PALUBA
April 19, 2024, 11:53:09 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Protivbrodski projektil Naval Strike Missile (NSM)  (Read 4659 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 646



« on: November 24, 2022, 10:38:09 am »

Kraljevska mornarica će kupiti Naval Strike Missile (NSM)

Dok se danas sastao sa svojim norveškim kolegom na brodu HMS Queen Elizabeth u Oslu, ministar odbrane Velike Britanije Ben Volas je konačno potvrdio da će Kraljevska mornarica (RN) kupiti Kongsberg Naval Strike Missile (NSM) kako bi ispunio privremeni zahtev za protivbrodsku raketu.

Program Privremenog Navođenog Oružja Površina-Površina (I-SSGV) prvobitno je pokrenut u martu 2019. godine – plan za kupovinu male zalihe oružja kako bi se zamenio RN-ov zastareli Harpoon Block IC kada prestane da se koristi. Očekuje se da će budžet od 200 miliona funti obezbediti dovoljno oružja za opremanje nekoliko fregata tipa 23 dok buduće Krstareće i Protivbrodsko Oružje (FCASW) ne postanu dostupni, navodno 2028. godine, iako većina veruje da je ovaj vremenski okvir nerealan. Krajem 2021. godine, tadašnji prvi Morski Lord, rekao je da je RN napustio I-SSGV , u korist čekanja i ulaganja novca u FCASW.

Rat koji je usledio u Ukrajini je sve više ogolio nedostatak ofanzivne vatrene moći RN i nesumnjivo je doveo do daljeg preispitivanja i odluka će biti široko pozdravljena. Ministarstvo odbrane kaže da će oružje biti ugrađeno na ukupno 11 fregata tipa 23 i razarača tipa 45 i da će ga integrisati u Velikoj Britaniji Babcock i BAE Systems uz podršku Norveške. Biće opremljen na tri broda, spremna za operacije na prvom ratnom brodu RN za nešto više od 12 meseci.

Poznato je da se RN već neko vreme divi NSM-u, tako da ne čudi da je izabran, posebno pošto Norveška ima sve bliži odbrambeni odnos sa Ujedinjenim Kraljevstvom. Razvijen od strane Kongsberga i sada se prodaje u partnerstvu sa Raytheonom, NSM je izuzetno prikriven i izbegava upotrebu radara za navođenje, što ga čini posebno teškim za otkrivanje i poraz. Njegov glavni nedostatak je mala bojeva glava sa otprilike polovinom udarne snage od Harpuna koji bi mogao da zameni, što bi mogao biti problem ako se pokušava suprotstaviti većim ratnim brodovima.

Raspoređen u primorskom okruženju protiv brodova do veličine fregate, bio bi veoma zastrašujuć. U upotrebi je od 2012. godine i uspešno je izvezen u nekoliko mornarica, a posebno ih je kupila Američka mornarica (USN) za svoje priobalne borbene brodove i fregate klase Constellation.

Izvor

O projektilu Naval Strike Missile

Najsavremeniji dizajn i upotreba kompozitnih materijala imaju za cilj da daju raketi sofisticirane stelt sposobnosti. Raketa će težiti nešto više od 400 kg (880 lb) i imati domet veći od 185 km (115 milja; 100 nmi). NSM je dizajniran za priobalne vode ("braon voda") kao i za scenarije otvorenog mora („zelena i plava voda“). Upotreba TDV bojeve glave od legure titanijuma visoke čvrstoće je u skladu sa modernim laganim dizajnom i odlikuje se visokoeksplozivnošću. Aktiviranje bojeve glave je pomoću programabilnog inteligentnog višenamenskog upaljača koji detektuje prazninu i koji je dizajniran da optimizuje efekat protiv teških ciljeva.

Tehnologija selekcije ciljeva obezbeđuje NSM-u kapacitet za nezavisno otkrivanje, prepoznavanje i diskriminaciju ciljeva na moru ili na obali. Ovo je moguće kombinacijom infracrvenog (IIR) tragača za snimanje i baze podataka ciljeva. NSM je u stanju da se kreće pomoću GPS-a, inercijalnog i terenskog referentnog sistema.

Nakon što je lansirana u vazduh raketnim busterom na čvrsto gorivo koji se odbacuje nakon sagorevanja, projektil leti do cilja pogonjen visoko podzvučnom brzinom pomoću turbomlaznog motora – ostavljajući višenamensku bojevu glavu za eksploziju/fragmentaciju od 125 kg da radi svoj posao , što u slučaju brodske mete znači udar na brod na ili blizu vodene linije.

Obalsku bateriju Naval Strike Missile čine tri raketna lansirna vozila, jedno baterijsko komandno vozilo, tri borbena komandna vozila CCV, jedan mobilni centar za komunikaciju, jedno mobilno radarsko vozilo sa radarom TRS-15C, jedno transportno-utovarno vozilo i jedno mobilno radioničko vozilo. Svaki lanser nosi 4 projektila i može biti povezan sa CCV optičkim vlaknom ili radio vezom na udaljenosti do 10 km (6,2 mi); do 6 lansera sa 24 rakete mogu se spojiti odjednom.

Kada se instaliraju na brodove, NSM se mogu montirati na palubu u paketima od jednog, dva, tri, četiri ili šest lansera. Ukupna težina instalacije, uključujući elektroniku i kablove, je 8.600 lb (3.900 kg) za 4 lansera, 17.000 lb (7.700 kg) za 8 lansera i 26.000 lb (12.000 kg) za 12 lansera.

Fotografije projektila Naval Strike Missile sa brodskih i kopnenih lansirnih platformi:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* NSM 1.png (392.59 KB, 1024x617 - viewed 1 times.)

* NSM 2.JPG (38.23 KB, 800x500 - viewed 1 times.)

* NSM 3.jpg (117.66 KB, 1024x575 - viewed 1 times.)

* NSM 4.jpg (95.22 KB, 800x572 - viewed 1 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 646



« Reply #1 on: June 29, 2023, 05:37:03 pm »

Ukrajina bacila oko na pomorske udarne rakete 5. generacije (NSM) iz Poljske kako bi pogodila ruske kopnene i pomorske ciljeve

Ukrajina je navodno u razgovorima sa Poljskom o nabavci Kongsberg Naval Strike Missile (NSM) iz postojećih poljskih zaliha.

Izveštaji poljskih medija otkrili su da su u toku razgovori između dve zemlje u vezi sa mogućim transferom ovih naprednih sistema obalske odbrane.

Prema izveštajima, pregovori između Ukrajine i Poljske u vezi sa transferom NSM su uznapredovali. Transfer NSM bi mogao biti olakšan putem fondova Evropske unije, čime bi se Poljskoj omogućilo da popuni svoje jedinice NSM.

Poljska vojska trenutno poseduje dva potpuno opremljena obalska raketna puka, od kojih svaki ima dve baterije. Svaka baterija uključuje tri lansera sposobna da prime do četiri projektila i komandna vozila i vozila za upravljanje vatrom za operativnu podršku.

Pored toga, sistem uključuje komandna vozila baterija i puka, centre mobilne komunikacije, radare za otkrivanje i praćenje ciljeva i logistička vozila.

Poljska ima priznanje da je prvi operater varijante obalske odbrane sistema NSM. Nakon Poljske, američki marinski korpus, Rumunija i Letonija prepoznale su stratešku vrednost NSM-a i odlučile da nabave istu varijantu obalske odbrane.

Američka mornarica i Norveška takođe koriste rakete NSM u svojim varijantama koje se lansiraju sa brodova.

Poljska nabavka sistema NSM (Naval Strike Missile) počela je 2008. godine kada je kupljen prvi sistem, sa isporukom 2012. Ova početna akvizicija postavila je osnovu za unapređenje sposobnosti Poljske za obalsku odbranu.

Nakon toga, 2014. godine, Poljska je naručila drugi NSM sistem, uloživši približno 173,5 miliona dolara. Isporuka drugog sistema je završena 2017. godine.

Oba ugovora o akviziciji su uključivala ugovore o ofsetu i transferu tehnologije, koji su se pokazali ključnim u rastu poljske odbrambene industrije.

Kroz ove sporazume, poljska industrija, uključujući kompanije kao što je Vojskove Zakładi Elektroniczne u Zielonki, stekla je vredne veštine za podršku i održavanje NSM sistema i projektila.

Kako bi ove rakete mogle da doprinesu odbrambenim sposobnostima Ukrajine?

Naval Strike Missile (NSM), koju je razvio Kongsberg Defence Systems, je precizna udarna raketa dugog dometa pete generacije i naslednik je protivbrodske rakete Penguin.

Krajem 1980-ih, Norveška je započela razvojni projekat za stvaranje napredne protivbrodske rakete koja bi nadmašila mogućnosti AGM-119 Penguin AShM, koja je razvijena 1960-ih.

Ovaj napor je bio vođen težnjom zemlje da nabavi moćnije protivbrodsko oružje sposobno da nanese udare na znatno većim udaljenostima i koje poseduje svestranost za gađanje kopnenih ciljeva.

NSM nudi raznovrsnu mogućnost pucanja sa različitih platformi, pružajući mogućnost efikasnog gađanja različitih ciljeva. Radeći sa pasivnim navođenjem, projektil putuje blizu površine mora, koristeći napredne terminalne manevre da izbegne neprijateljsku protivvazdušnu odbranu.

Projektil koristi integrisane senzore i autonomne sisteme za prepoznavanje ciljanja kako bi omogućio precizne udare velikog dometa na pomorska plovila i ciljeve na kopnu.

Osim toga, NSM se može pohvaliti impresivnim dizajnom okvira aviona i visokim odnosom potiska i težine, kako je opisala kompanija Kongsberg. Ovi ključni atributi se kombinuju da bi raketi dali izuzetnu manevarsku sposobnost.

Sa dometom većim od 124 milje, sistem NSM bi opremio Ukrajinu zastrašujućom sposobnošću da gađa pomorske i kopnene ciljeve sa izuzetnom preciznošću i vatrenom moći.

NSM poseduje nekoliko značajnih karakteristika koje poboljšavaju njegovu efikasnost na bojnom polju.

Jedna od ovih karakteristika su njegove slabo vidljive karakteristike, koje doprinose njegovoj skrivenoj prirodi i čine ga težim za protivnike da ga unapred otkriju.

Minimiziranjem radarskog preseka i upotrebom naprednih tehnologija, NSM smanjuje šanse za rano otkrivanje, pružajući Ukrajini taktičku prednost u pokretanju iznenadnih napada.

Tokom završne faze leta, NSM izvodi nepredvidive manevre, dodatno povećavajući njegovu sposobnost izbegavanja i suprotstavljanja neprijateljskim sistemima protivvazduhoplovne odbrane.

Štaviše, NSM koristi infracrveni (IIR) sistem za praćenje u terminalnoj fazi, obezbeđujući precizno ciljanje uz izbegavanje radio-frekventnog upozorenja i otpornosti na taktike ometanja.

Ova sposobnost dodaje dodatni sloj otpornosti na protivmere, čineći NSM visoko pouzdanim i efikasnim sistemom oružja. Buduće raspoređivanje kopnenog raketnog sistema opremljenog NSM projektilima nudi Ukrajini robusnu odbranu od ruske površinske flote.

Uskoro u Ukrajini?:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* NSM.png (544.31 KB, 840x534 - viewed 2 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 646



« Reply #2 on: December 11, 2023, 01:39:55 pm »

Letonija jača obalsku odbranu novim projektilima-ubicama

Letonija je, u partnerstvu sa Sjedinjenim Državama, završila ugovor o kupovini Naval Strike Missile Coastal Defense Systems proizvođača norveške kompanije Kongsberg i američkog proizvođača Raytheon.

Saopštenje su zajednički objavili ministar odbrane Andris Spruds i američki ambasador Kristofer Robinson u petak, 8. decembra.

Ministar odbrane Spruds pohvalio je saradnju, ističući njenu ključnu ulogu u jačanju odbrambenih sposobnosti Letonije u suočavanju sa evoluirajućim geopolitičkim izazovima. „Dodavanje obalskih odbrambenih sistema od projektila Naval Strike će značajno proširiti sposobnosti naših nacionalnih oružanih snaga i poslužiti kao kamen temeljac u našoj strategiji nacionalne odbrane“, rekao je Spruds. On je istakao ključnu ulogu sistema u zaštiti priobalnih teritorija i obezbeđivanju brodskih puteva, naglašavajući njegov potencijal za kolektivnu odbranu unutar Alijanse.

Ambasador Robinson je ponovio ta osećanja, naglašavajući važnost ujedinjene akcije među demokratskim nacijama kao odgovor na globalne pretnje. „Agresija Rusije na Ukrajinu naglašava neophodnost da se demokratske zemlje ujedine u očuvanju svog suvereniteta i zajedničkih vrednosti. Sjedinjene Države su ponosne što podržavaju odbrambene sposobnosti Letonije“, rekao je ambasador Robinson, naglašavajući zajednički stav protiv neprijateljskih akcija.

Nabavka, procenjena na ukupnu cenu od 105 miliona dolara, biće dokaz finansijske podrške Sjedinjenih Država, pokrivajući 70% troškova nabavke, dok će Letonija finansirati preostalih 30%. Naval Strike raketni obalni odbrambeni sistem, sposoban da gađa i morske i kopnene pretnje u dometu od 185 kilometara, već koristi nekoliko država članica NATO-a, uključujući SAD, Poljsku, Nemačku, Norvešku, Rumuniju, Ujedinjeno Kraljevstvo, Kanadu i Holandiju.

Predviđeni za isporuku 2027. godine, ovi sistemi označavaju značajan napredak u odbrambenoj infrastrukturi Letonije. Ova akvizicija je u skladu sa posvećenošću Letonije jačanju svojih odbrambenih sposobnosti, posebno navedenim u amandmanima na Zakon o finansiranju nacionalne odbrane, koji za cilj ima povećanje potrošnje za državnu odbranu na 2,5% projektovanog godišnjeg bruto domaćeg proizvoda do 2025.

Štaviše, davanje prioriteta kritičnim sposobnostima navedenim u programu raketnih sposobnosti Nacionalnih oružanih snaga, kao što su obalski odbrambeni sistemi za pomorske rakete, sistemi protivvazduhoplovne odbrane srednjeg dometa i artiljerijski sistemi, dobili su povećana finansijska sredstva. Ova strateška alokacija ima za cilj da ubrza razvoj osnovnih sposobnosti nacionalnih oružanih snaga za otprilike pet godina u poređenju sa početnim planovima.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor



* NSM letonia.png (677.34 KB, 1102x786 - viewed 0 times.)
« Last Edit: December 11, 2023, 01:46:45 pm by Kubovac » Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.024 seconds with 22 queries.