PALUBA
April 23, 2024, 08:00:08 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Utva 251 BC-3, ili, popularno, Utva Trojka,  (Read 1069 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 418


« on: March 04, 2023, 10:12:22 am »

Utva 251 BC-3, ili, popularno, Utva Trojka, je školski avion, jedan među prvima projektovanim, razvijenim i proizvedenim, posle Drugog svetsko rata. Pored osnovne namene za obuku pilota, ima i namenu turističko-sportskog aviona.

"Trojku“ su projektovali Boris Cijan i Đorđe T. Petković (»Brale«)[2], a prototipski razvoj je realizovan u Ikarusu, pod oznakom Ikarus 251. Nakon uspešnog ispitivanja u letu, u Vazduhoplovno opitnom centru, serijska proizvodnja je realizovana u Utvi, pod oznakom 251 Trojka. Ukupno je proizvedeno 80 aviona, ovog tipa, a s njima su bili opremani JRV i aero-klubovi vazduhoplovnog saveza Jugoslavije, u vremenskom periodu od 1948. do 1952. godine.[1]

Tehnički opis

Walter Mikron III (1946)
Utva BC-3 "Trojka" je niskokrilac sa fiksnim stajnim organima, a namena joj je početna obuka pilota JRV-a ali i aero-klubova. Serijskom avionu, u odnosu na prototip, je podignut krov kabine za debljinu sedećeg padobrana.

Noseća konstrukcija letelice bila je izrađena od drveta, poprečni presek trupa bio je ovalan. Obloga trupa je bila od impregniranog platna. Unutar trupa bila je prostrana kabina u kojoj su instruktor i učenik-pilot sedeli jedan pored drugog. Letelica je imala dvostruku komandu. Kabinu je pokrivao krovni prozor od pleksiglasa koji se otvarao povlačenjem unazad.


Walter Minor 4-III (1946)
Letelica je bila opremljena vazduhom hlađenim četvorocilindričnim motorom Valter Mikron III ili Valter Minor 4-III. Motor nije zaklawao pogled pilota ili učenika. Izduvna cev od motora vođena je kroz haubu do dna letelice, pa buka izduvnih gasova nije ometala posadu u kabini. Nosač motora bio je bio izveden kao čelična konstrukcija. Motor i nosač su bili prekriveni aluminijumskim poklopcem. Na vratilu motora se nalazila drvena vučna dvokraka elisa fiksnog koraka.

Krila su imala drvenu noseću konstrukciju, oblik je bio samonosiva konzola, geometrija trapezasta sa blago zaobljenim krajevima. Konstrukcija je bila prekrivena impregniranim platnom. Repne površine vazduhoplova takođe su napravljene od drveta i prekrivene impregniranim platnom.

Stajni trap je izveden kao kruta čelična konstrukcija od zavarenih tankozidih cevi, Točkovi su bili sa nisko pritisnim gumama.

Sačuvani primerci

Avion Utva Trojka u Tehničkom muzeju u Zagrebu
Jedan preživeli primerak ovog aviona sa registracijom YU-CGT je u Tehničkom muzeju u Zagrebu, gde je izložen kao muzejski eksponat. Nekoliko drugih se nalazr u aeroklubovima, bilo da su rekonstruisani ili jednostavno sačuvani iz sentimentalnih razloga.


https://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%A3%D1%82%D0%B2%D0%B0_251_%D0%91%D0%A6-3

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* Ikarus 252.jpg (5099.38 KB, 4489x6378 - viewed 10 times.)

* Resizeoftrojka1.jpg (24.87 KB, 400x557 - viewed 5 times.)

* ResizeofTrojka1-72.jpg (51.44 KB, 800x716 - viewed 5 times.)

* Trojka_Insignia-Color.jpg (82.36 KB, 600x849 - viewed 4 times.)

* Trojka0757_Yu-CKXTamnijinos-Tuzla.jpg (23.51 KB, 600x382 - viewed 95 times.)

* Trojka-778_779.jpg (51.2 KB, 800x554 - viewed 6 times.)
Logged
VP1159
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 381


« Reply #1 on: March 04, 2023, 12:55:19 pm »

Prva slika, crtež, ti je Ikarus 252 - Prvi Maj , nije UTVA BC-3 Trojka (Ikarus 251).
Trojka je ovo:
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

I lakše malo sa WIKI copy/paste  informacijama , jedina sačuvana u celosti je Trojka u TMZu, nema drugih po aeroklubovima, nekoliko motora, kapotaža, instro tabli je sve što je sačuvano, uglanom po privatnim kolekcijama.


* trojkadraw.jpg (83.51 KB, 1100x809 - viewed 8 times.)
Logged
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 418


« Reply #2 on: March 04, 2023, 01:00:27 pm »

Hvala, losa slika pa sam previdio cak i sto pise, jos naopako. Da imas pravo moze administrator izbrisati. Danas sam postavio vise slika pa sam previdio. Nije to za mene. Manut cu se corava posla.
Logged
obrad
desetar
*
Offline Offline

Posts: 113


« Reply #3 on: March 04, 2023, 04:24:58 pm »


U Utvi je izrađen 81 avion, brojevi 0701 - 0781, podatak o 80 kom je zastareo. Dakle, sa prototipom iz Ikarusa  ukupno 82 kom.
Logged
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 418


« Reply #4 on: March 04, 2023, 05:14:34 pm »

VP1159,:"I lakše malo sa WIKI copy/paste  informacijama , jedina sačuvana u celosti je Trojka u TMZu, nema drugih po aeroklubovima, nekoliko motora, kapotaža, instro tabli je sve što je sačuvano, uglanom po privatnim kolekcijama."
Sto god da ti to znacilo, nadam se da nemislis da ja imam vlastite zbirke podataka o tome. Vidio sam da nema na forumu pa sam postavio sto imam. Isto i neke druge stranice sa foruma kojeg vec vise od desetak godina nema. Mislim da sam korektno napisao da sto vam ne pase brisete. Imam dosta podataka sacuvanih od pojave interneta i od kada sam prije 30 godina otisao vani i mislio sam da postavim prije nego to izbrisem . Cisti sam amater i nemam pristup u nikakve datoteke, niti sam imao vremena da se dublje bavim detaljima, osim sto mi je trebalo za izradu modela , samo imam sacuvane stare stvari sa raznih foruma. I to je to.Sto je ne tocno brisite gumicom.
Logged
VP1159
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 381


« Reply #5 on: March 04, 2023, 09:00:13 pm »

@MILAN55
Sa tim "WIKI INFO" sam mislio da  su podaci koje WIKI pominje skup raznih podataka koje je sasvim slobodno uneti bilo kome, bez ikakve kontrole i potvrde verodostojnosti.
Nekritičko prenošenje  tih informacija na ovaj forum , koji ipak pokušava da bude ozbilno mesto sa ozbiljnim podacima , unosi zabunu i
Konkretno , rečenica sa sve štamparskom greškom, kopi pejstovana sa Wikipedije :
" Nekoliko drugih se nalazr u aeroklubovima, bilo da su rekonstruisani ili jednostavno sačuvani iz sentimentalnih razloga. "
je apsolutno netačna , nema ni jedne Trojke osim te u TMZu.
Čak je par vazduhoplovnih entuzijasta iz Beograda razmatralo da se na osnovu sačuvanih radioničkih crteža i jednog remontovanog motora Valter Mikron uradi replika Trojke koja bi bila deo leteće muzejske postavke . Naravno, finansije su te koje će diktirati da li će se to ostvariti ili ne.







Logged
kosta1961
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 232


« Reply #6 on: May 31, 2023, 05:18:45 pm »

Mislim da treba podržati svakog ko se potrudi na napiše nešto o našim avionima(ili o nečemu drugom).To je deo naše istorije.Ako su neki podaci netačni treba to ispraviti zbog svih nas.Ali to ne znači da treba nekog loviti u grešci-aha,pogrešio si,ja znam!

Prototip sa brojem 251
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* trojkaprototip.jpg (26.32 KB, 600x319 - viewed 32 times.)

* trojka-REPprototip.jpg (21.18 KB, 400x565 - viewed 2 times.)
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.025 seconds with 23 queries.