PALUBA
June 17, 2024, 08:05:37 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Prikaz sposobnosti bezposadnih platformi Vojske Srbije  (Read 1563 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 10 070



« on: December 05, 2022, 08:03:34 pm »

Predsednik Vučić u Nikincima: Ubrzavamo modernizaciju Vojske

Predsednik Republike i vrhovni komandant Vojske Srbije Aleksandar Vučić zajedno sa potpredsednikom Vlade i ministrom odbrane Milošem Vučevićem i načelnikom Generalštaba Vojske Srbije generalom Milanom Mojsilovićem prisustvovao je danas prikazu sposobnosti kopnenih i vazduhoplovnih besposadnih platformi u Centru za ispitivanje naoružanja i vojne opreme u Nikincima.

Na današnjem prikazu prezentovan je i Nacrt Strategije robotizacije Vojske Srbije koji sadrži planove razvoja i opremanja savremenim sredstvima. Dokument, pored sredstava koja su danas prikazana, obuhvata i predviđa razvoj brojnih drugih sistema u narednom periodu.

Predsednik Republike Aleksandar Vučić izrazio je zadovoljstvo onim što se danas moglo videti u Nikincima i najavio ubrzanu modernizaciju Vojske Srbije.

– Videli ste nešto što nikada do sada niste mogli da vidite u našoj zemlji i gledali smo prvi put i „obada“ i „vrapce“ i „pegaze“ koji su navodili naše „orlove“ koji su nepogrešivo pogodili svoje ciljeve. Sad možemo da gađamo i noću i danju, veoma precizno. Istovremeno se trudimo da razvijamo i naše bespilotne letelice u saradnji sa privatnim sektorom, dakle sa više kompanija, ali naš VTI već izlazi sa novim rešenjima i Tehničko opitni centar – izjavio je predsednik Vučić.

On je izrazio zadovoljstvo rezultatima gađanja „malih miloša“ koji su ostvarili pogodke raketnim bacačima „zolja“.

– Moramo brzo da radimo, moramo da napredujemo, zato što je važno da uvek i u svakom trenutku, možemo zemlju da zaštitimo, sačuvamo, a da što manje ljudskih života izgubimo. U skladu sa tim idemo ubrzano u modernizaciju – poručio je Vučić.

On je izrazio očekivanje da će „Utva“ od aprila sledeće godine serijski proizvoditi bespilotne letelice.

– Naručili smo mnogo dronova “kamikaza”, a sad počinjemo i da ih pravimo i verujem da ćemo i sa privatnim sektorom dakle i sa svima ostalima moći, ukoliko se sve to utegne, popravi, da napravimo dobru saradnju i dobar posao za našu vojsku – istakao je predsednik Republike.

Državnom i vojnom rukovodstvu na poligonu „Nikinci“ prikazano je sadejstvo daljinski pilotiranih vazduhoplova i letelica sa posadom kao i dejstvo bezposadnih sistema kopnene vojske koji su uvedeni u upotrebu u Vojsku Srbije. Takođe su predstavljeni i sistemi u razvoju na kojima rade stručnjaci Vojnotehničkog instituta u saradnji sa preduzećima domaće odbrambene industrije i privatnim kompanijama iz tog sektora.

Na današnjem prikazu realizovani su naleti i gađanja iz modernizovanog aviona „orao“ u sadejstvu sa daljinski pilotiranim vazduhoplovom "pegaz", zatim gađanja iz bezposadne platforme „miloš V1“ naoružane ručnim bacačem raketa 64mm „zolja“, mitraljezom 7.62mm i revolverskim bacačem granata 40mm, bezposadne platforme „miloš V2“ naoružane mitraljezom 12.7 mm i ručnim bacačem raketa 90mm „osa“, drona OBAD sa četvorocevnim lanserom raketa 64mm "zolja", drona IKA-20 sa revolverskim bacačem mina 60mm, drona IKA-20 sa lanserom raketa „osa“, dejstvo protivavionskog samohodnog artiljerijsko-raketnog sistema PASARS - 16 elektronski tempirnom municijom 40mm na imitatore dronova, kao i osmatranje iz daljinski pilotiranog vazduhoplova „pegaz“.

U statičkom delu prikaza prezentovani su raketa „alas“, bespilotna letelica-projektil „gavran 145“, bespilotna letelica „vrabac“ naoružan granatama 40 mm i tri varijante dronova IK-20 sa različitim namenama i tipovima naoružanja, kao i mali dron kamikaza IKA-KAM.




Izvor
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 10 070



« Reply #1 on: December 17, 2022, 06:00:56 pm »

I ROBOTI DEO SVAKOG VOJNOG STROJA: Vojska Srbije prvi put u istoriji dobija strategiju robotizacije sa planom nabavke ove tehnologije

SISTEM odbrane - prvi put od postojanja oružanih snaga na ovim prostorima - predvideo je sveobuhvatnu upotrebu najnovije tehnologije, uključujući i besposadne platforme i veštačku inteligenciju u našoj vojsci.

Nacrt strategije robotizacije Vojske Srbije nedavno je predstavljen državnom vrhu, a sledeće godine trebalo bi da stupi na snagu. NJegova najveća vrednost, kako objašnjavaju u Ministarstvu odbrane je u planovima opremanja, ali i razvoju domaćih sredstava.

- Korišćenje i razvoj dronova, robotike i druge savremene tehnologije do sada je u sistemu tretirano kao i ostalo savremeno naoružanje. Nacrt strategije, međutim, primenu moderne ratne tehnologije uzdiže na viši nivo, sa projekcijama njene upotrebe. Da nije sve teorija pokazuju i precizni planovi razvoja i nabavke - objašnjavaju u Vojsci Srbije.

Ovaj potez vojnog vrha podstaknut je i nagomilanim iskustvima stečenim praćenjem načina vođenja operacija u Ukrajini, kao i u Nagorno-Karabahu 2020. godine. Ovi ratovi imaju odlike ratova budućnosti i dobar su povod za primenu iskustava.

U fokusu nove strategije naše vojske su robotizovane platforme - vazduhoplovne i kopnene. Bespilotne letelice ušle su u Vojsku Srbije na velika vrata - kupljeni su dronovi CH-92A, kineske proizvodnje, vredni oko 20 miliona dolara. Takođe, napravljen je i transfer tehnologije, zahvaljujući kojem je završen razvoj domaće izviđačko-borbene bespilotne letelice "pegaz", koja je na pragu serijske proizvodnje. Najavljena je kupovina i čuvenih turskih dronova "bajraktar", ali i ubrzani rad na razvoju domaćih "dronova samoubica". Kuća domaćih dronova, prema planovima, postaće fabrika "Utva" u Pančevu.

- Sistem "obad", na kom rade domaći stručnjaci, dizajniran je za podršku specijalnim jedinicama. "Jugoimport SDPR" razvija dron-kamikazu "gavran", namenjen uništavanju ciljeva duboko u neprijateljskoj pozadini. Odmiče i rad na prvom domaćem bespilotnom helikopteru "stršljen". Ovo jesu skupe "igračke", ali stvarnost na istoku Evrope nas svakoga dana uverava da bez njih više nema efikasne odbrane - objašnjavaju u Ministarstvu odbrane.

"MALI MILOŠ"

PRVA domaća potpuno zaokružena robotizovana platforma je guseničar "mali miloš". Reč je o vozilu, čiji su nosioci razvoja Vojnotehnički institut i "Prva petoletka" iz Trstenika. Prototip usavršene varijante "malog miloša" naoružan je teškim mitraljezom kalibra 12,7 milimetara, kao i protivoklopnim raketnim lanserima M-79 "osa".

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* 298543_ch92_f.jpg (84.94 KB, 906x513 - viewed 1 times.)
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 336


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #2 on: May 25, 2024, 01:54:08 pm »

Stršljen ponovo oživeo! Izveden prvi probni let! Kratki istorijat razvoja prvog srpskog bespilotnog helikoptera

23.05.2024.

Pojavio se prvi put pre sedam godina prvo na sajmu naoružanja IDEX 2017. u Abu Dabiu, a onda i na sajmu naoružanja Partner te iste godine u Beogradu. Dobio je tada centralno mesto u Hali 1 Beogradskog sajma gde ga je kao svoj unikatni proizvod prikazala kompanija EdePro iz Beograda.

Tada je već postao poznat pod nazivom Stršljen. Posetiocima je prikazan sa kompletnom paletom naoružanja, kao i opreme koju ovaj helikopter može da koristi za različite misije.



Podaci o bespilotnom helikopteru “ Stršljen“ iz 2017. godine

Helikopter je izradilo preduzeće EDePro pod patronatom SDPR. Motor, rotor, telo helikoptera, reduktor i lopatice delo su srpskih kompanija uključenih u ovaj projekat.

Prema objavljenim podacima, maksimalna brzina tog helikoptera iznosi 180 km/h, brzina krstarenja je 160 km/h, brzina penjanja 8 m/s, a maksimalna visina leta 4.000 metara. Anatomija leta iznosi 3,5 sata sa 200 litara goriva i četiri sata sa 240 litara goriva.

Letelica je duga 6,75 m, visoka 2,65, široka 1,8 metara. Težina praznog helikoptera je 400 kg, maksimalna težina helikoptera na poletanju 750 kg, nosivost (koristan teret) 350 kilograma.

„Stršljen” je namenjen za izviđanje, borbena i protivelektronska dejstva.

Letelica je zatim naredne 2018. godine doživela bila redizajn u odnosu na prototip koji se pojavio prethodne 2017. godine. Već tada dobio je oznaku „X-01 Stršljen“ pod kojom je bio prikazan na međunarodnom Sajmu naoružanja Eurosatory.


Podaci o stršljenu iz 2018 do danas

U odnosu na onu iz 2017. godine novi Stršljen je imao redizajniran nos izrađen od kompozitnih materijala (ugljeničnih vlakana), a pogon je činio domaći turbovratilni motor Phoneix-180.

Upoređujući sa podacima iz 2017, godine navodi se da je letelica duga 8,75 m u odnosu na 6,75 m na prvom prototipu. Visina letelice je skraćena sa 2,65 m na 2,44 m. Širina od 1,8 m i maksimalna težina bespilotnog helikoptera u poletanju je ostala ista 750 kg, kao i nosivost korisnog tereta od 350 kg.

Maksimalna brzina leta je 180 km/h, ali je krstareća brzina smanjena sa 160 na 120 km na čas. Početna brzina penjanja je ostala ista 8 m/s. Plafon leta je isti 4.000 m, kao i autonomija leta od 4 sata.

Od dodatne opreme besposadni helikopter „X-01 Stršljen“ poseduje GPS navigacioni sistem, žirostabilisano elektrooptički sistem, radarski i laserski visinomer.
Naoružanje:

Kao naoružanje besposadnog helikoptera „X-01 Stršljen“ spomier se kontejner sa mitraljezom kalibra 12,7 mm. laseri nevođenih raketnih zrna S-8 kalibra 80 mm, rakete vazduh-zemlja, televizijski vođena raketa „pauk“. Za razliku od prve verzije modifikovana je dobila nosače raketa.

Novi korak u razvoju prvog srpskog bespilotnog helikoptera načinjen je 18. maja 2024 godine na aerodromu Vojka. Ono što je novina helikopter umesto turbovratilnog motora Upoređujući sa podacima iz 2017, godine navodi se da je letelica duga 8,75 m u odnosu na 6,75 m na prvom prototipu. Visina letelice je skraćena sa 2,65 m na 2,44 m. Širina od 1,8 m i maksimalna težina bespilotnog helikoptera u poletanju je ostala ista 750 kg, kao i nosivost korisnog tereta od 350 kg.

Maksimalna brzina leta je 180 km/h, ali je krstareća brzina smanjena sa 160 na 120 km na čas. Početna brzina penjanja je ostala ista 8 m/s. Plafon leta je isti 4.000 m, kao i autonomija leta od 4 sata.

Od dodatne opreme besposadni helikopter „X-01 Stršljen“ poseduje GPS navigacioni sistem, žirostabilisano elektrooptički sistem, radarski i laserski visinomer.

Naoružanje:

Kao naoružanje besposadnog helikoptera „X-01 Stršljen“ spomier se kontejner sa mitraljezom kalibra 12,7 mm. laseri nevođenih raketnih zrna S-8 kalibra 80 mm, rakete vazduh-zemlja, televizijski vođena raketa „pauk“. Za razliku od prve verzije modifikovana je dobila nosače raketa.

Novi korak u razvoju prvog srpskog bespilotnog helikoptera načinjen je 18. maja 2024 godine na aerodromu Vojka. Ono što je novina helikopter umesto turbovratilnog motora Пхонеиx-180 ima ugrađen domaći turbovratilni motor ТSЕ-200.

Posle urađenih priprema letelica je izvršila svoj prvi probni let u vertikalnom poletanju i sletanju kao i lebdenju.

Stršljen se može koristiti za različite misije tako i za vojne izviđanje i borbene zadatke.
 ima ugrađen domaći turbovratilni motor ТSЕ-200.

Posle urađenih priprema letelica je izvršila svoj prvi probni let u vertikalnom poletanju i sletanju kao i lebdenju.

Stršljen se može koristiti za različite misije tako i za vojne izviđanje i borbene zadatke.



Izvor
Logged
PakleniVuk
stariji vodnik I klase
*
Online Online

Posts: 1 188


Ko laje zlo ne misli


« Reply #3 on: May 31, 2024, 09:28:33 am »

Stršljen X-01 uspešno poleteo

Značajan datum za razvoj srpskih BPL-a

20 May, 2024
Bespilotni helikopter EDePro-a, Hornet/Stršljen X-01, prvi put je poleteo na aerodromu Vojka u Srbiji. Stršljen predstavlja demonstraciju bespilotne, autonomne helikopterske tehnologije u Srbiji, a 18. maj 2024. godine je značajan datum koji označava dan kad je poleteo prvi sprski helikopter.

Tokom svog prvog leta, Stršljen X-01, koji se odlikuje jedinstvenim dizajnom, izvršio je sve neophodne provere pre leta, uključio motor, aktivirao rotore, sve sisteme avionike i poleteo, autonomno, bez posade. Testiran u režimu leta - lebdenje, Stršljen je potvrdio svoje performanse u ovom režimu leta, kao i status bespilotne letelice sledeće generacije.

Lansiranje Stršljena označava značajnu prekretnicu u kontinuiranim nastojanjima EDePro-a da ponudi bespilotnu tehnologiju koja menja pravila igre na nebu i koja može da odgovori na ključne izazove, kako komercijalnih, tako i klijenata iz odbrambene industrije. Od prvog prototipa 2018. godine, Stršljen je evoluirao dodavanjem karakteristika dizajniranih da odgovore na najizazovnije pretnje u bojnom prostoru.  Kreiran za višenamenske performanse, može da se istakne u osmatračkim misijama, praćenju, nadzoru, protiv-elektronskim i borbenim dejstvima i kopnenim napadima. Pogonjen je EDePro-ovim turbovratilnim motorom TSE-200 i postiže maksimalnu brzinu od 180 km/h i nosivost do 350 kg. 

Prvi let Stršljena ne samo da pokazuje svestranost i savremenu tehnologiju, koju EDePro nastoji da razvija, već i postavlja nova merila u oblasti inovacija bespilotnih letelica (BPL) u Srbiji, otvarajući vrata budućnosti u kojoj ove letelice imaju ključnu ulogu.



Izvor EdePro
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.054 seconds with 24 queries.