PALUBA
March 29, 2024, 01:08:49 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Kontejneri za radio-elektronsku borbu za ruske patrolne brodove  (Read 870 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« on: September 08, 2022, 01:19:46 pm »

Ruske brodove će štititi sistemi za elektronsko ratovanje

Postavljeni u kontejnere, pokrivaće i borbene jedinice flote i pomoćna plovila.

Za odbranu ruskih borbenih i pomoćnih brodova razvija se sistem elektronskog ratovanja (REB/EW). Oprema će biti smeštena u obične morske, takozvane 40-stopne kontejnere. Zahvaljujući tome, sistem se lako može instalirati na otvorenim površinama brodova i plovila. Takve zaštitne „kutije“ treba da pouzdano pokriju brodove i plovila od neprijateljskih projektila i dronova sa ometačima. Prema mišljenju stručnjaka, kao rezultat toga, ova odluka će značajno ojačati zaštitu priobalnih regiona zemlje.

Kontejner iznenađenja

Kako su izvori u vojnom resoru rekli Izvestiji, fundamentalna odluka o razvoju pomorskih modularnih mobilnih sistema za elektronsko ratovanje je već doneta. Projekat je trenutno u izradi. Oprema će biti postavljena u posebne kontejnere. Zahvaljujući tome, može se lako instalirati na otvorenim površinama na palubama. Sistem bi trebalo pouzdano da obezbedi pomorske snage od udara protivbrodskih raketa.

Ilustracija ugradnje i rada brodskog kontejnera za REB:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Patrolni brodovi projekta 22160 tipa Vasilij Bikov prvi će dobiti novi sistem za elektronsko ratovanje, rekli su izvori. U budućnosti bi trebalo da ga nabave pomoćna plovila ruske flote – tegljači, transporteri i drugi.

Novi zaštitni sistem biće ugrađen u standardne pomorske kontejnere od 40 stopa, što će olakšati montažu na palubu raznih tipova plovila pomorskih snaga Ratne mornarice Rusije.

U početku je na brodovima projekta 22160 instaliran ne baš moćan sistem za elektronsko ratovanje, rekao je za Izvestija vojni istoričar Dmitrij Boltenkov.

– Navodno, napravljeno je moćnije rešenje, operativno ili strateško. Kontejneri vam omogućavaju da sistem postavite na različite brodove“, objasnio je stručnjak. - Po potrebi biće moguće izgraditi sistem elektronskog ratovanja brodskih grupa. Oni će moći da napreduju do date oblasti i, zapravo, da je potpuno „isključe“. Pre svega, oni će potisnuti kanale upravljanja dronom i komunikacione sisteme. Biće moguće ne ukrcavati vozilo za elektronsko ratovanje na desantni brod, već jednostavno staviti kontejner.

Prisustvo moćnih sredstava elektronskog ratovanja veoma je važno za savremenu flotu, istakao je bivši načelnik Glavnog štaba Ratne mornarice admiral Valentin Selivanov.

„Sada se elektronsko ratovanje koristi protiv bespilotnih letelica, protiv taktičkih aviona i protiv krstarećih projektila“, rekao je on. - A patrolni brodovi, kao što i samo ime govori, patroliraju u obalnom pojasu i štitiće obalu upravo od vazduhoplovnih udara. Napadima sa mora se može odupreti - brodovi se prate. Ali vazduhoplovni udari mogu biti iznenadni. Ipak, ako postoje moćna sredstva elektronskog ratovanja, onda će moći da se bore i sa dronovima, i avionima i raketama. Ovo je veoma vredno. Potrebno je testirati takve sisteme protiv napada velikog broja vazduhoplovnih ciljeva. Patrolni brodovi su mali, plove duž svoje obale. Oni će štititi pomorske baze i druge brodove u priobalnom pojasu.

Ruske oružane snage već imaju iskustva u korišćenju opreme za elektronsko ratovanje u borbenim uslovima u Ukrajini, podsetio je admiral.

„Sredstva elektronskog ratovanja primoravaju dron da odbaci municiju ili sleti tamo gde je to neophodno, odnosno da ometaju napad“, objasnio je on. Takvih primera već ima. Dakle, ovo je vredna stvar, doprineće zaštiti naše obale i objekata na moru i na kopnu.

Na domaćim obalama

Patrolni brodovi projekta 22160 razvijeni su u postsovjetsko doba. Glavni, Vasilij Bikov, položen je 2014. i predat floti 2018. godine. Pored njega, trenutno su u službi Dmitrij Rogačov, Pavel Deržavin i Sergej Kotov. Svi su raspoređeni u Crnomorsku flotu. U narednim godinama očekuje se završetak izgradnje brodova Viktor Veliki i Nikolaj Sipjagin, položenih 2016. i 2018. godine.

Patrolni brod Vasilij Bikov:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Patrolni brod Pavel Deržavin:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


U slučaju izbijanja neprijateljstava, brodovi projekta 22160 će učestvovati u operacijama odbrane obale i obalnih baza. Mogu se koristiti za pratnju grupa brodova i pomoćnih plovila, kao i u operacijama potrage i spasavanja i protiv piraterije. Osposobljeni su za brzinu do 25 čvorova, posada ima oko 80 ljudi.

Brodovi su naoružani artiljerijskim oruđima kalibra 76 mm, bacačima granata i mitraljezima Kord. Na njima se mogu bazirati helikopteri Ka-27PS. Takođe su prilagođeni za upotrebu podvodnih i vazduhoplovnih dronova. To ih čini idealnim za izviđanje: posade mogu da prate površinske i podvodne uslove u realnom vremenu u radijusu od stotina kilometara, dok brod možda neće uključiti sopstvenu radarsku opremu kako bi izbegao detekciju.

Brodovi projekta 22160 se izrađuju po modularnoj šemi. Ovo vam omogućava da brzo montirate oružje i opremu na njih za određeni zadatak. Hidroakustičke stanice i druga oprema u kontejnerima od 40 stopa povezani su na brodsko napajanje i integrisani u jedinstven sistem upravljanja.

U stvari, komanda sastavlja brod za određene svrhe, kao dizajner. Sada aktivno testiraju nove module - kako sa oružjem, tako i sa različitom pomoćnom opremom. Među njima su protivvazduhoplovni kompleksi „Redut“ i „Pancir-M“ u mornaričkoj verziji, kontejneri sa protivpodmorničkom opremom, moduli sa krstarećim raketama. Konkretno, brod može da nosi rakete Kalibar-NK. Ali njegova glavna karakteristika je da je prilagođen za upotrebu podvodnih i površinskih bespilotnih vozila svih dostupnih tipova. Ovo vam omogućava da nadgledate na udaljenosti od stotine kilometara u različitim pravcima.

Početkom ove godine javljeno je o formiranju celih bataljona za REB u formacijama Zapadnog vojnog okruga. Oni će štititi trupe, društveno značajne i industrijske objekte od visokopreciznog naoružanja. Bataljoni su opremljeni kompleksima koji mogu da potisnu neprijateljske GPS sisteme, komunikacije i navigaciju.

Tokom protekle decenije, trupe za elektronsko ratovanje su redovno dobijale inovativne sisteme naoružanja. Mobilni automatizovani kompleks Murmansk-BN je sposoban da potisne vojnu radio komunikaciju u radijusu od stotina kilometara, a pod određenim uslovima i na većoj udaljenosti. Sistem može poremetiti rad komandnih mesta lociranih duboko iza neprijateljskih linija, dezorganizovati komandu i upravljanje, poremetiti rad pomorskih snaga i avijacije. Kompleks Borisoglebsk-2 se koristi za ometanje komunikacija na taktičkom nivou. Perspektivni sistemi „Pole-21“ u stanju su da isključe sve veće strane sisteme satelitske navigacije u radijusu od desetina kilometara.

Izvor


* 05_Корабли-РЭБ-сайт.jpg (140.62 KB, 1299x975 - viewed 3 times.)

* Vasilij Bikov.jpg (69.65 KB, 1065x599 - viewed 4 times.)

* Pavel Deržavin.jpg (42.3 KB, 1065x599 - viewed 3 times.)
« Last Edit: September 08, 2022, 01:25:13 pm by Kubovac » Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.025 seconds with 22 queries.