PALUBA
April 29, 2024, 05:10:53 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Доказан утицај уранијума на оболевање војника  (Read 1436 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« on: February 07, 2009, 05:21:09 pm »

Последице бомбардовања уранијомском муницијом

Жртве мистериозне болести у Италији су учесници рата у Заливу и мировних мисија у Сомалији, БиХ и на Косову и Метохији

07/02/2009
Рим– После скоро десет година борбе за истину о дејству муниције са осиромашеним уранијумом, највероватнијем узроку појаве тумора који је дијагностикован код десетина италијанских војника, почетком ове године грађански суд у Фиренци донеоје прву позитивну пресуду: пола милиона евра одштете за бившег војника из Гросета (у Тоскани) Ђанбатиста Марика. Ту сумуће, као надокнаду, овом војнику, који је након мисије „Ибис” у Сомалији оболео од тумора, платитииталијанско Министарство одбране.

– Реч је о врло битној пресуди – изјавио је тим поводом Фалко Акаме, председник удружења „Анавафаф”, које помаже оштећеним војницима, а коме се и Марика 2001. обратио за помоћ – јер признаје кривицу Министарства одбране које није бринуло о нашим војницима.

Пресуда је у Италији поново покренула дебату о томе зашто италијански војници нису благовремено добили упутства како да се чувају: на опасности од осиромашеног уранијума упозорени су тек 1999, када је коришћење овакве муниције прекинуто.

„Марика ми је једном приликом изјавио да је на питање упућено старешинама – како то да су Американци током мисије били заштићени тренеркама и на температури од 40 степени, док су наши војници били у шортсевима – добио одговор да су Американци једноставно опседнути неким стварима”, каже Акаме.Суђењу од 17. децембра 2008. присуствовао је и технички консултант чије је мишљење било пресудно за судску одлуку, а који је потврдио постојање директне везе између Хочкинсове болести (обољења поменутог војника) и излагања осиромашеном уранијуму.

Франческо Палезе, представник „vittimeuranio.com” (жртвеуранијума.ком) изјавио је поводом овог историјског догађаја за све жртве „балканског синдрома” који је у Италији метафора за жртве осиромашеног уранијума: „У питању јеважна одлука. Ово је тренутак када би сви оболели требало да устану и пронађу храброст да осуде ову неправду”. Жртве „балканског синдрома” су, по мишљењу многих стручњака, учесници рата у Заливу, посебноони који су били у мисијама у Сомалији, на Косову и Метохији и у Босни.

„Одлука фјорентинског суда је врло важан почетак за све оне који заслужују правичну одштету”, изјавио је адвокат Бруно Кармијоли, бранилац италијанског војника Марика, прве обештећене жртве.

Марина Лаловић
Извор:Политика
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1 on: February 07, 2009, 05:25:46 pm »

Последице бомбардовања уранијомском муницијом

07/02/2009

Најмање 900 војника у Кувајту и јужном Ираку било је изложено дејству осиромашеног уранијума


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Амерички војници у Ираку 1991. године

(Сведочење америчког ветерана Заливског рата из Друге оклопне дивизије)

"Кад се све завршило, вратили смо се у област коју смо напали и попели се на возила која смо уништили. Хтели смо да видимо какву су штету направили наши тенкови и да пронађемо неки сувенир. Знам да је један момак узео истрошену чауру са осиромашеним уранијумом и да ју је понео са собом. Знао сам да смо испаљивали ОУ, али нам нико није рекао да треба да се клонимо возила погођених њиме. Сад знам да смо вероватно били прекривени прашином од осиромашеног уранијума, али нисмо били свесни опасности, па смо пушили и јели а да нисмо ни руке опрали... У априлу 1991. док смо били у Кувајту, добио сам дијареју, мучнину, грчеве у стомаку, главобољу и нисам могао да дођем до ваздуха. Од тада су се те тешкоће само погоршале".


Иако код припадника међународних војних снага на Балкану није примећен пораст оболевања од леукемије, последице изложености осиромашеном уранијуму тек треба истражити, закључак је извештаја Саветодавног комитета за истраживање болести Заливског рата код ветерана објављеног у новембру прошле године. Ова америчка државна институција наводи да је мањи број америчких војника стационираних у Босни имао повећан ниво уранијума у мокраћи, да је пријављено повећање броја данских војника оболелих од рака костију, благо повећање броја оболелих од свих облика тумора међу шведским војницима, као и да је у неким студијама пријављено повећање хромозомских и ћелијских абнормалности код особа које живе у балканским областима у којима је коришћена муниција са осиромашеним уранијумом.

У првом Заливском рату 1991. године први пут је нашироко коришћена муниција са осиромашеним уранијумом, па је овај нуспродукт процеса обогаћивања уранијума који емитује 60 одсто радиоактивности природног уранијума био на врху листе могућих изазивача болести коју су пријавили амерички ветерани. Током Заливског рата искоришћено је 320 тона осиромашеног уранијума (у бомбардовању СР Југославије бачено је 15 тона, према домаћим подацима, а девет тона, по подацима НАТО-а), а америчко министарство одбране наводи да је најмање 900 војника у Кувајту и јужном Ираку било изложено његовом дејству. Према процени Саветодавног комитета, који је државна институција, ниво изложености осиромашеном уранијуму није код америчких војника могао да изазове болести бубрега или рак плућа, али и даље није јасно да ли је могао да изазове болест.

„Недавни опити на животињама показују да изложеност ОУ, нарочито дуготрајна изложеност растворљивим облицима ОУ, може да има штетне последице по мозак и понашање. Истраживање на животињама показало је и мутагене и туморске ефекте ОУ који изазивају забринутост, нарочито у вези са дугом изложеношћу осиромашеном уранијумом”, наводи се у извештају.

„Остају ипак питања без одговора о дугорочним последицама ОУ у вези са другим здравственим проблемима, нарочито код особа које су биле више изложене ОУ”, додаје се.

Према правилима америчке војске која су усвојена после Заливског рата, војници који дођу у додир са потрошеном муницијом са осиромашеним уранијумом или се нађу у области контаминираној њиме, морају да носе заштитна одела, да се истуширају одмах по изложености и да им се потом процени здравствено стање.

В. Радомировић
Извор:Политика


* vojnikbz4.jpg (14.9 KB, 180x220 - viewed 56 times.)
« Last Edit: August 17, 2010, 10:48:59 am by kuzmar, Reason: slike u atachment » Logged
machak
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 588



« Reply #2 on: February 07, 2009, 07:07:01 pm »

Пре неки дан је била репортажа на РТС о повећању броја оболелих од рака за 200% на подручју Косова и Метохије. Наведено је да је то управо последица употребе муниције са осиромашеним уранијумом, 99те. Екипе ВЈ су вршиле деконтаминацију подручја на којима је вршено дејство том муницијом, али само на југу централне Србије, с обзиром да нису имали приступ територији КиМ.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #3 on: February 07, 2009, 08:25:24 pm »

O tome ima na:

https://www.paluba.info/smf/vesti-iz-zemlje-i-okruzenja/sume-u-izveshta-szo-o-uraniumu-na-kosmetu/
« Last Edit: February 07, 2009, 08:31:04 pm by dreadnought » Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.023 seconds with 23 queries.