PALUBA
April 27, 2024, 06:37:26 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Turski raketni sistemi PVO Siper  (Read 1190 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 687



« on: August 28, 2022, 10:00:43 am »

Turska testirala sopstveni PVO sistem SIPER

Turska je izvršila testiranje autohtono proizvedenog raketnog odbrambenog sistema dugog dometa SIPER. Tokom testa, SIPER je pogodio metu na visini od 26.000 stopa.

Po prvi put su testirani radar za pretragu zasnovan na EIRS-u, centar za kontrolu i sistem za lansiranje projektila. Sprovedeno testiranje je bilo u „integrisanom režimu“ jer su aktivno korišćeni komunikacioni sistemi turske odbrane.

Do sada nije bilo detaljnih informacija o strukturi SIPER-a, ali je posle poslednjeg testa postalo jasno da se SIPER sastoji od centra za upravljanje, radara za kontrolu, radara za pretragu, sistema za lansiranje projektila/sistema za transport raketa, potpuno lansiranih projektila, komunikacione stanice, alata za prenos komunikacije, održavanja, alat za popravku kao i simulatora za obuku. SİPER (raniji naziv ISAR-U) u prevodu na srpski znači štit.

SIPER

Turski PVO sistem SIPER obezbeđuje vazdušnu odbranu dugog dometa strateških objekata od neprijateljskih napada i ima distribuiranu arhitekturu. Sistem ima mogućnost dejstva bliske i velike udaljenosti, višestruka angažovanja i trajnu paljbe, rad u teškim vremenskim uslovima, na zemlji ili vazduhu.

Novi sistem omogućava veću integraciju komandne kontrole sa višestrukim taktičkim vezama podataka, vezom sa sistemom upravljanja radarskom mrežom [RADNET] i informacionim sistemom vazduhoplovstva [HvBS].

Glavne karakteristike SIPER-a su upravljanje i distribucija informacija u okviru komandne kontrole, višestruka paljba i sekvencijalna paljba, procena pretnje i distribucija oružja, nekoliko režima paljbe [ručno, poluautomatski i automatski], automatska dijagnostička kontrola, višenamenska radar fuzija, dvosmerna komunikacija sa projektilima, interfejs sa HvBS, Radnet konekcija, ugrađena simulacija itd..

SIPER sistem za pretragu i radari za kontrolu paljbe

Na osnovu potpisanog ugovora između državne agencije SSB i kompanije ASELSAN za potrebe Komande Vazduhoplovstva, razvija se radar dugog dometa [UMAR] i multifunkcionalni radar za upravljanje paljbom [CFAKR] sa visokomobilnom strukturom sistema.

I UMAR i CFAKR su radari nove generacije sa AESA antenskom arhitekturom i infrastrukturom za digitalno formiranje snopa. Radari mogu da koriste meteorološke podatke za povećanje performansi detekcije i praćenja, a njihova AESA arhitektura i modularni dizajn podržavaju koncepte niskih troškova održavanja i visoke dostupnosti.

UMAR je izveden iz TEIRS radara. CFAKR je, s druge strane, dizajniran u okviru sistema SIPER. CFAKR antena se može koristiti u sektorskom režimu sa bočnom pokrivenošću od 360 stepeni rotacijom ili sa stojećom antenom. Kao radar za kontrolu paljbe, može da prati više ciljeva dovoljno osetljivo da usmeri rakete sistema na metu u borbi na daljinu.

Istovremeno, zahvaljujući svojoj multifunkcionalnoj strukturi, može da obavlja i funkciju regionalne/sektorske pretrage u slučaju potrebe. Pored AESA radara, uključuje i podsisteme koji obezbeđuju Mode 5 IFF i komunikaciju na liniji podataka o raketama. CFAKR izgrađen na taktičkom vozilu 6×6 može se lako kretati po terenu.

Sa svojim kompaktnim dizajnom, CFAKR se može lako transportovati na velike udaljenosti utovarom na mnoge platforme za prevoz.

SIPER - komponente sistema i princip rada:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

SIPER - radari UMAR (levo) i CFAKR (desno):

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



Izvor


* SIPER 1.png (653.22 KB, 769x538 - viewed 8 times.)

* SIPER 2.png (207.28 KB, 791x370 - viewed 2 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 687



« Reply #1 on: May 22, 2023, 06:34:49 pm »

Turska testira raketni sistem protivvazduhoplovne odbrane SIPER: Jačanje nacionalne bezbednosti

U značajnom potezu za unapređenje svojih kapaciteta nacionalne bezbednosti, Turska je pre nekoliko dana izvela uspešno testiranje raketnog sistema protivvazduhoplovne odbrane SIPER.

Ovaj najnoviji razvoj događaja predstavlja značajnu prekretnicu za zemlju, potvrđujući njenu posvećenost jačanju svoje odbrambene infrastrukture i osiguravanju bezbednosti njenih građana.

Raketni sistem protivvazduhoplovne odbrane SIPER, razvijen u zemlji, predstavlja tehnološki napredan i visoko sposoban sistem protivvazduhoplovne odbrane. Sa svojim najsavremenijim karakteristikama, sistem pruža Turskoj moćan štit od raznih vazdušnih pretnji, uključujući avione, dronove i projektile.

Test, koji je održan u kontrolisanom okruženju, imao je za cilj da proceni performanse, tačnost i pouzdanost raketnog sistema protivvazdušne odbrane SIPER. Sistem je pokazao svoju sposobnost da istovremeno detektuje, prati i angažuje više vazduhoplovnih ciljeva, dokazujući svoju efikasnost i efektivnost u stvarnom scenariju.

SIPER se sastoji od centra za upravljanje, radara za upravljanje vatrom, radara za pretragu, sistema za lansiranje projektila i sistema za transport raketa, projektila za lansiranje, komunikacione stanice, alata za prenos komunikacije, održavanja, alat za popravku kao i simulatora za obuku. SİPER (raniji naziv ISAR-U) u prevodu na srpski znači "štit".

Turski sistem PVO SIPER obezbeđuje protivvazdušnu odbranu dugog dometa strateških objekata od neprijateljskih napada i ima razgranatu arhitekturu. Sistem ima mogućnost za dejstva na bliskim i velikim daljinama, za višestruka angažovanja i trajnost paljbe, rad u teškim vremenskim uslovima na zemlji ili vazduhu.

Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 687



« Reply #2 on: September 05, 2023, 03:38:47 pm »

Protivvazduhoplovni sistem Siper - novi sistem PVO za tursku vojsku

Krajem 2000-ih, turska odbrambena industrija počela je da razvija sopstvene protivvazduhoplovne raketne sisteme. Do danas je stvorila i dovela u rad nekoliko takvih uzoraka, a najnoviji od njih bio je sistem protivvazduhoplovne odbrane velikog dometa Siper. Nedavno je prošao neophodne testove i potvrdio karakteristike dizajna. Do kraja godine će ući u trupe i dopuniti postojeće sisteme i komplekse.

Arhitektura kompleksa PVO Siper:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Obećavajući razvoj

Razvoj perspektivnih turskih sistema PVO za PVO objekata počeo je 2007. godine na inicijativu oružanih snaga. U rad su bile uključene sve vodeće organizacije odbrambene industrije, komercijalne i državne. Tokom narednih 10-12 godina, rezultat ovih napora bilo je nekoliko kompleksa serije Hisar („Tvrđava“) kratkog, srednjeg i dugog dometa.

2018. godine pokrenut je novi projekat sistema protivvazduhoplovne odbrane dugog dometa pod nazivom Siper („Barijera“ ili „Rov“). Njegov zadatak je bio da stvori kompleks dugog dometa sposoban da presreće aerodinamičke ciljeve na udaljenosti od najmanje 100-120 km. Istovremeno, bilo je planirano da se iskoriste razvoji na postojećim „Tvrđavama”, koje su se u to vreme već spremale za usvajanje.

Razvoj proizvoda Siper poveren je Roketsanu i Aselsanu - oni su bili odgovorni za rakete i kopnene objekte. Odbrambeni institut TUBITAK SAGE je trebalo da im pruži neophodnu naučnu i tehničku podršku. Očekivalo se da će zajedničkim naporima za razvoj perspektivnog sistema PVO biti potrebno oko pet godina.

Učesnici projekta su 2020. godine prvi put predstavili koncept novog kompleksa Siper, a takođe su otkrili neke od ciljeva i detalja ovog projekta. Do jeseni naredne 2021. godine završeni su projektantski radovi, nakon čega su počele pripreme za buduća ispitivanja. Ubrzo su održana probna lansiranja, a u novembru su učesnici projekta održali zvaničnu prezentaciju.

Tokom ispitivanja razrađen je rad različitih sredstava kompleksa, a dizajnerske karakteristike su postepeno postizane. Tako je krajem prošle godine raketa Siper prvi put pogodila vazduhoplovni cilj na udaljenosti većoj od 100 km. Vatrena ispitivanja su nastavljena do maja 2023. Tokom ovih događaja, eksperimentalni sistem PVO je pokazao sve mogućnosti i potvrdio deklarisane parametre.

Testiranje rakete sistema Siper:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Prema nedavnim izjavama turskih zvaničnika, novi sistem PVO Siper će ove godine ući u službu jedinica PVO Vazduhoplovstva. Istovremeno, proizvodnja i razmeštanje kompletne grupe sistema PVO različitih tipova, uključujući i najnoviji sistem dugog dometa, trajaće još nekoliko godina.

Kompleks dugog dometa

Proizvod Siper je višekomponentni protivvazduhoplovni raketni sistem dizajniran da vrši protivvazdušnu odbranu velikih teritorija i važnih objekata. Sve komponente ovog sistema PVO su napravljene na šasiji kamiona MAN Turkiie ili na poluprikolicama koje obezbeđuju kretanje između pozicija. Borbeni rad se izvodi samo sa mesta i nakon dovoljno duge pripreme.

Sistem PVO Siper ima standardni sastav sredstava za takve sisteme. Celokupnu koordinaciju rada kompleksa vrši upravljački centar, sa kojom su povezani radari za otkrivanje i upravljanje vatrom. U bateriji se nalazi i nekoliko lansera sa projektilima, transportno-utovarna vozila itd. Sredstva kompleksa su povezana i komuniciraju uz pomoć radio sredstava.

Redovni radar za detekciju je opremljen AFAR-om i obezbeđuje nadzor vazdušnog prostora u radijusu većem od 150-200 km. Istovremeno se prati, prepoznaje i dodeljuje do 100 ciljeva prema njihovoj važnosti. Podaci o vazdušnoj situaciji se prenose u upravljački centar, koji ih obrađuje i izdaje komande lanserima. Upravljački centar ima komunikacije prilagođene NATO standardima, što joj omogućava da dobije oznaku cilja sa bilo kog radara i sistema protivvazduhoplovne odbrane koji su u službi turske vojske.

Lanser na specijalnoj četvoroosovinskoj šasiji nosi šest protivvazduhoplovnih projektila u transportno-lansirnom kontejneru. Baterija može uključivati četiri ili više takvih vozila, što daje municiju spremnu za upotrebu od najmanje 24 projektila.

Raketa kompleksa Siper je izgrađena prema tradicionalnoj šemi za takve proizvode. Koristi se izduženo cilindrično telo sa upravljačkim površinama spolja. Dimenzije i indikatori težine takvih projektila još nisu precizirani. Korišćena je poluaktivna radarska glava za navođenje, koja zahteva osvetljenje cilja sa zemlje. Uništenje se vrši pomoću visokoeksplozivne fragmentacione bojeve glave.

Raketa sistema PVOSiper je opremljena čvrstim raketnim motorom i kontrolama vektora potiska. Lansiranje se vrši vertikalno, nakon čega se projektil okreće u pravom smeru. Brzine leta i dostupna preopterećenja nisu još objavljena. Maksimalni domet je deklarisan na nivou od 100-120 km. Visina gađanja cilja - od 100 m do 30 km.

O razvoju novih verzija rakete već se zna. Dakle, proizvod Siper Blok I će biti savršeniji u pogledu dizajna i moći će da pokaže veće performanse. U narednom projektu Blok II, domet leta će se dovesti do 150 km i uvešće se novi aktivni radarski tragač.

Prema rečima konstruktora, sistem protivvazduhoplovne odbrane Siper može da se nosi sa širokim spektrom oružja za vazdušni napad. Otkriva i obara avione različitih klasa, bespilotne letelice, avijacijsko oružje itd. Mogućnost presretanja balističkih ciljeva još nije prijavljena. Možda će se pojaviti u toku dalje modernizacije kompleksa.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Novi uspesi

Poslednjih godina turska industrija je pokazala zapažene uspehe u oblasti PVO. 2021. godine, prvi kompleksi porodice Hisar, dva tipa odjednom, ušli su u službu turske PVO. Zatim je testiran noviji i napredniji sistem PVO Siper, a očekuje se da će prvi proizvodi ovog tipa ući u trupe u bliskoj budućnosti.

Na osnovu rezultata završenih projektantskih radova i zbog masovne proizvodnje nove opreme, turske oružane snage će moći značajno da unaprede i modernizuju svoju teritorijalnu protivvazduhoplovnu odbranu. To će dovesti do povećanja osnovnih karakteristika i ukupnih odbrambenih sposobnosti, sa jasnim posledicama po nacionalnu bezbednost u celini.

Odbranu na kratkim dometima, do 15-25 km, vršiće kompleksi Hisar-A i Hisar-O. U rasponu od 25-100 km, Siper većeg dometa, koji se očekuje ove godine, postaće glavno vozilo. Na velikim udaljenostima presretanje će vršiti ruski sistem S-400, isporučen pre nekoliko godina.

Dakle, svako sredstvo napada koje ugrožava turske ciljeve moraće da prođe kroz nekoliko ešalona PVO različitih karakteristika i mogućnosti. Istovremeno, Turska će unaprediti dostupne „Tvrđave“ i novu „Barijeru“, povećavajući njihove ključne karakteristike. Prvi rezultati takvog procesa stići će do trupa u narednim godinama.

Konstantni razvoj

Generalno, nedavni uspesi Roketsana, Aselsana, TUBITAK SAGE, itd. pokazuju da je turska odbrambena industrija ovladala razvojem i proizvodnjom savremenih sistema PVO, a takođe ide napred. Postepeno se stvaraju složeniji alati i rakete sa poboljšanim karakteristikama.

Međutim, razvoj kompleksa sa parametrima na nivou ruskog S-300P ili S-400 je i dalje izuzetno težak zadatak, a takva oprema mora da se kupuje u inostranstvu u gotovom obliku. Istovremeno, turska industrija namerava da učini sve da sustigne svetske lidere u industriji. Koliko će ovaj proces biti uspešan i kada će dati željene rezultate, vreme će pokazati.


Izvor


* Siper shema.jpg (71.47 KB, 750x548 - viewed 2 times.)

* Siper test rakete.jpg (25.08 KB, 800x450 - viewed 0 times.)

* RAekta Siper.png (154.74 KB, 575x687 - viewed 0 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 687



« Reply #3 on: November 21, 2023, 02:35:30 pm »

Počeli su pret-prijemni testovi turskog sistema protivvazduhoplovne odbrane SIPER

Počele su aktivnosti prijema za SIPER, prvi raketni sistem protivvazduhoplovne odbrane dugog dometa koji je razvila Turska sa nacionalnim resursima. Planirano je da sistem SIPER uđe u inventar Oružanih snaga Turske 2024. godine.

U izjavi generalnog direktora ASELSAN-a Ahmeta Akjola u vezi sa ovim pitanjem: „Prihvatamo SIPER ovih dana. Sledeće godine će ga koristiti turska vojska. Naša geografija; Za to je neophodna 'snažna ekonomija, jaka vojska, jaka Turska'.

Proizvod-1- raketa sa dometom od 100+ kilometara se koristi u sistemu SIPER, koji je razvijen pod koordinacijom Predsedništva odbrambene industrije u saradnji sa ASELSAN-om, Roketsanom i TUBITAK-SAGE. Sistem, koji će sledeće godine ući na inventar sa raketom Proizvod-2, u narednom periodu biće opremljen različitim „presretačima“, posebno raketom Proizvod-2 sa dometom od 150+ kilometara.

Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 687



« Reply #4 on: April 01, 2024, 12:36:32 pm »

Turski sistem protivvazduhoplovne odbrane dugog dometa „SiPER“ treba da uđe u upotrebu do kraja godine

Ahmet Akjol, izvršni direktor ASELSAN-a, potvrdio je da će sistem protivvazduhoplovne odbrane dugog dometa početi da štiti turski vazdušni prostor od kraja ove godine, koristeći vođenu raketu SiPER Block 1.

DEFENCE SECURITY ASIA — Očekuje se da će tursko vazduhoplovstvo do kraja ove godine početi sa upotrebom sistema protivvazduhoplovne odbrane dugog dometa „SiPER“, čime će se završiti napori za uspostavljanje sveobuhvatne mreže protivvazduhoplovne odbrane u toj mediteranskoj zemlji.

Drugi sistemi protivvazduhoplovne odbrane uključeni u sveobuhvatnu mrežu protivvazduhoplovne odbrane Turske su Gurz, Hisar-O i Hisar-O+.

Ovaj potez takođe osigurava samopouzdanje Turske u proizvodnji i radu njenih sistema protivvazduhoplovne odbrane.

Ahmet Akjol, izvršni direktor ASELSAN-a, potvrdio je da će sistem PVO dugog dometa početi da štiti turski vazdušni prostor od kraja ove godine, koristeći vođenu raketu SiPER Block 1.

Navođena raketa SiPER Blok 1 ima sposobnost da gađa vazduhoplovne ciljeve sa udaljenosti od 70 km, dok se očekuje da će vođena raketa SiPER Blok II, koja je trenutno na testiranju, biti operativna od strane turskih vazduhoplovnih snaga sledeće godine.

Navođena raketa SiPER Block II, testirana prošle godine, dizajnirana je da bude sposobnija i efikasnija u suočavanju sa vazduhoplovnim pretnjama, sposobna da obori vazduhoplovne ciljeve udaljene do 150 km.

U međuvremenu, Ahmet je takođe potvrdio njihove planove za početak razvoja vođene rakete SiPER Block 3, koja će omogućiti da sistem protivvazduhoplovne odbrane bude sposoban da gađa ciljeve u vazdušnom prostoru na daljinama većim od 200 km.

Međutim, nije dao nikakve informacije o vremenskom okviru razvoja varijante vođene rakete SiPER Block 3 i kada će ona biti operativna.

Sistem PVO dugog dometa SiPER je razvijen počevši od 2018. godine nakon što je potpisan ugovor između turske agencije za razvoj odbrane, SSB, i ASELSAN, ROKETSAN i TUBITAKSAGE.

Primarni cilj projekta sistema protivvazduhoplovne odbrane dugog dometa SiPER je da ispuni potrebe Turske za sistemima protivvazduhoplovne odbrane na velikim visinama.

Prema uslovima ugovora za razvoj sistema protivvazduhoplovne odbrane dugog dometa SiPER, ASELSAN ima zadatak da razvije Centar za upravljanje flotom, osmatrački radar, Centar za upravljanje vatrom, radar za upravljanje vatrom, mobilnu komunikacionu stanicu i komunikaciono relejno vozilo.

ROKETSAN je, s druge strane, odgovoran za razvoj vođenih projektila, dok je TUBITAK SAGE zadužen za razvoj bojeve glave vođene rakete. — DSA

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* Turski siper 1.jpg (32.62 KB, 750x430 - viewed 0 times.)

* turski siper 2.jpg (325.48 KB, 2048x2048 - viewed 0 times.)
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 22 queries.