PALUBA
March 28, 2024, 09:55:32 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Hrvatska šalje transportne helikoptere Ukrajini  (Read 1553 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« on: February 25, 2023, 08:57:00 pm »

Počela specijalna operacija: Hrvatska šalje 14 helikoptera Ukrajini, skidaju oznake sa njih

Hrvatska je započela operaciju slanja 14 transportnih helikoptera u Ukrajinu.

Iz sastava VS izdvojeno je 12 helikoptera MI 8 MTV-1 i dva helikoptera MI 8 T i počele su pripreme za njihov transport, prenosi Jutarnji list.

Prema dostupnim informacijama, nekoliko helikoptera trenutno se nalazi u prostorijama Vazduhoplovnog tehničkog centra u Velikoj Gorici, gde zaposleni obavljaju sve neophodne tehničke pripreme.

Neki od helikoptera su u hangarima, a trenutno su dva van ZTC-a.

Između ostalog, sa helikoptera se uklanjaju sve postojeće oznake, po potrebi se menja upotrebljeni materijal, dodaje ulje itd.

Zbog nedostatka prostora u ZTC-u, preostali helikopteri se nalaze u vojnom delu aerodroma Pleso i u Lučkom. Procenjuje se da će helikopteri biti spremni za transport za desetak dana.

Kako se navodi, sedam helikoptera će biti delimično rastavljeno i prevezeno kopnenim putem, a preostalih sedam će leteti za Poljsku.

Naime, svih 14 helikoptera biće prebačeno u Poljsku, odakle će biti prosleđeni u Ukrajinu. Pretpostavka je da će helikopteri sa više resursa leteti u Poljsku, dok će oni sa manje resursa biti prebačeni kopnom.

Nakon odlaska ovih helikoptera u Ukrajinu, hrvatsko ratno vazduhoplovstvo imaće na raspolaganju deset transportnih helikoptera MI 171Š i četiri helikoptera Black Hawk.

Odluku da šalje helikoptere Ukrajini hrvatska vlada držala je u tajnosti, čemu se protivi predsednik države i vrhovni zapovednik vojske Zoran Milanović.


Izvor

Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 809


« Reply #1 on: February 26, 2023, 08:18:14 am »

Obzirom da je isporuka tek za 10+ dana, možda predsednik države stavi veto na to. Svakako će biti političkih previranja u Hrvatskoj oko ove aktivnosti.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 882


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #2 on: February 26, 2023, 06:25:43 pm »

Ne znam zašto novinari koriste eufemizme, što se ne napiše prodaju 14 helikoptera a ne "šalju".
Nije ovo ni prvi a ni zadnji put da se namerno tako prenose vesti.
Logged
antisha
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 76


« Reply #3 on: February 26, 2023, 06:31:02 pm »

Jos jedan cavao u lijes …
Hrvatska polako gubi svoje sposobnosti obrane i izvrsavanja osnovnih zadaca zrakoplovstva.

Brok, imas saznanja da se radi o prodaji? Mislim da RH ni MORH do sada nije prodavao resurse, nego ih donirao kao pomoc? Sto HRZ dobiva za uzvrat? Zabranu odrzavanja postojece flote suludim politickim odlukama…
Logged
BrRista
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 317



WWW
« Reply #4 on: February 26, 2023, 07:19:32 pm »

To i valjda jeste cilj. Da se svi rese dobro poznate opreme pa da moraju  da kupuju zapadnu, uglavnom americku opremj, placaju obuke....
Ne moraju mnogo da sredjuju helikoptere, oni su svakako poteosna roba na frontu.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 882


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #5 on: February 26, 2023, 10:05:10 pm »

Brok, imas saznanja da se radi o prodaji? Mislim da RH ni MORH do sada nije prodavao resurse, nego ih donirao kao pomoc? Sto HRZ dobiva za uzvrat? Zabranu odrzavanja postojece flote suludim politickim odlukama…
Nemam Antiša potvrdu da je reč o prodaji, ali da je donacija, onda je tako i treba nazvati.
Ne poklanjaju se tek tako helikopteri koji su u operativnoj upotrebi. Možda Hrvatska neće naplatiti helikoptere u kešu, možda u robnoj razmeni, možda na kredit, možda će dobiti nešto u zamenu uz doplatu, ali na poklon nije sasvim sigurno.

I drugo, ovo je samo moje mišljenje, da Hrvatska ove helikoptere ne "šalje" (prodaje) zato što je osetila potrebu da treba da pošalje helikoptere Ukrajini, već se velike sile pitaju i diktiraju ko će šta kako i kada.
Logged
Lemi_O2
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 487



« Reply #6 on: February 26, 2023, 10:54:00 pm »

O donaciji 14 helikoptera javno se počelo pisati sredinom listopada prošle godine, kada se predsjednik u sred svadje sa premijerom o obuci UA vojnika u RH, "izlanuo" u vezi donacije helikoptera. Rješavamo se najstarijih (T i MTV-1), sa najkraćim resursima. Nema velike drame. Ionako se  po strategiji razvoja oružanih snaga u potpunosti prebacujemo isključivo na zapadnu tehniku.
Logged
upreiser
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 218


« Reply #7 on: February 27, 2023, 02:08:03 am »

Brok, imas saznanja da se radi o prodaji? Mislim da RH ni MORH do sada nije prodavao resurse, nego ih donirao kao pomoc? Sto HRZ dobiva za uzvrat? Zabranu odrzavanja postojece flote suludim politickim odlukama…
Nemam Antiša potvrdu da je reč o prodaji, ali da je donacija, onda je tako i treba nazvati.
Ne poklanjaju se tek tako helikopteri koji su u operativnoj upotrebi. Možda Hrvatska neće naplatiti helikoptere u kešu, možda u robnoj razmeni, možda na kredit, možda će dobiti nešto u zamenu uz doplatu, ali na poklon nije sasvim sigurno.

I drugo, ovo je samo moje mišljenje, da Hrvatska ove helikoptere ne "šalje" (prodaje) zato što je osetila potrebu da treba da pošalje helikoptere Ukrajini, već se velike sile pitaju i diktiraju ko će šta kako i kada.

Hrvatska salje  helikoptere iz sastava 395. eskadrile transportnih helica (baza Divulje- Split ). To su najstarije mashine tipa MiL 8 T i MiL 8MTV.  Tim helikopterima isticu resursi posebno "T" ovcima iducih dvije do tri godine i trebalo bi ih remontirati ako ih se misli zadrzati.
Posto je situacija takava kakva je, Hrvatska tj. HRZ nema prevelike mogucnosti da kao NATO clanica poslati ih nekamo na remont ili da se za iste nabave orginalni djelovi. S druge strane , HRZ kao i cijela HV nastoji prijeci na zapadnu "NATO" opremu. Taj je proces u HRZ helikopterskim eskadrilama vec otpoceo nabavom izvidjacko borbenih OH 58Kiowa Warrior i inicijalnom nabavom cetri UH 60M.

Kako spominju neki hrvatski izvori, za ovu "donaciju" Hrvatska ce dobiti dodatne PzH2000 haubice i/ili dodatne rabljene UH 60 helikoptere (spominje se jos 8 komada).
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #8 on: March 17, 2023, 04:31:43 pm »

Milanović: Vlada je poslala helikoptere Ukrajini, to vodi masovnom krvoproliću

Predsednik Hrvatske Zoran Milanović učestvovao je na obeležavanju 30. godišnjice osnivanja Matice hrvatskih sindikata, nakon čega je dao izjavu za medije, prenosi Index.hr.

Novinari su ga, između ostalog, zamolili da prokomentariše odluku Slovačke da pošalje borbene avione MiG u Ukrajinu.

„Dobro, njihova odluka, zašto da komentarišem to? Pitate me hipotetički, da smo imali avione, da li da ih šaljemo? To bi zavisilo od stanja tih aviona. Pretpostavljam da ni ova vlast ne bi odlučivala o tome. .“, rekao je Milanović. Podsetimo, hrvatska vlada je nedavno počela da šalje u Ukrajinu hrvatske transportne helikoptere tipa Mi-8.

„Ovi helikopteri koje su poslali u Ukrajinu, to je odluka vlade, to dovodi do masovnog krvoprolića i masovnih žrtava i produžava rat“, rekao je on.

„Ovi helikopteri nisu gubitak za HRZ, ne obećavaju i resursi su im na izmaku. Ne trebaju nam u tom broju. Imali smo previše helikoptera ogromnog kapaciteta za potrebe male zemlje i male vojske „One američke koje nabavljamo su brutalno skupe, zarade se nezamislive“, rekao je Milanović.

„Vlada može da radi šta hoće kada je u pitanju oprema, a kad je reč o ljudstvu, ne može jer sam ja glavnokomandujući“, rekao je Milanović.


Izvor
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #9 on: April 14, 2023, 05:48:13 pm »

Jutarnji neslužbeno doznaje: Prva tri hrvatska helikoptera već su otišla prema Ukrajini

Orbán je javno uvijek odbijao bilo kakvu mogućnost da se mađarski teritorij, što uključuje i zračni prostor, koristi za transport oružja ukrajinskoj vojsci

U američkim obavještajnim dokumentima koji su procurili u javnost spominje se i uloga Hrvatske u naoružavanju Ukrajine. Portal Politico došao je u posjed 50 stranica dokumenata na kojima se, između ostalog, analizira i uloga Mađarske u ukrajinskom ratu te se posredno spominje i Hrvatska.

Tako se u dokumentu CIA-e od 2. ožujka ističe da je mađarski premijer Viktor Orbán označio SAD kao "jednog od tri najveća protivnika svoje stranke". No,s druge strane, dokumenti otkrivaju i kako je s Mađarskom možda sklopljen tajni dogovor da saveznicima potajno dopusti korištenje svojeg zračnog prostora za prebacivanje oružja namijenjenog ukrajinskoj vojsci. Politico tako tvrdi da se u dokumentima, bez navođenja kada je koji sastavljen, spominje plan da ukrajinski piloti s helikopterima koje je Hrvatska donirala Ukrajini iz Hrvatske u Ukrajinu prelete kroz mađarski zračni prostor. U tekstu se navodi da je to samo plan, ali se ne otkriva je li i proveden. Naime, zasad nema nikakve službene potvrde da je ijedan helikopter otišao prema Ukrajini, a naše neslužbene informacije od prije nekoliko tjedana ukazuju na to da je transport helikoptera počeo te da su prva tri otišla iz Hrvatske.

Tajni dogovor

U svojem tekstu Politico navodi da je ovaj plan u suprotnosti s medijskim izvješćima koja kazuju na to da će helikopteri biti prebačeni kopnenim ili zračnim putem preko Poljske. Politico se ovdje referira na članak Jutarnjeg lista iz veljače ove godine, koji je prvi objavio da je 14 transportnih helikoptera MI-8 T i MI 8 MTV-1 izdvojeno iz Oružanih snaga te se dio njih za odlazak u Ukrajinu priprema u Zrakoplovno-tehničkom centru u Velikoj Gorici, a dio u vojnoj bazi Pleso. Tada smo i objavili fotografije dvaju helikoptera koji su bili parkirani u dvorištu ZTC-a te su čekali preuzimanje. To je uključivalo skidanje postojećih oznaka s letjelica, zamjenu istrošenih materijala, dolijevanje ulja itd. Prema našim tadašnjim informacijama, sedam helikoptera s manje resursa trebalo je biti djelomično rastavljeno i transportirano kopnenim putem, a preostalih sedam trebalo je odletjeti u Poljsku, odakle bi bili proslijeđeni u Ukrajinu. Ove informacije nimalo se ne kose s onima koje je objavio Politico, pozivajući se na američke dokumente. Naime, u tekstu se nigdje eksplicitno ne navodi da plan uključuje direktni let iz Zagreba preko Mađarske u Ukrajinu.

Informacija da se mađarske vlasti tajno dogovaraju s NATO-om o ustupanju zračnog prostora za prebacivanje oružja ukrajinskoj vojsci težak je udarac premijeru Viktoru Orbánu. Naime, Orbán je javno uvijek odbijao bilo kakvu mogućnost da se mađarski teritorij, što uključuje i zračni prostor, koristi za transport oružja ukrajinskoj vojsci.

Ofenziva protiv Orbana

Upravo zato je kolona od 12 šlepera s hrvatskim topovima i streljivom namijenjenim Ukrajini u kolovozu prošle godine snimljena kod graničnog prijelaza Macelj jer su preko Austrije i Slovačke, umjesto preko Mađarske, morali putovati prema Ukrajini. U međuvremenu je, čini se, ipak postignut tajni dogovor s Orbánom o korištenju mađarskog teritorija. Ova informacija u javnost je izašla u trenutku kada je počela žestoka diplomatska ofenziva SAD-a protiv Orbána, koja uključuje i sankcije protiv Mađarske čiji premijer i dalje odbija pristati na ulazak Švedske u NATO te je i dalje u bliskim odnosima s Vladimirom Putinom. Objavom ovih informacija Orbána se želi prokazati kao dvoličnu osobu koja javno govori jedno, a u stvarnosti radi nešto sasvim drugo. Stoga mnogi politički komentatori javno procjenjuju da je SAD ove dokumente namjerno pustio u javnost kako bi se Washington obračunao sa saveznicima s kojima nije u dobrim odnosima. A Mađarska je sigurno jedan od njih.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* f_28098331_1280.jpg (284.25 KB, 1280x670 - viewed 4 times.)
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 882


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #10 on: May 08, 2023, 02:51:51 am »

"Osmice" na putu za Ukrajinu!

05.05.2023.

Rano jutros na istoku Zagreba mogla se vidjeti formacija od 9 helikoptera kako leti u pravcu sjever-sjeverozapad. Kako neslužbeno saznajemo, radi se o helikopterima Mi-8 koji su donedavno bili u sastavu Hrvatskog ratnog zrakoplovstva, a klasificiranom odlukom Vlade RH donirani su ratom zahvaćenoj Ukrajini.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Od izuzimanja iz HRZ-a, "osmice" su stajale u Zrakoplovno-tehničkom centru (ZTC) u Velikoj Gorici kako bi se na njima obavili nužni radovi, uključujući i skidanje hrvatskih oznaka. Tijekom tog vremena trebali su se dogovoriti i detalji isporuke u Ukrajinu ranije se već govorilo da će dio helikoptera samostalno odletjeti, dok će preostali broj letjelica otići savezničkim transportom do Poljske.

Ministar obrane RH Mario Banožić tek je krajem ožujka, prilikom posjeta Odesi, izričito priznao kako će Hrvatska Ukrajini donirati helikoptere Mi-8.
Dok se po društvenim mrežama šire amaterske snimke dojučerašnjih hrvatskih helikoptera na njihovom posljednjem letu u Hrvatskoj, Ministarstvo obrane RH o tome još nije reklo ni slova.

Hrvatskim "osmicama" u Ukrajini želimo što duži radni vijek!

Stranica "Policija zaustavlja Krapinsko zagorska županija" objavila je na Facebooku sliku helikoptera Mi-8 u preletu iznad Konjšćine.

Izvor


* osmice-za-UKR.jpg (137.35 KB, 1390x775 - viewed 3 times.)
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.