Pregledom dela foruma koji za temu ima "mornarice na Jadranu ne nađoh albansku!Tu mornaricu mi stariji smo "upoznali" kroz onaj vic-pitanje zašto albanska podmornica plovi gore-dole(čas zaroni čas izroni) i vickasti odgovor :da bi veslači uzeli vazduha.Za vreme korona festa dok bejasmo zaključani iz dosade počeh da tražim sve o toj,šali i potcenjivanju,izloženoj albanskoj mornarici.I viđu vraga . . . ne beše takva kao iz naših viceva !!!Nečija druga podmornica u to vreme nije mogla da zaroni.Da počnemo od početka:Proglašenjem nezavisnosti 28. novembra 1912 , prvi pokušaji da se organizuje albanska FD od strane vlade Ismaila Ćemalija , ali je početak Prvog svetskog rata prekinuo ovo opredeljenje . U 1925. godini planirano je da se organizacija vojske zasniva na statusu Albanije sačinjenom 07.03.1925. Na osnovu ovog statusa stvorena je Generalna komanda vojnih sila. Iz Italije su 25. decembra 1925. godine stigla dva broda od 190 tona, koji su nosili značajna imena „Albanija“ i „Skenderbeg“. Ovi brodovi su izvršavali zadatke u interesu borbe protiv šverca na albanskom primorju.Godine 1928. osnovana je Komanda Mornarice, tačnije 24.06.1928, kada su okupljeni prvi regruti za ovaj vid. Godine 1934. od Italije su kupljena još dva laka broda koji su nosili nazive „Saranda” i „Durezi”. Tokom Drugog svetskog rata gotovo sve sa ovih brodova je uništeno. Oslobođenje Albanije zateklo je albansku flotu u jadnom stanju sa skoro svim potopljenim brodovima u lukama albanske obale.Evo linka ka kratkom prilogu povodom 93godine albanske mornarice u kojem u prvom minutu možete videti te brodiće nabavljene između dva rata.
U aprilu 1945. godine osnovano je brodogradilište Drač za popravku postojećih čamaca, vađenje potopljenih brodova tokom rata i njihovu pripremu za vojne svrhe. Dana 15. avgusta 1945. godine, obavljeno je svečano porinuće dva trofejna motorna čamca, pod brojem MS-10 i MS-12. Ovi motorni čamci su bili naoružani lakim mitraljezima i počeli su da patroliraju obalnim vodama u Valoni i Sarandi.Pošto je naša tadašnja vlast bila tolika dobra sa Enver Hodžom da mu je čak nudila i deo naše(pre svega srpske)teritorije zašto mu ne bi ponudila i pomoć u uspostavljanju i odbrani suvereniteta nad obalskim vodama pa tako i Krfskim kanalom.Ta pomoć,koja se ogledala u polaganju mina sa dva bivša kraljevska minopolagača dovela je do poznatog Krfskog incidenta i potapanja dva engleska razarača.Engleza mi uopšte nije žao,neka su malo pokvasili opanke a o tom događaju možete pročitati(mada mislim da ovdašnje stare palubarske kuke o tome već sve znaju a neki stariji sigurno i iz prve ruke) na ovom linku koji vodi ka veteranima ratne mornarice.
http://veteraniratnemornarice.com/incident-u-krfskom-kanalu-1946-godine-sa-osvrtom-na-umijesanost-jugoslavije/ Toliko za početak pa ću nastaviti,ima dosta zanimljivih kratkih filmova i ne malog iznenađenja kada govorimo o snazi Forcat detare ushtarake Shqiptare krajem 60-ih,posebno kada uporedimo sa tadšnjom snagom JRM.Videćete da tu nije bilo mesta za pričanje viceva.