PALUBA
March 29, 2024, 02:29:17 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Inicijativa "Evropski Nebeski Štit"  (Read 3423 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« on: October 16, 2022, 09:04:41 pm »

Evropski nebeski štit: U strahu zbog Rusije 15 država zajedno kupuje najmodernije sisteme PVO

U sklopu inicijative Evropski nebeski štit, 15 država, među kojima i Mađarska, Rumunija i Bugarska, kupiće zajednički najmodernije sisteme protivvazdušne odbrane, piše Dojče vele (DW).

Kako se navodi, Nemačka i još 14 zemalja pokrenule su projekat izgradnje boljeg evropskog sistema protivvazdušne odbrane.

Na marginama NATO sastanka u Briselu, nemačka ministarka odbrane Kristine Lambreht je sa koleginicima i kolegama potpisala deklaraciju o takozvanoj Inicijativi za evropski nebeski štit.

Ova inicijativa ima za cilj da se otklone propusti koje ima trenutni NATO štit za Evropu, navodi DW i dodaje da deficita recimo ima kada je reč o balističkim raketama koje dostižu velike visine, ali i u odbrani od dronova i krstarećih raketa.

DW piše da je u pozadini nemačke inicijative ruski rat protiv Ukrajine, da NATO ocenjuje da je taj rat suštinski promenio bezbednosnu situaciju u Evropi i da su stoga neophodni dodatni napori kako bi se unapredila protivvazdušna odbrana.

Evropska protivvazdušna odbrana do sada je prvenstveno bila usmerena na moguće pretnje iz Irana.

U okviru inicijative Evropski nebeski štit (European Sky Shield) bi, između ostalog, trebalo da se kupe i zajednički sistemi naoružanja, što je jeftinije i time se pokriva veliko područje.

- Time ispunjavamo našu zajedničku odgovornost za bezbednost na našem kontinentu - rekla je Lambreht na sastanku u Briselu.

Na ceremoniji potpisivanja bili su predstavnici Mađarske, Slovenije, Bugarske, Rumunije, Slovačke, Češke, Norveške, Finske, Estonije, Letonije, Litvanije, Holandije, Belgije, i Velike Britanije.

Za kratki domet i borbu protiv aviona i helikoptera Nemačka trenutno ima protivvazdušne rakete „Stinger“, koje se ispaljuju sa ramena i koje se isporučene i Ukrajini.

Za srednje udaljenosti postoji veći sistem „Patriot“. Nemačka ukupno ima 12 tih sistema, ali oni ni u kom slučaju nisu dovoljni da se zaštiti čitava zemlja.

Kada je reč o odbrani od balističkih raketa koje dostižu velike visine, Bundesver praktično nema rešenje, piše DW i navodi da bi rešenje mogao da bude izraelski sistem “Strela 3” (Arrow 3), kao i da se u Berlinu razmatra i kupovina daljih sistema „Patriot“ i „IRIS-T".

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* Nebeski štit.png (471.34 KB, 710x474 - viewed 1 times.)
« Last Edit: June 21, 2023, 07:44:23 pm by Brok » Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #1 on: October 21, 2022, 05:32:18 pm »

Francuski ekspert upozorava Evropu: Naš sistem PVO neće zaštititi region od ruskih hipersoničnih raketa

Zajednički evropski sistem protivvazduhoplovne odbrane neće zaštititi region od mogućeg udara hipersoničnih raketa, smatra francuski ekspert iz Centra za političku i stratešku analizu Ksavije Moro.

- Amerikanci su obećali da će isporučiti Ukrajini baterije protivavionskih sistema 'Nasams', ali zajednički sistem PVO kao takav ne postoji. Biće izuzetno teško da se razvije i implementira takav sistem. Ključna činjenica je da tehnologije na trenutnom nivou ne zaustavljaju ruske hipersonične rakete - rekao je stručnjak za geopolitiku i naoružanje.

Prema njegovim rečima, u evropskim zemljama oko Rusije trenutno su raspoređeni američki sistemi PVO sa raketnim sistemima i radarima, dok zemlje poput Francuske i Nemačke imaju sopstvene sisteme. Međutim, zajednički sistem PVO zasad ne postoji.

Ekspert smatra da bi stvaranje „neprobojnog vazdušnog štita“ trebalo da podrazumeva sposobnost da zaustavlja rakete bilo kog tipa, kao i dronove sa 100 kilograma eksploziva. Stoga, ocenjuje Moro, za razvoj idealnog sistema protivvazduhoplovne odbrane nisu potrebne desetine milijardi dolara, nego će i trajati godinama.

Takođe je konstatovao da iza ideje o stvaranju zajedničkog evropskog sistema PVO pre svega stoji vojnoindustrijski kompleks SAD koji će najviše profitirati od toga.

Po rečima Moroa, razvoj takvog sistema PVO prvenstveno će se odvijati u okviru NATO-a, što uključuje formiranje, održavanje ili rekonstrukciju vojnih baza SAD širom Evrope. Prema tome, broj američkih vojnih baza bi trebalo da se poveća.

Prošle sedmice Nemačka i 14 zemalja-članica NATO-a su potpisali deklaraciju o formiranju savršenijeg evropskog sistema protivvazduhoplovne odbrane.


Izvor
« Last Edit: June 21, 2023, 07:45:34 pm by Brok » Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #2 on: June 19, 2023, 07:00:53 pm »

Francuska poziva saveznike u osporavanje plana protivvazduhoplovne odbrane predvođene Nemačkom

Emanuel Makron saziva konferenciju nakon što je Pariz zaslepljen inicijativom Sky Shield koju podržava Berlin

Francuska osporava plan koji predvodi Nemačka za jačanje evropske protivvazduhoplovne odbrane, što je još jedan znak nastajanja tenzija oko toga kako region treba da se suprotstavi pretnji koju predstavlja Rusija.

Neslaganje će biti u pozadini konferencije o strategiji protivvazduhoplovne odbrane u Parizu u ponedeljak, koja delimično ima za cilj da povrati zamah inicijativi „European Sky Shield“ (Evropski Nebeski Štit, prim. Kubovac), koju podržava Berlin, čije je pokretanje zaslepilo francuske zvaničnike prošle godine.

Francuski zvaničnici opisuju ovaj događaj kao forum za debatu između ministara odbrane EU, vojnih zvaničnika SAD i NATO-a i rukovodilaca industrije, koji je sazvao predsednik Emanuel Makron na marginama Pariskog aeromitinga.

Ali Makronov pritisak takođe odražava fundamentalnije razlike između Pariza i Berlina oko toga kako brzo ojačati vojnu odbranu protiv Rusije Vladimira Putina, a istovremeno negovati industrijsku bazu Evrope.

Nemački kancelar Olaf Šolc je prošlog oktobra predstavio Sky Shield za stvaranje evropskog sistema protivvazduhoplovne i protivraketne odbrane zajedničkom nabavkom opreme, a 17 zemalja je od tada potpisalo, uključujući Veliku Britaniju, baltičke države, Švedsku i Finsku.

Ruska invazija na Ukrajinu i njena teška upotreba municije i projektila za napad sa neba bili su poziv na buđenje da Evropa više ne može zanemariti svoju protivvazdušnu odbranu. „Imamo mnogo toga da nadoknadimo u Evropi“, rekao je Šolc u avgustovskom govoru izlažući svoju viziju protivvazduhoplovne odbrane.

Ali ključne zemlje kao što su Francuska, Italija i Poljska ostale su po strani, pokazujući izazove prevazilaženja nacionalnih industrijskih interesa čak i dok vojni budžeti rastu širom Evrope. Pariz je posebno bio zatečen najavom Sky Shield-a i odložio je francusko-nemački samit delom da bi nagovestio njegov vrhunac.

Dok su francuski i nemački zvaničnici izbegavali javnu kritiku jedni drugih o planovima, razlike su evidentne iza kulisa. Nemačka je prvobitno planirala da pošalje visokog zvaničnika umesto ministra odbrane Borisa Pistorijusa, ali je promenila kurs tokom vikenda.

Makron je implicitno kritikovao Sky Shield zbog toga što se previše oslanja na sisteme naoružanja proizvedene van Evrope, dok ne razmišlja na odgovarajući način kako da na najbolji način odvrati Rusiju, uključujući potencijalno sticanje sposobnosti za raketne udare dugog dometa.

Protivvazduhoplovna odbrana „je prvo strateško pitanje pre nego što bude industrijsko, ali očigledno mora da se zasniva na balansu ofanzivnih i odbrambenih akcija“, rekao je Makron u nedavnom govoru.

„Kada vidim određene zemlje koje povećavaju svoju potrošnju za odbranu da bi masovno kupovale neevropske sisteme, jednostavno im kažem: ’Vi pripremate probleme sutrašnjice!’

U Berlinu, zvaničnici vide francusku kritiku kao neosnovanu i tvrde da hitnost zatvaranja praznina u protivvazduhoplovnoj odbrani znači da je nabavka „gotovih“ sistema poželjnija od „dugih i često skupih“ novih razvoja. U pismu o namerama koje je prošle godine poslato NATO-u u koje je uvid imao Fajnenšel tajms, zemlje koje učestvuju u Sky Shield-u pristale su na „pragmatična rešenja“ kako bi „omogućila brz napredak“ u oblasti protivvazduhoplovne odbrane.

Iako zemlje u projektu Sky Shield svaka za sebe prave izbore za nabavku, Nemačka je rekla da planira da kupi rakete Iris-T od domaćeg proizvođača Diehl grupe za zaštitu srednjeg dometa, Patriot od američke kompanije Raytheon Technologies za dugi domet i Arrow 3 iz Izraela za veoma dug domet. Nemački parlament je prošle nedelje potpisao prve kupovine: set od šest sistema Iris-T za 900 miliona evra i prvu tranšu sredstava u ugovoru od 4,3 milijarde dolara za raketni sistem Arrow 3.

Nemačka je naručila više kompleta raketnih sistema zemlja-vazduh Iris-T od sopstvenog proizvođača Diehl za 900 miliona evra:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

U Parizu se pokazalo da je isključivanje francusko-italijanskog odbrambenog raketnog odbrambenog sistema SAMP-T proizvođača MBDA i Thales, koji služi sličnom dometu kao i američki Patriot, bolna tačka.

Isključivanje francusko-italijanskih raketa SAMP/T, koje imaju sličan domet kao američki Patriot, bolna je tačka u Parizu:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

„Francuska je uznemirena što je Sky Shield uglavnom zasnovan na američkoj i izraelskoj tehnologiji kada postoji evropska alternativa i što je projekat u stvari izostavio južnu Evropu“, rekao je Šahin Vale, bivši Makronov savetnik koji radi u Savetu Nemačke za spoljne odnose (CFR).

Francuski zvaničnik je negirao da je Pariz motivisan takvim konkurentskim zabrinutostima. Konferencija nije imala za cilj da potkopa Sky Shield, rekla je ta osoba, već da održi preko potrebnu diskusiju o široj strategiji kako zaštititi evropsko nebo, uključujući uloge NATO-a i EU, kao i odvraćanje od nuklearnog oružja održanog od Francuske i drugih.

Drugi francuski zvaničnik ukazao je na rizik da bi trošenje milijardi na sisteme protivvazduhoplovne odbrane moglo da izazove novu trku u naoružanju sa Moskvom.

Očekuje se da će konferenciji prisustvovati oko 20 zvaničnika na nivou ministara, zajedno sa predstavnicima NATO-a i SAD.

Na konferenciji se ne očekuju konkretni dogovori. Međutim, očekuje se da će Makron govoriti na zatvaranju, a Pariz bi mogao održati slične događaje u budućnosti.

Jedan visoki zapadni zvaničnik čija je zemlja deo inicijative Nebeski štit nije bio entuzijastičan u pogledu francuskog manevrisanja sa konferencijom. „Zbunjujuće je i teško je razumeti zašto Francuzi osećaju potrebu da to urade“, rekla je osoba. „Cela poenta je da nemate konkurentske ideje.

Unutar NATO-a, inicijativa Sky Shield se smatra pozitivnim korakom ka postizanju bolje interoperabilnosti i standardizovanih odbrambenih platformi, čiji je nedostatak ogolio rat u Ukrajini. Oružje zemalja često ne funkcioniše besprekorno zajedno i vojske ne mogu uvek da dopune svoje saveznike.

Pistorijus je rekao da mu je važno da se inicijativa Nebeski štit ne vidi kao rival NATO-u ili EU.

„Sve što se nabavi može biti integrisano u postojeću strukturu“, rekao je on za FT. „Iz ovoga možete videti da nismo konkurencija francuskoj konferenciji u Le Buržeu.


Izvor


* Sky shield Iris T.png (365.3 KB, 701x346 - viewed 2 times.)

* Sky Shield SAMPT.png (508.08 KB, 700x466 - viewed 2 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #3 on: June 20, 2023, 11:21:23 am »

Pet evropskih država u redu za Mistral

Francuska, Belgija, Kipar, Estonija i Mađarska potpisale su pismo o namerama za zajedničku kupovinu francuskih sistema protivvazdušne odbrane "Mistral".

To je izjavio francuski predsednik Emanuel Makron.

To je znak da Pariz postiže napredak u ubeđivanju nekih svojih evropskih saveznika da kupuju domaće sisteme "Made in Europe", umesto da ih nabavljaju iz zemalja van Evrope, što je Nemačka zagovarala u okviru svoje inicijative Evropski nebeski štit, prenosi Rojters.

"Kada govorimo o protivvazdušnoj odbrani, pogrešili bismo ukoliko bismo požurili sa povećanjem kapaciteta. Pitanje je pre svega strateško", rekao je Makron na marginama Pariskog aeromitinga.
Dodao je da je rat u Ukrajini pokazao da članice EU Kijevu mogu da pošalju samo ono što imaju i proizvode, jer se evropskim naoružanjem lakše upravlja na tlu Evrope, u odnosu na ono koje dolazi iz neevropskih zemalja.

Makron je poručio da Evropska unija na duže staze treba da ima sopstvenu stratešku ekonomiju, a ne da se oslanja na Sjedinjene Američke Države kroz NATO.
"Ključ za to bi bila izgradnja evropske odbrambene industrije i kupovina unutar Evropske unije", rekao je francuski predsednik.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* 537044038649145af8a64a215903105_w640.jpg (43.13 KB, 640x416 - viewed 1 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #4 on: July 05, 2023, 11:10:08 am »

Švajcarska i Austrija će se pridružiti evropskom projektu protivvazduhoplovne odbrane koristeći izraelski Arrow-3

Neutralne članice koje nisu članice NATO-a kažu da njihovo učešće u Inicijativi Sky Shield, stvorenoj kao odgovor na rusku invaziju na Ukrajinu, neće podrazumevati umešanost u oružani sukob

BERLIN, Nemačka — Švajcarska planira da učestvuje u projektu protivvazduhoplovne odbrane širom Evrope koji je pokrenut kao odgovor na ruski napad na Ukrajinu, saopštili su zvaničnici u utorak.

Ova alpska zemlja je druga neutralna država posle Austrije koja je nagovestila svoju nameru da se pridruži Evropskoj inicijativi Sky Shield koju je Nemačka pokrenula prošle godine.

Švajcarska ministarka odbrane Viola Amherd i njen austrijski kolega potpisaće memorandum o razumevanju na sastanku u petak u Bernu sa Nemačkim Borisom Pistorijusom.

Evropsku inicijativu Sky Shield, ili ESSI, predložio je nemački kancelar Olaf Šolc u avgustu prošle godine kao sredstvo za udruživanje napora kontinenta da se odbrani od mogućih napada avionima ili raketama.

On će dopuniti postojeće sisteme protivvazduhoplovne odbrane koje je uspostavila NATO alijansa, čiji Austrija i Švajcarska nisu članice.

Dve zemlje su jasno stavile do znanja da pridruživanje inicijativi neće podrazumevati učešće u međunarodnim vojnim sukobima.

Do sada se prijavilo 17 drugih zemalja, uključujući Nemačku, Britaniju i Švedsku.

Francuska je kritikovala projekat zato što ključni elementi — izraelski sistem Arrow-3 i američki sistem Patriot — potiču van Evrope.

Slika izraelskog i američkog probnog lansiranja odbrambenog raketnog sistema Arrow-3 28. jula 2019.:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor



* WhatsApp-Image-2019-07-28-at-11.01.39-AM-640x400.jpeg (24.14 KB, 640x400 - viewed 1 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #5 on: December 01, 2023, 11:49:03 am »

Bugarska se pridružila inicijativi "Evropski Nebeski Štit" sa još 11 zemalja

Nacrt memoranduma za zajedničku kupovinu kopnenih sistema protivvazduhoplovne odbrane u okviru inicijative „Evropski nebeski štit“ odobrila je bugarska vlada u sredu, čime je postala 12. evropska nacija koja je to učinila.

Prilikom nabavke sistema naoružanja za kopnenu protivvazduhoplovnu odbranu, oni će moći da se integrišu u arhitekturu „Integrisanog sistema protivazdušne i protivraketne odbrane NATO-a“ i biće deo jedinstvenog sistema za protivraketnu odbranu i protivvazdušnu odbranu u Evropi.

Poznato je da su namere da se zajednički nabave savremeni zapadni PVO sistemi Arrow 3 i Patriot.

„Odobrenje memoranduma pruža mogućnost Bugarskoj da se pridruži programima za zajedničku kupovinu, održavanje i upotrebu sistema naoružanja za kopnenu protivvazduhoplovnu odbranu (GBAD)“, objasnila je vlada.

Ostale zemlje u memorandumu su Belgija, Češka, Danska, Estonija, Nemačka, Mađarska, Letonija, Litvanija, Holandija, Norveška i Slovenija.

Bugarska ima stariji sovjetski protivvazduhoplovni raketni sistemi S-300PMU koji nije kompatibilan sa standardima NATO-a. Trenutno ovaj kompleks nema alternativu, a Bugarska je odbila da ga dodeli Ukrajini na početku rata.

Bugarska vojska nema moderne vojne radare i oslanja se na sisteme civilne avijacije, koji nemaju punu pokrivenost teritorije zemlje.

Pre godinu dana, privremeni ministar odbrane, Dimitar Stojanov, potpisao je Pismo o namerama za uključivanje Bugarske u inicijativu za odbrambenu sposobnost Nemačke Evropske inicijative za nebeski štit (ESSI). Kancelar Olaf Šolc najavio je da će Nemačka u narednim godinama mnogo ulagati u protivvazduhoplovnu odbranu.

Zemlja ozbiljno istražuje mogućnost izgradnje "vazdušne kupole" poput one koju je Izrael stvorio za odbranu od Hamasovih raketnih napada.

„To je sistem međusobno povezanih sistema protivvazduhoplovne odbrane. Ova inicijativa je u potpunosti usklađena sa željom EU da sprovede zajedničke javne nabavke“, rekao je Stojanov pre godinu dana.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* Skyshield bulgaria.jpg (57.61 KB, 800x450 - viewed 1 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #6 on: February 18, 2024, 01:53:51 pm »

Grčka se pridružila evropskom projektu protivraketne odbrane

Grčka i Turska će se u četvrtak zvanično pridružiti Evropskoj Inicijativi Nebeski Štit (ESSI), projektu protivraketne odbrane koji predvodi Nemačka, izjavio je ministar odbrane Nikos Dendias.

ESSI je projekat za izgradnju kopnenog integrisanog evropskog sistema protivvazduhoplovne odbrane koji uključuje sposobnost protiv balističkih projektila. Dvadeset i jedna evropska država će učestvovati u inicijativi nakon pridruživanja Grčke i Turske.

Evropska inicijativa Sky Shield, pod vođstvom Nemačke, pokazuje vrednost napora saveznika da ispune zahteve NATO-a uz obezbeđivanje interoperabilnosti i integracije“, rekao je nedavno zamenik generalnog sekretara NATO Mirčea Džoana.

On je dodao: „Ova inicijativa pomaže da se prevedu savezničke obaveze o potrošnji na odbranu u opipljive sposobnosti dostupne za našu kolektivnu odbranu. To pokazuje jasnu posvećenost evropskih saveznika pravednoj podeli tereta.”

Prošle nedelje Donald Tramp, republikanski kandidat za predsednika SAD, sugerisao je da SAD neće zaštititi saveznike u NATO-u ako ne potroše dovoljno na odbranu.

ESSI omogućava zemljama učesnicama da zajedno nabave protivvazduhoplovni i protivraketni odbrambeni sistem efikasno i ekonomično koristeći interoperabilna, gotova rešenja. Ovaj multinacionalni pristup nudi fleksibilan i skalabilan način da nacije ojačaju svoje odvraćanje i odbranu.

Inicijativa koju predvodi Nemačka

Inicijativu je prvobitno predložio nemački kancelar Olaf Šolc u avgustu 2022.

Predlog je iznet tokom ruskih udara na ukrajinsku infrastrukturu 2022–2023 i usred povećane zabrinutosti zbog ograničenih evropskih sposobnosti za odbranu od takvih pretnji kao što su ruski balistički raketni sistemi 9K720 Iskander raspoređeni u Kalinjingradskoj oblasti.

U oktobru 2022, petnaest evropskih država (Belgija, Bugarska, Češka, Estonija, Finska, Nemačka, Mađarska, Letonija, Litvanija, Holandija, Norveška, Slovačka, Slovenija, Rumunija, Ujedinjeno Kraljevstvo) potpisalo je deklaraciju o pristupanju Nemačkoj inicijativi. Usledilo je još evropskih država.

Sve države osnivači su članice NATO-a, a Finska se pridružila alijansi 2023. godine.

Sposobnosti evropskog sistema protivraketne odbrane

ESSI će koristiti višeslojnu odbranu, sa planiranim sledećim sistemima:

* Srednji domet: prvenstveno IRIS-T SLM
* Veliki domet: MIM-104 Patriot
* Veoma veliki domet (egzoatmosferski): Arrow 3

Nemački kancelar je u decembru 2022. izrazio nadu da će sistem biti razvijen u narednih pet godina. U junu 2023. godine, nemački Bundestag je odobrio skoro 4 milijarde evra za kupovinu sistema protiv balističkih raketa Arrow 3 od Izraela.

Arrow-3 zajednički finansiraju, razvijaju i proizvode Izrael i SAD.

Obezbeđuje egzo-atmosfersko presretanje balističkih projektila (tokom dela putanje svemirskog leta), uključujući interkontinentalne balističke rakete (ICBM) koje nose nuklearne, hemijske, biološke ili konvencionalne bojeve glave.

Sa sposobnošću motora za preusmeravanje, njegovo "vozilo za ubijanje" može dramatično promeniti pravac, omogućavajući mu da se okrene da vidi satelite koji se približavaju. Prijavljeni domet leta rakete je do 2.400 km (1.500 milja).

Elementi sistema European Initiative Sky Shield (ESSI) - Evropska Inicijativa Nebeski Štit:

Raketni sistem PVO srednjeg dometa IRIS-T SLM:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Raketni sistem PVO velikog dometa MiM-104 Patriot:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Raketni anti-balistički sistem Arrow-3:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor



* IRIS-T SLM osnovne komponente.png (768.19 KB, 948x456 - viewed 1 times.)

* Patriot konf.png (319.17 KB, 620x364 - viewed 1 times.)

* Arrow-3.png (538.06 KB, 779x499 - viewed 1 times.)
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.043 seconds with 23 queries.