PALUBA
April 29, 2024, 06:37:45 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Rusija smanjuje nuklearno oružje  (Read 1362 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« on: February 08, 2009, 04:49:23 pm »

8. februar 2009. 
Moskva -- Rusija je spremna da dodatno smanji broj nuklearnih bojevih glava, izjavio je šef ruske diplomatije Sergej Lavrov.

Rusija pozdravlja inicijativu američkog predsednika Baraka Obame za nove pregovore o sporazumu o smanjenju oružja, dodao je on. Veruje se da Rusija ima manje nuklearnih bojevih glava od Amerike.

Ovo je prvi put od dolaska Obame na mesto predsednika da neko od visokih ruskih zvaničnika jasno stavi do znanja da je Moskva spremna da sarađuje u pregovorima o dodatnom smanjenju nuklearnog oružja.

"Spremni smo da odemo dalje na putu smanjenja i ograničenja (nuklearnog oružja)", izjavio je Lavrov u intervju ruskoj državnoj televiziji.

Na pitanje da prokomentariše medijske spekulacije u kojima se pominje smanjenje nuklearnog naoružanja za 80 odsto, Lavrov je rekao da nije čuo za konkretne brojke i da ništa još nije zvanično potvrđeno.

Sporazum između Rusije i SAD - START1 iz 1991. godine - ograničio je broj nuklearnih bojevih glava koje te države mogu da poseduju na po 6.000. Veruje se da SAD sada raspolažu sa 2.300 nukleranih raketa, dok Rusija ima manje.

Bivši predsednici dve zemlje Vladimir Putin i Džordž Buš dogovorili su 2002. godine da se broj nuklearnih glava do 2012.godine smanji na 1.700 do 2.000.

Rusija je posle toga insistirala da se pre isteka START-a napravi novi ugovor kojim bi se dodatno ograničilo posedovanje nuklernog oružja, ali su američke vlasti otezale sa tim.

Posle objavljivanja namere Vašingtona da postavi raketni štit u Evropi i ruske intervencije u Južnoj Osetiji i Abhaziji, došlo je do novog zahlađenja u odnosima dve zemlje i do prekida pregovora o novom sporazumu.

Kremlj je do sada više puta pozivao novu američku administricaiju da odustane od politike koju je vodio bivši predsednik Džordž Buš, posebno kada je reč o postavljanju američkog raketnog štita u Evropi.

Ruski zvaničnici takođe se protive nameri širenja NATO-a na Gruziju i Ukrajinu, što se u Moskvi doživljava kao ozbiljna pretnja po bezbednost zemlje.

Izvor: Beta
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1 on: February 09, 2009, 03:00:04 pm »

09/02/2009
MOSKVA- Za rusku vojsku strateško nuklearno oružje je glavni faktor odvraćanja od vojnih pretnji spolja, ono je to bilo i ostaje, izjavio je danas načelnik Generalštaba ruskih oružanih snaga Nikolaj Makarov, preneli su ruski mediji. Ruski general nije isključio mogućnost da u skorijoj perspektivi nuklearno oružje ostane glavni stabilizujući faktor i da će se njegov značaj povećati.

Izvor:Tanjug
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #2 on: February 09, 2009, 03:08:24 pm »

САД и Велика Британија предложиле су прошле недеље Русији да узајамно смање нуклеарне потенцијале.

09.02.2009
Међутим Вашингтон и Лондон фактички су изрекли оно на шта Москва упорно позива своје западне партнере све последње године, истиче наш аналитичар Игор Силецки и наводи неке детаље.

Испотавило се да је патријарх америчке дипломатије Хенри Кисинџер у децембру прошле године неочекивано посетио Москву. Како саопштава лист Дејли телеграф, позивајући се на западне дипломатске изворе, бивши државни секретар САД преговарао је иза затворених врата са председником Русије Дмитријом Медведевом и премијером Владимиром Путином. По подацима листа, Кисинџер је разматрао са руским лидерима план о разоружању који је предложио Барак Обама.

Детаљи плана сада већ новог председника САД постали су познати јавности 4. фебруара, када је о њему писао британски Тајмс. Барак Обама намерава да предложи Русији да се смањи нуклеарних потенцијал обе стране за 80%, и да свака земља остави по хиљаду бојевих глава.

Иницијативу америчког лидра подржао је и Лондон. Јуче је британски министар иностраних послова Дејвид Милибенд представио нови документ у области спољне политике. Он носи поетски назив – Уклањање нуклеарне сенке: стварање услова за ликвидацију нуклеарног наоружања. МИП Велике Британије предлаже да се максимално смање нуклеарни арсенали свих земаља које поседују то наоружање и да се израде правни оквири кој осигуравају јасна ограничења нуклеарног наоружања.

Слична активност Вашингтона и Лондона није случајна. 5. децембра ове године истиче рок важења уговора између САД и Русије о ограничењу стратешког офанзивног наоружања. Према условима из споразума СОН-1, земље су смањиле број јединица нуклеарног наоружања до 5-6 хиљада. Русија је заинтересована за наставак нуклеарног разоружања. Својевремено управо је Москва предложила да се смањи број бојевих глава до 1000, али је тада Вашингтон одбио, подсећа експерт Института за светску економију и међународне односе РАН Александар Пикајев:

“Пре него што се да оцена ових предлога, неопходно је видети каква је то хиљада јединица коју предлажу Американци. За сада није јасно како Американци планирају да рачунају. Према претходном договору они су сматрали само пуњења на бојевом дежурству. Осим тога, Американци су својевремено хтели да се разоружају путем смањења броја бојевих пуњења. А сикинута пуњења предлагали су да се чувају негде у близини и у случају потребе да их врло брзо врате на бојеве полигоне. Ако Американци намеравају да тако рачунају, онда није реч о смањењу, већ о техничкој и стратешкој лукавости, која са реалним нуклеарним разоружањем има мало шта заједничког”, сматра Александар Пикајев.

Са своје стране руководилац руског Центра за војне прогнозе Анатолиј Циганок је уверен да сигнал администрације Барака Обаме о смањењу нуклеарних потенцијала одговара интерсима Русије. Ипак и он подвлачи неопходност коначног уништења бојевих пуњења, а не његовог складиштења.

МИП Русије позитивно је реаговало на иницијативу Вашингтона. Заменик министра иностраних послова Григориј Карасин назвао ју је свежим сигналом. Он је истакао да ће слично питање бити разматрано на предстојећим преговорима између министра иностраних послова Русије Сергеја Лаврова и државног секретара САД Хилари Клинтон.

Извор:Глас Русије

Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.021 seconds with 22 queries.