PALUBA
April 19, 2024, 08:18:13 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14   Go Down
  Print  
Author Topic: Nuklearna elektrana - da ili ne  (Read 39797 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 990


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« on: February 06, 2009, 08:37:05 pm »

U bivšoj Jugoslavije posle černobiljske katrastofe donet je moratorijumom čime je sprečeno da u budućnosti bude izgrađena nukleearna elektrana. To je ustvari Zakon o zabrani izgradnje nuklearnih elektrana koji je u junu 1989. god. usvojila Skupština SFRJ, i koji je još uvek na snazi u Srbiji. Mada je nedavno bilo nekih natpisa u štampi da bi se mogla izgraditi nuklearna elektrana, mada od toga nije bilo ništa i po svojoj prilici i neće. Najavljivano je da ce po tom pitanju biti sproveden referendum (ovo se odnosi na Srbiju).

Energeneta je sve manje, procenjuje se da nafte neće biti za nekih 40-50 godina, a možda i ranije. Uz to da će nafta biti iz godine u godinu sve skuplja i skuplja. Ni sa ugljom nije baš sjajno stanje. Šume se seku nekotrolisano i bez njihovog pošumljavanja, po principu jedno posećeno jedno drvo zasađeno. Što se tiče gasa, Rusija je ove zime pokazala da potpuno kontroliše celu Evropu.

Mnoge države imaju nuklearne elektrane, ali se događaju i incidenti, sreća manjih razmera u poređenju sa onom u Černobilju. U atačmenu imate sve nuklearne incidente od 1990. do 2000. godine.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Šta kažete Vi, da li ste za izgradnju nuklearnih elektrana?

Širom Evrope u toku je kampanja: Milion Evropljana protiv nuklearne energije.
Koalicija od preko 200 evropskih nevladinih organizacija, sakupila je više stotina hiljada potpisa kojima se zahteva prestanak korišćenja nuklearne energije u celoj Evropi.
Cilj kampanje je da se sakupi milion potpisa i preda evropskim liderima.

Peticiju možete potpisati na internet sajtu:
http://www.million-against-nuclear.net/

* NOVIJI NUKLEARNI INCIDENTI.doc (36 KB - downloaded 178 times.)

* zoneizuzetnovisokogrizifd0.jpg (40.08 KB, 361x248 - viewed 161 times.)
« Last Edit: August 17, 2010, 02:37:23 pm by kuzmar, Reason: slike u atachment » Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #1 on: February 07, 2009, 08:31:17 pm »

Nuklearna energija predstavlja najsigurniji i najekoloskiji nacin proizvodnje el. energije. Ugljen dioksid se skoro pa i ne emituje, fizicki uticaj na okolinu je prakticno neznatan (za razliku od hidro-centrala ili vetrenjaca), a proizvodni kapaciteti su ogromni. Da ne govorimo da to uveliko resava i pitanje energetske nezavisnosti, jer se smanjuje potrosnja fosilnih goriva, koja pretezno uvozimo (uvozimo sve osim lignita, koji se proizvodi kod nas). Naime, najnoviji reaktori imaju mogcnost proizvodnje od 1000 do 1600 MW (Areva EPR), i izgradnja jednog moze dugorocno resiti pitanje snabdevanja strujom, sto je, kada se sabere, jeftinije od gradnje veceg broja manjih elektrana. Kod nas se (za sada) ne planira izgradnja NE, sto se ocitovalo i u strategiji razvoja energetike Republike Srbije do 2015., koji se moze skinuti ovde: http://www.tentesla.com/index.php/strategija-razvoja
Sto se bezbednosti tice, nema zime, svi novi projekti reaktora su izuzetno bezbedni, i mogucnost bilo kakve havarije je skoro nepostojeca.
Evo i brosure za novi francusko-nemackog reaktora EPR: http://www.areva-np.com/us/liblocal/docs/EPR/U.S.EPRbrochure_1.07_FINAL.pdf
Logged
ACHTUNG
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 434



WWW
« Reply #2 on: February 07, 2009, 08:34:23 pm »

Hidro-centrala ili vetrenjača? Druže, pre će biti da su termoelektrane te koje zagađuju okolinu izduvnim gasovima...

Ako hidroelektrana nešto sagoreva, onda su to nervi mašinaca. Cheesy
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 990


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #3 on: February 07, 2009, 11:26:52 pm »

A šta je sa solarnom energijom. Retko gde imam prilike da vidim kuću sa solarnim tablama. Jel ima od toga nešto ili je to sistem koji samo može da pripomogne ali ne i da u potpunosti zameni sadašnje izvore.

Auto na struju (ili hibrid) se može videti danas često u prototip fazama, auto sa pogonom na drva je odavno patentiran, a na gas skoro da svi voze. U zadnje vreme se puno priča o pogonu auta na vodonik.
Jel` nekom poznato dal` je bilo pokušaja ili da li je neko uspeo da napravljen prototip auta na nuklearni pogon?

Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #4 on: February 07, 2009, 11:35:29 pm »

Koliko znam, u Nemačkoj i u Japanu imaju na dosta kuća male solarne panele. Oni daju struju za domaćinstvo, a ako je višak - vraćaju je u mrežu, za šta je potrebno dvosmerno brojilo i posebna distribucija. Na ovaj način su u Nemačkoj dobili snagu koliko i jedna termoelektrana.

Problem sa svim obnovljivim resursima (solarno, eolski i hidro) je što ste na milost i nemilost prirode.
Da bi se održao stabilan sistem mora da se ima osnova ili u NE ili u TE.

Kod nas ima dovoljno rezervi uglja za naredni period, a najekonomičnije je da se u postojećim elektranama poveća efikasnost.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #5 on: February 08, 2009, 12:29:19 pm »

Jel` nekom poznato dal` je bilo pokušaja ili da li je neko uspeo da napravljen prototip auta na nuklearni pogon?



Ford je 1958 izbacio koncept nuklearnog automobila pod imenom Ford Nucleon, ali naravno da od svega nije bilo nista.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Sto se tice nuklearne energije ona je buducnost svidjalo se to nama ili ne. Fosilna goriva polako ali sigurno nestaju dok je potraznja za strujom sve veca i veca. U sadasnjem stadijumu razvoja sa koriscenjem obnovljivih resursa moze samo da se pripomogne, ali nikako da se zameni nuklearna energija. Sigurno je da ce u buducnosti razvojem tehnologije sve veca i veca kolicina energije biti iz obnovljivih resursa, ali tesko da ce uspeti da zameni nuklearnu energiju u potpunosti. Uostalom tehnika napreduje tako da je koriscenje nuklearne energije sve sigurnije i sigurnije. Problem je psihologija ljudi, vece su sanse da pogines u kolima nego u avionu, ali u automobilskim nesrecama gine jedan, dvoje , dok kad avion padne pogine nekoliko stotina ljudi. Isto je sa nuklearkama, radi 30 godina bez problema i desi se incident i strada, recimo, stotinak ljudi...naravno da izbije opsti haos, a za to vreme TE 30 godina truje okolinu i oko 50000 ljudi je umrlo od ko zna kojih rakova izazvanih ispustanjem otrova u atmosferu.

Nadam se da ce u skorije vreme poceti iskoriscenje resursa koji ova drzava ima, a to su silni potoci i recice na kojima je moguce napraviti male hidro centrale. One bi mogle da daju dobar deo stuje za nase potrebe.


* 800pxfordnucleonjj9.jpg (29.31 KB, 600x400 - viewed 80 times.)
« Last Edit: August 17, 2010, 02:36:22 pm by kuzmar, Reason: slike u atachment » Logged
ACHTUNG
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 434



WWW
« Reply #6 on: February 08, 2009, 07:24:44 pm »

Skoro sam ucio o energetskom planu drzave, o ulozi HE, TE, vetrenjaca, solarnih medija,...

E sad: termoelektrane i nuklearne elektrane stalno daju jednu istu kolicinu energije. Nema gasenja, nema variranja. I one na planu predstavljaju pravu vodoravnu crtu (konstantnu kolicinu). E sad, potrosaci su daleeeko od konstantnog. Oni zavise od doba dana, godisnjeg doba, prosecnih primanja,... Sve te varijabilnosti pokrivaju HE i ostali tipovi izvora koji mogu da se ukljucuju i iskljucuju iz mreze po potrebi.

Znaci kad neko hoce da ukljuci pumpu u Sartidu od 2 MW, on ce da nazove Djerdap i da najavi ukljucenje. Ovi ce u dogovoreno vreme da povecaju otvor lopatica, generisu vise snage,... Termoelektrane i NE nemaju veze sa time.

Pazite sad ovo - Srbija je iskoristila samo oko 45% svojih "fluidnih" izvora energije. Odavno postoje planovi za konstruisanje kako velikih tako i malih HE, ali ovi iz vlade su nekako "gluvi". Ali zato Slovenci nisu - i trude se da nabave te planove, sami naprave HE i naplacuju nama nas izvor energije! Kupuju nase ljude, a ovi se jeftino prodaju,... Kao i uvek.

Solarna energija je skupa, tako da je za nas i dalje daleka buducnost. HE uvek mogu da se modernizuju i da se stalno iz njih izvlaci jos snage - prostom "generalkom" turbine. Plus ne zagadjuju okolinu niti malo. Ali su zato - skupe.

Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #7 on: February 08, 2009, 07:39:58 pm »

A da li je neko od vas čitao/čuo o međunarodnom projektu fuzione elektrane, koji se gradi u Francuskoj?
Snaga 600MW (ali troši 300 da bi radila)
Daleko manja radijacija.
itd. itd.
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #8 on: February 09, 2009, 01:16:40 am »

Fuzija je daleko složeniji proces od fisije, mada je "čistiji". Npr. fuziono oružje je razornije, ali ostavlja manje otpada nakod upotrebe (tzv. Fallout). Verovatno je izgradnja takve elektrane dosta složenija i skuplja. Inače, nemam ništa protiv izgradnje elektrane, verujem tehnologiji i našim stručnjacima, ali se bojim da bi bila među prvim metama ako se ne daj Bože ponovi '99.-ta.
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #9 on: February 09, 2009, 02:33:37 am »

Fuzioni reaktor u Francuskoj nece biti ukljucen u mrezu, i to je samo experiment koji treba da zazivi za nekih 10 godina, a predvidja se da nece biti komercijalnih fuzionih reaktora narednih nekoliko decenija, iako se polazu nade u njih u buducnosti.
Sto se tice alternative nuklearnoj energiji, evo jedan link koji preporucujem svima da pogledaju, ima interesantnih vesti i informacija:
http://www.energetika.in.rs/sr/
Logged
ACHTUNG
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 434



WWW
« Reply #10 on: February 09, 2009, 03:29:19 am »

Jos ovo da napomenem - turbine sa HE imaju efikasnost preko 90% (bilo Fransisove, bilo Kaplanove). Kruzni proces kod TE ima efikasnost ispod 50%,...

Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #11 on: February 09, 2009, 11:12:44 am »

Quote
Hidro-centrala ili vetrenjača? Druže, pre će biti da su termoelektrane te koje zagađuju okolinu izduvnim gasovima...

Ako hidroelektrana nešto sagoreva, onda su to nervi mašinaca.

Hehe, možda sam se nedovoljno precizno izrazio, mislio sam na fizički uticaj HE i vetrenjača na prirodu, time što moraju da se stvaraju akumulacije, buka vetroelektrana, itd. Nuklearki kod nas neće biti još nekih dvadesetak godina. Što se solarnih panela tiče, to je izvodljivo, npr. da država subvencioniše razvoj i proizvodnju solarnih panela za domaćinstva i malu privredu, ali to bi pre moglo da se svrsta pod neki vid kogeneracije električne energije. Što se energetske efikasnosti tiče, kod nas već duže vreme postoji agencija pri vladi Srbije, koja se bavi tom problematikom, ali ne znam koliko su daleko odmakli. Svojevremeno je postojao predlog zakona koji je predviđao nove standarde gradnje, gde se posebna pažnja posvetila većoj energetskoj efikasnosti, samo ne znam da li je taj zakon usvojen, i da li se primenjuje. Link: http://www.seea.gov.rs/
Logged
ACHTUNG
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 434



WWW
« Reply #12 on: February 09, 2009, 09:11:00 pm »

Danas postoje odlicna resenja za grejanje prostora - toplotne pumpe. One jesu skupe u startu ali se mnooogo isplate. Radi na principu frizidera, sa time sto se toplota ne oduzima od namirnica, vec od neke reke, pa se sa tom istom toplotom greju stanovi. Ciklus je beskonacan, a leti moze da sluzi kao klima.

Inace, pri konstruisanju HE se vodi racuna i o ribama u vodi i o podizanju temperature posle prolaska turbine, tako da su one vrlo prijateljski raspolozene prema prirodi. Smiley

(ala sam navijacki nastrojen za turbine) Grin
Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #13 on: February 14, 2009, 09:44:17 pm »

Hehehe, nek' se okrece turbina... Grin
Nuklearka ce se mozda graditi i kod nas, ali za nekih 20-25 godina, pre svega zato sto TENT-u tada istice rok upotrebe, a i svi kapaciteti proizvodjaca NE su zauzeti za sledecih 15 godina. Ukratko - ima vremena za debatu o nuklearkama Smiley
Logged
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« Reply #14 on: March 10, 2009, 03:22:59 pm »

Ako hidroelektrana nešto sagoreva, onda su to nervi mašinaca. Cheesy

Hidroelektrane utiču na dramatično menjanje biljnog i životinjskog sistema u svojoj široj okolini što je pokazao slučaj svih hidroelektrana u Srbiji. Nekad stvari toliko loše krenu, da ljudi iz našeg čuvenog intituta "Jaroslav Černi" imaju velikih problema da sniraju probleme.
Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.