Rad jedinica veze u ratnim uslovima

(1/3) > >>

Kubovac:
Vezisti Ruske vojske su evakuisali ranjene kolege pod jakom vatrom militanata

Tokom postavljanja antene, položaj ruskih vezista-signalista bio je podvrgnut minobacačkoj vatri ukrajinskih militanata. Poručnik Dinar Saljahutdinov je, uprkos zadobijenom potresu mozga, zajedno sa starijim vodnikom Timurom Motočenkovim, koji je ranjen u ruku, organizovao evakuaciju ranjenih kolega na bezbedno mesto.

Konsolidovana posada pod komandom poručnika Saljahutdinova, zajedno sa posadom starijeg vodnika Motočenkova, dobila je zadatak da razmesti kompleks satelitske veze u cilju obezbeđenja veze za istureno komandno mesto sa ruskim jedinicama koje izvršavaju zadatke na liniji dodira.

Usled eksplozije jedne od granata, povređen je deo kombinovane posade. Nakon ukazivanja prve pomoći, povređeni signalisti su pod neprijateljskom vatrom rasporedili i prilagodili komunikacionu opremu. Nesebične i profesionalne akcije poručnika Dinara Saljahutdinova i starijeg vodnika Timura Motočenkova omogućile su da se zadatak izvrši i spasu životi ruskih vojnika.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor

Kubovac:
Jedan od glavnih ciljeva neprijateljske DIG: snimak rada vojnih vezista-signalista u zoni SVO

Delujući u sastavu operativnih grupa, vezisti-signalisti prvi prelaze u nove oblasti baziranja kako bi organizovali rad kanala za prenos podataka i sistema upravljanja jedinicama.

Ministarstvo odbrane Ruske Federacije objavilo je snimak borbenog rada jedinica veze Centralnog vojnog okruga (CVO) u zoni specijalne vojne operacije.

Tokom specijalne operacije vojni signalisti prate borbene jedinice duž cele linije dodira. Delujući u sastavu operativnih grupa, oni prvi prelaze u nove bazne oblasti u cilju organizovanja rada kanala za prenos podataka i sistema upravljanja jedinicama. Takvi sistemi su među najvišim ciljevima za artiljeriju i diverzantsko-izviđačke grupe (DIG) ukrajinskih nacionalista.

„Mašina je u stanju da komunicira i sa starim i sa novim komunikacionim mašinama. Uloga ove stanice je da obezbedi i organizuje komunikaciju između komande i trupa, kao i pojedinih jedinica. Svaki put nakon promene mesta, obavezno moram da maskiram vozilo da bih ga obezbedio, drugo je da organizujem komunikaciju i treće je da spasem opremu i živote“, rekao je komandir odeljenja sa pozivnim znakom "Neva".

A šef radio-relejne stanice sa pozivnim znakom "Nemac" primetio je pouzdanost komunikacionog vozila, kao i upravljivost i sposobnost kretanja vozila.




Izvor

Kubovac:
Komunikaciju za borce u zoni specijalne operacije obezbeđuje R-166 Artek

Ovaj radio-komunikacioni kompleks za rusku vojsku razvio je Koncern Sozvezdie, koji je deo holdinga Ruselektronika Rosteh

Kratkotalasna radio komunikacija u mirnodopskim uslovima, zbog svoje male brzine, uglavnom se koristi za rezervna opcija glavnih vrsta komunikacija - žičane, radio relejne i optičke. Međutim, u vođenju neprijateljstava dobija posebnu važnost, jer ostaje jedino sredstvo komunikacije na velikim udaljenostima.

Kompleks obezbeđuje automatski i automatizovani prenos podataka, telefonskih i telegrafskih informacija u uslovima nenamernog i namernog ometanja na udaljenostima do 4 hiljade km (terenski radio centar) i do 8 hiljada km (stacionarni radio centri).

Kubovac:
Vezisti ZVO-a su imenovali svoje zadatke u zoni specijalnih operacija

Specijalisti jedinica veze u trupama 24 sata i po bilo kom vremenu obezbeđuju razmenu informacija između komandnih mesta, vojnih jedinica i podjedinica. Ministarstvo odbrane Rusije je u subotu, 13. maja, objavilo snimke borbenog rada vezista Zapadnog vojnog okruga (ZVO).

U toku specijalne operacije obezbeđuju komandama grupa, vojnim jedinicama i podjedinicama sve vrste savremenih komunikacionih usluga: bezbedne satelitske, radiorelejne, mobilne i radio veze, čime se održava kontinuitet i efikasnost komandovanja i rukovođenja na visokom nivou.

Zadatak vojnih vezista je da organizuju komunikacione kanale za kontrolu pokretnih kopnenih grupa u trupi.

Pripadnici jedinica veze izvršavaju svoje zadatke, uprkos artiljerijskom i minobacačkom granatiranju, osvajajući prevagu u elektronskom ratovanju (EW). Nesmetana komunikacija se ostvaruje zahvaljujući ličnoj hrabrosti, posvećenosti i profesionalnosti svakog vojnika.

Ekipe stanica zauzimaju oblasti koje su prethodno proveravale obaveštajne i inžinjerijske trupe. Dolaskom na novu lokaciju, ekipe su blagovremeno postavile neophodnu opremu za obezbeđivanje različitih kanala komunikacije.

Pored toga, da bi se osigurala bezbednost raspoređivanja opreme, vojno osoblje organizuje stražarska mesta i pešačke patrole.

Komanda visoko ceni rad jedinica veze u trupi, većina vojnih rezervista je nagrađena državnim i resornim nagradama.

Jedinice veze su opremljene raznim sredstvima, zahvaljujući kojima se pri obavljanju zadataka organizuju radio kanali, žične komunikacione linije, kao i zatvorene video konferencije.

Jedno od glavnih sredstava komunikacije su satelitske prenosive stanice za rance, koje su kompaktne, male težine, jednostavne za rukovanje, jednostavne za postavljanje.

„U okviru SVO-a vršimo poslove organizovanja veze sa komandantom i štabom divizije, kao i sa potčinjenim jedinicama. Osnovna sredstva su sredstva satelitskih komunikacija, nosiva ranac stanica. Pogodgna, praktična za upotrebu, lako se podešava. Osoblje se lako prilagođava i uči da primenjuje ovu stanicu u praksi. Dizajnirana je za taktički nivo i pokazala se pozitivno. Veza je stabilna, čitljiva“, rekao je novinarima načelnik štaba bataljona veze sa pozivnim znakom Volgograd.

Bespilotne letelice se takođe koriste za obezbeđivanje stabilne i neprekidne komunikacije. Da bi se povećao domet radio signala i stvorila vojna mreža pretplatnika poput mobilne, radio stanica u režimu repetitora pridružuje se kvadrokopteru. Ovaj metod rada se pozitivno pokazao u toku rada SVO.

„Dizajniran za letenje. Ovo je opšta svrha. I privatno – da stvori vojnu mrežu. <...> Uzima se prenosiva radio stanica, koja se uzdiže zajedno sa dronom. I time povećava domet komunikacije. Ovo je novi razvoj“, rekao je komandir voda veze sa pozivnim znakom Almaz.

Operater proverava tehničku spremnost za let. Na kvadrokopteru je instalirana standardna radio stanica. To će postati repetitor preko kojeg će borbene jedinice komunicirati.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor

Kubovac:
Omogućiti rukovođenje i komandovanje: borbeni rad vezista-signalista na Kupjanskom pravcu

U zoni specijalne operacije na Kupjanskom pravcu, specijalisti trupa za veze grupe trupa „Zapad“ obezbeđuju komandovanje grupama, vojnim jedinicama i podjedinicama svim vrstama veza: bezbednim satelitskim, radio relejnim, mobilnim i radio komunikacije, čime se održava kontinuitet i efikasnost komandovanja i upravljanja na visokom nivou.

Jedno od glavnih sredstava komunikacija su satelitske prenosive stanice za rance, koje su kompaktne, male težine, jednostavne za rukovanje i lako se postavljaju. „Prednost satelitskih komunikacija je u tome što se bilo gde, u bilo kom trenutku možete uključiti i stupiti u kontakt“, rekao je komandir voda veze.

Bespilotne letelice se koriste za povećanje dometa radio signala. Radio stanica u režimu repetitora se pridružuje kvadrokopteru, obezbeđujući stabilnu i neprekidnu komunikaciju na velikoj udaljenosti.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page