoć u obuci osoblja.

Kako navodi izdanje, krajem aprila ukrajinsko rukovodstvo je na sastanku sa španskim vlastima zatražilo tenkove, raketne sisteme, artiljeriju itd. Madrid je pristao da pruži takvu pomoć, ali je njegova isporuka odložena na neodređeno vreme zbog složenosti situacije i poteškoća u logistici. Početkom juna ponovo je na najvišem nivou pokrenuta tema oklopnih vozila i raketnog naoružanja. I tek nakon toga se saznalo o predstojećim isporukama.

El Pais, pozivajući se na svoje izvore, izveštava da će Ukrajina u bliskoj budućnosti dobiti protivvazduhoplovni odbrambeni sistem Spada/Skyguard Aspide i municiju za njega iz zaliha španske vojske. Pored toga, razmatra se nabavka tenkova Leopard 2 i obuka osoblja.

Navodno se sada preko predstavništva u Nemačkoj razgovara o snabdevanju španskim oružjem. Svrha takvih pregovora je koordinacija isporuka u inostranstvo kako bi se izbeglo dupliranje ili nedostatak proizvoda. Nakon završetka konsultacija, Španija će početi da isporučuje svoje sisteme protivvazduhoplovne odbrane primaocu. Tačni datumi nisu navedeni, ali bi se to moglo dogoditi u vrlo bliskoj budućnosti.

Licenca i razvoj

Spada / Skyguard Aspide raketni sistem je prilično star razvoj. Njegova istorija datira još od sredine sedamdesetih, kada je italijanska kompanija Selenia (tada Alenia Aeronautica, sada deo Leonarda) izvršila duboku modernizaciju licencirane američke rakete vazduh-vazduh AIM-7 Sparrow. Dobijeni proizvod je pušten u seriju 1977. godine i doveden na tržište pod imenom Aspide ("Aspid Viper").

Nakon toga, italijanska industrija je počela da razvija Aspide modifikacije za upotrebu na kopnenim i offshore platformama. Jedan rezultat ovoga bio je zemaljski Spada Aspide, takođe poznat kao Skyguard Aspide. Razvijen je zajedno sa švajcarskom kompanijom Oerlikon Contraves, koja je obezbedila svoj sistem za upravljanje vatrom Skyguard i neke druge komponente.

Serijska proizvodnja kopnenog PVO sistema Aspide počela je 1983. godine u interesu italijanskih oružanih snaga. Proizvođači su uspeli da dobiju nekoliko izvoznih porudžbina, što se nastavilo sve do ranih devedesetih. Ubrzo nakon njegovog završetka, počeo je razvoj modernizovane rakete Aspide 2000 i poboljšanog sistema protivvazduhoplovne odbrane, koji se ponekad naziva i Spada 2000. Proizvodnja takvih sistema za različite narudžbine nastavljena je do početka 2010-ih.

Španija je naručila italijansko-švajcarske sisteme PVO 1985. Ugovorom je predviđena nabavka šest baterija sa po dve vatrene jedinice/voda, kao i vod za obuku – ukupno 13 vodnih kompleta. Svaka sekcija je uključivala jedan vučeni radar Skiguard i FCS, dva bacača raketa i dva vučena topa Oerlikon GDF-001. Zajedno sa lanserima nabavili su 200 projektila prve modifikacije Aspide Mk 1. U španskoj vojsci kompleksi su korišćeni pod imenom Toledo.

Sredinom devedesetih Španija je naručila jednu bateriju unapređenog sistema PVO Aspide 2000. Ovaj komplet je uključivao samo četiri lansera i cca. 50 raketa nove modifikacije. Korišćena je i najnovija modifikacija Skyguard FCS (sistem upravljanja vatrom Skygard, prim. Kubovac).

Svi primljeni sistemi protivvazduhoplovne odbrane ostali su u funkciji do 2020. Do tada je oprema prve modifikacije bila i fizički zastarela; istekao je garantni rok za skladištenje municije. S tim u vezi, Aspide / Toledo je uklonjen iz upotrebe i prebačen u magacine. Njihovo mesto zauzeli su savremeni sistemi protivvazduhoplovne odbrane NASAMS. Unapređeni Aspide 2000 za sada ostaju na dužnosti, ali igraju veoma ograničenu ulogu u španskoj protivvazduhoplovnoj odbrani.

Prema poslednjim podacima, Španija će preneti jednu bateriju Spada / Skyguard Aspide proizvoda u Ukrajinu. Shodno tome, ukrajinska vojska može da očekuje da dobije samo dva nišanska radara i četiri raketna lansera. Nejasno je da li će GDF-001 vučeni topovi biti isporučeni.

Tehničke karakteristike

Spada / Skyguard Aspide ili Toledo je kopneni sistem protivvazduhoplovne odbrane kratkog dometa za PVO određenih područja ili objekata. Svi objekti kompleksa su napravljeni na vučenoj šasiji i brzo se mogu isporučiti na zadatu poziciju, ali je tada potrebna procedura raspoređivanja i pripreme za dežurstvo.

Upravljački sistem Oerlikon Skyguard je vučeno kombi vozilo sa dve radarske stanice, drugom radio opremom i kabinom operatera. U zavisnosti od modifikacije, osmatrački radar vam omogućava da pratite vazdušnu situaciju u radijusu od nekoliko desetina kilometara. Postoji stanica za praćenje i navođenje artiljerije, kao i optičko-elektronski sistem. Skyguard samostalno detektuje mete ili prima oznaku cilja sa strane, a takođe generiše podatke za ispaljivanje i upravlja lanserima.

Lanser Aspide je izgrađen na platformi sa točkovima sa dizalicama. Na okretnoj ploči nalazi se pokretni deo sa četiri transportno-lansirna kontejnera za rakete. Takođe ima dve antene za osvetljenje cilja. Pre lansiranja, instalacija se okreće u pravcu mete i prati je do trenutka uništenja.

Vođena raketa Aspide je zasnovana na nekim od rešenja AIM-7, ali ima velike razlike. Zadržala je cilindrično telo velikog izduženja i dva kompleta aerodinačkih površina u obliku slova X. Istovremeno, oblik i dizajn rakete su se promenili. Dužina proizvoda - 3,63 m, težina - 228 kg.

Kao i Sparrow, Aspide koristi poluaktivnu radarsku glavu za navođenje koja zahteva osvetljenje cilja sa lansera. Istovremeno, Selenia je koristila GSN i druge komponente italijanskog dizajna. Raketa je dobila poboljšanu visoko-eksplozivnu fragmentacijsku bojevu glavu težine 35 kg. Zamenjen je motor na čvrsto gorivo, što je dalo povećanje daljine leta. Brzina leta je 4M, domet je 25 km.

Istrošeni potencijal

Lako je videti da su sistemi PVO Spada/Skyguard Aspide ili Toledo u trenutnoj situaciji od minimalnog interesa za ukrajinsku vojsku. Takva tehnika će samo delimično nadoknaditi gubitke poslednjih meseci, ali neće dati nikakve stvarne prednosti. Razlozi za to su očigledni.

Pre svega, negativan faktor je mali broj isporučenih sistema. Samo jedna baterija sa četiri lansera i projektilima kratkog dometa neće moći dovoljno efikasno da pokrije nijednu veliku površinu. Problem u ovom slučaju postaje kako nedovoljan broj instalacija i projektila, tako i potreba za integracijom sa drugim komponentama PVO.

Drugi problem španskih sistema PVO je realna i fizička zastarelost. Kompleksi i projektili planirani za transfer proizvedeni su krajem osamdesetih. Oni su već razradili svoj resurs i rok trajanja, zbog čega su 2020. godine uklonjeni iz upotrebe i poslati na skladištenje. Očigledno, u proteklih godinu i po do dve godine, stanje proizvoda se nije poboljšalo.

Međutim, čak i u dobrom tehničkom stanju, korišćeni PVO sistemi nemaju nikakvu vrednost u pogledu borbene upotrebe. Otkrivanje i uništavanje takvih kompleksa nije težak zadatak. Ruska vojska je tokom aktuelne Specijalne operacije uništila naprednije i efikasnije protivvazduhoplovne sisteme.

Po već poznatom scenariju

Dakle, sledeća epizoda strane vojno-tehničke pomoći kijevskom režimu ide po već poznatom scenariju. Ovoga puta u ulozi „asistenta” je Španija. Odlučila je da dodeli ograničen broj svoje opreme i naoružanja, i u svemu zastarelog i rashodovanog od sopstvene vojske.

Očigledno je da je takva „pomoć“ za ukrajinsku vojsku jednostavno beskorisna. Međutim, Kijev ne može da računa na više. Strane zemlje su spremne da mu pomognu oružjem i opremom, ali ne žele da pošalju savremene i perspektivne uzorke u velikim količinama. Stoga će čak i kritična potreba Ukrajine za sistemima protivvazduhoplovne odbrane ostati nezadovoljena – a to će pomoći ruskoj operaciji demilitarizacije.

Aspide - lansiranje raketa:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Aspide - Radarska stanica osmatranja i navođenja i SUV Oerlikon Skygard:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Aspide - radna mesta operatora Skygarda:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Aspide - lanser sa 4 rakete u kontejnerima i primo-predajnim radarom osvetljenja:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* Aspide - lansiranje raketa Španija.png (275.54 KB, 761x438 - viewed 2 times.)

* Aspide - lansiranje rakete 2.jpg (39.11 KB, 829x622 - viewed 2 times.)

* Aspide - lansiranje rakete 3.jpg (30.64 KB, 720x676 - viewed 2 times.)

* Aspide - RLS i SUV Skygard.jpg (185.23 KB, 1280x960 - viewed 2 times.)

* Aspide - radno mesto operatora Skygard.jpg (141.26 KB, 1280x960 - viewed 2 times.)

* Aspide - lanser sa 4 rakete i radarom osvetljenja.jpg (123.78 KB, 1280x960 - viewed 2 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 636



« Reply #1 on: August 25, 2022, 03:23:04 pm »

Na turskim twitter nalozima pojavila se informacija da će Španija Ukrajini isporučiti raketni sistem protivvazduhoplovne odbrane kratkog dometa „Aspide“ zasnovan na tehnologiji AIM-7 Sparrow, a da bi sistemi Aspide bi trebalo da budu isporučeni Ukrajini u septembru 2022.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Spada Aspide.png (426.3 KB, 840x472 - viewed 2 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 636



« Reply #2 on: September 27, 2022, 12:13:32 pm »

Skygard Sparrow / Spada / Aspide-2000

Krajem 1970-ih godina počela su ispitivanja raketnog i artiljerijskog protivvazduhoplovnog sistema Skyguard-Sparrow, koji je bio zajednički razvoj švajcarske kompanije Oerlikon Contraves i američkog Raytheon-a. Kompleksni sistem upravljanja Skyguard FCU kreiran je na osnovu stanice za navođenje protivavionskih topova kalibra 35 mm.

Stanica za upravljanje vatrom protivvazduhoplovnog sistema, kojom upravlja posada od dva člana, nalazi se u vučenom kombiju, na čijem krovu su ugrađeni rotirajuća antena pulsnog doplerovog radara, radarski daljinomer i televizijska kamera. Pored direktnog upravljanja vatrom protivvazduhoplovne baterije, u svako doba dana obezbeđuje se pregled vazdušnog prostora na udaljenosti do 40 km.

U uslovima jakih elektronskih protivmera, televizijska oprema se može koristiti za praćenje vazduhoplovnog cilja u automatskom ili ručnom režimu. Karakteristika stanice je da može istovremeno da prati i neprijateljski avion i raketu vazduh-zemlja koja se lansira iz nje. U ovom slučaju, operateru se daje zvučni signal, određuje stepen opasnosti svakog od ciljeva i zatim se dejstvuje na najopasniji.

Istovremeno, same protivvazduhoplovne instalacije, radar za upravljanje vatrom i autonomni generatori energije mogu se postaviti u betonske zaklone, a ljudstvo i rezervna municija mogu se pokriti u dobro zaštićenim bunkerima. Komande za upravljanje protivavionskim topovima i lanserima raketa se prenose kablovskim komunikacionim linijama.

Baterija može da kombinuje 35 mm dvostruke protivavionske topove i lansere Oerlikon GDF sa raketama AIM-7E / AIM-7F / AIM-7M Sparrow sa poluaktivnim radarskim samonavođenjem.

Protivvazduhoplovni raketni lanser je postavljen na isti lafet na točkovima kao i protivvazdušna artiljerija sa topovima Oerlikon GDF kalibra 35 mm.

Komponente sistema PVO Skygard / Sparrow:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Raketa AIM-7E je teška 205 kg, prečnik - 200 mm, dužina - 3.650 mm. Nosi fragmentacionu bojevu glavu od 30 kg. Protivvazduhoplovne rakete su sposobne da gađaju vazduhoplovne ciljeve na udaljenosti od 1.500-10.000 m, plafon je 5.500 m. Maksimalni domet gađanja protivavionskih topova je 4.000 m, domet u visini je do 3.000 m uz brzinu paljbe je 1.100 metaka/min.

Kompleks Skyguard-Sparrow je konstruisan za protivvazduhoplovnu odbranu stacionarnih objekata ili područja koncentracije trupa. Velika prednost ovog kompleksa je u tome što je u stanju da uzastopno gađa vazduhoplovne mete raketama i artiljerijskim postrojenjima. Vreme reakcije od momenta otkrivanja cilja je 4-5 sekundi za protivavionske topove i 7-8 sekundi za rakete.

Kompleks Skyguard-Sparrow se može priključiti na trokoordinatni radar Thomson RAC-3D, čime se značajno povećavaju mogućnosti u pogledu otkrivanja ciljeva na malim visinama.

Komponente sistema PVO Skygard / Sparrow sa dodatnim radarom Thompson RAC-3D:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

U Španiji je korišćenjem sistema za upravljanje vatrom Skyguard i protivvazduhoplovnog projektila Aspide-1A (projektovanog na bazi američke rakete AIM-7E Sparrow) kreiran PVO sistem Spada. Prva baterija je isporučena italijanskom vazduhoplovstvu 1983. godine, a do 1991. godine 16 kompleksa je bilo u stanju pripravnosti.

Sastav vatrene jedinice uključuje komandno mesto i tri lansera sa po šest projektila. Na upravljačkom punktu nalazi se radar za praćenje i osvetljavanje cilja. Da bi se povećala otpornost kompleksa na ometanje, radar je povezan sa televizijskim sistemom za praćenje, koji se koristi u uslovima jakih radio smetnji.

Po svojim karakteristikama, sistem PVO Spada je superiorniji od Skyguard-Sparrow, koji koristi rakete AIM-7E Sparrow. Maksimalni domet dejstva španskog kompleksa dostiže 15 km, plafon je 6 km.

Komandno mesto raketnog sistema može upravljati radom 4 upravljačka punkta vatrenih jedinica. U ovom sastavu PVO je u stanju da istovremeno gađa 4 vazduhoplovna cilja, svaki sa po 2 rakete. Navodi se da je kompleks, koji se sastoji od 4 vatrene jedinice, sposoban da pokrije površinu do 800 kvadratnih kilometara.

Raketa Aspide-1:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Najnovija verzija ovog kompleksa sa projektilima Aspide 2000 poznata je kao Spada 2000. Maksimalni domet lansiranje ovih projektila iz zemaljskog lansera je 25 km. Stanica za osvetljenje cilja ima daljinu osvetljavanja od 60 km. Domet detekcije osmatračkog radara - 120 km.

Za blagovremeno otkrivanje niskovisinskih ciljeva u na neravnim brdovitim terenima, antena osmatračke stanice je podignuta na jarbol.

Spada 2000:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Sisteme protivvazduhoplovne odbrane Skyguard-Sparrow i Spada 2000 koristile su oružane snage Grčke, Italije, Španije i Kanade. U aprilu 2022. godine saznalo se za nameru Španije da prebaci neimenovani broj kompleksa Skyguard-Sparrow i Spada 2000 u Ukrajinu, kao i da obuči osoblje.

Postoji mogućnost da su ovi sistemi PVO  već raspoređeni u zoni sukoba. Iako se u pojedinim ruskim medijima uobičajeno piše da korišćeni španski PVO sistemi „ne predstavljaju pretnju“ za ruske Vazdušno-kosmičke snage i da su praktično „beskorisni“, to, najblaže rečeno, nije sasvim tačno. i sa njima će se morati računati.

Izvor


* Skygard Sparrow 1.jpg (66.71 KB, 800x450 - viewed 1 times.)

* Skygard Sparrow sa Thompson.png (315.13 KB, 760x370 - viewed 1 times.)

* Raketa Aspide-1A.png (531.28 KB, 638x401 - viewed 1 times.)

* Spada 2000.png (480.62 KB, 798x514 - viewed 3 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 636



« Reply #3 on: November 14, 2022, 02:22:38 pm »

Italijanski Aspide u Ukrajinu?

Pored raketnog sistema PVO SAMP/T, za koji se "šuška" da bi ga Italija mogla prebaciti u Ukrajinu, kruže priče (realnije) da biti Italija bila spremna prebaciti deo sistema Aspide Skygard / Spada u Ukrajinu.

Aspide Skyguard (poznat u Italiji kao Spada) je sistem protivvazduhoplovne odbrane kratkog dometa sa poluaktivnim radarskim navođenjem, koji obezbeđuje uništavanje ciljeva na daljinama do 10 km sa konvencionalnom raketom Aspide i do 20 km sa modernizovanom raketom Aspide 2000.

Prema "Military Balance", broj Aspide Skyguarda u Italiji je 32 bez navođenja jedinice mere, a prema drugim izvorima - 24 baterije i još sedam baterija modernizovanih Spada 2000.

S obzirom na to da ovaj kompleks Ukrajini već isporučuju druge zemlje, poput Španije, njegov prenos od strane Italije se zaista smatra realnijim.
 
Konačni odgovor na pitanje isporuke sistema PVO od strane Italije će biti relativno kratak. Prema preliminarnim informacijama, transfer sistema PVO trebalo bi da bude objavljen u Rimu već sredinom novembra.

Aspide-2000

Raketa Aspide 2000 je moćna nadograđena verzija višenamenske rakete Aspide za upotrebu u sistemima zemlja-vazduh, koju je razvio MBDA.

Raketa Aspide 2000 je opremljena poboljšanim jednostepenim raketnim motorom za povećanje brzine rakete, bočnog ubrzanja i efektivnog dometa za čak 40% u poređenju sa baznom raketom Aspide.
Uključuje sve moderne mogućnosti elektronike radi poboljšanja karakteristika navođenja i efikasnosti u teškim uslovima i okruženju sa elektronskim protivmerama.




Izvor



Logged
Zaslon
Moderator
stariji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 843



« Reply #4 on: July 23, 2023, 02:04:42 pm »

Prvi potvrđeni pogodak sa 2 "Lanceta" u PVO sistem Spada/Skyguard Aspide koje je Šanija krajem 2022. Lokacija 5km severno-istočno od naselja Muzikova, severno od Hersona, 21.07.2023.






* Skyguard Aspide3.jpg (65.09 KB, 1280x720 - viewed 1 times.)

* Skyguard Aspide4.jpg (112.77 KB, 1280x720 - viewed 1 times.)

* Skyguard Aspide5.jpg (66.69 KB, 1280x720 - viewed 2 times.)

* Skyguard Aspide1.jpg (141.81 KB, 1280x531 - viewed 2 times.)

* Skyguard Aspide2.jpg (106.84 KB, 1280x558 - viewed 2 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 636



« Reply #5 on: July 23, 2023, 07:49:58 pm »

@Zaslon

Prema svemu sudeći, ovo je italijanska verzija - sistema Spada. Mislim, oba sistema su stacionarna i pomalo čudi ovakvo postavljanje sistema "posred" poljane. Mora se koristiti zaštita, ma kakva bila, prirodnog okruženja, taman to značilo i smanjenje borbenih mogućnosti i zone dejstva.
Ne može se ovakvoj bateriji dati zona 360 stepeni i reći "tuci sve što vidiš".
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 22 queries.