PALUBA
April 23, 2024, 01:38:36 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Pozdravimo novog člana Ekapic
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8 9   Go Down
  Print  
Author Topic: Dečak ubio osam vršnjaka i čuvara škole "Vladislav Ribnikar"  (Read 19579 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dark-bullet
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 532



« Reply #60 on: May 04, 2023, 06:28:28 pm »

Inače, dobro znamo šta je uzrok i šta je lek za ovo stanje. Uzrok je manjak ljubavi i nežnosti prema deci (i drugi prema drugome), a to, vraćanje stvarnim vrednostima je i lek. Koliko je to moguće ne znam, ali se treba nadati i ustrajati na tome.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #61 on: May 04, 2023, 06:54:42 pm »

Sa pijtetom pročitao odgovor i složio bih se sa većinom apstraktih odgovora. Poentirao ranije u pitanju na tvoju konstatuju "kako to rade uspešna društva". Možeš li predočiti barem srž  tog nazovi recepta!
Da ne izmišljamo toplu vodu ako već postoji način.
Na poentu sam i nastavio, odlična je, ali uspešna društva rade kako sam naveo.
Srž je naći kvalifikovanog i najkompetentnijeg za određen posao (npr edukacija) i dati mu cilj. On će da postavi sistem i rešenja koja izgledaju smešno ali rade npr. osnovna škola bez ocena, deca sama čiste za sobom od vrtića, škola u šumi, nema pojedinačnih radova već sve rade deca timski itd.

Ali glavno je da to bude kvalifikovan i kompetentan a ne da svako sa ulice može upravljati našim životima.

Posle sve ide ko ladna voda.

Već postoji takva škola i u Srbiji ,iako nije dostupna svima ( Valdorfska pedagogija i škola),  na "zapadu" ( Rudolfschule) . Za upis je pored talenta đaka,neophodna i porodična finansijska stabilnost (da je tako nazovemo) .U pitanju je koncept obrazovanja Rudolfa Štajnera , imam priliku da iz neposredne blizine svedočim o problemima dece koja je pohađaju.
Ne mogu da se uklope u obrazovni i ustaljeni sistem školovanja od strukovnog do fakultativnog, ovo posle primarnog osnovnog školovanja tok koncepta. Zbog toga su organizovane druge privatne ustanove obrazovanja njima namenjene.

Nema empatije jer nije sve u ljubavi, ima nešto i u lovi. Zato su stigli tamo gde ih i mi sustižemo.

Logged
DusanC
desetar
*
Offline Offline

Posts: 125


« Reply #62 on: May 04, 2023, 06:58:43 pm »

Sa pijtetom pročitao odgovor i složio bih se sa većinom apstraktih odgovora. Poentirao ranije u pitanju na tvoju konstatuju "kako to rade uspešna društva". Možeš li predočiti barem srž  tog nazovi recepta!
Da ne izmišljamo toplu vodu ako već postoji način.
Na poentu sam i nastavio, odlična je, ali uspešna društva rade kako sam naveo.
Srž je naći kvalifikovanog i najkompetentnijeg za određen posao (npr edukacija) i dati mu cilj. On će da postavi sistem i rešenja koja izgledaju smešno ali rade npr. osnovna škola bez ocena, deca sama čiste za sobom od vrtića, škola u šumi, nema pojedinačnih radova već sve rade deca timski itd.

Ali glavno je da to bude kvalifikovan i kompetentan a ne da svako sa ulice može upravljati našim životima.

Posle sve ide ko ladna voda.

Već postoji takva škola i u Srbiji ,iako nije dostupna svima ( Valdorfska pedagogija i škola),  na "zapadu" ( Rudolfschule) . Za upis je pored talenta đaka,neophodna i porodična finansijska stabilnost (da je tako nazovemo) .U pitanju je koncept obrazovanja Rudolfa Štajnera , imam priliku da iz neposredne blizine svedočim o problemima dece koja je pohađaju.
Ne mogu da se uklope u obrazovni i ustaljeni obrazovni sistem od strukovnog do fakultativnog, ovo posle primarnog osnovnog školovanja. Zbog toga su organizovane druge privatne ustanove obrazovanja njima namenjene.

Nema empatije jer nije sve u ljubavi, ima nešto i u lovi. Zato su stigli tamo gde ih i mi sustižemo.


Zbog ovoga nisam želeo da idem na egzaktne primere, po meni nas to odvlači od poente.

Nisu potrebna pojedinačna već sistemska rešenja.

Npr. kako je nastala moderna japanska privreda https://blog.lifeqisystem.com/william-edwards-deming
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #63 on: May 04, 2023, 07:06:56 pm »

O japanskom društvu i privredi možemo zajedno polemisati tek posle sagledavanje razlika u mentalitetu i školovanju. Tome nas uče na skoro svakom Svetskom prvenstvu u bilo kom sportu gde  i oni učestvuju. Nema čistačica u školi , zar ne?!
Otišli smo daleko u off
Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 926



« Reply #64 on: May 04, 2023, 07:56:09 pm »

Da je neka druga država u pitanju rekao bih da ne mogu da verujem u izjave političara ali ipak je ovo Srbija.
Prvo Gašić, ministar policije krivi internet, kobojagi skidajući krivicu sa sistema, onda Dačić kaže da ako Ružić (ministar prosvete) podnese ostavku to ne menja ništa i na kraju premijer(KA) - SISTEM NIJE ZAKAZAO. Pa ko je?
Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 926



« Reply #65 on: May 04, 2023, 08:02:33 pm »

Quote
Ministarstvu pravde i Ministarstvu informisanja i telekomunikacija nalaže se da u saradnji, u roku od mesec dana, razmotre mogućnost pooštravanja sankcija za nepoštovanje propisanih obaveza pružalaca medijskih usluga, uključujući internet i druge elektronske platforme kao i društvene mreže, u pogledu zabrane programskih sadržaja kojim se ističe i podržava nasilje, kriminalno i drugo nedozvoljeno ponašanje, emitovanje scena brutalnog nasilja i drugih sadržaja koji mogu teško da naškode fizičkom, mentalnom ili moralnom razvoju maloletnika.
To bi značilo da osim lista ''Politika'' i RTS-a mogu svi komotno da stave katanac na vrata. Dakle male su šanse da se išta promeni jer ministarstva brane svoj ''sistem'' i ne osećaju odgovornost.

Moratorijum, ja sam za. 100%. Koji će ti moj oružje ako nećeš da ga upotrebiš? A oružje ima samo jednu jedinu namenu.
Logged
PakleniVuk
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 091


Ko laje zlo ne misli


« Reply #66 on: May 04, 2023, 08:20:42 pm »

Koliko sam ispratio danas u toku dana još 4 slična događaja: Obrenovac (plastični pištolj) ,Bijeljina(pretnje na Internetu),Novi Sad (neki minimalni incident) i Beograd (devojka 15 godina nožem napala vršnjake u školi Ruđer Bošković)...
Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 926



« Reply #67 on: May 04, 2023, 08:26:22 pm »

Koliko sam ispratio danas u toku dana još 4 slična događaja: Obrenovac (plastični pištolj) ,Bijeljina(pretnje na Internetu),Novi Sad (neki minimalni incident) i Beograd (devojka 15 godina nožem napala vršnjake u školi Ruđer Bošković)...
Baš je juče jedna žena - psiholog, upozorila na mogući ''Verterov efekat'' a to je da se često posle ovakvih velikih događaja desi talas sličnog nasilja i samoubistva.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #68 on: May 04, 2023, 09:32:30 pm »

Сматрам да су све предложене мере само замајавање народа. Да стварно псотоји нека воља да се нешто промени онда би те мере обухватиле многе кумове и разну другу родбину а то јелте није здраво по оне који донесу такве мере. Проблем је у томе што је такво поступање у последњих тридесетак година довело до свега овога.

Сетимо се само неколико случајева у школама у Србији за које нико није одговарао:
- извлачење столице наставници у Трстенику и снимање и објављивање на мрежама
- прскање учионице парфемом како би се наставница као асматичарка гушила
- туча са професором који је одузео мобилни телефон
- разапињање по медијими оног професора Јоце кога су прозвали Убица и на крају човек умре

Беше један случај пре неких сада већ 8-9 година. У једној средњој школи једна ученица оптужи професора физике или беше хемије (човек само тражи знање) за сексуално узнемиравање. Њега суспендују, нови професор закључи оцене како је коме одговарало а онда се испоставви да је мала намерно измислила причу само да би овога привремено уклонили. Није уопште одговарала за то. Нема везе.

Е па годинама ако не и деценијама се урушава све што може да би један круг људи на томе добро живео.

Ова прича је објављена још 2009. или то би неки рекли "за време бивше власти". Била је тад актуелан, актуелан је и сада и ко зна до када ће бити тако. Бојим се да томе нема краја. 

http://zeljkopavicevic.blogspot.com/2009/10/


Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 926



« Reply #69 on: May 04, 2023, 10:04:50 pm »

Kuzma, u mom kraju sam svedok jedne druge krajnosti. Direktor škole koji se inače često provlači po medijima D.E. je zaposlio N.D. kao profesora fizičkog. Nakon određenog vremena N.D. je bio u nekom skandalu sa učenicima, ne znam sve detalje ali deca su deca, da bi na kraju bio suspendovan. Nedugo zatim D.E. vraća N.D. na posao gde ovaj ponavlja situaciju.
N.D. sam imao prilike lično da upoznam dok je radio u teretani, tip je sa F dijagnozom i pije šaku veselih pilulica, drugim rečima psihički nestabilna ličnost sa poremećajem ličnosti, zavisnosti i ko zna čime još i eto neko ga je TAKVOG pored svih DIF-ovaca zaposlio kao prifesora fizičkog i nakon prestupa vratio na isto mesto gde je ovaj ponovio glupost.
Ah, da, umalo da zaboravim da je isti D.E. pričao o sistemima kažnjavanja u slučaju vršnjačkog nasilja kao inertnim i na sva usta branio direktorku druge osnovne škole koja je dopustila snimanje spota sa kriminalcem u svojoj školi.

Ništa od ovoga se ne dešava u Biafri ili Centralnoj Afričkoj Republici već u jednoj od najvećih beogradskih opština.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #70 on: May 04, 2023, 10:05:44 pm »

Našu decu ne štite fizičke barijere, specijalni čuvari, zabrane ili strogi zakoni.
Štiti ih:
1. Porodica
2. Drugovi
3. Škola/zajednica

Kad sva 3 nivoa propadnu...

Na školske radionice sa roditeljima od celog odeljenja dođe četvoro, decu vaspitava Internet ili đubre sa TV-a koji gledaju preko ramena roditelja, važnije je da imaju petice nego drugove, šta god se desi kriv je neko drugi.

Uspešna društva posle velikih tragedija zajedno rade na tome da im se one više nikada ne ponove. Ona druga nestaju.

Na nama je.

Потпуно се слажем. И са "апстрактиним" планом као и чињеницом да је дуг и тежак пут до реализације. Кинези кажу да и најдужи пут почиње првим кораком, Дакле, потребно га је учинити. Али треба и знати начинити први корак.

Ја разумем емоционални набој друштва и потребу да власт, Влада, државни органи, школски систем морају у овом тренутку учинити, предложити нешто. Али, оно што знам и из искуства, праксе, али и теорије јесте да казне, саме по себи неће решити проблем. Снижавање границе кривичне одговорности неће одвратити у будућности починиоце. Из криминолошке праксе готово је занемарљив број оних који су одустали од извршења кривичног дела јер су се плашили казне. Иако сам лично за потпуни забрану поседовања оружја од стране грађана (сматрам да га требају имати и користити само органи државе - полиција и војска), предложене мере у вези мораторијума или ревизије издатих дозвола неће пуно помоћи. Ко је наумио да убије учиниће то и мотком, ноже, каменом. Мало теже али ће учинити. У конкретном случају, по мом суди ради се о психички поремећеној особи. Дакле, све предложене мере државне неће спречити "лудаке" да чине оваква дела. Њих треба на време открити, изоловати и лечити, ако је могуће. Ако није држати тамо где неће нашкодити другима.

Наравно, лако је овако нешто изрећи а тешко наћи начин да се такви идентификују. Разна тестирања, "терања" на прегледе, изолације и присиле и сл, могу бити контрапродуктивни (па и опасни). Зато је важна едукација и помоћ породицама, родитељима (од породице све почиње), просветним радницима, па и свим онима који раде са људима, да могу препознати психијатријске болеснике и лица којима је потребна психолошка помоћ. Бити болестан (психијатријски) не би требало да буде срамота. На жалост то се код нас сматра тешком срамотом, крије се, прикрива, или се окреће глава. Кренимо од тога.  Као што рече Душан за тако нешто треба време. Свест људи, а посебно колективна свест, се најспорије мења. Дакле, потребни су осмишљени, на струци, знању, науци засновани планови, за 1, 2, 5, 10, 50 година. И да свака нова гарнитура власти не започиње са уверењем да све пре њих ништа није ваљало.
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 218


« Reply #71 on: May 04, 2023, 11:01:07 pm »

Ко је наумио да убије учиниће то и мотком, ноже, каменом. Мало теже али ће учинити.
Управо тако. 3D принтер који кошта 350 долара може да направи функционалан пиштољ којим може да се убија, за кратко време.

Криминалци по правилу користе оружје без дозволе. Психички болесници који желе да постану масовне убице припремају свој план, тако да имају времена да направе или набаве оружје. Пре неку годину је неки идиот побио људе у Канади, обучен у полицијску униформу, возећи полицијски аутомобил. Човек је направио полицијски аутомобил, детектовали су га по таблицама - из хеликоптера и са земље је изгледао идентично.



Logged
BSD
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 378



« Reply #72 on: May 04, 2023, 11:07:39 pm »

Сматрам да су све предложене мере само замајавање народа. Да стварно псотоји нека воља да се нешто промени онда би те мере обухватиле многе кумове и разну другу родбину а то јелте није здраво по оне који донесу такве мере. Проблем је у томе што је такво поступање у последњих тридесетак година довело до свега овога.

Сетимо се само неколико случајева у школама у Србији за које нико није одговарао:
- извлачење столице наставници у Трстенику и снимање и објављивање на мрежама
- прскање учионице парфемом како би се наставница као асматичарка гушила
- туча са професором који је одузео мобилни телефон
- разапињање по медијими оног професора Јоце кога су прозвали Убица и на крају човек умре

Беше један случај пре неких сада већ 8-9 година. У једној средњој школи једна ученица оптужи професора физике или беше хемије (човек само тражи знање) за сексуално узнемиравање. Њега суспендују, нови професор закључи оцене како је коме одговарало а онда се испоставви да је мала намерно измислила причу само да би овога привремено уклонили. Није уопште одговарала за то. Нема везе.

Е па годинама ако не и деценијама се урушава све што може да би један круг људи на томе добро живео.

Ова прича је објављена још 2009. или то би неки рекли "за време бивше власти". Била је тад актуелан, актуелан је и сада и ко зна до када ће бити тако. Бојим се да томе нема краја. 

http://zeljkopavicevic.blogspot.com/2009/10/




30.03.2023
- Nastavnica je počela da vrišti, izašao sam do njega i počeo da ga dozivam. Proverio sam mu i puls. On je nešto promrmljao, pokušao je da ustane i da kaže nešto, ali je samo pao i više nije ustajao - reči su očevica tragedije koja se dogodila juče kada je učenik osmog razreda Sava F. (13) nastradao prilikom skoka kroz prozor učionice osnovne škole u Kačarevu.

22.11.2019.
 "Počeo sam da pričam sa njim. On je u jednom trenutku okrenuo pogled ka tabli, i tada sam ja skočio na pušku. Krenuli smo da se rvemo. Uspeo sam da mu otmem oružje. Ispalio je dva metka meni pored glave, ali sam uspeo da regulišem situaciju. Policija je nakon toga došla i uhapsila ga", navodi profesor.
 
Prve informacije ukazuju na to da je u pitanju psihički bolesna osoba, koja je htela da napravi talačku situaciju u školi. Zbrinut je u Opštoj bolnici.
 
Mediji prenose da su kod G.T. pronađeni i ručna bomba, pištolj i eksploziv.

Ljudi zaboravljaju da se mnogo toga desilo u kratkom vremenskom intervalu i da se nije preduzelo nista.

Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 005


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #73 on: May 05, 2023, 12:19:15 am »

Beograd zanemeo od tuge: Hiljade građana na Cvetnom trgu odaje počast žrtvama masakra na Vračaru


Cvetni trg preko dana

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Cvetni trg u večernjim časovima

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[attachment=10]


* Cvetni trg preko dana1.jpg (504.81 KB, 1536x2048 - viewed 2 times.)

* Cvetni trg preko dana2.jpg (554.08 KB, 1536x2048 - viewed 2 times.)

* Cvetni trg preko dana3.jpg (588.37 KB, 1536x2048 - viewed 2 times.)

* Cvetni trg preko dana4.jpg (625.76 KB, 1536x2048 - viewed 2 times.)

* Cvetni trg preko dana5.jpg (649.87 KB, 1536x2048 - viewed 2 times.)

* Cvetni trg preko dana6.jpg (551.37 KB, 1536x2048 - viewed 2 times.)

* Cvetni Trg večeras1.jpg (172.99 KB, 960x945 - viewed 2 times.)

* Cvetni Trg večeras2.jpg (60.3 KB, 960x653 - viewed 2 times.)

* Cvetni Trg večeras3.jpg (262.97 KB, 1440x1080 - viewed 2 times.)

* Cvetni Trg večeras4.jpg (273.93 KB, 1440x1080 - viewed 2 times.)
Logged
brundalo
mornar
*
Offline Offline

Posts: 41


« Reply #74 on: May 05, 2023, 12:23:48 am »

Dok broje mrtve u Mladenovcu, na pink kanalizaciji puštaju dečiji film Vrelina sa Pačinom i Denirom..........
Logged
Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8 9   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 23 queries.