PALUBA
April 27, 2024, 09:46:31 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 [24]   Go Down
  Print  
Author Topic: Rusija - SAD: Raketni štit  (Read 101460 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #345 on: March 15, 2021, 07:29:18 am »




Kažem Iran, a mislim Rusija: Zašto je Amerikancima potreban novi sistem PRO na Aljasci


Sjedinjene Države raspoređuju dodatni element protivraketne odbrane na Aljasci, tvrdeći da je on neophodan za zaštitu od mogućeg raketnog udara iz Irana ili Severne Koreje, dok ruski eksperti ocenjuju da se iza svega kriju agresivne namere prema Rusiji.

Radar velikog dometa Amerikanci su počeli da grade 2018. u vazduhoplovnoj bazi Klir er fors na Aljasci. Taj vojni objekat funkcioniše od sredine prošlog veka i smatra se jednim od najvažnijih u sistemu protivraketne odbrane SAD.
Bilo je planirano da radar bude pušten prošle godine, ali je rok pomeren zbog pandemije, a ovih dana saopšteno je da su radovi u završnoj fazi.

Povećanje dometa, otkrivanje lansiranja raketa na rastojanju većem od hiljadu kilometara, selekcija borbenih blokova i lažnih ciljeva — samo su neke od karakteristika novog sistema.


Sistem PRO na Aljasci usmeren protiv Rusije i Kine

Iako Amerikanci zvanično navode da njime štite kontinentalni deo SAD od mogućih napada Irana i Severne Koreje, ruski eksperti podsećaju da su slično obrazloženje davali i kad su raspoređivali sistem PRO u Evropi.

Iranske rakete sa interkontinentalnim dometom ne postoje, a i da postoje, verovatno bi letele najkraćom rutom, preko Evrope i Atlantika prema Sjedinjenim Državama, ističe vojni ekspert Aleksej Leonkov. On dodaje da kada je reč o Severnoj Koreji, lansiranje raketa na Sjedinjene Države, preko Aljaske, kroz područje u kom se nalazi protivraketna odbrana — predstavlja potpunu besmislicu.

„U suštini, zona razmeštanja protivraketne odbrane postoji samo sa jednim ciljem — da blokira lansiranje balističkih raketa u slučaju globalnog sukoba sa Rusijom. Ili sa Kinom“.

Leonkov podseća da postoje još dve takve zone: u Poljskoj i Rumuniji. Poljski deo nije završen, dok je rumunski u najboljem stanju. Pored toga, među izveštajima američkog analitičkog centra Rand nalazi se i izveštaj o modernizaciji američkog protivraketnog odbrambenog sistema, gde je crno na belo napisano da je ova modernizacija prvenstveno usmerena protiv Rusije i Kine, pojasnio je ekspert.

„Rusija i Kina raspolažu hipersoničnim kompleksima, a novom američkom protivraketnom odbrambenom sistemu je potreban upravo radar koji Amerikanci postavljaju na Aljasci. Pored njega, postojaće i ešalon satelita, koji će određivati putanju leta hipersoničnih kompleksa. Odnosno, Amerikanci mogu da pričaju šta hoće javnosti, ali njihovi planovi su potpuno drugačiji od zvaničnih tvrdnji“.


SAD ne trpe konkurenciju

Vojni stručnjak Viktor Litovkin je saglasan da se SAD ne brane od Irana, niti od Severne Koreje, već od Rusije i Kine koje su jedine sposobne da nanesu neviđenu štetu Sjedinjenim Državama.

„Najsmešnije je to što ni Rusija, ni Kina ne planiraju da napadaju SAD. To uopšte nisu agresivne zemlje, za razliku od Sjedinjenih Država. Jedini predsednik koji nije ratovao je Donald Tramp. Ostali predsednici su uvek negde vodili ratove. I sada Bajden tek što je preuzeo kormilo Sjedinjenih Država, a već je naneo udar Iraku“.

Litovkin ističe da SAD pokušavaju da odbrane svoju teritoriju kako bi nekažnjeno napadali sve ostale, da bi štiteći sebe stekli jednostranu vojnu prednost. On pojašnjava da je to besmisleno, jer Rusija ima rakete koje mogu da probiju bilo koji protivraketni odbrambeni sistem, što i sputava američku vojnu agresiju na Rusiju.

„Oni ispoljavaju i sve ostale vrste agresije, od političke pa do ekonomske. Sankcije su praktično agresija. Informativna i psihološka agresija na našu zemlju je kada pripremaju svakakve fejkove, spremaju ljude poput Navaljnog, organizuju obojene revolucije. Amerikanci ne trpe konkurenciju sa drugim nezavisnim državama poput Kine i Rusije. Zato širom sveta grade protivraketne odbrambene sisteme kako bi stekli jednostranu vojnu prednost i nastavili hibridnu agresiju na više pravaca“.

izvor
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 492


« Reply #346 on: March 15, 2021, 09:22:21 am »


Руске и кинеске хиперсоничне ракете не могу нанети Аљасци невиђену штету, али могу учинити да се Аљаска више не види!
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #347 on: June 26, 2021, 09:21:32 am »

субота, 26.06.2021.
Биљана Митриновић

Америчке ракете стижу до Урала

Иако још нису завршени грађевински радови у бази на северу Пољске, Американци су већ почели да постављају лансирне системе који се из одбрамбених за два сата претварају у офанзивне

Американци немају времена да сачекају завршетак изградње базе у Пољској, него су већ почели да инсталирају свој ракетни систем „иџис ашор”, који се може користити за лансирање не само одбрамбених ракета, него и крстарећих које имају домет до Урала. Мада је било планирано да се амерички ракетни систем инсталира до октобра 2022. године, Америчка агенција за противракетну одбрану је убрзала овај процес иако грађевински радови у бази нису завршени, назвавши акцију „демонстрацијом одлучности” која би заштитила Европу.

Русија је дубоко забринута због овог потеза, иако америчке припреме за формирање противракетне одбрамбене (ПРО) базе трају већ годинама. Поготово што не верује саопштењима Пентагона да се систем распоређује због наводне претње која долази из Северне Кореје и Ирана.

Сумње поткрепљује и локација ове базе: налази се на северу земље у близини Балтичког мора, у селу Редзиково, недалеко од руске Калињинградске области, тако да је очигледно пре усмерена против Кине и Русије, него против Ирана и Северне Кореје. Руси наводе и други доказ да систем није усмерен ка оним непријатељима које су САД навеле: Американци су одбили да с Русијом направе заједнички одбрамбени противракетни систем.

Русија је почетком двехиљадитих, након изласка САД из Споразума о ПРО, предложила да раде на заједничком систему, али тај предлог у Вашингтону није прихваћен. САД су се једнострано повукле из споразума с Русијом о противракетној одбрани још 2002. године, објашњавајући овај корак потребом да се развије глобални систем противракетне одбране за заштиту од Ирана и Северне Кореје, затим су се елементи америчке противракетне одбране појавили у азијско-пацифичком региону, Пољској и Румунији. Договор су у Москви 1972. године потписали тадашњи председници СССР-а и САД Леонид Брежњев и Ричард Никсон, а закључен је на неограничен период, с правом да се из њега повуче свака од страна.

Руско Министарство спољних послова размештање америчких противракетних система у источној Европи сматра за директну претњу Русији. Руски војни стручњаци тврде да је из вертикалних лансера МК41, који су у саставу „иџис ашора”, могуће лансирати не само противракетне пројектиле, већ и крстареће ракете „томахавк”, што ове системе не чини само одбрамбеним, него и офанзивним.

„Иџис” има лансер способан да испаљује и стандардне противракетне и крстареће ракете. Да би се промениле ракете, потребно је само да се поново покрене програм, што траје око два сата – и „иџис” се претвара у офанзивни систем спреман да лансира крстареће ракете домета већег од 2.000 километара.

У октобру 2020. године руски председник Владимир Путин предложио је САД одустајање од размештања противракетних система у Пољској и Румунији, али Вашингтон није позитивно одговорио. Руски војни стручњаци су годинама упозоравали да ракетни системи у Пољској и Румунији представљају озбиљну опасност за Русију и да ће бити потребнo предузети одговарајуће мере. Русија је због тога у Калињинградској регији инсталирала ракетне системе „искандер”, уз помоћ којих је могуће извршити високопрецизне ударе на Пољску и Румунију како би се онеспособили амерички ракетни системи. База у Редзикову је друга америчка база с противракетним системима, која је формирана у оквиру спровођења фазног плана за стварање европског система ПРО. Прву су САД изградиле у румунском граду Девеселу, где су системи постављени у мају 2016. године.

Izvor: www.politika.rs
Logged
Pages:  1 ... 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 [24]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.026 seconds with 22 queries.