Rusija demonstrira sposobnost pomorske varijante raketnog sistema PVO S-350 za napad na površinske ciljeveDana 23. novembra 2022. godine, ruska fregata Admiral Gorškov uspešno je testirala svoj sistem PVO S-350 Redut protiv morskih ciljeva u Baltičkom moru. Posada Admirala Gorškova, fregate projekta 22350 M Severne flote, pogodila je mali brod sa dve protivvazduhoplovne rakete.Prema pres-službi Baltičke flote, „raketno lansiranje je izvedeno u teškom okruženju uz ometanje i korišćenje elektronskih protivmera simuliranog neprijatelja“.
Takođe, radi provere sistema navođenja sistema PVO i radio opreme fregate, oko broda su leteli borbeni avioni mornaričke avijacije Baltičke flote, precizirala je pres-služba.
Protivvazduhoplovni brodski sistem S-350 RedutS-350 Redut je mornarička varijanta ruskog sistema srednjeg dometa
S-350 Vitjaz. Pored Admirala Gorškova, još tri broda ruske mornarice trenutno imaju
S-350 Redut, a svi su korvete.
Sistem PVO
S-350 ušao je u službu u februaru 2020. godine i počeo da zamenjuje starije verzije sistema
S-300P.
Mogućnosti napada na površinske ciljeveSposobnost dejstva na na srednjim daljinama (120 kilometara) sistema PVO i
S-350 Vitjaz i
S-350 Redut sistema je izgrađena oko rakete
9M96E2, koja je uzgred takođe komponenta sistema
S-400.
9M96E2 ima aktivno radarsko navođenje, kritičnu sposobnost koja je potrebna raketi zemlja-vazduh za površinski napad.
9M96E2 ima brzinu od 1800 m/s i bojevu glavu od 24 kilograma.
U režimu površinskog napada, velika brzina
9M96E2 daje mu dobru destruktivnu sposobnost uprkos skromnoj bojevoj glavi. Možda je zbog toga Gorškov ispalio salvu od dve rakete na metu.
Zanimljivo je napomenuti da su SAD modifikovale svoju poluaktivno radarski navođenu raketu zemlja-vazduh
RIM-156A sistema
SM-2, koja se nalazi na brodovima USN, za upotrebu protiv površinskih ciljeva tako što su ugradili aktivni tragač za navođenje sa svjih
AIM-120C raketa vazduh-vazduh. Modifikovana raketa, poznata kao
SM-6, ima bojevu glavu od 64 kilograma i brzinu od 1200 m/s.
Za i protiv korišćenja protivvazduhoplovnih raketnih sistema za gađanje ciljeva na zemljiZbog ugrađene male bojeve glave, sposobnost površinskog napada projektila PVO je ograničena i efikasna samo protiv malih, neutvrđenih ciljeva.
Projektili PVO su daleko manje smrtonosni od protiv-brodskih projektila sa težim bojevim glavama i mogu da pogode nisko u trup broda u režimu samonavođenja na terminalu za let uz površinu mora (sea skimming).
Nasuprot tome, projektili PVO mogu pogoditi samo palubu. Kao takvi, oni mogu površinski oštetiti brod, ali ne i potopiti ga.
Međutim, projektile PVO je teško presresti zbog njihove manje veličine (radarski potpis), veće brzine i trajektorije bliske balističkoj terminalnoj fazeileta.
Inovativni pristup protivvazduhoplpvnoj odbrani ruske mornariceSvestranost projektila PVO sa sposobnošću površinskog napada je nesporna uprkos njihovoj ograničenoj destruktivnoj sposobnosti. Oni mogu efikasno da ometaju operacije malih protivničkih brodova i čamaca.
Zanimljivo je kako Rusija oprema svoje korvete i fregate sposobnim sistemima PVO srednjeg dometa, a istovremeno im omogućava da angažuju male površinske plovne objekte.
Postavljanje
S-350 Redut sistema na male brodove omogućava da se kompetentni sistemi PVO srednjeg dometa brzo premeštaju na različite tačke duž obale, u zavisnosti od percepcije pretnje.
PVO sistemi mogu brodove dodatno zaštititi od upada malih površinskih plovila sa posadom ili bez posade. Ova sposobnost je kritična za Rusiju u kontekstu pretnje Krimu od Ukrajine, koja je koristila male pomorske letelice i bespilotne letelice za napad na poluostrvo. Takođe, pristup je isplativ u kontekstu ogromne ruske obale.
IzvorFregata Admiral Gorškov sa lansirnim kontejnerima za rakete sistema PVO Redut:
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]