Rusija instalira „pomorsku verziju S-400“ na svom najnovijem ratnom broduProjekat 22350M ruske mornarice biće opremljen raketama zemlja-vazduh maksimalnog dometa od 400 kilometara, prema nedavnom izveštaju ruskih državnih medija. Prema izveštajima, ovo je sistem izveden iz presretača raketa 40N6 najnaprednijeg ruskog sistema PVO S-400.„Sistem
Poliment-Redut koji će biti instaliran na poboljšanim fregatama
Projekta 22350M koji će na kraju dobiti teške rakete dugog dometa sa mogućnošću gađanja vazdušnih ciljeva na maksimalnoj udaljenosti od 400 km, pored raketa srednjeg i dugog dometa.“, rekao je
TASS-u neimenovan izvor iz ruske odbrambene industrije.
Admiral Gorškov nosi dva lansera raketa zemlja-vazduh
Poliment-Redut za 16 raketa, dok će peta fregata svoje klase,
Admiral Amelko, nositi četiri lansera od po osam projektila. Veće varijante
Projekta 22350M biće opremljene sa šest lansera za 48 projektila.
Do sada, ovi bacači (lanseri, prim. Kubovac)
Poliment-Redut su mogli ispaljivati rakete sa dometom od 150 kilometara, međutim, domet rakete od 400 kilometara će biti trostruko povećanje u njihovom dometu presretanja, što će navodno omogućiti brodovima da štite sedam puta veću oblast.
Izvor iz ruske odbrambene industrije objasnio je da bi takvo trostruko povećanje dometa presretanja omogućilo ruskim fregatama da dejstvuju i prema NATO avionima za rano upozoravanje i kontrolu dugog dometa (AEV&C).
Pomorska verzija raketa S-400?Nova pomorska verzija rakete
40N6 je navodno bila u razvoju više od jedne decenije. Iako njene performanse nisu precizirane, ruski izveštaji sugerišu da će raketa delovati slično kao
40N6.
40N6 je dizajnirao i razvio ruski proizvođač raketa
MKB Fakel, a proizvodi ga
MMZ Avangard iz Moskve. Raketa je prvenstveno raspoređena protiv vazdušnih ciljeva visoke vrednosti kao što su izviđački, avioni za elektronsko ratovanje, vazdušna komandna mesta, strateški bombarderi, hipersonične krstareće i balističke rakete.
Prema zvaničnim izvorima, maksimalni domet rakete prema aerodinamičkim ciljevima je do 380 kilometara, a minimalni do 5 kilometara, dok je maksimalna visina do koje može da gađa ciljeve 30 kilometara.
Prosečna brzina rakete je oko 3,4 maha, a za maksimalnu je oko 9 maha. Navodno može da gađa ciljeve brzinom do 15,6 maha.
Raketa nosi bojevu glavu i takođe je opremljena aktivnim radarskim navođenjem, što joj, kako se navodi, omogućava uništavanje ciljeva izvan radio vidljivosti zemaljskih lokatora, sa preciznošću od 95 odsto.
Uključivanje pomorske varijante rakete
40N6 moglo bi omogućiti ruskim fregatama da potencijalno doprinesu strateškoj protivvazdušnoj odbrani, slično američkim, japanskim i južnokorejskim razaračima
AEGIS, koji to rade koristeći rakete
SM-3 i
SM-6.
Za razliku od ove tri zemlje sa
AEGIS-om, Rusija je do sada odlučila da svoju odbranu od balističkih raketa rasporedi preko kopnenih mobilnih lansera umesto brodova.
Stoga je moguće da bi integracija odbrambenih sistema od balističkih raketa dugog dometa na fregatama
Projekta 22350M takođe mogla da im omogući da dopune kopnene sisteme PVO
S-400 i
S-500.
Sve u svemu, može se reći da fregate
Projekta 22350M, naoružane hipersoničnim projektilima
Cirkon i sistemom PVO dometa 400 kilometara, imaju neuporedive ofanzivne i odbrambene sposobnosti koje bi vrlo mali broj brodova na svetu mogao da izazove.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Ceo tekst