Spejsiksova raketa Staršip eksplodirala nakon lansiranja – drugi put zaredomSpejs iksova svemirska letelica Staršip eksplodirala je u svemiru u četvrtak nekoliko minuta nakon poletanja iz Teksasa, zaustavivši vazdušni saobraćaj u delovima Floride, u drugom uzastopnom neuspehu ove godine za raketni program Elona Maska za Mars.Video snimci na društvenim mrežama prikazuju vatrene krhotine koje padaju kroz sumrak u blizini južne Floride i Bahama nakon što je Staršip eksplodirao u svemiru ubrzo nakon što je počeo nekontrolisano da se okreće dok su mu motori ugašeni, pokazao je Spejiksov uživo prenos misije.
Ovo je osmi Staršip test, nešto više od mesec dana nakon što je sedmi takođe završio eksplozijom. Nesreće su se dogodile u ranim fazama misije koju su rakete Spejsiks ranije izvele bez problema, što je predstavljalo nazadovanje programa koji je Mask nastojao da ubrza ove godine.
Raketa Staršip visoka 123 metra je ključni deo Maskovog plana da pošalje ljude na Mars do kraja decenije.
Federalna uprava za vazduhoplovstvo (FAA) nakratko je zatvorila aerodrome u Majamiju, Fort Loderdejlu, Palm Biču i Orlandu zbog „kosmičkih otpadaka“. Uprava je dodala da su pokrenuli istragu.
Raketa je poletela oko 17:30 po lokalnom vremenu iz raketne baze Spaceiksa u Boka Čiki u Teksasu. Super Heavy raketni buster se vratio na Zemlju kako je planirano i uspešno je uhvaćen u vazduhu od strane Spaceiksove mehaničke ruke.
Ali nekoliko minuta kasnije, prenos uživo sa Spejsiksa pokazao je da se gornji stepen Staršipa počinje rotirati u svemiru, pošto je više motora počelo da se gasi. Tada je kompanija saopštila da je izgubila kontakt sa brodom.
„Nažalost, ovo se dogodilo prošli put, tako da sada imamo neku praksu“, rekao je portparol Spejsiksa Dan Huot u direktnom prenosu.
Još nije jasno da li je eksploziju izazvao Spejsiksov automatizovani sistem za prekid leta, koji se aktivira kada nešto krene po zlu na raketi. Brod je pokazivao znake kvara i pre eksplozije.
„Tokom gorenja Staršipa, vozilo je doživelo brzi neplanirani raspad i kontakt je izgubljen“, navodi se u saopštenju Spejsiksa. „Naš tim je odmah počeo da koordinira sa bezbednosnim zvaničnicima kako bi sproveo unapred planirane reakcije u vanrednim situacijama.
Let Staršipa u januaru završen je posle osam minuta kada je raketa eksplodirala, razbacajući krhotine po karipskim ostrvima i nanevši manju štetu na automobilu na ostrvima Turks i Kaikos.
FAA, koja reguliše privatna lansiranja raketa, saopštila je da će istraga zahtevati od Spejsiksa da istraži uzrok kvara i dobije odobrenje agencije pre nego što Staršip ponovo može da leti.
Staršip je trebalo da napravi skoro punu orbitu oko Zemlje i ponovo uđe iznad Indijskog okeana, simulirajući seriju sletanja koja Spejsiks želi da izvede uskoro na kopnu kao ključnu sledeću fazu razvoja rakete.
Izvor