PALUBA
March 28, 2024, 07:44:40 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Smeštaj oficira samaca u JNA  (Read 1439 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kosta1961
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 230


« on: October 12, 2023, 03:05:15 pm »

Još dok je rat trajao 1944g ,vojno rukovodstvo  je razmišljalo o što boljim uslovima za život oficira,kako bi mogli maksimalno da se posvete rešavanju svakodnevnih zadataka.Tako su 1944/45g dobijene naredbe da se preduznu odgovarajuće organizacione mere i aktiviraju proizvodne aktivnosti radi poboljšanja odevenosti i odvajanje od vojničke ishrane.

Kasnije su rešavali probleme smeštaja oficira,njihovih porodica,snabdevanja ogrevom,hranom,nameštajem i na kraju odmorom i rekreacijom.

Jedan od problema je bio i smeštaj oficira samaca i onih koji su odvojeni od porodice.Isprva se smeštaj vršio u zavisnosti da li se nalazi na školovanju ili redovnoj službi.Prvi su bili u internatima,a drugi u kasarnama,malom broju hotelskih soba ili kao podstanari u iznajmljenim sobama.Podoficiri su bili smešteni isključivo po kasarnama.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Hotel u Sarajevu

Do 1955g postojali su samački hoteli u Beogradu,Zagrebu,Sarajevu Ljubljani,Nišu i Mostaru koji su svoju delatnost obavljali pri komandama.Tada je doneta Uredba o ugostiteljskim preduzećima i radnjama,za pružanje usluge pripadnicima JNA.Vojni samački hoteli su uključeni u vojna ugostiteljska preduzeća.

Tada je bilo sedam takvih hotela , Beograd – „Bristol“ i „Stadion“ , Sarajevo – „Sarajevo“ , Zagreb – „Goranin“ ,Ljubljana –dom JNA , Niš –dom JNA ,Mostar – „Galeb“


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

U njima je bilo 211 soba sa 431 krevetom ,što je bilo jako malo.Još se situacija pogoršala 1957g kada  hoteli u Mostaru i Nišu izlaze iz sistem ugostiteljskih preduzeća. Do 1961g radilo je pet samačkih hotela.

Beograd – „Bristol“ i „Stadion“ , Zagreb – „Goranin“ , Ljubljana – „Partizan“ ,Sarajevo –„Partizan“ koji su mogli da obezbede smeštaj za 483 oficira u 245 soba.Cene su bile od 350-400 dinara ,što je bilo više nego duplo manje nego u civilnim samačkim hotelima.Ovako niske cene su izazvale problem održavanja i opremanja hotela.Problem je bio jer ni komanda nije mogla da obezbedi potrebna sredstva.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Najgore je bilo u hotelu „Britol“ u Beogradu,jer je stara zgrada dotrajala i 1960g je bilo potrebno 30 miliona dinara za njenu popravku.Ubrzo su se pojavili slični problemi i kod drugih hotela.Smatralo se da treba vratiti hotele komandama,koje će iz budžeta izdvajati sredstva za njihovu obnovu,plaćanje osoblja ali i za izgradnju novih.Tako su hoteli do 1968g poslovali kao budžedske ustanove.Postignuti su skromni rezultati ,totalno nezadovoljavajući.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

1968g  je donet Pravilnik o ugostiteljskoj delatnosti u JNA ,gde je predvidjeno postojanje i poslovanje vojnih hotela za smeštaj neoženjenih i neudatih vojnih i gradjanskih lica na službi u JNA u okviru vojnougostiteljskih ustanova.To je donekle popravilo situaciju pa je 1969g bilo raspoloživo 1255 ležaja.I cene su povećane i bile su niže od civilnih hotela do 25%.

U Beogradu u sastavu VU „Dedinje“ su bili hoteli „Zvezdara“ ,“Bristol“ , Dom medicinskih sestara ,nešto kasnije i hotel „Galeb“.U Ljubljani – „Partizan“ i Skoplju – „Borac“.Tokom 1972g i hotel „Sarajevo „ u Sarajevu.

Potražnja za ovakvim ustanovama je bila velika,ali i pored novoizgradjenih hotela ,kao „Kalnik“ u Zagrebu 1976g ,problem smeštaja nije rešen ni 1988g.Najveći problem su cene ,jer da bi zaštitili korisnike visokih cena,pojavljuje se problem osnovnog održavanja.

Napravljeni su planovi 1986g da do 1990g treba izgraditi hotele u većim mestima – Beogradu,Splitu,Puli ,Nišu,Zagrebu i Ljubljani sa ukupno 1500 ležaja.





* sarajevo.jpg (34.66 KB, 217x311 - viewed 40 times.)

* dom armije niš 1954.jpg (55.91 KB, 576x403 - viewed 40 times.)

* kalnik zagreb.jpg (200.26 KB, 800x533 - viewed 2 times.)

* dom jna Ljubljana.jpg (144.4 KB, 900x595 - viewed 2 times.)
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.019 seconds with 23 queries.