Specijalna operacija rađa "čudovišta": MT-LB sa brodskim artiljerijskim oruđimaKao što znate, skoro svaki vojni sukob je debi "zanatlija" koji iznova i iznova, donose nove modele terenskih modifikacija vojne opreme kako bi otklonili njene nedostatke ili proširili borbene sposobnosti. Specijalna vojna operacija u Ukrajini u tom pogledu nije bila izuzetak: pojavljuju se svakakve „modernizacije“ i sa ukrajinske strane i sa ruske strane, o čemu se više puta pisalo, pa čak i pokazivalo. Ali u ovom slučaju, čini se da su zanatsku kreativnost zgazili fabrički proizvođači, koji su prilično šokirali javnost svojim radom i uparivanjem
MT-LB sa brodskim instalacijama
2M-3 opremljenim dvostrukim automatskim topovima 25 mm.
Brodsko oruđe 2M-3, naoružano sa dva topa kalibra 25 mm, u početku je čak izgledalo kao neka lažna, ili barem jednokratna akcija radikalnih terenskih dizajnera i po prvi put se isto gledište zauzelo i u mnogim vojnim zajednicama na društvenim mrežama i forumima. Ali ne, ispostavilo se da je "čudovište" serijsko, ali "fino", a nikako obična "rukotvorina".
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Kako se ispostavilo, vozila su opremljena brodskim instalacijama u Vladivostoku, štaviše, posebno za 155. odvojenu brigadu marinaca Pacifičke flote, čije jedinice sada učestvuju u bitkama u Donbasu.
2M-3 u pomorskim rezervama, uključujući i one Pacifičke flote, akumulirao se od dubokih sovjetskih vremena, ako ne u višku, onda očigledno u dovoljnim količinama - od pedesetih godina prošlog veka, mnogi projekti borbenih i pomoćnih brodova su opremljeni sa ovim instalacijama, pa čak ni dan danas još nisu izgubili na aktuelnosti. A s obzirom na to da su i za njih granate bukvalno na veliko, predlog racionalizacije za njihovo opremanje guseničnim vozilima se nekome iz komande učinio zanimljivim.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Teško je suditi na čemu se zasnivalo upravo to interesovanje: nešto sugeriše da razlog nije bilo borbeno iskustvo stečeno tokom specijalne vojne operacije u Ukrajini, već banalna potreba za specijalizovanim vatrenim oružjem.
Štaviše, iako je
2M-3 izvorno brodsko sredstvo za samoodbranu od površinskih i vazduhoplovnih ciljeva na kosim dometima do 3 kilometra, sama činjenica njegovog prebacivanja i ugradnje u kopnena vozila nije ograničena samo na ovaj slučaj.
Tako postoje dokazi da su slično oruđe na
MT-LB koristili vojnici azerbejdžanske vojske tokom sukoba u Nagorno-Karabahu, kao i vojnici armije predsednika Bašara el Asada u građanskom ratu u Siriji.
Takođe,
2M-3 su 60-70-ih godina za potrebe PVO ugrađeni na sovjetske oklopne vozove u regionima SSSR-a koji se graniče sa Kinom. A u DDR-u su kamioni
IFA V50 bili opremljeni ovim malokalibarskim artiljerijskim sistemom – opet, sa namerom da se stvori mobilni protivavionski top.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Šta predstavlja 2M-3?Izgled ovog malokalibarskog postolja ne treba posebno opisivati: on se zapravo sastoji od fiksnog cilindričnog čeličnog nosača – na kojoj se nalazi rotirajuća otvorena kupola složenog geometrijskog oblika sa kosim rasporedom oklopnih ploča u čeonom delu.
Oklop se, inače, ne može pohvaliti posebno velikom debljinom - samo do četiri milimetra, pa je čak i otpornost na fragmentisane bojeve glave za njega u savremenim uslovima "nategnuto". Ovako ozbiljan nedostatak diktiran je ne samo konstruktorskim karakteristikama i zahtevima projekta, već i željom konstruktora da
2M-3 učine univerzalnom napravom sa relativno malom masom, koja bi se mogla instalirati čak i na civilni brod.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Šta sve može da izdrži: fragmente malokalibarske municije i metke iz malokalibarskog oružja, a ni tada ne sve. Ali teži jednu i po tonu, što, uzimajući u obzir njegov raspored i opremu, nije toliko mnogo, a ni sam nosač oruđa
MT-LB nije mnogo bolje zaštićen.
Unutar pokretne kupole nalazi se dvostruki artiljerijski sistem u vidu dva 25-mm automatska topa
110-PM napajana redenikom (okrugli magacini za 65 metaka), kreirana na bazi protivavionskog topa
84-KM iz Velikog otadžbinskog rata i pruža brzinu vatre u rasponu od 270–300 hitaca u minuti po cevi. Njihovo opterećenje municije uključuje dva glavna tipa granata: protivoklopne obeležavajuće i fragmentaciono-zapaljive obeležavajuće sa početnom brzinom leta od oko 900 metara u sekundi.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Levo od topa je mesto za nišandžiju. Od nišanskih uređaja na raspolaganju mu je samo prstenasti nišan
KMT-25 i ništa više.
Za usmeravanje nosača na metu, nišandžija ima, kako je to sada moderno nazvati, neku vrstu džojstika. Ako ga okrenete udesno ili ulevo, kupola će početi da se kreće u odgovarajućem pravcu. Gore ili dole - topovi će se kretati vertikalno. Međutim, na njemu, nažalost, nema dugmadi za dejstvo. Ovo se radi sa pedalom ispod noge strelca.
Za obezbeđivanje ovih manevara vatrom odgovorni su aktuatori hidrauličkog sistema koji se nalaze u kupoli, uz pomoć kojih se horizontalna rotacija instalacije vrši konstantnom brzinom od 40 stepeni u sekundi, a vertikalno navođenje topa u rasponu od -10 do +85 stepeni, kao i za završnu fazu njihovog punjenja. Mada je u slučaju hidrauličkog kvara moguće i potpuno ručno navođenje, što, naravno, na najneprijatniji način utiče na efikasnost vatre.
Ipak, obzirom da je brod prirodno okruženje za ovo oruđe, potrebna su dodatna pojašnjenja integracija na
MT-LB.
Pre svega, govorimo o, najblaže rečeno, ne baš dobrom balansu težine: objavljeni snimak jasno pokazuje da je zadnji deo
MT-LB, gde je postavljen sistem topova, malo nagnut. Razumljivo je -
2M-3 teži jednu i po tonu, tako da suspenzija na vozilu od takvog opterećenja, u svakom slučaju, neće zahvaliti kreatorima ovog "hibrida".
U isto vreme, još nema detalja u vezi sa nosačem za
2M-3 - dobro bi bilo da je nosač nekako produžen u dubinu u do dna vozila, inače je centar gravitacije na opasnoj visini. To preti činjenicom da se vozilo može olako prevrnuti na bok ili na leđa kada savladava čak i najmanje strme neravnine, a, nažalost, ima ih dovoljno na prednjem delu bojišta specijalne operacije.
Takođe i električna energija je važna. Postoji osećaj da je hidraulika
2M-3 napuštena i da se prešlo na potpuno ručno navođenje, jer je ovo najjednostavnije rešenje koje ne zahteva trud, ali predvidljivo negativno utiče na efikasnost gađanja. Jednostavno zato što bi u slučaju zadržavanja hidrauličnih pogona bilo potrebno petljati sa napajanjem elektromotora pumpe hidrauličnog sistema.
Generator
MT-LB proizvodi napon do 30 volti sa snagom do oko 3,7 kW, a brodska instalacija troši struju iz mreže na brodu, 0,95 kW. Pitanje je samo vezano za pretvarače i drugu električnu opremu koja može da pokrene hidrauliku ugrađene instalacije. Odnosno, zadatak je sasvim rešiv, ali da li su se za ovo prihvatili?
Takođe treba da se kaže nekoliko reči o punjenju automatskih topova, magacine sa municijom je nezgodno nositi i kroz krov kupole
2M-3, i ispod nosača, ako je takva mogućnost bila obezbeđena. I tako i tako - veoma je teško. U borbenim uslovima, dok je vozilo u pokretu, pa čak i u ograničenom prostoru, raditi sa takvim tegovima... Zanimanje nije baš privlačno.
Kako će se koristiti?Nažalost, struktura oružanih snaga, a ne govorimo samo o ruskim, već i stranim, u celini je veoma nefleksibilna, pa se svakoj vrsti vojne opreme dodeljuju sopstveni strogo definisani zadaci, iako ponekad ovaj stereotip na terenu uspešno bledi i pada u zapećak.
Ipak, oruđu još uvek nisu pripisani drugi zadaci, osim tenkovskih, borbenih vozila pešadije i oklopnih transportera. Međutim, kome će se ovo pacifičko "čudovište" na guseničnoj šasiji pridružiti, još nije sasvim jasno, jednostavno zato što ne bi trebalo da postoji. Ovo nije standarno oruđe, već prvoklasni "surogat".
Na raznim sajtovima i forumima, ovaj
MT-LB sa nosačem za top koji se montira na brod je već bio zaslužan za mogućnosti skoro jeftine alternative
Terminator BMPT-u, posebno pominjući njegove ogromne uglove usmeravanja oružja - kažu, 85 stepeni će vam omogućiti da se stigne do svih spratova u gradu, a vatra u polju iz dve cevi od 25 mm, srušiće sve što je moguće.
A o artiljerijskom delu nema pitanja: blizanac od dva topa kalibra 25 mm zaista pruža monstruoznu gustinu vatre za kopnena vozila, a uglovi nišanjenja su zaista dobri. Šta da radite sa instalacijom kupole koja je otvorena odozgo, apsolutno bez oklopa i sumnjive sposobnosti za brzu vožnju? I to bez uzimanja u obzir procesa ponovnog punjenja oružja na šasiju sa gusjenicama, što je previše problematično i da se opiše.
Ipak, kao mobilni vatreni sistem sposoban da pokrije neprijatelja kišom fragmentacionih granata sa relativno velike udaljenosti,
MT-LB sa 2M-3 izgleda bolje. I mi već imamo iskustva o tome: „motociklističke lige“ sa
ZU-23-2 već duže vreme obavljaju ovu funkciju, ali strelac praktično nije ni na koji način zaštićen, a ovde je na raspolaganju i rotirajuća kupola. Ostaje da se nadamo da ova naprava neće biti isprobana u ulozi borbenog vozila pešadije ili oklopnog transportera.
Pa, slobodno možete da vidite da je
2M-3 prvenstveno protivavionski top. Bez spoljne podrške, naravno, neće moći u potpunosti da se izrazi, jer od sistema za osmatranje ima na raspolaganju samo oči samog nišandžije. Međutim, u prisustvu eksterne oznake cilja, barem po azimutu, koju mogu obezbediti i radarski i infracrveni sistemi otkrivanja vazduhoplovnih ciljeva, njena efikasnost se višestruko povećava. Što je, zapravo, obezbeđeno u organizovanom sistemu PVO ratnog broda.
Čak i prisustvo neke
Strele-10 može od konvencionalne baterije sa
MT-LB 2M-3 da napravi manje-više podnošljivu baražnu armadu, sposobnu - u uslovima prihvatljive vidljivosti - da se bori barem sa kamikazama male brzine i male visine, dronovima, ali do sada ovo pisano tek treba videti u praksi.
Izvor