PALUBA
April 19, 2024, 03:08:47 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14   Go Down
  Print  
Author Topic: Nuklearna elektrana - da ili ne  (Read 39800 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #105 on: November 18, 2021, 04:32:21 pm »

U svakom slučaju, bez se struje se može. Bez vazduha, vode i zemlje - ne.

To su utopijske priče, možda u srednjem vijeku danas više ne.

Naslov teme je da ili ne, to je krivo pitanje.
Jedina dilema je - kad.

poz.

Пробај да не уносиш течност 24 сата.

Поз.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #106 on: November 18, 2021, 04:53:16 pm »

Nažalost čak i to doživio, oko 30 h. nismo imali ništa za piti, davno, bio mlad.
Bilo je neugodno da, navodno se do 4 dana može preživjeti.

Ali ako dođemo do toga da ostanemo bez vode atomi će bit najmanje krivi za to.
Nažalost ljudi to ne shvaćaju.

poz.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #107 on: November 18, 2021, 08:00:41 pm »



У теорији све функционише. Пракса је Марфијев закон.

Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #108 on: November 19, 2021, 08:56:04 pm »

Ukinuti postepeno korišćenje nuklearne energije
Tanjug 19. 11. 2021.

NEMAČKA kancelarka Angela Merkel branila je svoju odluku da postepeno ukine korišćenje nuklearne energije, iako bi to otežalo Nemačkoj odvikavanje od upotrebe fosilnih goriva.

U intervjuu za Rojters, odlazeća nemačka kancelarka je, takođe, rekla da se protivi bilo kakvim planovima Evropske unije da nuklearnu energiju označi kao održivu.

- Tačno je, naravno, da se sada suočavamo sa veoma ambicioznim i izazovnim zadatkom završetka energetske tranzicije uz postepeno ukidanje korišćenja uglja i nuklearne energije - rekla je Merkelova. Ona je tražila je da Nemačka napusti nuklearnu energiju nakon katastrofe u Fukušimi u Japanu, što je odluka sa kojom se većina Nemaca slaže.

To je, međutim, učinilo Nemačku više zavisnom od uglja, sprečilo je da ispuni svoj cilj smanjenja emisije gasova staklene bašte za 40 odsto u odnosu na nivo iz 1990. godine do prošle godine i doprinelo rastu troškova električne energije za industriju i domaćinstva. Merkelova je optužena da ne ulaže dovoljno u promovisanje ekspanzije obnovljivih izvora energije kao što su vetroelektrane i solarne farme, iako je njena vlada insistirala na postepenom ukidanju korišćenja uglja do 2038. godine.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #109 on: November 19, 2021, 09:05:48 pm »

Ovi Zeleni će napravit više zla nego Crni i Crveni, mark my words! Uvik me zanimalo di ode ta energija šta oni uštede i misle uštedit  Roll Eyes Grin
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #110 on: November 19, 2021, 09:17:56 pm »

Ukinuti postepeno korišćenje nuklearne energije


Dobroo, i šta onda?
Ukinuti fosilna goriva, ukinuti nuklearnu energiju....
Koju energiju koristiti u budućnosti?
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #111 on: November 19, 2021, 09:20:19 pm »

Zanose se da će uspeti da nadoknade vetroparkovima i silarnim panelima.
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #112 on: November 19, 2021, 09:24:50 pm »

Da, samo ne u istocnom dijelu Europe, zbog losih radnih navika.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #113 on: November 23, 2021, 06:33:10 am »

U Portugalu zatvorena poslednja termoelektrana na ugalj
Tanjug 22.11.2021.

Portugal je tokom vikenda zatvorio svoju poslednju preostalu elektranu na ugalj i okončao upotrebu zagađujućih energenata za proizvodnju električne energije čime je postao četvrta zemlja u EU koja je to učinila.

Ekološka grupa Zero je u saopštenju navela da je elektrana Pego u centralnom Portugalu bila drugi po veličini emiter ugljen-dioksida u zemlji, dodajući da je "zatvaranje najvećeg emitera štetnih gasova važan događaj za Portugal".

Ovaj potez dolazi devet godina pre ciljanog ukidanja upotrebe fosilnih goriva u Portugalu najavljenog za 2030. Belgija, Austrija i Švedska su tri evropske zemlje koje su već prestale da koriste ugalj za proizvodnju električne energije. Iako značajnih 60-70 odsto električne energije u Portugaliji dolazi iz obnovljivih izvora, ta zemlja se i dalje u velikoj meri oslanja na uvezena fosilna goriva da bi zadovoljila svoje ukupne energetske potrebe.

Izvor: www.blic.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #114 on: November 25, 2021, 03:33:13 pm »

Rusija gradi nuklearku u Srbiji: Ruski mediji o susretu Putina i Vučića
SVET Autor: Anđela Krstovic 25. nov. 2021

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da njegova zemlja razmatra mogućnost izgradnje nuklearne elektrane na svojoj teritoriji i da o tome već pregovara sa ruskom korporacijom Rosatom, piše ruska agencija RIA.

Vest je objavila ruska agencija RIA u tekstu pod naslovom „Rusija će dobiti nuklearnu bazu u Srbiji“. Dalje u tekstu ruske agencije ne navode se detalji pomenutih pregovora, već novinar Sergej Savčuk analizira da li je Srbija uopšte potrebna nuklearna eklektrana.

„Reklo bi se zašto je Srbima potrebna nuklearna elektrana, objekat je izuzetno skup i sa stanovišta nauke i sa stanovišta finansija. Poznato je da je projekat beloruske nuklearke koštao Minsk deset milijardi dolara, koje je Moskva izdvojila u vidu povoljnog kredita. Za Beograd, čiji je spoljni dug blizu 36 milijardi, izgradnja nuklearne elektrane mogla bi da bude kap koja će potopiti državni budžet. Štaviše, Srbi ne samo da u potpunosti zadovoljavaju sopstvene potrebe za strujom – neverovatan luksuz u pandemskoj Evropi, već je i prodaju u inostranstvu. Srbija je prema rezultatima 2020. izvezla šest teravat-sati, od čega je trećina otišla u Češku, dvadeset odsto u Slovačku, a ostatak su po opadajućem redosledu kupile Severna Makedonija, Mađarska i Bugarska. Beograd je od ovog izvoznog artikla zaradio skoro 50 miliona dolara“, navodi autor u tekstu.

Međutim, ovim postupkom Srbija sistematski gubi svoju poziciju na evropskom tržištu snabdevanja električnom energijom, a samim tim i politički značaj.

Čim je zvanično saopšteno da je projekat Turski tok odobren, Beograd se odmah prijavio za učešće u njemu. Štaviše, izgradnja srpske deonice od 400 kilometara, uključujući iskop ispod nivoa kanala Dunava, završena je za rekordnih 32 dana. Danas je ovaj deo „toka“ već u funkciji i kroz njega se prirodni gas svakodnevno doprema do Mađarske, što je omogućilo Budimpešti da odbije tranzit preko teritorije Ukrajine, sa kojom ima dugogodišnji sukob zbog kršenje prava stanovnika Zakarpatja. Od januara ove godine Gasprom je započeo dodatnu isporuku gasa u Bosnu i Hercegovinu, a Srbija je ponovo ključna tranzitna zemlja.

Ipak, sa ugljem je sve mnogo komplikovanije, ocenuje RIA.

Ukoliko Poljska u svojoj energetskoj tranziciji može da računa na značajnu finansijsku pomoć Brisela, Srbi mogu da se oslone samo na sebe, piše agencija. Upravo iz tog razloga Aleksandar Vučić prisustvuje svim ključnim događajima, na ovaj ili onaj način vezanim za energetiku u Rusiji. Pre tačno mesec dana učestvovao je na Ruskoj energetskoj nedelji, tokom koje se sastao sa Vladimirom Putinom i opisao situaciju sa strujom u Evropi kao „strašnu“ zbog naglog skoka cena.

Još jedan događaj koji je uspeo da prođe nezapaženo zbog velike polemike i beskrajnih diskusija koje su se odvijale povdom gasovoda Severni tok 2, jeste dostizanje projektovanog nivoa proizvodnje beloruske nuklearne elektrane. Uprkos obećanom kolektivnom bojkotu, pokazalo se da su beloruski megavati od vitalnog značaja za Ukrajinu, pa čak i za tradicionalno neprijateljski Baltik. Rusija je u samom centru Evrope sprovela složen tehnički projekat i sa samo par reaktora promenila ne samo energetsku, već i prekograničnu političku ravnotežu, a Belorusija je postala ključni igrač u regionu. Naravno, piše RIA, Rusija ne može sebi da priušti rad po sovjetskoj metodi, kada su saveznici u Varšavskom bloku bili praktično preplavljeni novcem, ali će Rosatom i Ministarstvo finansija nesumnjivo naći predloge koji bi bili korisni za obe strane. Na kraju krajeva, nuklearna elektrana nije kuća u kompjuterskoj igrici koja se može izgraditi pritiskom na dugme, a životni vek moderne nuklearne elektrane je najmanje pedeset godina.

Svedoci smo istorijskog pomaka, kada politički uticaj dugi niz godina nije određen razmeštanjem još jedne vojne baze, već izgradnjom ključnih proizvodnih objekata, ne samo sposobnih da donesu profit za zemlju, već i da joj omoguće da demonstrira svoju silu susedima. Srbija to nije prva shvatila, ali je imala dovoljno samostalnosti i zdravog razuma da izvuče pravi zaključak, navodi se u teksu agencije RIA.

Podsećamo, Aleksandar Vučić juče je doputovao u Soči gde se danas sastao sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom.

Izvor: www.nova.rs
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #115 on: November 25, 2021, 05:31:34 pm »

Zelena akcija: Ulaganje u drugi blok NE Krško promašeno i srljanje u bankrot
25.11.2021 13:06 | Autor: Hina

Ulaganje u drugi blok NE Krško ne samo da je promašeno već je  i srljanje u bankrot, poručili su u četvrtak predsjednik Zelene akcije Luka Tomac i austrijski 'zeleni' aktivist Reinhard Uhrig u povodu potpisivanja Sporazuma o strateškom partnerstvu Hrvatske i Francuske.

Tomac i Uhrig koji dolazi iz austrijske organizacije za zaštitu okoliša, Global2000, održali su na Markovu trgu konferenciju za novinare u povodu dolaska francuskog predsjednika Emmanuela Macrona.

Tomac je rekao da nam je Macron "uz avione donio još neke darove".

"U medijima, a onda i kasnije i od Vlade smo čuli poruke da osim sporazuma za avione će se danas potpisati i jedan drugi sporazum, nama u Zelenoj akciji jako bitan - a to je sporazum o nuklearnoj suradnji", rekao je Tomac te naglasio da je trenutno nuklearna energija na europskoj razini "vruća tema".

"Osim trenutnog procesa revizije studije utjecaja na okoliš za Plomin 1 svjedočili smo i najavama premijera Plenkovića i ministra gospodarstva i održivog razvoja Tomislava Ćorića o po nama suludom potezu ulaska u gradnju drugog bloka nuklearne elektrane Krško, a u Bruxellesu se upravo pregovara i o ulasku plina i nuklearne energije u europsku taksonomiju čistih energenata za rješenje klimatske krize", kaže Tomac.

"Hrvatska je Francuskoj osim ove lijepe dobrodošlice potpisala i deklaraciju na inicijativu predsjednika Macrona podrške tako izmijenjenoj taksonomiji da je nuklearna energija čista", poručio je Tomac.

Istaknuo je da su Zelena akcija i Global2000, uz pomoć Tehničkog sveučilišta u Beču izradile studiju koja govori da ne samo da možemo bez prvog reaktora NE Krško, koji nosi opasnosti i vrlo je moguće da ako neće moći zadovoljiti sigurnosne i okolišne standarde da će 2023. prestati raditi, već i da se konzervativne financijske projekcije izgradnje drugog bloka NE Krško snage 1100 MW kreću od 12 do 14 milijardi eura.  

"Po izračunu studije Tehničkog sveučilišta u Beču cjelokupna energetska tranzicija prijelaza na sto posto obnovljive izvore energije - i Slovenije i Hrvatske košta upravo 14 milijardi eura. Tako da je računica jasna", istaknuo je Tomac."


Baš sam u topicu o avionima potegao pricu o nuklearci odnosno Sole je na to rekao da to nebi prošlo zbog zelenih i vidi vraga baš danas ova dva smrdljiva martina održe protest i konferenciju za novinare. Zanimljivo je i da su danas o energiji razgovarali i Vučić i Putin, budimo realni Nuklearna energija je budućnost, sad je pitanje koji "motor" odabrati, da se poslužim garažnom terminologijom ja bi ipak radije fino uglađenog "Citroena" DS Palasse koji "supa rupe" nego "Ladu" koja em je kruta nema hidrauliku i zakaže kad je najpotrebnije....uostalom i Jugoslavija kad je gradila Nuklearku uzet je zapadni sistem (Američki).  







Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #116 on: November 25, 2021, 05:39:35 pm »

Tamo devedesetih godina jedan od osnivača Greenpeacea odlučio je napustiti organizaciju.
Naveo je razne razloge a u pismu koje je napisao javnosti objašnjava budućnost u A energiji.
Guglao sam malo ali ne mogu naći, možda su i pobrisali, ko zna, čudna su vremena.

poz.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #117 on: November 28, 2021, 10:43:42 am »

Novosti o Korejskom fuzionom reaktoru:

https://newatlas.com/energy/kstar-fusion-reactor-record-30-second-plasma/
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #118 on: November 28, 2021, 03:03:33 pm »

Černobil na srpskom Dunavu – treba li da se plašimo nukelarke?
DRUŠTVO Autor: Bojana Milovanović 28. nov. 2021

Vest iz ruskih medija - prema kojoj Rusija razmatra gradnju nuklearke u Srbiji - potresla je srpsku javnost minulog četvrtka. Ima li mesta panici ako bi se režim u Srbiji odlučio na ovaj potez?

O tome je za Novu govorio profesor Vladimir Udovičić sa Institua za fiziku. Zanimalo nas je i da li treba da se plašimo novog Černobilja i katastrofe koju bi mogao da izazove naš nemar.

„Mislim da ne teba da se plašimo. Događaji poput Černobilja ukazuju na to gde su propusti, pa se u daljem razvoju vodi računa da se to izbegne. Nova tehnologija se razvija već dugi niz godina. Nove generacije nuklearnih elektrana teže tome da se minimalizuje ljudski faktor i da sve bude automatizovano. Kad dođe do nekih problema, aktiviraju se automatski mehanizmi i gasi se nuklearka“, objašnjava Udovičić.

Dr Udovičić napominje da se nuklearne elektrane najčešće grade u slivovima reka. Kada je Srbija u pitanju, sliv Dunava je, prema rečima našeg sagovornika, pogodna lokacija. Naš sagovornik smatra da životna sredina ne bi bila ugrožena.

„Nuklearna energija spada u zelene energije. Vodi se računa i o studijama o uticaju na životnu sredinu. Ne očekujem da bi izgradnja nuklearne elektrane podigla nivo prirodne radioaktivnosti koja je svuda oko nas“, kaže Udovičić. On dodaje da prilikom izgradnji nuklearnih elektrana treba voditi računa i o odlaganju nuklearnog otpada, što je, takođe, jedan od izazova. Bez obzira na sve, odluka o tome da li će Srbija dobiti nuklearnu elektranu, kao i mnogo drugih stvari u našoj zemlji, zavisi od jednog veoma uticajnog faktora.

„Sve je na političkoj odluci da se krene u taj projekat“, zaključuje naš sagovornik.

Izvor: www.nova.rs
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 990


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #119 on: November 28, 2021, 03:57:38 pm »

Zanose se da će uspeti da nadoknade vetroparkovima i silarnim panelima.
I solarni paneli su radioaktivni. Rađena je nedavno studija, u Vojvodini u nekom selu koje je bilo puno roda (nije Baranda), kada su postavili solarni panel ns krov kuće rode više nisu sletale na taj krov i pravile gnezdo, što su radile godinama unazad.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 22 queries.