PALUBA
April 19, 2024, 07:43:17 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Projektil V-V tipa "Meteor"  (Read 479 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 9 646



« on: April 12, 2024, 03:05:19 pm »

Obzirom da je nabavka lovačkih aviona Rafal počela i na našim bivšim jugoslovenskim prostorima, da otvorimo temu i o najmoćnijoj raketi V-V koju nosi ovaj lovački avion ( i ne samo on ), ali koju najverovatnije vazduhoplovstva EX-YU neće dobiti....

Projektil Meteor je razvio MBDA za Eurofighter Typhoon, Gripen i Rafale. Raketa je konstruisana da pogodi manevarske ciljeve na velikim udaljenostima

Vredi napomenuti da se stvaranje rakete Meteor oteglo više od dve decenije. Razvoj za potrebe Ratnog vazduhoplovstva Francuske, Velike Britanije, Švedske, Nemačke, Španije i Italije počeo je 1994. godine, a raketa je ušla u službu švedskog ratnog vazduhoplovstva tek 2013. godine.

Ipak, s obzirom na rezultat, očigledno je da je vredelo.

U početku je raketu nosio isključivo Saab JAS-39 Gripen. Njegova adaptacija na Dassault Rafale i Eurofighter Typhoon počela je kasnije.

Što se tiče same rakete, vredi početi sa činjenicom da je Meteor dobio nabojno mlazi (Ramjet) motor, koji obezbeđuje veliku brzinu i upravljivost. Detaljne karakteristike pogona nisu otkrivene, ali prema rečima programera, motor je omogućio povećanje udaljenosti lansiranja, na kojoj su šanse za spas protivničke letelice 0 (no-escape-zone), do 60 km, što je duplo više od postojećih, danas dostupnih rakete ove klase.

Poznato je da raketa ima domet lansiranja do 200-300 km i da može da pogodi mete u manevrisanju sa preopterećenjima do 11 G. Štaviše, njena brzina u fazi napada na metu može da dostigne 4 M.

MBDA Meteor ima aktivnu radarsku glavu za navođenje, ali takođe može da primi oznaku cilja iz drugih izvora i da deluje u teškim okruženjima elektronskog ratovanja.

Masa rakete je 190 kg, dužina 3,67 metra, raspon krilaca (dijametar) 178 mm.
Vredi napomenuti da se Meteor smatra jednom od najefikasnijih raketa vazduh-vazduh. Ne postoji ništa slično u masovnoj proizvodnji, kako kažu programeri, ni u jednoj zemlji na svetu. Generalno, to je zapadni slučaj gde „nema analoga u svetu“.

Međutim, ova raketa ima i niz nedostataka. Konkretno, visok termički potpis i visoka cena (u proseku oko dva miliona dolara po raketi).

Međutim, čak i uprkos gore navedenim nedostacima, raketa je veoma tražena. Štaviše, ne samo u onim zemljama u čijim interesima je prvobitno razvijen.



Tako je, prema nekim izveštajima, Brazil platio 200 miliona dolara za 100 meteora, dok SAD nabavljaju ove rakete za milion dolara po raketi. Međutim, mora se uzeti u obzir da obim američke porudžbine dostiže 6500 raketa.

Druge zemlje, poput Indije, takođe kupuju MBDA Meteor, ali njihov obim kupovine je mnogo manji i cena je višestruko veća.


Izvor
Logged
Gazda
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 498



« Reply #1 on: April 13, 2024, 08:38:06 pm »

Pitanje: sta smeta termicki potpis? Otkrivanje aviona s kojeg se lansira ili?
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.02 seconds with 24 queries.