PALUBA
March 29, 2024, 01:37:24 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: 24.03.1999. godine - Gde ste bili to veče?  (Read 1402 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 9 464



« on: March 24, 2023, 12:03:33 pm »

Verovatno svi pamtimo gde smo bili i šta smo radili na današnji dan, pre 24 godine

Napišite gde ste bili, šta ste radili, kako ste se osećali...


Ja ću ponoviti moje "sećanje" na taj dan...

Na časovniku našeg starog zastavnika, tog 24/03/1999, kazaljke su se "zaustavile" na 19:57 časova....

Kasarna "Milovan Šaranović", Danilovgrad.

“Sedeli smo pod punom borbenom opremom u odeljenskom zaklonu u krugu kasarne u Danilovgradu i razgovarali. Tu smo bili ja i još 2 vodnika, jedan desetar po ugovoru i 4-5 vojnika. Ja sam sedeo na rubu zaklona, leđima uz saobraćajnicu. Odjednom sam krajičkom oka na, čini mi se, mili sekundu ugledao vatreni rep kako proleće. Momenat kasnije, strašna eksplozija čula se na nekih 40-50 metara od nas. Odmah smo se spustili u zaklon sa glavama prema zemlji. U narednih par trenutaka, još tri veoma snažne eksplozije čule su se tek nešto dalje od one prve. Imao sam osećaj da će nas vazdušni udarni talas podići iz zaklona. Povikao sam prema kolegama i vojnicima: «Otrovi!». Svi smo stavili maske na glavu i ležali nepomično. Geleri od raketa su pogodili i magacin strelišta u kome se nalazila municija. Čule su se eksplozije i fijukanje metaka. Zbog toga se činilo kao da napad još traje, a on je suštinski trajao svega nekoliko minuta.

Promolili smo glave i videli plamene jezike koji su se dizali nad magacinima artiljerijske brigade, sa kojom smo delili kasarnu, i iz pravaca naših hangara, BUV-a (Baterije za upravljanje vatrom), Lsab-a i samohodnih raketnih baterija.
U tom trenutku stariji vodnik Stanke, komandir odeljenja PRV-16 naređuje da krenemo puzajući ka brdu koje se nalazi na samom rubu kasarne. To smo i učinili. Puzali smo nekih 50-tak metara do prvog gušćeg šumarka i tu smo stali i osmatrali šta se dogodilo. Požari su goreli u dva magacina mešovite artiljerijske brigade sa kojom delimo kasarnu, u hangaru naših baterija BUV/Lsab 30/2 mm i raketnih baterija Kub i na objektu Strelišta.
Bili smo tu neko kraće vreme, kada do nas dolazi kapetan, komandir BUV-a (Baterije za upravu vatrom) i vodnik baterijski starešina.
Obaveštava nas da je prema prvim informacijama kasarna napadnuta sa četiri krstareće rakete «Tomahawk» i da je izgleda poginuo jedan pripadnik mešovite artiljerijske brigade prilikom eksplozije prve rakete. U tom trenutku se nalazio ispred jednog od njihovih magacina.

Tada nas kapetan obaveštava da krećemo u izmeštanje van kasarne i naređuje da se sa tehnikom formira kolona pred rezervnom kapijom i to što pre.
Kolona je brzo formirana i krenuli smo u najkraćem roku van kasarne. U tom trenutku se našoj koloni priključuje i jedan major iz komande puka, koji je bio dežurni u komandi.
Kolona je oko 22 časa, stigla na periferiju Podgorice. Tu se nalazi šumoviti predeo tako da pruža mogućnost da sakrijemo tehniku, odmorimo ljudstvo, informišemo se o dešavanjima i iz okolnih kuća građana pozovemo kućama da javimo da smo dobro. Znali smo da ovde ne možemo dugo ostati, jer iako je područje šumovito, previše blizu je naselja i ukoliko bi nas locirali i gađali, moguće su civilne žrtve i razaranja.

Tokom večeri kapetan nas obaveštava da je napadnuta 1. srb PVO Kub-M na položaju u okolini aerodroma Golubovci prilikom pokušaja zahvata cilja i da je teže ranjen jedan vojnik, ali da nije životno ugrožen

Ostale samohodne raketne baterije (srb PVO) i ostale jedinice puka su čitave, nisu gađane i nemaju povređenih pripadnika.
Od dejstava krstarećih raketa “Tomahawk” po našoj kasarni, u našem Hangaru lakše je oštećen (rezervni) radar za merenje visine PRV-9 i rezervni topovezac, ali su oba sredstva vrlo brzo osposobljena.
Takođe, lakše je oštećen jedan PAT 30/2 mm «Praga».”

A gde ste vi bili to veče?


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Slika 1 - Kasarna Danilovgrad - Copy.jpg (863.08 KB, 1280x975 - viewed 6 times.)

* Slika 99.png (602.3 KB, 467x543 - viewed 4 times.)
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 811


« Reply #1 on: March 24, 2023, 12:23:46 pm »

Tog dana bio sam dežurni oficir u 17. FOPS (Flotila obalskih pomorskih snaga) u MTRZ Tivat. Par minuta pre 20 časova jedna raketa, verovatno Harm ili Shrike udarila je radar na brdu Obostnik, oko kilometar vazdušne linije a 4 putem od naše lokacije. Svi iz komande otišli su u zaklon, ostao ja i dva mornara kurira.

Sedim tako, povremeno me zovu napolje da vidim tragove Tomahavka, povremeno čujem avione i našu PVO koja uzalud troši municiju jer lete previše visoko... I razmišljam, sedim u komandi, tu ima nekoliko radio uređaja i svi imaju antene - sve to je negde odavno označeno i zaokruženo. Ako nas gađaju, da li imam vremena da vidim da li je glava rakete crvena, siva ili plava pre nego eksplodira? Šta čoveku padne na pamet...

Zove me dežurni sidrišta, zastavnik, zvali ga Bugarin, valjda zbog porekla. Pita može li da napusti Remontni zavod. Naravno da ne, kažem mu. "Ali svi su otišli!" kaže on. "Kako svi, pa ja sam ti se javio na telefon", odgovorim mu. "Pa, samo nas dva smo tu, poginućemo". "E, pa kad poginemo, poslaće drugu dvojicu da sede ovde, a sada se smiri", kažem mu. Oko 10 uvečer me opet zove, zahvaljuje se, kaže, uhvatila ga na čas panika...

Posle ponoći počeše da se vraćaju kolege iz komande - oni koji su bili tu, jer smo komandu dan pre početka agresije podelili na pola, jedna polovina ostala u MTRZ, druga na IKM u neku privatnu kuću u jedno malo mesto uz Kotor, zaboravio sam naziv. Razlog je bio taj što smo očekivali da će MTRZ sigurno gađati i da smo mi koji smo tu ostali "otpisani", pa da ostane neko da komanduje sa 33 broda i plovna sredstva koliko smo tada imali.

Ne ponovilo se nikada i nikome...
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 883


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #2 on: March 24, 2023, 07:42:45 pm »

To već postoji u temi o NATO agrsiji na SRJ. Naročito ako pogledaš prve postove u temi.
Naravno, ne smeta da to obnovimo u zasebnoj temi.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 883


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #3 on: March 24, 2023, 07:44:42 pm »

Agresija na našu zemlju me je zatekla u jednom vojnom skladištu municije kraj Kraljeva. Negde oko 19:40 se začuo prvi udar tomahavka. Mi nismo imali pojma da smo napadnuti, pošto je još ostalo malo municije u jednom magacinu, a zadnjih dana se nije vodilo računa o sanducima sa granatama (bukvalno su se bacali na kamion) imali smo utisak da je neko aktivirao granatu. Posle jedno pola sata smo se postrojili i zvaničnoi nam je saopšteno da je počela NATO agresija. Tada su nas obavestili da je onaj prasak što smo čuli bio napad na aerodrom Lađevce koji nam je bio vazdušnom linijom jako blizu (otprilike jedno 300-400 metera).

Narednih dana u tom skladištu municije svaki od praznih magacina je bio pogođen (22 magacina na 56 hektara zemlje), naravno mi smo se već dislocirali na više mesta u okolini Kraljeva.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* vojno skladiste municije Mrsac.jpg (1440.64 KB, 1478x829 - viewed 7 times.)
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 883


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #4 on: March 24, 2023, 07:52:52 pm »

Zove me dežurni sidrišta, zastavnik, zvali ga Bugarin, valjda zbog porekla. Pita može li da napusti Remontni zavod. Naravno da ne, kažem mu. "Ali svi su otišli!" kaže on. "Kako svi, pa ja sam ti se javio na telefon", odgovorim mu. "Pa, samo nas dva smo tu, poginućemo". "E, pa kad poginemo, poslaće drugu dvojicu da sede ovde, a sada se smiri", kažem mu. Oko 10 uvečer me opet zove, zahvaljuje se, kaže, uhvatila ga na čas panika...
Ha, ha, ha... Grin htelo Bugarče da zbriše. Grin

Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #5 on: March 25, 2023, 07:46:09 am »

Е па Кубовац када питаш ја сам то јутро примио дужност помоћника дежурног касарне и гарнизона у месту где ти сада живиш и целу ноћ сам провео у дежурани. Ту ноћ је у мирнодопски положај 8.рд пала крстарећа ракета која није експлодирала и за којом се безуспешно јако дуго трагало. Колико знам успели су само стабилизаторе да пронађу.

Иначе у гарнизону је  борбена узбуна дата претходно вече када је проглашена непосредна ратна опасност али је команднат одлучио да позове само оне старешине који су имали телефон па сам ја тако изостављен. Иако сам целу ноћ очекивао курира како бих се тим превозом пребацио до касарне он се није појави. Тог јутра 24.03. сам нормално отишао на посао али тамо више ништа није било нормално.

Током дана два најважнија питања су била да ли се мартовци отпуштају кући и где год бих се појаввио на кругу  сви су питали шта се дешава (мислећи да имам неке информације са ТВ или службено). Увече се у дежурани накупило доста оних официра који су били наставници или на неким дужностима које нису командне како би гледали вести. негде око пола 7 један заставник дође ко нас па оде у центар везе и када се врати рече човек да је напад покренут. Звао неког класића из ПВО и овај му рекао. До последњег часа нисмо веровали да је то тачно и отприлике смо коментарисали "ма какви, то је само демонстрација силе, долетеће до границе, мало ту летети можда нарушити ВаП али ништа више од тога".
Негде око 20.20-20.30 прозори су се затресли као када неко у стражари (исти објекат, од дежуране је дели само зид) јаче залупи врата. Међутим неко споља утрча унутра и рече да је почело, сви смо изашли напоље а према Батајници гори. Неких 2-3 сата касније један ст.вод. прве класе је утрчао у дежурану као без душе и рече да је управо један Томахавк пао у положај дивизиона.

И тако, војска на полигон, мој вод на обалу Саве, ја дежурни, ништа битније током ноћи осим да смо преносили оно што смо чули на вестима. Сутрадан у Ластину гаражу па одатле на Забрежје где смо  провели остатак рата зевајући ка Баричу и чекајући да ли ће се указати тај отровни облак или не. Тамо су биле неке изузетно отровне хемикалије за које дуго није могло бити пронађено решење а ми смо по прорачуну имали само ТРИ минута да уочимо то, узбунимо војску укрцамо се у камионе и кренемо што је бржа могуће ка Шапцу или Ваљеву. Али то је нека друга прича.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #6 on: March 25, 2023, 09:07:55 am »

Agresija na našu zemlju me je zatekla u jednom vojnom skladištu municije kraj Kraljeva. Negde oko 19:40 se začuo prvi udar tomahavka. Mi nismo imali pojma da smo napadnuti, pošto je još ostalo malo municije u jednom magacinu, a zadnjih dana se nije vodilo računa o sanducima sa granatama (bukvalno su se bacali na kamion) imali smo utisak da je neko aktivirao granatu. Posle jedno pola sata smo se postrojili i zvaničnoi nam je saopšteno da je počela NATO agresija. Tada su nas obavestili da je onaj prasak što smo čuli bio napad na aerodrom Lađevce koji nam je bio vazdušnom linijom jako blizu (otprilike jedno 300-400 metera).

Narednih dana u tom skladištu municije svaki od praznih magacina je bio pogođen (22 magacina na 56 hektara zemlje), naravno mi smo se već dislocirali na više mesta u okolini Kraljeva.



[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Фотка јасно показује врло одговарајуће инжењеријско уређење територије за потребе складишта.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #7 on: March 25, 2023, 09:24:59 am »

Да пренесем са ФБ! Где сам био то вече! Код куће... смиривао комшије које су у паници покушале да нас одвуку у подрум (склониште) наше савамалске зграде  тврдо грађене са зидовима од двеипо цигле старог формата и прилично бетона. Лука Ћеловић је знао како гради и ко му гради. "Хоћете ли кафе, пива, ракије... бенседина, бромазепама, оћте џоинт траве да запалимо?" Све радње радимо! Grin Grin Искрено, тог тренутка се нисам уплашио, што ми баш није било паметно. Пар дана пре бомбардовања је "Врховна команда избрисала мене из бројног стања", због проблема са срцем. Ето, 24 године касније, није ми ништа. Луд био, луд ост`о.

Зграда ми је тако добро грађена да стално псујем мобилне провајдере што ми се губи сигнал на телефону усред стана. Иначе, први спрат, прилично високо.
« Last Edit: March 25, 2023, 09:30:29 am by kumbor » Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.027 seconds with 22 queries.