PALUBA
April 26, 2024, 08:52:21 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2   Go Down
  Print  
Author Topic: Дронови шпијунирали касарне Војске Србије  (Read 3477 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 230


« on: November 01, 2022, 05:47:54 pm »

ДРОНОВИ ШПИЈУНИРАЛИ КАСАРНЕ ВОЈСКЕ СРБИЈЕ: Вучић подигао "мигове 29" и издао јасно наређење

ПРЕДСЕДНИК Србије и врховни командант оружаних снага Александар Вучић издао је данас званичну наредбу да све непријатељске беспилотне летелице на територији централне Србије буду моментално уништене.

Како "Новости" сазнају, председник се на овај корак одлучио после инцидента који се десио на подручју изнад Мердара и у околини Рашке, када су непознати дронови осматрали касарне и положаје Војске Србије.

У циљу спречавања даљих непријатељских активности подигнути су српски "мигови 29" у акцији праћења и евентуалног напада на непријатељске летелице. Недуго затим, уочени објекти напустили су ваздушни простор централне Србије, а да то нису учинили, били би уништени јер је врховни командант издао наређење да се одмах дејствује противваздухопловним оруђем.

Извор: Новости

Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 683



« Reply #1 on: November 01, 2022, 05:58:12 pm »


Logged
PakleniVuk
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 103


Ko laje zlo ne misli


« Reply #2 on: November 01, 2022, 06:17:14 pm »

KBS ima RQ 20 dronove, ali da ne budem "partibrejker" ja te, a ni bilo koje druge sa naše strane linije nisam video  (a tu sam u blizini mesta koje je bilo cilj vežbe ) . Iako je ovo za sada vežba  (i to vrlo ozbiljna i na visokom nivou ) "zajebancija" novinara ovog tipa može da načini poprilično štete.  Jeste da celokupna vest dolazi iz kancelarije predsednika i da je naredba došla odatle i da je naređenje izvršeno, ali...ja bih čuvao Mig -29 za ozbiljnije dronove. Ove manje mogu raketaši i cevna PVO (pa čak i Mi 35) lako da neutrališu.



Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 230


« Reply #3 on: November 01, 2022, 08:16:48 pm »

KBS ima RQ 20 dronove, ali da ne budem "partibrejker" ja te, a ni bilo koje druge sa naše strane linije nisam video  (a tu sam u blizini mesta koje je bilo cilj vežbe ) . Iako je ovo za sada vežba  (i to vrlo ozbiljna i na visokom nivou ) "zajebancija" novinara ovog tipa može da načini poprilično štete.  Jeste da celokupna vest dolazi iz kancelarije predsednika i da je naredba došla odatle i da je naređenje izvršeno, ali...ja bih čuvao Mig -29 za ozbiljnije dronove. Ove manje mogu raketaši i cevna PVO (pa čak i Mi 35) lako da neutrališu.


Oво је значи биле вежба?
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #4 on: November 01, 2022, 08:46:25 pm »

Tronedeljna vežba "Manevri 2022" , još uvek je u toku.Da li se slučajno ili namerno odvija u vreme zakazano za preregistraciju tablica, možemo samo nagađati jer nemamo "insajderske " informacije.
A šta pišu novinari..."papir trpi sve"
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 230


« Reply #5 on: November 01, 2022, 08:57:49 pm »

Tronedeljna vežba "Manevri 2022" , još uvek je u toku.Da li se slučajno ili namerno odvija u vreme zakazano za preregistraciju tablica, možemo samo nagađati jer nemamo "insajderske " informacije.
A šta pišu novinari..."papir trpi sve"
Да ли ће, једног дана, један новинар одговарати за узнемиравање јавности?
Logged
PakleniVuk
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 103


Ko laje zlo ne misli


« Reply #6 on: November 01, 2022, 08:59:59 pm »

KBS ima RQ 20 dronove, ali da ne budem "partibrejker" ja te, a ni bilo koje druge sa naše strane linije nisam video  (a tu sam u blizini mesta koje je bilo cilj vežbe ) . Iako je ovo za sada vežba  (i to vrlo ozbiljna i na visokom nivou ) "zajebancija" novinara ovog tipa može da načini poprilično štete.  Jeste da celokupna vest dolazi iz kancelarije predsednika i da je naredba došla odatle i da je naređenje izvršeno, ali...ja bih čuvao Mig -29 za ozbiljnije dronove. Ove manje mogu raketaši i cevna PVO (pa čak i Mi 35) lako da neutrališu.


Oво је значи биле вежба?
Ja bih rekao da je deo provere borbene gotovosti. Svakako je bitno i da se poruka pošalje suprotnoj strani.  Jer vizuelno imam mogućnost da vidim sa mesta gde se nalazim da vidim celokupan prostor između Raške i administrativne linije. Vizuelno i zvučno nije bilo nikakvih dronova ili letilica sa naše strane. Ne znam da li radarski nije zabeleženo nešto ili da neko od naših nije prijavio nešto sa strane Kosovske Mitrovice ali to nije prešlo ka nama.  Danas je novi ministar bio i obišao neke od položaja na kojima se nalaze naše trupe u Raškoj oblasti.  Obazrivost nije na odmet. Ako neko očekuje sukob, moj lično mišljenje je da do toga neće doći, ali bi bilo poželjno da se neke od jedinica za elektronsko izviđanje i ometanje angažuju na terenu  (Ovo je moje lično mišljenje ).
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 683



« Reply #7 on: November 01, 2022, 09:03:14 pm »

Ja na ovom snimku koji sam postavio to ne vidim, ali Tango Six tvrdi da su letelice MiG-29 bile nenaoružane (raketama), a da je jedna bila dvoseda (bez radara).
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 988


« Reply #8 on: November 01, 2022, 09:08:37 pm »

KBS ima RQ 20 dronove, ali da ne budem "partibrejker" ja te, a ni bilo koje druge sa naše strane linije nisam video  (a tu sam u blizini mesta koje je bilo cilj vežbe ) . Iako je ovo za sada vežba  (i to vrlo ozbiljna i na visokom nivou ) "zajebancija" novinara ovog tipa može da načini poprilično štete.  Jeste da celokupna vest dolazi iz kancelarije predsednika i da je naredba došla odatle i da je naređenje izvršeno, ali...ja bih čuvao Mig -29 za ozbiljnije dronove. Ove manje mogu raketaši i cevna PVO (pa čak i Mi 35) lako da neutrališu.


Oво је значи биле вежба?

Evo gledam dnevnik, po rečima predsednice Vlade nije vežba, ili ako je, nije Vojske Srbije nego nekog drugog.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #9 on: November 01, 2022, 09:33:37 pm »

Da li postoje pouzdane informacije o tim dronovima? Ko, gde, kada i čime !?
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 683



« Reply #10 on: November 01, 2022, 09:51:41 pm »

Pre gotovo 2 godine, napisao sam jedan tekst za Tango Six, u kome sam pokušao analizirati kako bi se naše RV i PVO snašlo u uslovima masovne upotrebe bespilotnih letelica i dronova, na osnovu iskustava rata u Nagorno-Karabahu.

Za ovu temu, izvući ću deo koji govori o mogućnostima lovca MiG-29. Podvlačim da je tekst napisan pre 2 godine, kada još nismo znali kako će tačno biti modernizovan MiG-29, niti šta će od novog naoružanja i druge opreme biti instalirano....

Izvod iz teksta:

"Lovački avion MiG-29

Lovac MiG-29, je već više od 30 godina čuvar našeg neba. Tokom 1999-te, naši piloti na ovim prelepim lovcima suočili su se sa sigurno najvećom vazdušnom silom skupljenom ikada protiv jedne zemlje, uzimajući u obzir broj savremenih aviona. Naši lovci nisu imali nikakve posebne šanse da bilo šta konkretno urade, pa je i remećenje borbenog poretka i eventualno ranije odustajanje od nekih bombarderskih akcija neprijatelja smatrano značajnim uspehom.

Ipak, u ovoj hipotetičkoj situaciji, naši lovci ne bi bili u toliko nepovoljnom položaju i moglo bi se pokušati sa dejstvom ovih lovaca i to pre svega i upravo na bespilotne letelice i dronove. Za naše lovce MiG-29 i naše pilote, ovo bi trebalo da predstavlja vežbovno gađanje, kao što su i imali prilike da gađaju u Šabli.

Lovac MiG-29 opremljen je radarom N019 koji ima mogućnost otkrivanja ciljeva na daljinama od preko 100 km, mada zvaničan podatak za cilj odrazne površine 3 m2 iznosi 60 km u prednjoj polusferi i 35 km u zadnjoj. U mogućnosti je da prati do 10 ciljeva, a da napada jedan cilj. Radar je spregnut sa optoelektronskim IC sistemom OEPS-29 i nišanskim sistemom na kacigi Šćel-3UM-1. Podatke prikazuje na HUD-u ILS-31, nišanskom sistemu na kacigi i displeju u kabini oznake SEI-31. IC senzor spregnut je sa laserom i ima domet od 15 km za detekciju aviona-mete (KOLS).

Taj radar u mogućnosti je da efikasno otkriva bespilotne letelice i dronove, koji lete brzinama većim 210 km/h, tako da u tom smislu može biti poteškoća u otkrivanju radarom. Ipak, navođenjem naših lovaca sa naših 3D radarskih stanica AN/TPS-70 i S-600, oni bi bez problema doletali u zonu u kojoj se ciljevi nalaze, a dalje traženje ciljeva bi vršili opto-elektronskim IC sistemom OEPS-29 i nišanskim sistemom na kacigi Šćel-3UM-1. Na taj način naši lovci bi mogli u velikom broju slučajeva efikasno dejstvovati na bespilotne letelice i dronove na bilo kojim visinama leta i bilo kojim brzinama, IC raketama tipa R-60MK i R-73E.
Moram napomenuti da se za ove zadatke mogu angažovati i dvosede letelice MiG-29UB, jer su takođe opremljene optoelektronskim sistemom OEPS-29 i nišanskim sistemom na kacigi Šćel-3UM-1.....

Pored modernizacije i novih nabavki sistema PVO, svakako je veoma dobro što modernizujemo lovačke avione MiG-29, za koje se navodi da će imati mogućnost dejstva na dva vazdušna cilja jednovremeno, što indirektno implicira da se u upotrebu planiraju uvesti rakete V-V sa aktivnom radarskom glavom tipa R-77, ali i mogućnost instalacije sistema za elektronsku borbu. Takođe, svakako bi preporuka bila i nabavka raketa R-27T ili čak i ET. To su rakete sa IC samonavođenjem, koje imaju efikasnu daljinu uništenja cilja od 33 km odnosno 52,5 km, u susretu, a za koje smo imali priliku da vidimo da se u konverziji u sistem zemlja-vazduh, mogu uspešno koristiti i bez ikakvih dodatnih bustera." Kraj izvoda iz teksta

Logged
PakleniVuk
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 103


Ko laje zlo ne misli


« Reply #11 on: November 01, 2022, 10:12:38 pm »

Ja mogu zarad doprinosa i boljeg razumevanja da vam opišem i kako izgleda okolina Raške. Sam grad  (ako tako može da se nazove jer je relativno mali ) se nalazi doslovno u "rupi"okružen visokim  bakaroksidno zelenim brdima  (kamenje je te boje ) koja prirodno predstavljaju vizuelnu prepreku da bi se moglo izviđati dronom. Između administrativne linije i Raške se nalazi jedna od najviših planina u Centralnoj Srbiji visoka 2017.metara i da bi dron došao do toga da ima vizelni kontakt mora da se podigne maltene do maksimuma svojih mogućnosti  (na 4-5 000 metara) . Danas je ceo dan vedro, bez vetra i vidljivost je maksimalna  (bukvalno se vidi do 50 km u krug i to golim okom). Ovde se čuje svaka ptica u letu, a ne dron  (obično se gavran naj dalje čuje jer mu žvizde krila u letu). Sa naše strane redovno lete policijski i vojni helihopteri, kao i dronovi  (Pegaz se razikuje od CH-92 jer ima dublji zvuk). Svi koriste konfiguraciju terena kada prilaze administrativnoj liniji.  Danas nije leteo nijedan helihopter,niti dron;(mogu i deteljnije o ovome ali ne želim jer može biti zloupotrebljeno ).
Logged
PakleniVuk
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 103


Ko laje zlo ne misli


« Reply #12 on: November 01, 2022, 10:31:49 pm »

Ovo je tek izjava za medalju

"Bespilotne letelice snimale jedan položaj u našoj Kopnenoj zoni bezbednosti i dve kasarne"


Govoreći o naređenju predsednika i vrhovnog komandanta Vojske Srbije Aleksandra Vučića da se podignu "migovi 29" nakon što su uočeni dronovi koji su nadletali područje Merdara i u okolinu Raške, premijerka kaže da je reč o pitanju bezbednosti Srba na Kosovu i Metohiji i generalno problemima koji postoje u našoj autonomnoj pokrajini.

"Tačno je, bespilotne letelice su snimale jedan položaj u našoj Kopnenoj zoni bezbednosti i naše dve kasarne i mene je obavestio predsednik Republike i vrhovni komandant Vojske Srbije, on je dao nalog da se pojača policijska zaštita u vazduhu, tako da je taj nalog sada stalan, trajan i na snazi i ostaće na snazi", navela je Brnabićeva.

Ukoliko se ovakve stvari budu ponavljale, mi ćemo svaku takvu letelicu da srušimo, kao što bi uradila svaka druga zemlja, dodala je premijerka.

Na pitanje zna li se čije su to letelice, kaže da ne bi davala više informacija.

"Moguće da će predsednik Vučić da razgovara o tome. Ministar odbrane Miloš Vučević će, ukoliko gostuje na RTS-u, pričati o tome", dodala je Brnabićeva.

Podignuta je i borbena gotovost Vojske Srbije, a premijerka kaže da veruje da postoji veza i da postoji mnogo stranih faktora koji žele da znaju kakvi su naši planovi u vezi sa osiguravanjem bezbednosti Srba na KiM.

"Ono što ćemo se mi truditi da radimo kao i do sada je da čuvamo mir, da čuvamo bezbednost, da pokušamo da utičemo pozitivno na stabilnost iako je ovom trenutku to izuzetno teško, zato što sa druge strane imamo ljude koji ne razmišljaju racionalno i koji će upotrebiti sve što može da se upotrebi da dalje destabilizuju situaciju i da svojim jednostranim potezima ugroze bezbednost", naglasila je premijerka."

Izvor : https://www.rts.rs/page/stories/sr/story/9/politika/5004845/ana-brnabic-intervju-kosovo-dronovi.html
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 490


« Reply #13 on: November 02, 2022, 07:41:12 am »



Нећу да цитирам А. Радића, али сам и сам дошао до закључка да дизање МиГова није најбољи начин опажања и праћења малих БПЛ. Овде је вероватно реч о малим, комерцијалним дроновима, скоро играчкама. Може бити да је ИЦ одраз тих БПЛ сувише мали да би га "закључала" Стрела 2М, па и сверакурсна Игла. Можда би ефикаснија била Стрела 1, чија је ГСН осим ИЦ и фотоконтрастна, а пре свега визуално опажање осматрача помоћу средства Grin "око, МК1". Обарање би било могуће Браунингом, НСВ, а вероватно најефикасније ЕД ради прекида сигнала управљања дроном.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #14 on: November 02, 2022, 01:30:33 pm »

Среда, 02.11.2022. у 09:23


Вучевић: Дронови уочени изнад Топличког и Нишавског округа, војска може да одговори на те изазове


Министар одбране Милош Вучевић изјавио је данас да је више беспилотних летелица надлетало линију административног прелаза Србије и Косова и Метохије, али да је било и повремених улаза на територију централне Србије, као и да су долазиле са територије покрајине Косова и Метохије. Вучевић је за РТС казао да ће по наредби врховног команданта Војске Србије Александра Вучића, уколико се опет уоче летелице, оне бити елиминисане или стављене под контролу Војске Србије.

„Не само јуче, претходна три дана наша војска уочава беспилотне летелице које се крећу на линији административног раздвајања централне Србије и Косова и Метохије, али и са повременим улазима на територију централне Србије са покушајима да се врши осматрање положаја јединица Војске Србије и одређених касарни”, казао је Вучевић прецизирајући да су уочене летелице у правцу кретања изнад Топличког и Нишавског округа.

Министар није могао да каже колико је летелица уочено, већ само да их је било више, као и да све то није било током једног налета.

Како каже, спрам тога, а имајући у виду искуства на украјинском фронту, у контексту спорог административног доношења одлука и консеквенци у том пролонгирању или кашњењу, председник републике је као врховни командант ВС издао наредбу да сваки такав објекат буде елиминисан.

„Ми ћемо штити небо изнад Србије”, наглашава министар одбране.

Додаје да ће бити безбедно и сигурно за све грађане и напомиње да Војска Србије има капацитет и способност да одговори на сваки задатак.

Вучевић је истакао да Миг-ови 29 нису патролирали због дронова већ су, каже, вршили редовно полицијско патролирање и контролу. Указује на то да постоје друге процедуре како се поступа у тим ситуацијама и наводи да ВС може и са авионским митраљезима, топовима и другим средствима напредније генерације да одговори на те изазове.

„Не могу да вам кажем чији су дронови, али могу да кажем да долазе са територије покрајине Косова и Метохије. Све се то одвија у контексту надзора, контроле или покушаја праћења активности Војске Србије и то на нашој територији и сасвим је природно да Војска Србије има свој програм рада, да поступа у складу са наредбама врховног командата”, казао је.

У том контексту, министар одбране каже да се одржавају вежбе широм земље који су названи Маневри 22 и да очекује да сутра председник Александар Вучић посети јединице на Пасуљанским ливадама.

Наводећи да је из Приштине било много нетачних наслова, да се Војска Србије концентрише на административним линијама, да улази у Копнену зону безбедности супротно Резолуцији 12 44, Вучевић каже да вероватно због тих неистина неко покушава да кроз „шпијунирање” дође до неких информација.

Када је реч о степену борбене готовости, Вучевић каже да је председник републике као врховни командант пре три дана издао наредбу о подигнутом степену борбене готовости.

„То није највећи степен и наравно да ВС мора да буде спремна у сваком тренутку”, каже.

На питање какви су безбедносни ризици тренутно, Вучевић каже да не може да каже да не постоје, пре свега због неодговорног понашања администрације у Приштини.

„Свакако оно што се дешава на Косову и Метохији и што прети да се и даље дешава, а говорим о једностраним одлукама и напуштању концепта дијалога, то су процеси који могу да доведу до ескалације, да угрозе безбедност живота, имовине Срба са КиМ и Србија мора да реагује, а наша порука је нема нове Олује, Бљеска, 2004”, каже.

Указује на то да Србија не игра ратне игрице и да сматра да је боље 1.000 дана за преговарачким столом, него сат у рову, али да то не значи да смо слаби, да се плашимо.

„Позивамо све учеснике, пре свега Приштину, али и земље Квинте да врати Приштину за преговарачки сто и да престане та политика једностраних одлука и подизања константних тензија”, поручио је.

politika.rs

Logged
Pages:  [1] 2   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.063 seconds with 23 queries.