PALUBA
March 28, 2024, 03:00:04 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Mala Antanta na Dunavu-Čehoslovačka  (Read 246 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
victoria
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 381


« on: February 15, 2024, 06:03:11 pm »

Sa toplih voda Javanskog mora selimo se na hladne vode Dunava.Ovo će biti mala tema jer je i mornarica-rečna flotila o kojoj ćemo govoriti bila još manja.O borbenom putu te flotile nemamo šta reći jer ga nije ni bilo.Ipak,verujem da će biti zanimljivo pročitati i pogledati  kratki video o nama nekada savezničkoj čehoslovačkoj armadi na Dunavu.Kao što znamo,Mala Antanta je ,uz blagoslov Francuske,formirana 1920-e godine od strane Kraljevine SHS,Čehoslovačke i Rumunije,ponajpre kao brana pokušajima obnove Austro-Ugarske i revanšističkim težnjama tadašnje Mađarske ponajpre.Ne treba smetnuti sa uma da je onovremenska Mađarska bila u političko-pravnom smislu najčudnije država sve do poajve NDH.Bila je kraljevina bez kralja,vladao je regent,po činu admiral ali bez flote,barem ne one morske.S razlogom su se pitali vladajući politički krugovi u zemljama osnivačima kojeg to kralja čekaju u Budimpešti ?!No,Mađarska je malo po malo formirala solidnu rečnu flotilu i u Pragu su zaključili da i oni moraju imati neku ubojnu lađu na Dunavu dostojnu poštovanja kada već od raspale A-U nisu nasledili ni jedan monitor.Elba u malom delu toka kroz Čehoslovačku je takođe bila plovna pa je u početku i tamo postojala jedna sekcija rečnih snaga.U početku, Prva Čehoslovačka republika upravljala je rečnim plovilima nasleđenim od Austro-Ugarske. Od 1919. do 1921. čehoslovačke pomorske snage sastojale su se od odseka Elbe (sa sedištem u Litomeržici) i odseka za Dunav (sa sedištem u Bratislavi). Ovi delovi su bili odvojeni, a Laba i Dunav nisu bili povezani. Veći brodovi su bili raspoređeni na Dunavu, a deonica Elbe je bila više pogodna za transport, izviđanje i inžinjerijsku podršku nego za borbu.Godine 1921. ovi delovi su konsolidovani eliminacijom dela Elbe. Preostali (dunavski) odsek stavljen je pod 4. inženjerijski puk. Ova Dunavska flotila se sastojala od štabnog odseka, odseka za inžinjerije mostova, transportnog odseka, odseka za minsko ratovanje, odseka za zamenu i arsenala.Stara austrijska plovila su smatrana zastarelim do kasnih 1920-ih, napravljeni su planovi za izgradnju dva nova velika rečna monitora.Jedan od njih, predsednik Masarik, izgrađen je  koji je porinut 1932. Sa četiri topa od 66 milimetara (2,6 inča), predsednik Masarik je bio vodeći i najmoćniji brod Dunavske flotile. Predsednik Masarik je bio jedini čehoslovački brod koji je u izvesnoj meri mogao da parira najboljim brodovima moćnijih flota drugih podunavskih sila (Jugoslavije, Rumunije i Mađarske) 1930-ih.
Logged
victoria
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 381


« Reply #1 on: February 15, 2024, 06:09:15 pm »

U sastavu flotile su bili i razna druga plovila. Topovnjače MD-1 i MD-2, prvobitno naručeni za Austro-Ugarsku kao lađe za opitovanje torpeda , bili su opremljeni sa 2 jednostruka Škoda 75-milimetarska (3,0 in) topa, dva mitraljeza i minama. Izgradnju klase OMH je takođe naručila Austrija, ali nisu završena sve do 1924; njihovo jedino naoružanje bila su dva mitraljeza. Dva mala polagača mina bili su poslednji ratni brodovi koje je flotila naručila, a prvi su stupili u službu 1938.Ni jedno od tih plovila nije za odbranu Čhoslovačke nije ispalilo ni metka iako su neka od njih imala zanimljiv ratni put ali pod drugim zastavama.Evo jednog kratkog videa  u kojem možete videti sve gore nabrojane ubojne lađe.                             
Logged
victoria
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 381


« Reply #2 on: February 15, 2024, 06:28:42 pm »

Kao što rekosmo ,najveća ubojna lađa Čehoslovačke beše monitor(kako su mu tepali iako je izgrađen po uzoru na snažne patrolne čamce bivše A-U dunavske flotile) Predsednik Masarik.On je imao zanimljiv ratni put.Čehoslovačka industrija oružja i njeno oružje služili su nacističkoj Nemačkoj do 1945. Predsednik Masarik je bio jedno od tih oružja.
Predsednik Masarik se nalazio u Bratislavi i prema sporazumu između nacističke Nemačke i Slovačke države od 18. aprila 1939. godine, brod je predat nacistima. Odvučen je u Linc u maju 1939. gde je pridodat nemačkoj Dunavskoj floti i preimenovan u Bečelaren. U početku je brod patrolirao rekom Dunav do granice sa Mađarskom. Aprila 1941. godine nacistička Nemačka je napala Jugoslaviju i u ovom pohodu brod je nastavio da deluje na Dunavu koji je pratio tok granice između Jugoslavije i Rumunije. Kasnije je brod saobraćao do delte Dunava.Godine 1943. brod se vratio u Linc i prošao obimnu modernizaciju. Trup je produžen za 30 cm i promenjen je oblik krme/ Najznačajnija promena je to što su kotlovi i motori zamenjeni sa dva MAN podmornička dizel motora snage 1800 konjskih snaga svaki. To je značilo da su dimnjaci uklonjeni i zamenjeni dvema izduvnim cevima na bokovima plovila. Deo nadgradnje je uklonjen i u oslobođenom prostoru iznad strojarnice postavljen je četvorocevni protivavionski komplet kalibra 20 mm, odvojeni top 20 mm na krmi zamenjen je 37 mm i prednja kupola mitraljeza potpuno uklonjen.
U ovom obliku, brod se vratio na Dunav u aprilu 1944. U noći sa 5. na 6. april 1944. godine, pokrivajući konvoj, oštećen je u napadu sovjetskog vazduhoplovstva. Nakon popravke, brod se vratio u službu u regionu Višegrada u decembru. U januaru 1944. podržao je nemačku vojsku kod Budimpešte, ali zbog činjenice da nije bilo više municije od 66 mm, brod je morao da zameni svoje topove. Topovi kalibra 66 mm su zamenjeni za dva topa 88 mm sa podmornice zaštićene štitom od lakih ploča u februaru 1945.Linc je oslobodila američka vojska na kraju rata. Dana 10. maja 1945. godine, posada broda se predala i predala brod američkoj vojsci. U martu 1946. Amerikanci su je premestili u Degendorf u Bavarskoj, gde je razoružana.
Brod je 1947. vraćen čehoslovačkoj vojsci bez naoružanja. Još jednom je trebalo da bude baziran u Bratislavi, ali se više ne zove predsednik Masarik, već patrolni brod PM. Godine 1951. ponovo je opremljen, ali nikada više nije naoružan i stavljen u aktivnu službu. Vojska nije imala koristi od broda u doba mlaznih lovaca koji su mogli brzo da lociraju i unište brod. Godine 1956. demontiran je i ponovo je završio u Komarnu gde je i počeo 25 godina ranije. Brodogradilište u Komarnu koristilo ga je kao radni ponton. 1978. je rashodovan. Samo da je opstao do kraja komunizma kao što bi u tom slučaju sigurno postao muzej.Evo i linka ka malo dužem videu gde možete videti i kadrove sa porinuća ovog zanimljivog i lepog broda.Začudo,tehnički potkovanim Česima se potkrala krupna greška u konstrukciji dimnjaka zbog koje brod nije mogao razviti projektovanu brzinu.Prvobitno beše ugrađen zajednički dimnjak za dva kotlovsko-turbinska kompleksa pa su razvili snagu od samo 1600ks Zbog toga je vraćen u brodgradilište Škoda u Komarno gde  mu je ugrađen još jedan dimnjak,te uz još neke izmene pogonska grupa je sada razvila snagu od čak 2300ks što mu je omogućilo brzinu od 16,7 čvorova umesto prethodnih skromnih 13,8.                                           
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.023 seconds with 23 queries.