PALUBA
April 19, 2024, 10:10:42 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4]   Go Down
  Print  
Author Topic: Војна сарадња Србије и Црне Горе  (Read 35216 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #45 on: June 10, 2012, 03:12:18 pm »

Ovo je lijepo, baš lijepo za čuti i vidjeti. I veseli me što se ovo izvodilo bez bilo kakvi tutora van Balkana.
Posebno mi je drago da ova jedinica u Nišu sa svojim višedeceniskim iskustvom sve više se oporavlja i
pomalo postaje svojevrsni da kažemo "brend" i u širem okruženju. A svojevremeno je zamalo i zatraše
zlotvori, ali se neda "stara dama".  Wink
Logged
kopriva
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 285


« Reply #46 on: June 10, 2012, 08:19:53 pm »

Ovo je lijepo, baš lijepo za čuti i vidjeti. I veseli me što se ovo izvodilo bez bilo kakvi tutora van Balkana.
Posebno mi je drago da ova jedinica u Nišu sa svojim višedeceniskim iskustvom sve više se oporavlja i
pomalo postaje svojevrsni da kažemo "brend" i u širem okruženju. A svojevremeno je zamalo i zatraše
zlotvori, ali se neda "stara dama".  Wink

A ti zaista misliš da to nisu organizirali kako ih ti zoveš "tutori"..
Naravno zna se na što ciljaš i na koga..
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #47 on: June 10, 2012, 09:05:21 pm »

Ovo je lijepo, baš lijepo za čuti i vidjeti. I veseli me što se ovo izvodilo bez bilo kakvi tutora van Balkana.
Posebno mi je drago da ova jedinica u Nišu sa svojim višedeceniskim iskustvom sve više se oporavlja i
pomalo postaje svojevrsni da kažemo "brend" i u širem okruženju. A svojevremeno je zamalo i zatraše
zlotvori, ali se neda "stara dama".  Wink

A ti zaista misliš da to nisu organizirali kako ih ti zoveš "tutori"..
Naravno zna se na što ciljaš i na koga..

Naravno da se zna. Ja svoja opredeljenja i svoj izbor ne krijem. Ja sam slobodan i častan čovjek i svakom mogu u
svako doba pogledati u oči. S time istovremeno i želim svim narodima na Balkanu svaku sreću i dobrotu i da se svi što
više međusobno druže i sarađuju. Onima koji suprotno misle, daleka im kuća.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #48 on: June 10, 2012, 09:27:10 pm »

Još kad bi cjenjeni drug kopriva pridonio forumu koliko i oriĆ,
vjerovatno bi se njegovo mišljenje cjenilo malo više od spama koji širi oko sebe.

poz.

PS. samo da napomenem da je ovo kraj ove intelektualne rasprave.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #49 on: June 10, 2012, 09:35:18 pm »


 Kao što smo pominjali u temi o 63.-oj Nekada je obuka u zimskim uslovima bila na Žabljaku. Znači Brigada se samo vraća na staro i poznato mesto! Ako se saradnja nastavi, a nevidim razloga za prekid .
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 881



« Reply #50 on: June 26, 2014, 06:53:36 pm »

Црна Гора уступила подморницу Србији

четвртак, 26. јун 2014, 16:10 -> 16:36

Влада Црне Горе усвојила је предлог удружења грађана "Подморничар" из Београда да уступи подморницу класе П-911, ознаке 911, као музејски експонат Министарству одбране Републике Србије на трајно коришћење без накнаде.

Командант Морнарице Црне Горе капетан бојног брода Дарко Вуковић рекао је да је на тај начин Црна Гора још једном потврдила добре односе са Србијом.

"Нама је велико задовољство што је Црна Гора учествовала у томе и тиме на још један директан начин потврдила и своју политику регионалне сарадње и посебно братских односа са Републиком Србијом са којом нас вежу чврсте историјске везе", рекао је Вуковић.

Како каже, посебно задовољство представља чињеница да ову акцију нису покренули ни политичари ни две војске, него једно удружење грађана.

Наглашава да је процедура о уступању подморнице трајала пет година, али да је окончана на задовољство обе државе.

Класа Уна била је класа југословенских диверзантских подморница. Дизајниране су за тајно полагање мањих минских поља или доставу диверзаната унутар непријатељског подручја. Распадом СФРЈ, све подморнице су одвезене у Црну Гору.

На почетку 2009. године црногорске власти су објавиле да намеравају по једну подморницу дати Хрватској и Србији. Док је за Словенију већ раније одлучено да ће јој припасти једна подморница.

Уступљена подморница биће изложена у Музеју науке и технике у Београду. Тако ће се престоница придружити светским градовима у којима су изложене аутентичне подморнице попут Хамбурга, Москве, Сиднеја, Сан Дијега, Копенхагена.

Извор: www.rts.rs
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #51 on: June 26, 2014, 07:10:09 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* P-911.jpg (54.33 KB, 502x228 - viewed 157 times.)
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #52 on: June 26, 2014, 07:28:34 pm »


Hvala @Рашо,

da niste Vi pogrešili datum gore,jer koliko ja znam,već jedna je ustupljena a možda će po toj logici biti još koja, pa mož biti da bude ustupljen i cio divizion P.

Poz.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #53 on: June 26, 2014, 09:48:00 pm »

Ova izjava Darka Vukovića u principu ne znači ništa. On ne može da odlučuje o takvim stvarima, jer takav poklon nije vojna već politička odluka.
On kao komandant nečega u CG ne može i ne sme ništa da pokloni ni jednoj stranoj zemlji, a kamo li Srbiji.

Ima li nešto konkretnije, vezano za realizaciju primopredaje i sl?
Logged
mali od palube
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 376



« Reply #54 on: June 27, 2014, 12:23:30 am »

 
Jako me raduje ova vijest.
Ideja je stara već nekoliko godina, želja CG da ustupi preostale dvije div-p Srbiji odnosno Hrvatskoj je stara nekoliko godina.
Ipak bilo je tu problema ali ne sa CG strane: U Srbiji niko nije htio da snosi troškove transporta, a u HR su sve sveli na priču o sukcesiji...  Angry
Izgleda da je ministarstvo nadležno za Muzej Nauke i Tehnike (mislim da je ministarstvo kulture tu u pitanju) ipak odriješilo kesu.
Ako bude eksponat u Muzeju NiT u BG, nije mogla naći bolje mijesto!!!
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 480


« Reply #55 on: June 27, 2014, 07:31:01 am »


Ma, sjajno je što je ova odluka RM VCG najzad formalizovana. Problem je gde naći novac da se ta podmornica preveze u Srbiju i pripremi za izlaganje. Prevoz bi trebalo da košta oko 30.000Eur, a tih para nema. Začudio sam se kada je jedan visoki oficir VS izjavio prošle godine da se ta Div.P. ne uklapa u železničke gabarite, "jer je "teška dvesta tona", dugačka preko dvadeset metara, široka preko četiri, a gabaritna visina joj je sedam!? metara!!!???" Aferim na obaveštenosti!
Uzgred, standardni deplasman ove P. bio je 76t (dok su u njoj bile baterije i sva oprema), dužina oko 18, gabaritna širina nešto preko 3 metra, a gabaritna visina nešto malo više od toga. "Toranj" od stakloplastike bio je visine oko metra i mogao se lako demontirati. Ja mislim da se ta podmornica lako može postaviti na nisku žel. platformu, ako se uopšte ima u vidu železnički prevoz, širina je potpuno unutar gabarita i žel. i drumskih tunela, kao i visina. Na kraju krajeva, pramčana kalota lakog trupa se može demontirati, a valjda i krmena.
Problem su peneze. Peneze, pare, novac, šolde, itd.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #56 on: June 27, 2014, 10:18:30 am »

Možda bi trebalo naći kojeg donatora - prevoznika, kao u SLO. Isti prevoznik je vršio transport podmornice iz CG kao i avion iz Rumunjske. Vjerujem da bi se našli zainteresirani. Samo bez suvišne birokratizacije.
Logged
Pages:  1 2 3 [4]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.028 seconds with 23 queries.