PALUBA
April 18, 2024, 07:39:17 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9   Go Down
  Print  
Author Topic: Dečak ubio osam vršnjaka i čuvara škole "Vladislav Ribnikar"  (Read 19229 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #15 on: May 03, 2023, 03:17:14 pm »

Ma ne može mi niko reći da osoba u afektu (bilo zdrava bili psihički nestabilna) ukoliko posjeduje vatreno oružje isto neće i upotrijebiti, koje je tvoje mišljenje o tome @dark?
Logged
babaroga
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 506



« Reply #16 on: May 03, 2023, 03:31:34 pm »

Deca nikada nisu kriva već roditelji. Otac ga je vodio u streljanu i tako je naučio da koristi oružje.

Vidis to ne mogu da se slozim 100%.  Roditelji mogu biti krivi, ali ne verujem da ga je otac ucio da ubija ljude, nego ga je vodio u streljanu.

Ali, ima tu i druga strana medalje, drzava ne daje roditeljima i skolama da vaspitaju decu, nego su deca zasticena ko beli medvedi i sve im je dozvoljeno jer nemaju posledice za ucinjena (ne)dela i nestasluke, da da ne pominjem za postovanje prema starijima. Pre 35 godina, ne dao Bog da je neko rekao mom tati sta sam radio, bolje bi prosao u policiji kod Karleushe ili Obradovica....
Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 920



« Reply #17 on: May 03, 2023, 04:14:04 pm »

Prvo, ukoliko neko od rođaka žrtava ovo može da pročita želim da izjavim moje saučešće.

Čitajući po medijima gledam ova slova i nekako i dalje ne mogu da prihvatim da se to desilo ovde i nama a u suštini me ni ne čudi s obzirom na to kakvo smo društvo postali. Slušam danas lupetanja mistara i njihove nesposobne svite kako su krivi ''zapadne vrednosti i video igrice'', ne nisu, krivi ste vi jer ste napravili loše društvo koje funkcioniše da donese vama korist a ne da olakša svima boravak u njemu.
Vršnjačko nasilje nije nova stvar, stara koliko i vreme, ali eto ranije nije bilo ovakvih stvari. Šta se promenilo? Ko je kriv? Kako zaustaviti?
Prvo šta se promenilo je da je profesor ili nastavnik lišen autoriteta, čak su i lepo rekli sugrađani da profesor više ne sme ni preko da pogleda dete. Tu bih da dodam da dok sam ja išao u školu, bilo u srednju ili u osnovnu, uvek je bilo dežurnih profesora u dvorištu i to baš da nebi došlo do vršnjačkog nasilja. Gde su ti profesori danas? Puše pljugu? Slikaju se za instagram? Promenilo se i to da su meni u školu dolazili pisci,glumci i sportisti da nas obiđu a danas dolazi kriminalac Kristijan i one prostakuše i kurvetine sa pinka, kriminalac koji je VRŠIO VRŠNJAČKO NASILJE i zbog koje je devojka oduzela sebi život -Baka Prase, pa još mogu da vide i sina Žeklja mitrovića koji je sa 120km/h pregazio devojku na pešačkom prelazu i dobio nanogicu.
Ko je kriv? U slučaju vršnjačkog nasilja ima više ''krivaca'' a i kod ovog rezultata ima opet više krivaca. Pođimo od toga da profesori  nisu zaustavili vršnjačko nasilje, ne može niko da me ubedi da nisu primetili jer postoje i sistemi i mehanizmi za takve stvari pitanje je da li su bili nemoćni ili ih boli ćošak. Odustvo roditelja i odustvo bliskosti sa roditeljima gotovo uvek rezultuje asocijalnim ponašanjem, ovo je na žalost ekstreman slučaj a želim i da postavim pitanje kome trebaju dva pištolja i kako je to dete došlo do njih? Iako sam u istom ovom uzrastu imao kontakt sa vatrenim oružjem, kao i svako dete kome je neko u rodbini uniformisano lice, imalo ga je i dosta mojih vršnjaka koji su bili žrtve vršnjačkog nasilja pa se nije desilo ništa slično. Iako ne mislim da je pametno voditi ovako mlado dete u streljanu ne mislim da je ovo presudan faktor. I zaboga koja streljana dozvoljava ulaz maloletnim licim i upotrebu vatrenog oružja!?

I dolazimo do poslednjeg, kako sprečiti? Postoje mehanizmi otkrivanja i sprečavanja vršnjačkog nasilja, da ne dužim sad o njima oni se ne sprovode iz razloga koji su meni nepoznati. Lično mi pada teško što ću reći ovo što ću reći ali mislim da se ništa neće promeniti sem da će neki marginalni likovi poput onog pisca Dušana Nedeljkovića da iskoriste ovaj događaj za samopromovisanje.
Logged
lEO - ZD
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 091



« Reply #18 on: May 03, 2023, 04:46:16 pm »

Da ne citiram prethodnoka, Dukija
Jer upravo to je problem.
Kad smo veći nas bili u školi glavna briga nam je bilo da bilo kakva naša glupost, nepodopština ili gore ne dospije do ušiju roditelja jer onda si obarao rekord u trčanju sa preponama i fijukaućim odgojnim metodama za leđima, a danas se prof. mora nadati da ukor ili loša ocjena previše ne traumatizira učenika i roditelje.
A zašto..
Do jučer su negativci na tv ili filmu bili manje negativni od današnje dječice u vrtiću. Političari, i u doba socijalizma su bili "gospoda" , nije da nisu krali i varali ali se nisu hvalili i ponosili time.
Nekad je znanje i obrazovanje bilo cijenjeno..a danas se i mediji i političari sprdaju.
I na kraju pogledajmo emigraciju...
Nekad su emigrirali najniže kvalificirani kadrovi, a danas.. odlaze mladi i perspektivni, kod nas ismijavani i omalovažavani...a onda u bijelom svijetu vrhunski i uspješni...
Za kraj, otišao sam daleko ali, pogledajte "sport" , ja sam stara kanta ali za mene je ovo danas galaksijama daleko od sporta.
Nekad se govorilo "osvojio je srebro, broncu, 5, 6 mjesto, OSVOJIO" a danas "IZGUBIO je zlato" ...samo prvi i svi ostali gubitnici...a takvu filozofiju poprima cijelo društvo

PS danas se desilo u Beogradu ali moglo se desiti bilo gdje od Triglava  i Jadrana do Crnog mora

I da se složim sa Dukijem glede posljedica ..ništa osim emocionalne kozmetike i političke samopromocije.
Jer riba smrdi od glave a i ovaj put kao kod hrpu drugih će se očistiti samo par krljušti na repu... Po potrebi će pasti glava nekog "desetara" i "razvodnika" čisto zato da "vojska" pomisli da "glave" rješavaju probleme
« Last Edit: May 03, 2023, 04:53:07 pm by lEO - ZD » Logged
victoria
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 429


« Reply #19 on: May 03, 2023, 04:56:06 pm »

Ma ne može mi niko reći da osoba u afektu (bilo zdrava bili psihički nestabilna) ukoliko posjeduje vatreno oružje isto neće i upotrijebiti, koje je tvoje mišljenje o tome @dark?
 Moj stric Mićko iz Nikšića,bavio se boksom i ni najmanje nije izbegavao dobru makljažu.Kada sam imao 13-14 godina(znači otprilike koliko i ovaj dečak) dođe na Velimlje gde sam bio sa bakom i donese malu Beretu 6,35mm.Kaže red je da naučiš da gađaš.Ispucamo dva okvira(10-12 metaka koliko se sećam) na orah u bašti,iskrčeno parče zemlje oteto od kamena i ograđeno zidom od tog kamenja.Ja se sav "napalio" letim,zemlju ne dodirujem a on kaže "kud si krenuo ?"Pa da ispričam Stevanu,Žiži i Minji(mojim drugovima Velimljanima)."Nema šta da se priča,nije to za hvalisanje,pištolj ne služi za to ni za pucanje po svadbama.Ja sam se tukao izbili me da sam bio "vas krvav" a pištolj mi u džepu."Tu lekciju sam ,zbog nečega,zapamtio za sav život(nikada,apsolutno nikada nisam šenlučio niti sam ikada okrenuo cev bilo kojeg oružja na drugoga osim u ratu) ali na žalost njegov sin a moj brat nije.Pucao je na devojku kad ga je ostavila pa u sebe.Srećom devojka je preživela.Oružje je ozbiljna naprava ali je čovek taj koji ubija.
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 206


« Reply #20 on: May 03, 2023, 04:59:41 pm »

Ово је ужасна трагедија. Број погинулих и рањених је јако велик.

Овакви догађаји се по правилу користе да се захтева забрана поседовања оружја. Очекујем да ће се то догодити и у Србији. Пошто је у питању Србија, очекујем да ће се све ово користити и у политичке сврхе.

Ако би могла да се извуче нека поука, то је да се овакве ужасне трагедије могу десити било где, да нико није имун, да не постоје ”нормалне” и ”болесне” државе.

Иначе, та школа је својевремено важила за једну од најбољих у граду, не знам каква је ситуација данас.
Logged
dark-bullet
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 532



« Reply #21 on: May 03, 2023, 05:10:13 pm »

Ma ne može mi niko reći da osoba u afektu (bilo zdrava bili psihički nestabilna) ukoliko posjeduje vatreno oružje isto neće i upotrijebiti, koje je tvoje mišljenje o tome @dark?

Nemam ja o tome mišljenje, jer mi je osnov u životu (u mnogočemu) samokontrola. Ne pijem, ne pušim, ne kartam, pokušavam živeti staloženo i mirno. Afekt mi je nepoznanica, te to prepuštam psiholozima i psihijatrima. Ovaj događaj je toliko užasan da nemam reči niti opravdanja niti osude. Mogu jedino izneti moje duboko saučešće svim obiteljima, rođacima, prijateljima i celoj naciji koja je pogođena ovom tragedijom.
Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 920



« Reply #22 on: May 03, 2023, 05:11:38 pm »

Moram da dodam još jednu stvar. Ovo što ću napisati je naučno dokazana činjenica i sa malo pretrage možete naći i pročitati.
U slučaju asocijalnog ponaša uvek se pojavljuje podatak odsustvo roditelja i to u apsolutnoj većini je odsustvo oca. Procentualno gledano šanse za asocijalno ponašanje kod osoba koje rastu ili su rasli bez majke je jednak kao kod onih koji su imali oba roditelja.

S obzirom da moji vršnjaci sada imaju i po dvoje dece u toku sam sa problemima sa kojima se suočavaju. Problem je upravo to što su veoma malo FIZIČKI prisutni kod svoje dece jer moraju da rade za privatnike koji ih izrabljuju ili moraju da rade dva posla. U glavnom ovaj teret pada na očeve pa rade smene od 10+sati.E TO JE SISTEMSKI PROBLEM I DOK SE TO NE REŠI BIĆE OVAKVIH STVARI. Jer roditelji žele da budu tu i žele da pruže emociju deci ali nemaju vremena jer moraju da rmbaju da nebi bili u egzistencionalnom problemu ako hoće da im pruže iole dostojanstveno detinjstvo.
Na žalost ima i roditelja koji su prosto nezainteresovani za svoju decu ili alavi na pare. Ne poznajem dotičnog pa ne mogu ni da sudim ali je svakako deo odgovornosti i na njemu jer K.K. nebi došao do oružja i znao kako da ga koristi da nije bilo ovog u vlasništvu njegovog oca.
« Last Edit: May 03, 2023, 05:16:51 pm by Duki » Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #23 on: May 03, 2023, 05:15:57 pm »

Užasna i nezapamćena tragedija. Duboka sućut obiteljima pokojnih a ranjenima želim brz oporavak. O nedjelu i uzrocima ne bih govorio. Tema za kriminaliste, psihologe i psihijatre. Ne ponovilo se.
Logged
PakleniVuk
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 084


Ko laje zlo ne misli


« Reply #24 on: May 03, 2023, 05:30:18 pm »

Moram da dodam još jednu stvar. Ovo što ću napisati je naučno dokazana činjenica i sa malo pretrage možete naći i pročitati.
U slučaju asocijalnog ponaša uvek se pojavljuje podatak odsustvo roditelja i to u apsolutnoj većini je odsustvo oca. Procentualno gledano šanse za asocijalno ponašanje kod osoba koje rastu ili su rasli bez majke je jednak kao kod onih koji su imali oba roditelja.

S obzirom da moji vršnjaci sada imaju i po dvoje dece u toku sam sa problemima sa kojima se suočavaju. Problem je upravo to što su veoma malo FIZIČKI prisutni kod svoje dece jer moraju da rade za privatnike koji ih izrabljuju ili moraju da rade dva posla. U glavnom ovaj teret pada na očeve pa rade smene od 10+sati.E TO JE SISTEMSKI PROBLEM I DOK SE TO NE REŠI BIĆE OVAKVIH STVARI. Jer roditelji žele da budu tu i žele da pruže emociju deci ali nemaju vremena jer moraju da rmbaju da nebi bili u egzistencionalnom problemu ako hoće da im pruže iole dostojanstveno detinjstvo.
Na žalost ima i roditelja koji su prosto nezainteresovani za svoju decu ili alavi na pare. Ne poznajem dotičnog pa ne mogu ni da sudim ali je svakako deo odgovornosti i na njemu jer K.K. nebi došao do oružja i znao kako da ga koristi da nije bilo ovog u vlasništvu njegovog oca.
Sa ovim mogu da se složim. Dečakov otac je po onom što piše na Internetu i što govore na vestima ,anesteziolog . A takvih 'em što ima nedovoljno u Srbiji,'em je posao takav da baš moraju u nekim slučajevima i da ostaju u operacionim salama i po 18 sati dnevno dok se neka operacija ne zavisi. Nekom kolegi dečakovog oca je danas verovatno najduži dan u životu .
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 985


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #25 on: May 03, 2023, 05:56:03 pm »

Mislim da je ovo toliko šokantno i užasno da je bolje ne polemizirati.

Mislim, čisto osobno i vrlo subjektivno da su svi koji su se našli dotaknuti ovim užasom žrtve.
Ne govorim o pravdi i pravu nego emotivno.


Mislim da treba diskutovati a ne ćutati pred ovakvim zločinom i tragediji, baš iz razloga da se ovo nigde više ne ponovi.
Da se vidi šta je motiv (sumnjam da je samo slaba iz istorije), i da se vidi u ovom slučaju šta će sve preduzeti država Srbija da bi se sprečile eventualne buduće tragedije, a i zemlje iz okruženje bi mogli da uči na tuđim greškama, bolje nego na svojim. Cry
Jasno, treba biti odmeren i dostojastven u diskusiji u ovako teškim i tragičnim trenucima.
Logged
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 418


« Reply #26 on: May 03, 2023, 06:04:32 pm »

Slusao sam govor predsjednika Vucica na TV a i citam postove na forumu i fascinira me po tko zna koji put cinjenica da vecinom ljudi, ukljucujuci i predsjednika vise vremena posvete zlocincu i pricama o njemu nego o zrtvama zlocina. O njima jako malo. Ima toga i u Svicarskoj. Baba ubila malog djecaka na putu iz skole nozem i roditelji na sudu uzasnuti koliko je vremana sudac potrosio brinuci se o njoj, kako je, ili dva prijatelja u deliriju droge jedan ubije drugog i na sudu prvo pitanje sudca je ubici kako mu je i kako se osjeca, a rodbina ubijenog kao i da ne postoji.....
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 944


« Reply #27 on: May 03, 2023, 06:07:08 pm »

Iskreno saučešće svim porodicama koje su danas zavijene u crno u Beogradu.

Uzroci - svakako ih je više, o tome će stručni ljudi dugo raspravljati. Mene zabrinjavaju pozitivni komentari događaja i veličanje glavnog aktera na društvenim mrežama koji se danas pojavljuju i to od strane dece sličnog uzrasta...
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 985


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #28 on: May 03, 2023, 06:10:43 pm »

Slusao sam govor predsjednika Vucica na TV a i citam postove na forumu i fascinira me po tko zna koji put cinjenica da vecinom ljudi, ukljucujuci i predsjednika vise vremena posvete zlocincu i pricama o njemu nego o zrtvama zlocina. O njima jako malo. Ima toga i u Svicarskoj. Baba ubila malog djecaka na putu iz skole nozem i roditelji na sudu uzasnuti koliko je vremana sudac potrosio brinuci se o njoj, kako je, ili dva prijatelja u deliriju droge jedan ubije drugog i na sudu prvo pitanje sudca je ubici kako mu je i kako se osjeca, a rodbina ubijenog kao i da ne postoji.....
Ne bih se složio sa tobom Milane55, dužnost predsednika nije da se svuda meša, gde mu jeste i gde mu nije mesto, ovde mora institucije da rade puno bolje svoj posao, a ne u Srbiji se odlazak kod psihologa ili psihijatra radi pomoći još uvek smatra tabu temom.
Na Zapadu svi imaju svog "šrinka" i to je sasvim normalno.
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 629



« Reply #29 on: May 03, 2023, 06:22:13 pm »


Na Zapadu svi imaju svog "šrinka" i to je sasvim normalno.


Mislim da to pokazuje koliko na Zapadu, u stvari stanje nije "normalno". Kod nas 45 godina nikome nije trebao "šrink". A onda smo krenuli prema "zapadnim vrednostima" i sada će i nama trebati "šrink", u stvari, već nam treba.... Ali treba nam zato što je to stvarno potreba, a ujedno i najbolji dokaz kako to nije "normalno" i kako treba menjati i sistem i sistem vrednosti. Uvezen za Zapada.
Logged
Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 23 queries.