PALUBA
April 27, 2024, 10:02:28 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Turski projekat novog hibridnog sistema PVO baziranog na Panciru  (Read 641 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 687



« on: April 03, 2023, 08:09:47 pm »

Turci pokazali da ipak cene koncept na kome se bazira raketno-topovski kompleks Pancir S1?

Krajem prethodne i tokom ove decenije, u sukobima u Siriji i Libiji, imali smo prilike da gledamo "duele" turskih bespilotnih letelica tipa Bajraktar, Anka i dr, sa jedne strane, dok su sa druge strane obično bili sovjetski / ruski sistemi PVO, najčešće raketno-topovski kompleksi Pancir S1.

Rezultati "sučeljavanja", uglavnom su zavisili od toga koji izvor prenosi informacije, odnosno "ko za koga navija". Ipak, ono što je, barem do ovog rata u Ukrajini, bila sigurna činjenica jeste da su raketno-topovski kompleksi Pancir S1, uzeli najveću meru bespilotnim letelicama tipa Bajraktar, iako su i sami bivali žrtve istih, bilo kroz direktne udare, bilo kroz navođenje drugih borbenih sistema koja su vršila dejstvo na njih.

U jednom slučaju, pripadnici LNA frakcije u Libiji, ostavili su iza sebe jedan primerak raketno-topovskog kompleksa Pancir S1, i to čak sa uputstvima za rukovanje. To se dogodilo kada su milicije udružene sa Vladom nacionalnog sporazuma (GNA) u Tripoliju napale vazduhoplovnu bazu Khalifa Haftar-a Al-Vatiia u zapadnoj Libiji 18. maja 2020. godine.
Oruđe su tada preuzele formacije GNA koje su tada bile aktivno podržane od strane Turske i njenih oružanih snaga.
 
Zarobljavanje borbenog oruđa Pancir, ponudilo je pristup ključnim obaveštajnim podacima o ruskoj vojnoj tehnologiji. Takođe je pokrenuo sukob između Turske i Sjedinjenih Država oko toga koja će država preuzeti "starateljstvo" nad ovim kompleksom visoke vrednosti.

Napokon su postigli dogovor. Američke snage bi izvlačile Pancir pomoću jednog od svojih teretnih aviona vazduhoplovstva, a zatim ga isporučile Turskoj, gde bi obe strane mogle zajedno da proučavaju ruski sistem, rekli su zvaničnici koji su upućeni u pregovore, za The Africa Report.

Ovo je, čini se, okončalo polemiku gde je taj Pancir S1 završio, da li u SAD-u ili u Turskoj ili su pak obe zemlje izvršile "neophodan" uvid u tehnologiju i sisteme upravljanja vatrom ovog veoma naprednog oruđa za PVO.

Inače, snagama maršala Haftara (LNA) u Libiji, raketno-topovske komplekse Pancir S1 isporučili su Ujedinjeni Arapski Emirati, koji ih podržavaju. Radilo se o starijoj verziji sistema, a osnovna razlika je u starijoj izvedbi osmatračko-akvizicijskog radara (jednostrana izvedba), skromnijih mogućnosti od kasnije modifikacije kompleksa i ugradnje novog dvostranog radara. Takođe, Panciri iz UAE, su bili smešteni na šasiju MAN 8x8.

Bilo kako bilo, turska kompanija Aselsan iznela je predlog koncepta razvoj novog raketno-topovskog kompleksa PVO za Tursku vojsku, a koji "neodoljivo" podseća na Pancir. Prema tome, možemo izvući zaključak da je, ako ništa drugo, barem koncept raketno-topovskog kompleksa kao što je Pancir, sigurno veoma dobra osnova za sistem PVO, a platforma prilagodljiva i veoma pogodna za dalje modernizacije, kao što redovno pratimo i u ruskoj vojsci.

Pa šta je to konkretno Aselsan ponudio?

ASELSAN je ponudio hibridni koncept koji nosi patentni broj 2021 011312. Vatrenu moć ovog koncepta čine 2 topa kalibra 35 mm, 12 raketa protivvazduhoplovne odbrane na malim visinama i IHTAR elektronski anti-dron sistem. U ovom konceptu, postoji višenamenski osmatračko-akvizicioni PESA radar za pretragu sa oznakom MAR.

Dok trenutna turska arhitektura protivvazduhoplovne odbrane na malim visinama uključuje rotirajući radar za pretragu tipa MAR sličan onom na sistemu AIC ili HISAR-A i radar za upravljanje vatrom sličnom onom na vozilu sistema KORKUT, novi hibridni sistem protivvazduhoplovne odbrane ima radare za pretragu i upravljanje vatrom na istom vozilu, dok su mogućnosti uništavanja raspoređene tako da pokriju dva različita sloja, kao u sistemima HISAR-A i KORKUT, ali ASELSAN-ov hibridni sistem protivvazduhoplovne odbrane pokriva oba sloja sam.

Što se tiče projektila koji bi se koristili, razmišlja se u dva pravca. Prvi pravac je razvoj projektila kratkog dometa Bozdogan (Merlin) sa IC samonavođenjem, odnosno projektila Gokdogan (Peregrin), sa aktivnim radarskim samonavođenjem. Oba ova projektila su već ispitana kao projektili "vazduh-vazduh".

Hibridni sistemi protivvazduhoplovne odbrane, koji imaju mogućnosti koje inače ima čitava baterija, i to na jedinstvenoj platformi, mogu istovremeno pokriti dva ili više slojeva u PVO. Ovi sistemi takođe imaju prednost brzog raspoređivanja za odbranu kritičnih područja/kolona na maršu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor



* Aselsan 1.jpeg (77.26 KB, 945x945 - viewed 1 times.)

* Aselsan 2.jpg (82.27 KB, 945x945 - viewed 0 times.)

* Aselsan 3.jpg (58.82 KB, 945x945 - viewed 0 times.)

* Aselsan 4.jpg (57.28 KB, 945x945 - viewed 0 times.)
« Last Edit: April 03, 2023, 08:19:48 pm by Kubovac » Logged
Zaslon
Moderator
stariji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 849



« Reply #1 on: April 03, 2023, 09:11:03 pm »

Evo tog Pancira S1 iz Libije kojeg su proučavali SAD i Turska.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* pancir s1.jpg (71.12 KB, 960x482 - viewed 2 times.)
Logged
Morskoprase
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 484



« Reply #2 on: April 03, 2023, 09:13:50 pm »

Usudio bih se reći, da je tu reć o kopiji Pancira, koja se neće pojaviti toliko brzo. Okrugli lanseri raketa upućuju na to, da se predviđaju rakete sa savitljivim ploha (originalne rakete za Pancir ili Saab RBS-23 Bamse) ili vektorizacijom mlaza (ASRAAM). Hipotetićki je tu još realizacija kormilarećih ploha u vidu saća kao kod R-77. Iz prve, ASRAAM ne dolazi u obzir, pošto su Britanci ne baš zadovoljni trenutaćnim turskim predsednikom odnosno politikom, koju vodi. Ćisto hipotetićki jest princip vođenja na R-77 kojeg do sada još nisam video kontejnerizovanog. To me navodi na slede će dve opcije:
1. Šveđani u procesu pristupanju polažu melem na ranu Turaka u vidu tehnologije RBS23 Bamse (što ne bi bilo nužno toliko loše za Turke, pošto nisam siguran, da se nije smanjio obim saradnje sa Francuzima zbog istih razloga kao i Britanci. Koliko mi se ćini, Turci za svoje rakete srednjeg dometa koriste delomično nou-hau francuske MICAe).
2. Rusi postepeno predaju dio tehnologija za Pancir među kojom je i tehnologija navođenja Pancira te kinematika tih raketa.
Pomisao, da bi trošili toliko skupe rakete, koje su pomenute u izvornom nema baš nekog smisla, pogotovo kad su baš turske BPL izvodile saturisane napade na PVO bilo u Libiji ili Ukrajini. S druge strane, kontejneri raketa trebali bi biti četvrtastog preseka...

Mojih pet parki...
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.021 seconds with 23 queries.