PALUBA
October 04, 2024, 06:40:51 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Login with username, password and session length
News: Donirajmo Palubu za 2025/2026!  ⇦⇦⇦⇦⇦  link do teme ⇨⇨⇨⇨⇨   Donirajmo Palubu za 2025/2026!  ⇦⇦⇦⇦⇦  link do teme  ⇨⇨⇨⇨⇨   Donirajmo Palubu za 2025/2026! ⇦⇦⇦⇦⇦  link do teme  ⇨⇨⇨⇨⇨  Donirajmo Palubu za 2025/2026!  ⇦⇦⇦⇦⇦  link do teme  ⇨⇨⇨⇨⇨  Donirajmo Palubu za 2025/2026!
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4   Go Down
  Print  
Author Topic: Ruski hipersonični projektili Kinžal  (Read 21340 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:Today at 03:57:09 pm
Posts: 10 887



« on: November 09, 2022, 08:13:15 am »

ZASTRAŠUJUĆA MOĆ "KINŽALA" Solovjov: "Ruske hipersonične rakete sposobne da pogode London za samo devet minuta nakon lansiranja"

VLADIMIR Solovjov, voditelj Rusija1, danas je izjavio da su ruske hipersonične rakete pod nazivom Kinžal sposobne da pogode London za samo devet minuta nakon lansiranja.

Ruski voditelj, Vladimir Solovjov, danas je u emisiji ruske nacionalne televizije izjavio da hipersoničnim raketama pod nazivom Kinžal treba devet minuta da pogode London nakon lansiranja.

Podsećamo, reč je o raketama koje su zbog svoje brzine gotovo neuhvatljive za gotovo sve postojeće operativne protivraketne sisteme.

Projektil vazduh-zemlja "Kinžal" leti brzinom koja je i do deset puta veća od brzine zvuka, što je oko 12.000 kilometara na čas.

Ovakva brzina u kombinaciji sa izuzetnom snagom kinetičkog udara ovu raketu - kao i sve ostale iz kategorija hipersoničnih - svrstava u najmodernije naoružanje ovog vremena.

"Kinžal" je deo nove familije raketnog oružja kojom je Rusija napravila veliku prednost u odnosu na najveće konkurente u SAD. U istoj porodici je i raketa "cirkon", namenjena ratnoj mornarici (ispaljuje se sa podmornica i razarača) i "avangard", koja poleće sa lansera na kopnu. Sve ove rakete imaju konvencionalne bojeve glave, ali mogu da nose i nuklearne.

Cela nova raketna paleta Rusije promovisana je 2018, a od ove godine one su u serijskoj proizvodnji, a instalirane su i u sistem neprekidnog bojevog dežurstva.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* 206954_kindzal_f.jpg (44.83 KB, 906x513 - viewed 5 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:October 02, 2024, 08:25:55 pm
Posts: 22 719


« Reply #1 on: November 13, 2022, 05:53:03 pm »

Скоро се појавила вест да је Руско МО наручило за 2023. годину производњу "неколико десетина" Кинжал-а. Очекивио сам већу набавку ових ракета. Изгледа да или нису уходали производне линије или имају проблем у производњи. Цена највероватније није проблем.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Today at 11:05:26 am
Location: Beograd
Posts: 17 713


« Reply #2 on: November 13, 2022, 07:19:46 pm »



Оружје је ново и још увек се налази у фази испитивања и завршног развоја. Онда је и употреба ограничена, али даје могућност да се оцене добре стране и отклоне недостаци.
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:Today at 03:57:09 pm
Posts: 10 887



« Reply #3 on: November 15, 2022, 09:52:06 am »

SAGA KONAČNO PRIVEDENA KRAJU: Da, Rusija jeste hiperzvučne rakete kinžal prebacila u Belorusiju! Uslikan i MiG-31 sa raketom

Da konačno je i potvrđeno da je Rusija u Belorusiju prebacila hiperzvučne rakete 9-A-7660 Kinžal (NATO oznake Kh-47M2). Potvrda je došla posle uočavanja tih raketa na ruskim borbenim avionima MiG-31 koji su stacionirani u Belorusiji sa čime je najavljeno da ratna epizoda u Ukrajini ni izdaleka nije gotova, kao što neki misle.

Naime, Rusija je od početka rata u Ukrajini dva puta u centralnoj i zapadnoj Ukrajini izvela napade hiperzvučnim raketama tipa Kinžal. U oba navrata rakete su bile lansirane iz dubine ruske teritorije, a sad po prvi put rakete su primaknute sve bliže Ukrajini, što u Kijevu stvara nervozu.

Tako da Rusija sad bar i izvanično ne krije da su rakete kinžal sitgle u Belorusiju sa čime je ulog o ovoj igri postao još veći.

Inače 16. oktobra u prepodnevnim časovima na nebu iznad beloruske prestonice Minsk pojavilo se nekoliko lovaca MiG-31 koji su napravili 20-to minutni let nad gradom. To je na Zapadu izazvalo paniku da se radi o avionima nosačima hiperzvučnih krstarećih raketa I da je u pitanju verzija MiG-31K. Naravno, kinžala na migovima nije bilo i avioni su se vratili u bazu Mačulišči gde se na aerodromu nalazi 50. mešovita avijacijska baza i glavni štab PVO Belorusije.

Neformalno je potvrđeno da 6 lovaca MiG-31 patrolira i na nebu Belorusije. Zapadni mediji navodili su da je u pitanju verzija MIG-31K koja nosi hiperzvučne rakete tipa Kinžal, ali do sad ni na jednom snimku, pa ni onom iznad Minska se nije moglo sa sigurnošću reći da ti avioni nose hiperzvučne rakete.

Narednih nekoliko dana baza je postala sfera interesovanja kako vojnih-špijunskih satelita, tako i komercijalnih. Na objavljenim snimcima se moglo videti da su na stajankama četiri MIG-31, ali ono što se nije moglo videti bilo je da li na avionima ima hiperzvučnih raketa tipa Kižal.

I NATO pakt nije sedeo skrštenih ruku, i nije časio časa nego je uz granicu sa Belorusijom poslao izviđačke avione koji su osmatrali sa teritorije Poljske dešavanja unutar Belorusije, sa posebnim osvrtom na priču o MiG-31 koji su naoružani Kinžalima.

A, onda kako to biva u celu priču uključuju se prepoštenii i pravodljubivi britanski mediji koji počinju da spinuju priču.

Upravo u britanskim tabloidima pojavili su se satelitski snimci z beloruske vojne baze Mačulišči, što je kao među britanskim obaveštajicma je bio alarm za uzbunu, a još više među britanskim tabloidima posle otkrića ruskih borbenih aviona MiG-31 koji su naoružani hiperzvučnim krastarećim raketama 9-A-7660 Kinžal (Kh-47M2).

Britanski mediji su to kvalifikovali kao direktnu pretnju ostrvu koja preti iz pravca Belorusije.

Tabloid „Dejli Star“ (The Daily Star) navodi da su ovi avioni primećeni u Belorusiji, na oko 1.770 kilometara udaljenosti od Velike Britanije, što znači da bi mogli da „dobace“ do njene teritorije posle lansiranja. Vojni stručnjaci to tumače kao pretnju i opomenu Velikoj Britaniji jer se ovi avioni sa „Kinžal“ raketama nalaze na distanci koja ne odgovara Velikoj Britaniji.

The Sun je objavio članak pod naslovom „Ruska raketa Kinžal na nuklearni pogon na udaljenosti od udara na London u jezivom upozorenju Zapadu“. U tekstu se navodi da je Kremlj premestio rakete, kako bi pretio Velikoj Britaniji.

Prema britanskim obaveštajnim podacima, smrtonosno oružje je prebačeno oko 1.770 kilometara od Londona. Ministarstvo odbrane objavilo isto ažuriranu informaciju sa slikom snimljenom na aerodromu oko osam milja (oko 10 km) južno od beloruske prestonice Minska.

Ovaj britanski tabloid napominje da je svemirski satelit zabeležio prisustvo dva udarna MiG-31K na aerodromu a da su „u blizini nalazi raketni kontejner dužine sedam metara“.

The Sun podseća da „Kinžal“ može da leti 12 puta brže od brzine zvuka, da je lansiranje rakete gotovo nemoguće otkriti, kao što ne postoji način da se ove rakete presretnu sistemima PVO sa kojima raspolaže Velika Britanija. Sada će ruski „Kinžali” moći brže da stignu do Londona – „za oko 9 minuta”.

I na tome se sve zvaršilo. Britanski mediji su spekulisali, Ukrajina strahovala, a Rusi konačno ne javno već posredno preko fotografija obelodanili da su u Belorusiju stigle hiperzvučne rakete Kinažl sa čime su uneli još već zebnju među Ukrajince i podgrejali sumnje o skorom otvaranju severnog fronta.

Ono što je u ovoj prilici interesantno jeste da Rusija pred početak napada na Ukrajinu 9. februara 2022 prebacila rakete Kinžal i MiG-31 na aerodrom Čakalovsk u Kalinjingradskoj oblasti, a isti scenario je ponovila i u avgustu ove godine, a čime je mnogo bila bliža od Belorusije.

Uprkos tome Rusija je sagu sa MiG-31 nastavila da podgrejava kada je 27. oktobra zvanično po prvi put od početka rata u Ukrajini Ministarstvo odbrane Ruske Federacije putem svog televizijskog kanala TV Zvezda objavilo je kratak snimak u kome navode da je borbeni avion MIG-31BM korišten u vazdušnim operacijama nad Ukrajinom.

Inače i ranije su dolazile informacije da su ovi borbeni avioni korišteni u ratu u Ukrajini, pre svega kao nosači hiperzvučnih raketa Kinžal i to u dva navrata. Poslednji put se spominjala njihova upotreba na nebu iznad Belgorodske oblasti.

U fokusu priče bio je pilot koji se predstavio pod imenom Aleksandar, a koji je u kamere ruske TV Zvezda dok je stajao ispred svog lovca MiG-31BM rekao da je pre izvesnog vremena oborio ukrajinski SU-24 sa dalekometnim raketama vazduh-vazduh, najverovatnije R-37 koje se inače vide zakačene ispod krila MiG-31.

Ruski mediji sugerišu da je u pitanju ukrajinski izviđač SU-24MR koji je nedavno obren iznad Poltavske oblasti, a koji je korišten za otkrivanje radarskih lokacija i lokacija PVO u Belgorodskoj oblasti kako bi MiG-29 i SU-27 lansirali protivradarske rakete tipa HARM.

Inače ovde treba dodati i da jedna od verzija priče kaže da je krivac za obaranje ovog SU-24MR, SU-27 i MiG-29 i PVO sistem dugog dometa S-300V4.

Takođe na snimku se osim R-37 i R-77 vide i tri rakete vazduh-vazduh R-73 namenjen za blisku vazdušni borbu. Avioni su kako je navedeno poleteli iz Balbeka na Krimu, gde su premešteni početkom oktobra meseca.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* Kinzhal 1.png (343.03 KB, 464x368 - viewed 201 times.)

* Kinzhal 2.jpg (14.89 KB, 1000x676 - viewed 2 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:Today at 03:57:09 pm
Posts: 10 887



« Reply #4 on: December 22, 2022, 06:05:47 pm »

Vojni stručnjak govorio o karakteristikama hipersonične rakete „Kinžal“

Vojni ekspert Šurigin: Raketa Kinžal je nedostižna za bilo koji sistem presretanja koji postoji u Ukrajini

„Ovo je analog našeg zemaljskog Iskandera, u stvari, ima zajedničku raketu, samo je platforma potpuno drugačija. „Iskander” je kopneni kompleks, a „Kinžal” je kompleks koji je projektovan za specijalni nosač – lovac MiG-31. Shodno tome, u ovom slučaju kombinuje prednosti brzog lovca, koji je sam po sebi nadzvučan, i raketu", rekao je on.

Stručnjak je dodao da je brzina „Kinžala” 10 puta veća od brzine zvuka. To ga čini nedostižnim za bilo kakve sisteme presretanja koje Ukrajina trenutno ima, zaključio je Šurigin.

Ranije tog dana, načelnik ruskog Generalštaba Valerij Gerasimov rekao je da su ruske trupe, u okviru specijalne vojne operacije, pogodile više od 1.300 kritičnih ukrajinskih ciljeva, što je ozbiljno umanjilo borbeni potencijal ukrajinskih trupa. On je takođe napomenuo da su ruske hipersonične rakete Kinžal, koje su prvi put korišćene u borbenim uslovima, pokazale svoju visoku efikasnost, budući da su nepobedive za ukrajinsku PVO.

U oktobru je general armije Sergej Surovikin, komandant Združene grupacije trupa (snaga) u zoni SVO rekao da su se hipersonične vazduhoplovne rakete „Kinžal“ dobro pokazale tokom specijalne operacije.

Rakete Kinžal vazdušnog baziranja su najnoviji tip strateškog oružja. Oni mogu da manevrišu na putanji dok obavljaju misiju, pa se stoga njihovo presretanje smatra praktično nemogućim. Prema zvaničnim podacima, raketa je sposobna da dostigne brzinu do 10 maha.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor



* Kinzhal 3.jpg (10.88 KB, 900x506 - viewed 4 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:Today at 03:57:09 pm
Posts: 10 887



« Reply #5 on: February 21, 2023, 02:46:51 pm »

Чемезов: Повећавамо производњу хиперсоничних ракета „Кинжал“

ДИРЕКТОР „РОСТЕХА“ ОТКРИО ДА ЈЕ РУСИЈА ПРОИЗВОДЊУ НЕКИХ ТИПОВА МУНИЦИЈЕ ПОВЕЋАЛА 50 ПУТА

ГЕНЕРАЛНИ директор руске државне војне корпорације „Ростех“ Сергеј Чемезов изјавио је да је знатно повећала серијску производњу хиперсоничних ракета „Кинжал“.

Признао је да се производња „Кинжала“ повећава и због специјалне војне операције у Украјини.

О другом важном разлогу – могућем даљем заоштравању односа са Западом – није рекао ништа. Сигурно, не случајно.

Чемезов је открио да је у Русији производња појединих врста муниције повећана за више од 50 пута и да запослени у „одговарајућим фабрикама“ раде у две или три смене.

Такође: да ће холдинг компанија „Руски хеликоптери“ до краја 2023. годинепроизвести до 300 хеликоптера свих типова.

Начелник Генералштаба Оружаних снага Русије Валериј Герасимов, који однедавно командује и специјалном војном операцијом, рекао је да је хиперсонични ракетни систем „Кинжал“ током рата у Украјини показао високу ефикасност и неухватљивост за системе ПВО.


Izvor
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Today at 11:05:26 am
Location: Beograd
Posts: 17 713


« Reply #6 on: February 21, 2023, 08:29:05 pm »


Па добро. Ако је оружје ново и показало се добро, природно је да почне његова великосеријска производња. Не верујем ја у "wunderwaffen" - чудесна оружја, али ако ситуација захтева - прави, режи, жежи! Узгред, постојe ли неки "wunderwaffeln" - чудесни вафли, крекери, нешто сличнооо!  pilot
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:October 02, 2024, 08:25:55 pm
Posts: 22 719


« Reply #7 on: February 21, 2023, 08:42:00 pm »

Кинжала је произведено врло мало. Ако је веровати Украјинцима, према њиховим подацима употребљен је свега пар пута (4 пута). И сами констатују да те ракете не могу обарати.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Today at 11:05:26 am
Location: Beograd
Posts: 17 713


« Reply #8 on: February 21, 2023, 10:20:30 pm »


Наводно је оперативних Кинжала (мимо ракета за тестирање) произведено око 40. С обзиром да је реч о новом, сложеном оружју, које је сигурно и скупо, годишњи капацитет производње ја (прстом у небо) процењујем на стотинак или нешто више.

Мислим да је Кинжал намењен за гађање највреднијих, добро укопаних тачкастих циљева, нпр. подземних КМ, тунела, подземних складишта,  итд. Кинжал делује најпре кинетички - рушећи дебели слој АБ или неколико десетина метара земље/стене, услед огромне брзине удара. БГ Кинжала вероватно није већа од 500кг, са релативно малом количином експлозива (са малом фугасношћу), јер по природи ствари мора имати врло дебелу кошуљицу. Авиони се обично базирају на аеродрому, а то је просторни циљ, па бих рекао да није за Кинжал, већ за нешто много обичније, нпр. неколико модификованих "калибара" повећане фугасности БГ.
Logged
relja
vodnik I klase
*
Offline Offline

Last Login:August 08, 2024, 05:47:37 pm
Posts: 630


« Reply #9 on: February 21, 2023, 10:47:47 pm »

Obzirom da se u hipersoničnom letu ispred projektila formira polje (oblak, sloj) plazme koje blokira prolaz elektromagnetnih talasa, kako se onda vrši navođenje ovih projektila na pokretne ciljeve (npr. nosač aviona)? Da li do cilja lete unapred programiranim putanjama?
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:Today at 03:57:09 pm
Posts: 10 887



« Reply #10 on: March 10, 2023, 06:48:20 pm »

Obzirom da se u hipersoničnom letu ispred projektila formira polje (oblak, sloj) plazme koje blokira prolaz elektromagnetnih talasa, kako se onda vrši navođenje ovih projektila na pokretne ciljeve (npr. nosač aviona)? Da li do cilja lete unapred programiranim putanjama?


Do cilja lete programiranom putanjom, odnosno sistemom INS uz mogućnost popravki sistemom GLONASS. Pre cilja, na nižim visinama, uključuje se gimbalni elektro-optički sistem i traži cilj.
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:Today at 03:57:09 pm
Posts: 10 887



« Reply #11 on: March 10, 2023, 06:51:26 pm »

ЗАСТРАШУЈУЋА МОЋ "КИНЖАЛА": Руске хиперсоничне ракете летe брзином која је и до десет пута већа од брзине звука

РАТ у Украјини први је сукоб на свету у коме су употребљене хиперсоничне ракете - изузетно велике брзине и разорне моћи.

Руска страна је потврдила да је на циљеве инфраструктуре украјинске војске испалила пројектиле "кинжал", који заузимају највиша места на глобалној листи софистицираног наоружања.

Реч је о ракетама које су због своје брзине готово неухватљиве за готово све постојеће оперативне противракетне системе. Пројектил ваздух-земља "кинжал" лети брзином која је и до десет пута већа од брзине звука, што је око 12.000 километара на час.

Оваква брзина у комбинацији са изузетном снагом кинетичког удара ову ракету - као и све остале из категорија хиперсоничних - сврстава у најмодерније наоружање овог времена.

Појава руских хиперсоничних ракета које су, због брзине и неограничених могућности за промену путање у свакој фази лета, као и огромне разорне моћи, практично незаустављиве, пре три године упалила је аларм у западном свету. Тек недавно у САД су успели да савладају ову технологију и направе своје хиперсоничне пројектиле. Реч је о ракетама "дарк игл", а први прототипски примерци - четири лансера са две ракете - пребачени су на ракетне положаје на истоку Немачке. Полувековна трка у наоружању између САД и Русије, тиме је ушла у нову фазу.

Свет је забринут и најавом ширег коришћења руских термобаричних ("вакуум") бомби, чија је основна карактеристика увлачење кисеоника на месту удара, што доводи до експлозије изузетно високе температуре. Разорни ефекат се тиме повећава неколико пута него у случају примене конвенционалног експлозива. На украјинске положаје Руси су испалили термобаричне ракете, које су покренули на вишецевним лансерима ТОС-1А.

Ово наоружање које леди крв у жилама није резервисано само за Русе, већ га у својим арсеналима имају и друге развијене земље. Руска армија располаже и најснажнијом хипербаричном авио-бомбом, названом "оцем бомби", чија се разорна снага пореди са нуклеарним наоружањем, али без загађења и радијације.

НОСАЧ "МИГ" ИЛИ "ТУПОЉЕВ"

ХИПЕРСОНИЧНА ракета "кинжал" испаљује се са ловаца пресретача "миг-31К" или стратешких бомбардера "тупољев 22М3". Авиони са овим пројектилима од прошле године су стационирани и у руској авио-бази Хмејим у Сирији, али није било потврде да су тамо и коришћене. Прво лансирање "кинжала" Руси су пријавили новембра 2019. на Арктику.




Izvor
Logged
relja
vodnik I klase
*
Offline Offline

Last Login:August 08, 2024, 05:47:37 pm
Posts: 630


« Reply #12 on: March 10, 2023, 06:55:38 pm »

Obzirom da se u hipersoničnom letu ispred projektila formira polje (oblak, sloj) plazme koje blokira prolaz elektromagnetnih talasa, kako se onda vrši navođenje ovih projektila na pokretne ciljeve (npr. nosač aviona)? Da li do cilja lete unapred programiranim putanjama?


Do cilja lete programiranom putanjom, odnosno sistemom INS uz mogućnost popravki sistemom GLONASS. Pre cilja, na nižim visinama, uključuje se gimbalni elektro-optički sistem i traži cilj.

Da li to onda znači da projektil mora da uspori ispred cilja da bi optoelektronika ipak mogla, na kratko, da "vidi", jer inače to ne može kroz oblak plazme na hipersoničnim brzinama?
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:Today at 03:57:09 pm
Posts: 10 887



« Reply #13 on: March 10, 2023, 07:59:08 pm »

Obzirom da se u hipersoničnom letu ispred projektila formira polje (oblak, sloj) plazme koje blokira prolaz elektromagnetnih talasa, kako se onda vrši navođenje ovih projektila na pokretne ciljeve (npr. nosač aviona)? Da li do cilja lete unapred programiranim putanjama?


Do cilja lete programiranom putanjom, odnosno sistemom INS uz mogućnost popravki sistemom GLONASS. Pre cilja, na nižim visinama, uključuje se gimbalni elektro-optički sistem i traži cilj.



Da li to onda znači da projektil mora da uspori ispred cilja da bi optoelektronika ipak mogla, na kratko, da "vidi", jer inače to ne može kroz oblak plazme na hipersoničnim brzinama?

Znaš kako....to su teške teme i nemam precizan odgovor, a teško će nam na to bilo ko odgovoriti sa "punom sigurnošću". Na javno dostupnim izvorima, pominje se "homing" sistem za Kinzhala, ali teško da to može biti radar. Možda u nekim slojevima postoji zona, recimo od 50 000 m pa do 12 000 metara visine, gde bi aktivni radar mogao "videti" cilj, ali se postavlja pitanje da li može raditi pri tolikim brzinama i tolikoj toploti koja se razvija. Slično važi i za elektro-optički sistem.
Iako tako piše na izvorima, sasvim je moguće da Kinžal nema "homing" sistem, nego je vođenje samo INS uz popravka GLONASS...
Logged
relja
vodnik I klase
*
Offline Offline

Last Login:August 08, 2024, 05:47:37 pm
Posts: 630


« Reply #14 on: March 11, 2023, 10:47:56 am »

Obzirom da se u hipersoničnom letu ispred projektila formira polje (oblak, sloj) plazme koje blokira prolaz elektromagnetnih talasa, kako se onda vrši navođenje ovih projektila na pokretne ciljeve (npr. nosač aviona)? Da li do cilja lete unapred programiranim putanjama?


Do cilja lete programiranom putanjom, odnosno sistemom INS uz mogućnost popravki sistemom GLONASS. Pre cilja, na nižim visinama, uključuje se gimbalni elektro-optički sistem i traži cilj.



Da li to onda znači da projektil mora da uspori ispred cilja da bi optoelektronika ipak mogla, na kratko, da "vidi", jer inače to ne može kroz oblak plazme na hipersoničnim brzinama?

Znaš kako....to su teške teme i nemam precizan odgovor, a teško će nam na to bilo ko odgovoriti sa "punom sigurnošću". Na javno dostupnim izvorima, pominje se "homing" sistem za Kinzhala, ali teško da to može biti radar. Možda u nekim slojevima postoji zona, recimo od 50 000 m pa do 12 000 metara visine, gde bi aktivni radar mogao "videti" cilj, ali se postavlja pitanje da li može raditi pri tolikim brzinama i tolikoj toploti koja se razvija. Slično važi i za elektro-optički sistem.
Iako tako piše na izvorima, sasvim je moguće da Kinžal nema "homing" sistem, nego je vođenje samo INS uz popravka GLONASS...


Pitao sam upravo zato što sam i na drugim mestima tražio bilo kakvu informaciju o sistemu navođenja, i nalazio sam otprilke to isto... i za GLONASS mi je čudno...senzori "klasičnih" glava za navođenje se nalaze u "nosu" projektila (jer, logično, osmatraju u pravcu leta), ali GLONASS primopredajni uređaj za korekciju putanje ne mora da bude smešten u nosu (komunicira sa satelitima koju su iznad njega), što implicira da se, možda, to polje plazme neprobojno za elekromagnetne talase ne formira oko celog tela projektila... samo moja pretpostavka, ništa više.

Kada je počela upotreba Kinžala u Ukrajini, potražio sam po internetu i našao neku kratku američku studiju na temu hipersoničnih projektila (nisam sačuvao link i ne sećam se da li je DARPA ili neko drugi, pa prepričavam).
Zaključak je, otprilike, da su benefiti: vrlo teško otkrivanje projektila na putu ka cilju (u ovom trenutku), veoma krako vreme za reagovanje odbrane i velika razorna moć zbog kinetičke energije.
Loše strane: nemogućnost navođenja u toku hipersonične faze leta zbog oblaka plazme (dakle - ograničeni su na dejstvo na nepokretne ciljeve, nosači aviona ipak imaju neku šansu), sami metodi lansiranja mogu da omoguće praćenje lansirnih platformi (počev od razmeštanja malobrojnih specijalizovanih jedinica), pa i njihovo uništenje pre lansiranja, da projektil ipak mora da uspori u jednom trenutku da bi sistem navođenja mogao da izvrši "zahvat" cilja kao i nepovoljan odnos cena/efikasnost jer se užasno mnogo ulaže u razvoj oruđa koje može da postigne isti efekat na cilju kao i već postojeći sistemi... ali da Rusiji tako nešto treba da može da parira Zapadu u mogućnostima brzih udara po dubokoj pozadini.
Ovo je, dakle, prepričano ono što sam zapamtio iz pročitane studije, za koju se ne sećam gde sam je našao Smiley pa možda i zvuči neozbiljno sa moje strane, ali zaključci ipak imaju neku osnovu.
Koliko je to tačno, ne znam i ne bih da cenim, videćemo, javno objavljenih podataka ima veoma malo i uglavnom su to štura službena saopštenja sa puno opštih mesta.
Logged
Pages:  [1] 2 3 4   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 23 queries.