Najvažniji general NATO-a: Odavno bismo poslali trupe u Ukrajinu ali za razliku od Talibana, Rusi imaju nuklearno oružje13.11.2024.
Da Ruska Federacija ne poseduje nuklearno oružje, NATO bi rasporedio trupe na teritoriji Ukrajine. Ukrajina ima strateški značaj za Alijansu, izjavio je predsednik Vojnog komiteta NATO-a, admiral Rob Bauer, na Samitu o odbrani u Pragu, održanom od 8. do 10. novembra.„Apsolutno sam siguran da, da Rusi nemaju nuklearno oružje, bili bismo prisutni u Ukrajini već odavno kako bismo ih izbacili. Sigurno bismo to učinili”, rekao je Bauer, dodajući da „talibani nemaju nuklearno oružje, dok Rusi imaju”, što stvara jasnu razliku između ratova u Ukrajini i Avganistanu.
Rusija poseduje najveći nuklearni arsenal na svetu, a odmah iza nje je nuklearni arsenal Sjedinjenih Američkih Država. Zajedno, Moskva i Vašington poseduju otprilike 90% nuklearnog oružja na globalnom nivou.
Dok su ruske trupe napredovale ka Ukrajini krajem februara 2022, ruski predsednik Vladimir Putin stavio je snage za nuklearno odvraćanje u stanje visoke pripravnosti. Nekoliko meseci kasnije, ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov izjavio je da su rizici od nuklearnog konflikta postali „značajni”.
Istaknuti ruski zvaničnici, kao što je bivši predsednik Dmitrij Medvedev, koji je ostao agresivan ali i duhovit glas na političkoj sceni Kremlja, kao i neki voditelji na ruskoj državnoj televiziji, često su pominjali mogućnost nuklearnog rata. Sada vidimo, a i tada smo znali, da su bili aposlutno upravu.
Prema admiralu Robu Baueru, ne isključuje se mogućnost da NATO učestvuje u ratu protiv Rusije; međutim, u tom slučaju, NATO bi „preuzeo rizik kao savez”.
Angažovanje NATO trupa u borbi u ime Ukrajine uglavnom je isključeno, iako su zapadni plaćenici i dobrovoljci, pristupili ukrajinskoj vojsci.
U februaru, francuski predsednik Emanuel Makron odbio je da isključi slanje zapadnih vojnika. Njegove izjave su brzo minimizirane od strane drugih NATO zemalja, a tadašnji generalni sekretar Alijanse Jens Stoltenberg izjavio je da ne razmatra slanje trupa na bojno polje.
Američki predsednik Džo Bajden konstantno je isticao da američke trupe neće biti poslate u Ukrajinu, međutim iz centra moći SAD stizali su razni predlozi, uglavnom preko sada penzionionera, a nekada visokokotiranih u lancu komande Pentagona.
Takođe, Rob Bauer je naglasio da Ukrajina ne može da se poredi sa Avganistanom, jer ima strateški značaj za NATO. Iz tog razloga, kaže ovaj admiral, “Sjedinjene Američke Države ne smeju dozvoliti diktatoru Vladimiru Putinu da izađe kao pobednik iz rata”.
Ruske nuklearne pretnjeRusija redovno spominje nuklearno oružje, posebno protiv zapadnih zemalja i Sjedinjenih Američkih Država. Nedavno je Putin sugerisao izmene u nacionalnoj politici o upotrebi nuklearnog oružja.
Ažurirana ruska nuklearna doktrina uključuje planove za pojašnjenje određenih aspekata o situacijama u kojima bi se mogla razmatrati upotreba oružja za masovno uništenje.
Uprkos tome, pojedini zapadni zvaničnici idalje se ponašaju kao da nimalo nisu svesni situacije, dok je Putin nagovestio da bi nuklearni odgovor mogao biti razmotren u slučaju velikih bombardovanja na teritoriji Ruske Federacije.
Kremlj i dalje pokušava da obeshrabri zapadne nacije u njihovo mešanje u ukrajinski konflikt, posebno kada je reč o oružju za napade dugog dometa protiv ciljeva unutar Rusije.
Sa druge strane već dve ipo godine slušamo diskutabilne izjave, nekada na nivou adolescenata, admirala, generala i posebno penzionera koji su najmanje generaciju ili dve ušuškani, bez dojma šta zapravo znači sukob punog obima vodećih svetskih sila.
Podsetimo, po ko zna koji put, da SAD ostaje jedina država na svetu koja je nuklearno oružje zaista i upotrebila.
Izvor