PALUBA
April 30, 2024, 12:36:55 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Šokantno pismo francuskog oficira  (Read 655 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 15 001


« on: February 19, 2023, 07:54:48 pm »

Šokantno pismo francuskog oficira

Ja sam oficir francuske vojske. Ako vam danas pišem, to je da vam tačno kažem kako je biti oficir u zapadnoevropskoj vojsci 2023. godine.

Konkretno, stalno nam se govori o „ratu visokog intenziteta“ i „povratku modernog ratovanja“. Nama, konkretno, govore o važnosti naše uloge oficira, jer će „tenkovi igrati glavnu ulogu protiv naših neprijatelja“.

Neprestano se hranimo proratnim argumentima, vrlo antiruskim, vrlo pro-NATO diskursima (tu nema iznenađenja). Drugim rečima, nalazimo se u eri kao 1872. godine, kada je Francuska upravo izgubila od Nemačke, a cela zemlja je bila u propagandnom režimu da pripremi „osvetu“ (to u Francuskoj zovemo „revanšizam“).

Takav osećaj imam (čak i ako stvarno ne vidim osvetu koju bismo morali da izvršimo nad Rusima).

Ovaj ratoborni govor je fasada, kao mačka koja reži na medveda u nadi da će ga uplašiti. U stvari, naša vojska je u rasulu. Ne možemo da održavamo naše tenkove „Leclerc“ na primer, a samo je pedesetak njih u funkciji- sramota za „prvu armiju u Evropi“… Sramota za oficira kao što sam ja… Nije bolje ni u drugim sektorima vojske, kod nas na primer skoro da nema više CEZARA (hvala Ukrajini!). Drugim rečima, nemamo ni tenkove ni topove.

Francuzi vole da se rugaju Kini, za koju kažu da je „tigar od papira“. Tigar od papira smo mi. Naša vojska nije uspela da eliminiše 500 terorista u Africi, ne bi izdržala 2 dana u pravom modernom ratu.

Ali šta je najsmešnije? To je da se naša vojska valja u ovoj osrednjosti. Kao starac koji sagledava svoj odraz u ogledalu, sanjajući svoju prošlu slavu.

Mislim na jednu specifičnu epizodu koja se nedavno dogodila, i koja opravdava moje pisanje. Evaluacija za moju oficirsku klasu koju smo upravo prošli, sastojala se u tome kako da se „pravilno jede i kako da se postavi sto na plemenit način“.

Možda bi to bilo sasvim u redu, da je to samo neka tradicija, ali ne, to je bilo odlučujuće. Oni koji su pogrešno poravnali noževe i viljuške dobijali su veoma loše ocene, što bi se odrazilo na njihovu karijeru i izbor puka. Francuska vojska razbija ambicije mladih ljudi, koji su se 6 godina spremali da vode tenkove, za priču o viljuškama…

Ova vojska je smešna, ona je samo senka svoje nekadašnje. To se gadi svim iskrenim francuskim patriotama. Većina mojih drugova razmišlja o odlasku iz vojske što pre. Iz tog razloga posebno, jer im vojska ništa ne donosi, ali i zato što ne žele da budu poslušnici NATO-a, jer su se prijavili da služe Francuskoj…

Za zapadnoevropske zemlje ne morate da brinete, naša bahatost je pozorište.

Pozdravljam vas, čuvajte se i pomolimo se (kakva god bila naša poslušnost) da ovaj sukob prestane, i da Evropa ponovo pronađe mirnu i multipolarnu ravnotežu.

Izvor
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.016 seconds with 22 queries.